Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Norsko bez restrikcí

22. 10. 2021 21:05:02
Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

Web vlády Regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/id2692388: Informace od vlády a ministrů o opatřeních a doporučeních, lokální opatření najdete na webu své obce. Nyní (od 25.9.) vstupujeme do normálního každodenního života s "narůstající připraveností" (na lokální výskyt infekce). Restrikce pro vstup na určitá místa jsou rušeny.

Většina národních opatření proti koronaviru zanikla, občané jimi budou dotčeni jen velmi málo. Je zrušen odstup jeden metr, jsou zrušeny restrikce pro vstup na akce apod., zrušeno omezení sezení u stolu. Pokračuje požadavek sebeizolace, pokud máte covid-19, porušení podléhá pokutě.

Co bude platit na národní úrovni: každý si může sám vybrat, co chce riskovat, sám si zvolí, která opatření chce sám uplatnit. Zrušení národních opatření nebrání zvolit si vyšší úroveň ochrany pro sebe, např. ti, kteří chtějí větší ochranu před (různými) respiračními nemocemi, si mohou zvolit větší odstup od druhých osob a nosit roušku. Doporučuje se často si mýt ruce, hygiena kašlání a smrkání, při (jakýchkoli) respiračních příznacích (horečka, kašel, bolest v krku, ztráta čichu, únava apod.) zůstat doma, ev. se otestovat (i samotest).

Toto doporučení se týká mladistvých a dospělých. Testování lze uvážit v konzultaci s rodičem, když se u dítěte rozvinou příznaky po setkání s nakaženou osobou.

Kdy se můžete vrátit do práce nebo do školy: Před návratem (když jste měli příznaky) by se dospělí a mladiství měli otestovat. Pokud příznaky kompletně odezní po jednom dni, můžete se vrátit do práce či školy. V případě přetrvávání příznaků byste měli zůstat doma, dokud se stav všeobecně nezlepší, dokud příznaky neodezní a nemáte horečku 24 hodin bez využití antipyretik. Ve většině případů potíže odezní do několika dnů.

V případě více závažných nebo přetrvávajících příznaků konzultujte lékaře.

Pokud máte negativní test a příznaky jsou mírné a celkový stav není ovlivněn, nemusíte být doma.

Mladiství a dospělí se mohou vrátit do školy / práce, když se příznaky zlepší nebo ten samý den, jak je proveden test, pokud k indikaci testu byly příznaky mírné nebo nejasné. (Norsko je jedna ze zemí, které se příliš neobávají bezpříznakových - moje pozn.)

Můžete se vrátit do školy / práce, i když máte zbývající příznaky, jako je tečení z nosu nebo slabý kašel.

Pro děti ve školkách a v základních školách: děti, jež mají jen "usoplený" nebo ucpaný nos nebo chronické respirační příznaky, nemusejí zůstávat doma. Děti s novými příznaky, jako horečka, kašel, bolest v krku, celkově zhoršený stav, by měly zůstat doma, ale mohou jít do školky / školy, když se zlepšují. I kdyby dítě ještě mělo některé příznaky - sopel u nosu nebo slabý kašel.

Testování je doporučeno: každému s novým propuknutím příznaků nebo příznaky covid-19 bez ohledu na statut očkování, dále neočkovanému členu rodiny nebo osobě s přímým kontaktem s infikovaným.

Preventivní pravidelné testování se postupně ukončuje, jeho časově limitované užití může být zváženo (lokálně, místně) v situaci vyššího šíření nákazy. Pokud dojde k vyššímu šíření infekce, je doporučeno podle zdravotního úřadu (FHI.no) testování - pro tento účel je doporučeno samotestování (např. dítěte doma). Pokud je samotest pozitivní, je doporučen PCR test.

U koho je covid-19 potvrzen, ten musí zůstat v izolaci, vč. očkovaných. Domácí izolaci lze ukončit po 5 dnech po odeznění příznaků a 24 hodin bez horečky bez antipyretik.

Plně očkovaným (a uzdraveným z covid-19, oběma skupinám byla přiznána délka ochrany 12 měsíců), pokud jsou bez příznaků, není doporučeno testování. Pokud by však dotyčný měl příznaky, měl by být izolován dva dny z hlediska možného rozvinutí příznaků.

Rutinní trasování na úrovni obcí by mělo zahrnovat jen členy rodiny nebo jiný podobný přímý kontakt. Obecní lékař může rozhodnout, zda např. u přátel (přímý kontakt) stačí samotest nebo zda doporučí karanténu.

Nošení roušek se může stát lokálním opatřením, pokud je to nezbytné; ve zdravotnických zařízeních je to důležité opatření.

Hlavní odpovědnost je předána obcím, dále regionům (musejí mít plán připravenosti na horší vývoj): rozhodujícím kritériem je bránit přetížení zdravotnického systému podle těchto indikátorů: kolik lidí je hospitalizováno, počet pacientů na JIP, věk hospitalizovaných a kapacity obce.

Obec musí být připravena distribuovat rychlotesty až pro 10 % populace za týden, mít kapacitu testování pro jedno procento populace za týden, navýšit kapacitu do 5 %. Musí zajistit kapacitu očkování do 200 000 dávek / týden. Regionální plán zajišťuje přijímání pacientů s covid-19 i jinými infekčními nemocemi ve stejné chvíli (dostupnost kapacit), dále kapacity pro kvalitní laboratorní analýzy i plán pro ev. narůstající nemocnost personálu.

Z dalších informací vyplývá, že Norsko přijalo to, co prosazují němečtí lékaři: aby se neposílaly do karantény nikoli nejbližší kontakty nakažené osoby: "U ne zcela blízkých kontaktů se nedoporučuje karanténa", spíše jen rodinní příslušníci.

Regjeringen.no/no/tema/Koronasituasjonen/tidslinje-koronaviruset/id2692402: Tady je ještě zmínka o domácím užití covid-pasu (10.9., kdyby ještě lokálně byl potřeba), že platí pro uzdravené z covid-19 rok po prodělání nemoci.

Podle zdravotního úřadu (FHI): k 22. říjnu mělo být plně očkováno 3 721203 osob, což má být 86,4 % populace od 18 let. Norsko má 5 478 255 obyvatel, takže mi vyšlo, že neočkováno je přes 1,7 miliónu občanů. Jsou některé rozdíly v očkování mezi lokalitami.

Podle mne není až tak podstatné, zda v Norsku není očkováno téměř 2 mil. lidí a v ČR asi 3 či 3,5 miliónu, důležitější je to, že na rozdíl od Čechů jsou zvyklí brát vlastní odpovědnost za svůj život, nebojí se tolik osobní odpovědnosti. A z celkového průběhu pandemie je patrno, že velká část norské populace zdravotně nehazardovala (celkový počet infikovaných či počet zemřelých) a patrně ani dnes zbytečně neriskuje. Na druhou stranu bychom museli vědět více podrobností o způsobu zpracovávání statistik - např. jak se zahrnují zemřelí v souvislosti s covid-19 (Norsko spolu s Dánskem mají mimořádně nízkou úmrtnost během pandemie, což ale může souviset např. s lepší péčí v ústavech, s větší odolností či opatrností obyvatel, méně migrantů než např. ve Švédsku, život více na venkově, v málo zalidněných oblastech).

Nyní zdravotní úřad např. informuje o počtu pacientů přijatých nově k hospitalizaci - kdy hlavním důvodem přijetí byl covid-19: např. 16. října 10 pacientů, 19. října 18 pacientů, 20. října 11 pacientů; na JIPky přibývali pacienti po jednotkách - jeden či tři pacienti. Zčásti to může souviset i s přáním vážně nemocného - nechci do nemocnice...

18. října činila pozitivita v rámci testování 6,2 %, 21. října 7,5 %.

21. října bylo nahlášeno 748 infikovaných. Úmrtí se hlásí či zveřejňuje po týdnech: 13. října 13 úmrtí, 20. října 9 úmrtí.

Norsko se patrně cítí sebejistě, protože uvolnilo nejen život doma, ale významně ruší i opatření vůči zahraničí. Očekává jen lokální nové případy nákazy vč. toho, že část očkovaných vakcína nebude chránit (např. redakce Thelocal.no se věnovala zvyšujícímu se počtu nakažených po plném očkování). V zásadě se covid-19 vnímá jako jedno z respiračních onemocnění, na něž je dobré si dávat pozor, ale není třeba kvůli němu držet v kleštích celou společnost.

Přes 600 000 dávek vakcíny Moderna (s níž se přestaly očkovat mladší věkové skupiny) poskytuje Norsko do zahraničí. Poněkud se mi to zdá nevhodné - pokud jsou větší pochybnosti ohledně nežádoucích účinků, není to podle mě dobrý dar.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 22.10.2021 21:05 | karma článku: 17.12 | přečteno: 320x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.46 | Přečteno: 617 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 29.00 | Přečteno: 686 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.71 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 456 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 75 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 127 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 32.23 | Přečteno: 594 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 30.35 | Přečteno: 455 | Diskuse

Karel Trčálek

Martina Sáblíková nezkritizovala olympiádu a proto zmizela z ankety Sportovec roku

Stačilo málo. Zkritizovat olympiádu v Pekingu a Martina Sáblíková mohla zvítězit v anketě o nejlepšího sportovce roku. Jenže právě to neudělala a tak zmizela, letos ji na vyhlášení sportovce roku v České televizi prostě neuvidíme

2.12.2021 v 8:14 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 265 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.45 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz