Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Covid - pas s protilátkami

25. 11. 2021 11:54:12
Čeká švýcarská vláda, až jak dopadne nedělní referendum k zákonu o covid-19? Pak zpřísní? Jak v této zemi umírají očkovaní a neočkovaní?

Ve Švýcarsku si lze od 16. listopadu pořídit na vlastní náklady v certifikované laboratoři test na protilátky s platností na 3 měsíce, pak se jím mohou lidé prokazovat všude, kde byl zaveden covid-pas. Zatím jen ve Švýcarsku, upozorňuje národní zdravotní úřad (Bag.admin.ch).

Švýcarští novináři se pozastavují nad tím, že ač vláda hodnotí stávající epidemiologickou situaci jako stále kritickou, zatím odmítla cokoliv zpřísnit, jen odkázala na to, že kantony nesou vlastní odpovědnost, mohou při potřebě přijmout přísnější opatření. Informuje o tom mj. televize SRF.ch. Nyní bylo 8585 nově infikovaných, v nemocnicích 1011 pacientů, na JIP 172 - v průměru jsou lůžka JIP obsazena covid - pacienty na 19,5 %, s kantonálními rozdíly (17 % - 33 %, švýcarské JIP jsou ale dost malé, vyšší procento může znamenat i nízký počet pacientů).

7denní záchyt infekce se v kantonech liší: 194 - 939 na 100 000 obyvatel.

Plně očkovaných je 65,4 % populace; od 80 let 91,8 %, 70-79 let 89,3 %, 60-69 let 83,9 %; 10-19 let 40 %. V kantonech jsou regionální rozdíly v celkové míře očkování: 54 % - 69 %.

Denně či v posledních 30 dnech přijímaní pacienti do nemocnic: 50, 42, 19 pacientů, od poloviny listopadu určitý úbytek nemocných. Počet nově infikovaných je od poloviny října "masivní", ale především jde o mladší lidi, u nichž se neočekává významněji negativní dopad - pokud nákazu nepřenesou na zranitelnější.

Vláda doporučuje práci doma a rozšíření roušek do škol. V některých se používá covid-pas (dohoda vysokých škol s kantonem). Preventivní testování na covid-19 na pracovištích a ve školách je na dobrovolné bázi, kdo se přihlásí, dostane podporu od kantonu. Např. curyšský kanton (Zh.ch) zavedl covid-pas od 16 let pro vnitřní prostory gastro, kultura, sport, od 4. října také pro návštěvy ve zdravotnických zařízeních a testování personálu jak ve zdravotnictví, tak sociálních ústavech.

V Curychu se má dvakrát týdně testovat tento personál, pokud není očkovaný ani uzdravený, takže ani zde nevzali na vědomí, že infekci může přenést i očkovaný personál? - moje otázka.

Existují výjimky z covid-pasu: různé druhy setkávání do 30 nebo i 50 osob.

Zatímco spolková vláda se zatím dalšího zpřísnění opatření zřekla, zástupci kantonů podporují, aby se o nich diskutovalo. Jak někteří politici, tak novináři usuzují, že vláda čeká, až jak dopadne lidové referendum 28. listopadu, zda většina občanů neodmítne covid-pas a podobná opatření. Na webu Přátel ústavy (Verfassungsfreunde.ch) trvale vystupují různé osobnosti vč. univerzitních odborníků, které chtějí vládě odejmout - prý - příliš široké pravomoci. Náš právní stát eroduje! Žijeme ve špatných časech, společnost je rozdělena. NE extrémním a nikoli nezbytným opatřením!

Ministr zdravotnictví A. Berset: cirkulaci viru nelze zcela zabránit. Na zpřísnění je ještě čas. Letošní situace je od loňské odlišná, dnes existuje 80% imunita (počítá tam zřejmě i ty již uzdravené?).

SRF má jeden z přehledů o účinnosti vakcín po plném očkování (tyto studie se ale v různých zemích liší): Od 65 let, ale i u těch mladších vychází po plné vakcinaci ochrana 90 %, po 6 měsících i u těch mladších jen 50 %, po 3. dávce se předpokládá opět 90 % (což není dostatečně v delším čase ověřeno - moje malá poznámka).

Ani ochrana před vážným průběhem nemoci není podle studie 100procentní: od 65 let nejprve 90 %, po 6 měsících 80 %, po třetí dávce prý 95 %.

Nyní švýcarský lékový úřad (Swissmedic.ch) schválil nabídku Comirnaty pro 3. dávku od 16 let. Firma Pfizer si u něj zažádala o povolení očkování věku 5 - 11 let.

Mezitím se ale objevují nová ohniska nákazy i v sociálních ústavech s vyšší proočkovaností.

Srf.ch/news/schweiz/corona-im-alterszentrum-nach-todesfaellen-altersheime-verschaerfen-regeln-nicht: V zařízení pro seniory (kanton Basilej) se krátce po sobě nakazilo 42 obyvatel a 9 zemřelo. Vedení ani kanton však nezpřísnily opatření: covid-pas pro ošetřovatele a návštěvníky byl zamítnut, protože také očkovaní se stále častěji nakazí, zatím se testování a rouška jen doporučovaly.

V kantonech byla rozdílná opatření, Curych zvolil covid-pas pro návštěvníky, testování personálu ale jen u těch neočkovaných a neuzdravených z nákazy. Ve Švýcarsku se ale také diskutuje o tom, že obyvatelům ústavů roušky vadí - neslyší, co jim personál říká, a nechtějí být izolováni od svých rodin a přátel.

Občané, vč. těch v ústavech, si mohou dnes pořídit test na protilátky, i když covid-19 neměli potvrzený PCR testem; ti, kteří ho PCR testem mají potvrzený, získali imunitu na 12 měsíců. Vysvětluje se to na Bag.admin.ch/bag/de/home/krankheiten/ausbrueche-epidemien-pandemien/aktuelle-ausbrueche-epidemien/novel-cov.html. Test na protilátky mohou samozřejmě využít i ti očkovaní, aby si ověřili, zda u nich vakcína funguje.

V jaké míře ve Švýcarsku dochází k nákaze těch plně očkovaných? Redakce Nau.ch si v říjnu stěžovala, že zatímco celá země diskutuje o odcházející ochraně vakcínami, ve stejné době úřad BAG se zřekl statistik s počtem všech případů infikovaných po očkování (ač by tato data mohl mít). Moje pozn.: podobně se ovšem zachovaly i rakouské úřady (AGES) a americké CDC - už nezahrnují do statistik nakažené po vakcinaci, pokud nemají příznaky nemoci.

Podle Nau.ch však švýcarské úřady zašly dál: BAG už nepovede údaje nakažených po očkování, když mají potvrzený covid-19 přes PCR jen ambulantně, nyní se povedou jen záznamy o nakažených po očkování, pokud potřebují hospitalizaci nebo zemřou. Pokud člověk nemusí do nemocnice, není třeba hlásit infikování po vakcinaci. Tak z toho já usuzuju, že těch případů infikovaných po očkování je buď více, než zdrávo, anebo že není třeba se jimi zabývat, když tito jedinci nesměřují do nemocnice. Podle mne v tom bude obojí, avšak ukazuje to, že i očkovaný při kontaktu se zranitelným má být opatrný.

Nau.ch/politik/bundeshaus/bag-erfasst-zahl-der-impfdurchbruche-nicht-mehr-66027382: Úřad BAG už nezahrnuje případy nákazy po očkování (do statistiky). BAG uvedl: stačí tyto případy vést jen v případě hospitalizace a úmrtí.

Nyní je v nemocnicích 664 lidí navzdory plné vakcinaci, uvádí redakce. Počet hospitalizovaných po plném očkování v posledních týdnech roste (11. října). Až dosud (k danému datu) BAG registroval 664 těchto případů, 140 osob zemřelo s covid-19 i po plném očkování. Počet nakažených po jedné dávce měl být v posledním týdnu kolem 4000, ale podle úřadů už v létě měla být tato hlášení (zřejmě) podhodnocena (21.10.).

Úřední data: Covin19.admin.ch/en/overview: Celková obsazenost nemocnic všemi pacienty (bez rozdílu nemoci) 84 %; diagnózou covid-19 jen 4,3 %, na JIP covid - pacienti 19,5 %, 20 % těchto lůžek je volných. Za den 17 úmrtí.

Českým zájemcům nabízím možnost přemýšlet nad počtem úmrtí ve Švýcarsku podle statutu očkování, nicméně tato databáze je zřejmě teprve ve vývoji, některá data chybějí:

Covid19.admin.ch/en/vaccination/status?indicator=death: je tu mj. graf k 23. listopadu.

Na 100 000 obyvatel za 7 dní úmrtí (k 20.11.): 3,7 plně očkovaní, 3,1 neočkovaní, 1,7 neznámo (pojem "neznámo" bohužel může statistiku velmi zkreslit).

Úmrtí k 19.11.: 3,8 plně očkovaní, 3,5 neočkovaní, 1,8 neznámo.

K 30.10.: 2,5 plně očkovaní, 1,7 neočkovaní, 0,8 neznámo, 0,2 částečně očkovaní.

K 29.10.: 3 plně očkovaní, 1,86 neočkovaní, 0,71 neznámo, 0,29 částečně očkovaní.

Prošla jsem namátkou např. duben, září a další období: někdy více umírali neočkovaní, jindy byly síly obou skupin vyrovnané, někdy umírali více ti očkovaní. Pojem "neznámo" by šel snadno zneužít. Museli bychom znát celkový zdravotní stav, ovšem lze prokázat (např. údaje českého SÚKL), že tak jako covid-19 více ubližuje lidem se závažnou jinou nemocí, tak bohužel i vakcinace těmto jedincům někdy přináší větší zdravotní komplikace (já z toho vyvozuju pouze to, že by vakcinace měla zůstat svobodným rozhodnutím každého jednotlivce).

Lze se tu podívat i na úmrtí nejen podle očkování, ale i podle věku, přičemž jde o statistiku nejen za Švýcarsko, ale i za Lichtenštejnsko v rámci dohody obou zemí. Mělo by jít o celkové období 25.1.-14.11.

Zvolila jsem 8.11.-14.11. věk od 80 let: neočkovaní 22, plně očkovaní 17, neznámo 4. Věk 70-79 let: neočkovaní 6, plně očkovaní 3, neznámo 1. (Je potřeba si hlídat, zda jde o fyzické osoby či přepočet na 100 000 obyvatel, ale z určitého hlediska to může být i jedno. V zásadě to vychází jako statistika Švédska, o níž jsem psala dříve: vakcinace - snad - může pomoci části seniorů, ale nelze se na ni spolehnout jako na jediný prostředek, u části z nich vakcíny více selhávají nebo jim působí další komplikace.)

16.-22.8. věk 70-79 let: neočkovaných zemřelo 5, plně očkovaných 4.

13.9.-19.9. ve stejném věku zemřeli 4 neočkovaní, 3 plně očkovaní, 2 neznámo.

Celkově 31.1.-14.11. (teď si nejsem jista, zda jsem si klikla na 70-79 let) na 100 000 obyvatel úmrtí s covid-19: 208 neočkovaných, 170 neznámo (to "neznámo" hodně statistiku zkresluje), 38 plně očkovaných a 12 očkovaných zčásti.

V absolutních číslech ke 14.11.: neočkovaných zemřelo 468, neznámo 430, plně očkovaných 161, částečně očkovaných 62.

K posouzení celkového výsledku vakcinace, zvláště u těch s celkově horším zdravotním stavem, bychom museli přiřadit i údaje Swissmedic.ch o hlášených nežádoucích vedlejších účincích očkování, jichž přibývá nejen v souhrnu díky přibývajícímu počtu očkovaných, ale i v přepočtu na měsíc (patrně mladší lidé hlásí komplikace častěji). Do toho spadají i úmrtí v časové spojitosti s očkováním.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 25.11.2021 11:54 | karma článku: 14.92 | přečteno: 404x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 631 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 29.00 | Přečteno: 688 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 456 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tereza Dufková

Očkovat či neočkovat?

Jako svědomitý rodič jsem nechala své ratolesti naočkovat všemi povinnými vakcínami, a i některými navíc. Dělám maximum, abych ochránila jejich zdraví jako každá máma. Ale očkovaní na Covid-19?

2.12.2021 v 11:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 97 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 151 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 33.07 | Přečteno: 699 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 31.47 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.45 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz