Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Lockdown pro neočkované?

23. 10. 2021 14:58:21
Rakouská opozice je zděšena: Vláda sahá do nejtemnějších dob naší historie! Zatím jde jen o návrh zpřísnění při překročení určitého počtu lůžek covid - pacienty v intenzivní péči.

Nyní má Rakousko (zhruba o milión občanů méně než v ČR) na JIPkách 220 pacientů s covid-19. Kdyby jejich počet překročil 600 (30 % kapacity JIP), pak spolková vláda diskutovala se zemskými hejtmany návrh, aby se v rámci nového 5. stupně rizikové situace uplatnil zákaz vycházení pro neočkované a z nákazy neuzdravené občany. Ti by směli opouštět domov jen kvůli práci, obstarání nezbytných základních nákupů, kvůli návštěvě lékaře apod.

Kleinezeitung.at/politik/innenpolitik/6051213/Verschaerfte-CoronaMassnahmen_Lockdown-fuer-Ungeimpfte-ab-600 (zpřísněná corona opatření - lockdown pro neočkované od obsazených 600 lůžek):

V rámci online schůze spolkové vlády s hejtmany a vč. nového kancléře A. Schallenberga i ministra zdravotnictví W. Mücksteina se projednávala aktualizace plánu pro tlumení počtu nakažených a hospitalizovaných. Rakousko se nyní nachází v prvním stupni - překročení 200 lůžek JIP obsazených covid - pacienty (10 % kapacity JIP). Další stupně vč. určitých zpřísněných podmínek se odvíjejí od překročení 15 %, 20 % a 30 % kapacity JIP, přičemž vláda považuje za kritické dosažení 33 % obsazenosti těchto lůžek.

Nyní je v průměru v Rakousku obsazeno covid - pacienty 11 % kapacity JIP, s velkými regionálními rozdíly, např. ve Vídni je 16 %, naopak v Burgenlandu 3 %; celkově je pro všechny pacienty (i bez covid-19) 35 % lůžek na JIPkách volných (Sozialministerium.at).

Redakce Kleinezeitung poukazuje na to, že předchozí kancléř S. Kurz v létě prohlásil, že pandemie skončila, v současnosti jeho postoj není známý, ale za nového kancléře Schallenberga vláda uvažuje o "drastickém" zpřísnění (kancléř přísluší k ÖVP, ministr zdravotnictví k Zeleným).

Už během této schůze vlády se vyskytly rozdílné názory: jeden hejtman by zvolil přísnější opatření hned, naopak jiní by preferovali, aby se zpřísnění uplatnilo jen podle regionální situace (některé spolkové země mají stabilně lepší situaci a uvažují o ukončení covid-pasu apod.). V současnosti mají spolkové země většinou mírnější pravidla, např. se nenosí vždy roušky či se nosí rouška, nikoli respirátor, jen Vídeň a Salcburk trvají na FFP2 ve všech typech obchodů. V současnosti ale vláda navrhuje některá zpřísnění pro celé Rakousko.

Kancléř Schallenberg: Jako kancléř nedovolím, aby byl zdravotnický systém přetížen, váhajících (ohledně očkování) je stále příliš mnoho. Můj naléhavý apel je: nechte se očkovat. Pandemii ještě nevidíme ve zpětném zrcátku.

Šéf opoziční FPÖ H. Kickl: Vláda vyhrožuje miliónům zdravých a bezpříznakových lidí. Je u konce s dechem, ve stínu korupce (patrně narážka na vyšetřování předchozího kancléře Kurze) se zbláznila. Její návrh připomíná nejtemnější kapitoly našich dějin. Vyhrožováním ztrátou svobody jsou lidé vydíráni, aby se očkovali.

Mluvčí pro zdravotnictví za opoziční NEOS G. Loacker podporuje, aby vláda zajistila plošné testování populace na protilátky.

Podle resortního ministerstva (Sozialministerium.at, Coronavirus): za 7 dní je v Rakousku na 100 000 obyvatel 228,5 infikovaných (ale v některých spolkových zemích např. o polovinu méně). Na JIP 220 pacientů s covid-19, na standardních lůžkách 767 těchto pacientů. 35 % kapacit JIP je volných. Úmrtnost v jednotkách, např. 21. října čtyři úmrtí. Pod 45 let stabilně žádné úmrtí, stabilně nejvíce umírají osoby od 84 let.

Kleinezeitung zveřejnil přehled: za 7 dní na 100 000 obyvatel počet infikovaných (resp. počet pozitivně otestovaných, nikoli vždy nemocných, často bez příznaků) podle jejich očkovacího statutu (je to k dispozici na výše uvedeném spojení); přehled ukazuje nárůst infikovaných od 1. července do 21. října, mnou uvedené číslo se týká dnešní situace:

Počet infikovaných od 60 let vzrostl na 350 případů: jsou mezi nimi jak neočkovaní, tak i ti s nedokončeným očkováním;

u věku 18 - 59 let vzrostl počet infikovaných přes 400 případů, opět jsou mezi nimi jak neočkovaní, tak osoby s nedokončeným očkováním;

v témže věku 18 - 59 let vzrostl počet infikovaných přes 100 případů u plně očkovaných (tj. čtvrtina oproti neočkovaným či s nedokončenou vakcinací téhož věku);

ve skupině 12 - 17 let je nyní přes 600 infikovaných, kteří nebyli očkováni či nemají vakcinaci dokončenou;

mírně vzrostl ale i počet infikovaných po očkování u věku 12 - 17 let, pod 100 případů.

Tento přehled nemá dostatečnou vypovídací hodnotu, např. jde často o bezpříznakové jedince, kteří nevyžadují lékařskou péči bez rozdílu očkovacího statutu, podstatnější by byly údaje o struktuře hospitalizovaných, ale právě tomu se úřady ve spolupráci s médii vyhnuly. Neuvedly zřejmě ani počet infikovaných od 60 let po plné vakcinaci.

Částečnou informaci však poskytují data ministerstva (Sozialministerium), kdy se fatální případy týkají nejstarších a mezi 80letými a 60letými je velký rozdíl (významněji nižší úmrtnost).

Kleinezeitung uvádí, že letos 11. dubna bylo nejvyšší zatížení lůžek JIP (611 pacientů s covid-19), nyní jich je 220.

Podle ministerstva je plně očkováno 62,2 % Rakušanů. Ženy od 84 let 86 %, muži tohoto věku 94,8 %; věk 65 - 74 let: ženy 83 %, muži 84,4 %; pod 15 let 5,9 % dívky, 6 % chlapci; 15 - 24 let 58 % a 57 %.

Je patrné, že část občanů se očkovat nechce (nebo nemůže) a část z těchto občanů si nepřeje, aby je stát "chránil" za cenu ztráty jejich základních práv (viz mé předchozí články o rakouských advokátech, kteří předkládají soudům žaloby; corona-beschwerde.at).

Pikantní na celé situaci je to, že rakouský ústavní soud (podle Kleinezeitung) zrušil trestní postih za nápomoc při sebevraždě, takže vláda se nyní prý zamýšlí nad tím, jak vyřeší oblast ev. asistované sebevraždy - zda otevře cestu ke smrtící pilulce. Můj názor: pokud se části občanů budou delší dobu odpírat nejzákladnější práva a svobody, možná si hodí korunou (vakcína versus pilulka ukončující život).

Odpírání možnosti vzít za sebe i vůči druhým osobní odpovědnost slušného občana (jak to zvolila Anglie a Skandinávie) má zjevně už nyní negativní dopady (podle zahraničních médií, viz mé předchozí články, např. Švýcarsko) - jedni se soudí, druzí chodí demonstrovat, další chodí na psychoterapii, a někteří umírají i bez smrtící pilulky (např. senioři v ústavech vnímají, že návštěvy rodinných členů jim působí potíže při nuceném testování; i když Rakousko ty testy má zdarma, Vídeň začala zkracovat jejich platnost, což se obtížně stíhá - český ministr se patrně přiučil ve Vídni?).

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 23.10.2021 14:58 | karma článku: 24.55 | přečteno: 1018x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.56 | Přečteno: 617 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 29.00 | Přečteno: 686 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.71 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 456 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 127 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 32.23 | Přečteno: 594 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 30.43 | Přečteno: 455 | Diskuse

Karel Trčálek

Martina Sáblíková nezkritizovala olympiádu a proto zmizela z ankety Sportovec roku

Stačilo málo. Zkritizovat olympiádu v Pekingu a Martina Sáblíková mohla zvítězit v anketě o nejlepšího sportovce roku. Jenže právě to neudělala a tak zmizela, letos ji na vyhlášení sportovce roku v České televizi prostě neuvidíme

2.12.2021 v 8:14 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 265 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.45 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz