Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Proč umírají po stovkách?

25. 11. 2021 8:18:29
Data MZ ČR: 23. listopadu zemřelo "s covidem" 104 Čechů, o den dříve 102, předtím 107. Napsala jsem kvůli tomu dopis ministru zdravotnictví. Jaké jsou příčiny této úmrtnosti, vyšší než jinde?

Museli bychom ověřit statistiky různých zemí víc do hloubky, zda náhodou neschovávají své mrtvé do jiné škatulky, mediálně momentálně nezajímavé. Přesto se zdá, že např. v Německu a Rakousku (o Skandinávii ani nemluvě) se v souvislosti s covid-19 umírá přece jen o něco méně (např. 20 úmrtí za den v Rakousku versus přes stovku u nás).

Podle dat MZ ČR má počet nově infikovaných na 100 000 obyvatel v okresech velký rozptyl: 0 - 1745. Např. v Sokolově se za týden vyskytlo jen 306 fyzických osob s infekcí. Dánsko si stanovilo jako varovné číslo pro větší obce 800 nově nakažených, k tomu ale má jako další vodítko i počet hospitalizovaných v dané lokalitě - signál, že se zvolí některá další opatření proti přenosu nákazy v místě. Nikoli celonárodně.

Celkově nyní máme 5886 pacientů s covid-19 v nemocnicích (je třeba vědět, zda byli otestováni správně, nikoli chybně, např. mohou mít větší problém s RS virem - americké nemocnice na to používají test zachycující nejen covid-19, ale i RS virus a chřipku. Místy se mezi českými pacienty projevuje i mírný úbytek: kdyby šlo o uzdravené, bylo by to dobré, ale pokud úbytek znamená zemřelé, pak je to horší.

Na JIPkách nyní bylo 848 pacientů, křivka přírůstků je relativně stabilní, jen pozvolná.

V posledních týdnech jde ovšem o dramatické nárůsty zemřelých s pozitivním testem na covid-19. I kdyby šlo zčásti o mylnou diagnózu, i tak je třeba bránit nežádoucímu vývoji - prevence zhoršování celkového zdravotního stavu lidí, zvláště v sociálních ústavech, prevence nákazy chřipkou atd. Covid-19 samozřejmě dokáže dramaticky zhoršit nejrůznější jiné nemoci oslabeného člověka.

Komu vlastně "patří" sociální ústavy? Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí se tváří, jako by s nimi pomalu neměla nic společného. Místo lockdownů pro většinovou populaci, které covid-19 převážně zdravotně neškodí, by možná poslanci měli ustavit nezávislou komisi odborníků pro ověření správnosti péče v sociálních ústavech.

Nebo se mýlím? Kolik z těch v současnosti těžkých průběhů covid-19 (případně jiné respirační nemoci, protože i pozitivně otestovaný může mít úplně jiný hlavní zdravotní problém) pochází ze sociálních ústavů? Jaké všechny příčiny horšího vývoje zdravotního stavu vyúsťující v úmrtí existují?

Jeden velký problém je v tom, že ochrana vakcínami u dalších a dalších jedinců nefunguje (narůstá počet infikovaných po plné vakcinaci), to lze doložit statistikami různých zemí vč. ČR. Ale patrně ne vždy to vyřeší doplňková dávka - jakou máme v ruce studii s přesvědčivými důkazy o "záchraně" pomocí další dávky? Imunoložka Z. Krátká uvádí, že další dávka stejnou vakcínou, která u člověka nezabrala, lidský organismus nenaučí nic nového (Parlamentní listy). Nakolik seniora unaveného stářím, různými nemocemi, užívajícího různé léky, může ta další dávka vakcíny zatížit?

Jak se v praxi lékařsky zvažuje osobní prospěch versus osobní rizika jednotlivých seniorů v ústavech? Vědí o tom něco ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí? Nebo to prostě nechávají spíš na mobilních týmech - zda se jejich členové vůbec budou zabývat osobními dispozicemi dotčené osoby?

Na podzim a v zimě se zpravidla více umírá, z nejrůznějších příčin, k čemuž se přidávají různé viry, nejen SARS. U nás se to ale momentálně projevuje v dramatické, nikoli "standardní" míře, a odpovědné instituce by měly o tom vědět víc, než jak si dovede dovodit laik.

Mám v ruce důkazy, že nejrůznější země nyní nabízejí třetí dávku vakcíny úplně všem - od 16 či 18 let. A různé země přestaly do statistik vykazovat plně očkované, kteří se nakazili, pokud neskončili v nemocnici a neumřeli nebo pokud nemají příznaky nemoci (např. Rakousko, Švýcarsko). Z toho vyplývá, že vakcíny patrně už moc nefungují. Kolik z expertů by tedy za takové situace další dávku vakcíny doporučilo (a proč - zda mají pádné důkazy) a kolik z nich by ji nedoporučilo (je rizikem spoléhat se jen na momentálně provládní poradce, když se ukazuje, že mimo vládní tandemy mívají někteří experti i jiný názor).

Český vakcinolog R. Chlíbek další dávku vakcíny doporučuje, a to už po 5. měsíci, naopak někteří britští experti (BBC) pochybovali, zda je to lege artis. Nabídnout další dávku je jaksi jednodušší, ale má to jaké konkrétní výsledky? Kolik ze seniorů po třetí dávce se nám ocitá v nemocnicích? Ať kvůli nežádoucím komplikacím po očkování nebo poté, co se stejně nakazili?

Proč se o těchto věcech nemluví v klidné veřejné diskusi s odborníky rozdílných názorů?

Vakcíny nechrání ani část proočkovaného personálu v sociálních ústavech a nemocnicích. Ať jsme či nejsme očkováni, v rizikových situacích, jako je mj. péče o nejzranitelnější, stejně musíme mít ochranu obličeje a rukou. Vakcína se stala jakousi mantrou, ale při jejím masivnějším selhávání je třeba o to více spoléhat i na jiné prostředky ochrany: ne-farmakologické. Např. správné větrání v ústavech tak, aby klient nechytil průvan. Úklid nikoli se špinavým hadrem v blízkosti jídla pro jejich obyvatele. Souhra mezi ústavy a lékaři - pravidelné přezkoumávání celkového zdravotního stavu, předcházení jeho zhoršování.

Co víme např. o užívání léčiv v sociálních ústavech? Jak máme ohraničený celkový zdravotní stav vč. užívaných léčiv - nakolik lze seniorovi nabídnout doplňující dávku, nakolik je tu nejistota ohledně možného střetu s léky, s rychle se měnícím stavem dotyčného, ale také s jeho ev. protilátkami po prodělání covid-19?

Místo očkovaný / neočkovaný by mě spíš zajímalo, zda mezi pacienty nyní přijímanými do nemocnic převažují ti z ústavů, v jakém celkovém zdravotním stavu, zda bylo možno předejít jeho zhoršení různými opatřeními. Pokud nyní do nemocnic přichází i část lidí ze svých domácností, i u nich lze vytipovat případně příčiny, jež lze do jisté míry eliminovat.

Neočekávám, že by pacienti směřující nyní na JIPky měli svůj těžší průběh nemoci (nemocí) způsobený např. tím, že by se prošli kolem vánočního stromu na Staroměstském náměstí. U části domácností lze předpokládat, že si se základní ochranou před nákazou poradí, další části lze trpělivě vysvětlovat, co jak dělat, aby se zbytečně neinfikoval někdo zdravotně oslabený. Ale celkově tu lidé mohou nést i svou osobní odpovědnost - za sebe a za svou rodinu, za své příbuzné. Pokud vyhodnotí riziko jako vyšší, lze se nyní před vánocemi setkávat více venku než doma, teple oblečení (virus nachlazení je taky zákeřný).

Mně ale jde hlavně o sociální a obdobné ústavy, tady je člověk odkázán na ne/správnost postupů personálu. Mimo jiné by se mělo vědět, kdo z personálu už měl covid-19 a má protilátky, stejně tak kdo z očkovaných pracovníků (a klientů) má skutečně protilátky. Ty nevymizí tak rychle, jak krátký efekt má jakýkoli test na covid-19, protilátky bývají detekovatelné více měsíců.

Můžeme dusit celou společnost nouzovým stavem třeba deset let, ale pokud nebudeme vědět víc o různých sociálních a obdobných ústavech, moc nám to nepomůže.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 25.11.2021 8:18 | karma článku: 30.58 | přečteno: 1056x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 591 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 668 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 297 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 15 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 23.95 | Přečteno: 276 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 23.99 | Přečteno: 251 | Diskuse

Karel Trčálek

Martina Sáblíková nezkritizovala olympiádu a proto zmizela z ankety Sportovec roku

Stačilo málo. Zkritizovat olympiádu v Pekingu a Martina Sáblíková mohla zvítězit v anketě o nejlepšího sportovce roku. Jenže právě to neudělala a tak zmizela, letos ji na vyhlášení sportovce roku v České televizi prostě neuvidíme

2.12.2021 v 8:14 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 186 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.44 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz