Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Také Izraelci protestují

19. 10. 2021 10:12:37
Proti covid-pasu a proti vynucování očkování. Co vše způsobilo v Izraeli tzv. čtvrtou vlnu šíření nákazy? Do jaké míry lze spoléhat na údaje úřadů?

Osobně jsem příznivcem židovského národa či jednotlivců s židovským původem, ať patří mezi mimořádně velké osobnosti nebo jsou obyčejnými, slušnými občany. Avšak ani Izraelci to dnes nemají lehké se svými politiky.

Spíše zahraniční média (ta domácí spíš decentně mlčí) mapují protesty Izraelců proti politické manipulaci s covid-pasem. Např. Ctvnews.ca (health, coronavirus, israel) nebo Jns.org/israelis-march-in-tel-aviv-in-protest-of-covid-green-pass-rules/ informují o opakovaných prostestech části izraelských občanů proti stále se měnícím pravidlům s omezováním základních práv a svobod.

Např. 10. října byly v ulicích tisíce Izraelců: jeden z aktivistů Efrat Feningson v rámci tohoto "nočního protestu" (lze se podívat na video) uvedl, že není možné, aby covid-pas byl platný jen pro ty, kteří se nechají očkovat 3. dávkou nebo jsou "nedávno" uzdravení z covid-19.

Abcnews.go.com (3.10.) potvrzuje: s izraelským zeleným pasem se nyní lidé mají dostat do vnitřních prostor různých míst jen po 3. dávce nebo "nedávno" (patrně posledních 6 měsíců) uzdravení z nákazy. Nová kritéria se dotýkají asi 2 miliónů lidí, jejichž covid-pas bez 3. dávky ztratí platnost. Kritici uvádějí, že jde o nátlak kvůli očkování. Lidé blokovali svými auty silnice...

Když Izrael chce, má k dispozici velmi zajímavá a přesná čísla, ale zároveň se průběžně projevují známky politické manipulace s čísly či jejich interpretací. Je např. obtížné se dopočítat, kolik Izraelců ještě nebylo očkováno či kolik jich jako občanů vůbec je. Podle některých zdrojů má Izrael 9,3 miliónu občanů (podle jiných o něco méně, někdy to patrně souvisí mj. s tím, zda se započtou i ti s dvojím občanstvím). Věk 0 - 14 let představuje 27,3 % (Wikipedia.org), zčásti tedy neočkovatelní jedinci.

Podle Timesofisrael.com (18.10.): Nejméně jednu dávku vakcíny má 6,2 miliónu Izraelců; dvě dávky 5,7 miliónu; tři dávky má 3,8 miliónu občanů. Přes 1,3 miliónu je (úředně) uzdraveno z covid-19. (Ovšem jedna z nedávných izraelských studií na vzorku populace ukázala, že "promořenost" se může týkat, aspoň v některých oblastech Izraele, více než 30 % lidí - měli by mít přirozenou imunitu.)

Zájem Izraelců o očkování klesá, ukazuje tato redakce: před dvěma týdny se za den aplikovalo kolem 90 000 dávek, nyní kolem 20 000. Celkem tedy téměř 67 % Izraelců má nejméně jednu dávku, 41 % tři dávky. (Osob od 65 let je v Izraeli asi 10,5 %.)

Premiér Bennett uvádí, že i když jsme se přenesli přes 4. vlnu s deltou, není to ještě zcela za námi, připravujeme "scénář omega" (název pro ev. novou variantu viru). Nesundáváme roušky, připravujeme se na zimu - kombinaci chřipky a koronaviru. Stát a ekonomika jsou otevřené, pokračuje denní rutina.

Šéf přes koronavirus prof. S. Zarka uvedl (Channel 13), že by nebyl tak optimistický, přenos nákazy pokračuje, momentálně je kolem 400 závažných případů onemocnění. Ale ani on by nedoporučil omezování (když to nebude potřeba), na druhou stranu si myslí, že stále tu existuje úmrtnost, covid-19 se nás stále ještě týká.

Kolem vyhlášení nových pravidel, podle nichž má covid-pas zůstat v platnosti jen pro osoby s 3. dávkou, jsou nejasnosti: média zároveň uváděla, že "covid-pas bude vydáván (také?) pro ty s 2. dávkou či uzdravené z nákazy v posledních 6 měsících"; z některých zdrojů to vypadalo, že covid-pas pro osoby s dvěma dávkami (Pfizer vakcíny) a pro ty uzdravené bude prodloužen, protože při masivním zájmu občanů o online potvrzení jejich statutu se vyskytovaly technické problémy. Takže se možná o několik dní prodloužila platnost zeleného pasu i pro majitele dvou dávek.

Timesofisrael.com uvádí celkovou úmrtnost v souvislosti s covid-19 v počtu 7999 osob, Worldometers.info uvádí 8010 úmrtí. Podle Times of Israel (18.10.) bylo z aktivních 17 803 případů nakažených 372 osob v závažném stavu (cca 2 - 3 % z momentálně infikovaných), ale závažných stavů ubývá, před měsícem jich byl dvojnásobek (moje pozn.: v té době se jednak diskutovalo o "vyvanutí" ochrany vakcínou, jednak se začínala očkovat 3. dávka, jež někdy přinese zdravotně oslabeným komplikace).

Jestliže tato redakce za neděli uvedla 654 nově pozitivních jedinců, za sobotu 5 úmrtí (v pátek 10 úmrtí), pak Worldometers.info k 17.10. uvádí 1180 infikovaných a 18 úmrtí. Jpost.com nyní měl ve zprávách 1199 infikovaných.

Průběžně tedy část Izraelců, ať očkovaných nebo neočkovaných, umírá (v červenci ministerstvo zdravotnictví přiznalo, že z 60 % v nemocnicích převážili ti plně očkovaní, nyní uvádí, že ze 70 % jsou v nemocnicích neočkovaní) a část Izraelců protestuje proti vládním omezujícím opatřením. Další část šla pokorně na 3. dávku, politici vypustili do éteru i úvahu o 4. či dokonce 5. dávce vakcíny. Proti tomu se ovšem nyní ohrazují ti protestující: "Jsme absolutně proti vynucování očkování, jsme proti čemukoliv, s čím nesouhlasí naše děti nebo naši prarodiče," uvedla pro média Sarah Felt účastnící se protestů (Abcnews.go.com, 3.10.).

Některá nezávislá zahraniční média či informační platformy, např. Americans Frontline Doctors (AFLDS) či Corona-transition.org, ve spolupráci s odborníky (vč. izraelsko-lucemburského lékaře a výzkumníka H. Seligmanna), poukazují na důkazy či podezření, že kolem vakcinace není vše v pořádku. Iniciativa části amerických lékařů (AFLDS založená lékařkou intenzivní medicíny a zároveň právničkou S. Gold) se např. zabývá otázkou, zda protilátky vygenerované mRNA vakcínami nemohou později, když se očkovaný setká s nákazou, zapříčinit zdravotní komplikace. Očkovací látka infekci spíše posiluje, než aby jí bránila, tvrdí (Americasfrontlinedoctors.org). Český lékař intenzivní medicíny M. Balík z pražské VFN se setkal se zdravotními komplikacemi u těch, kdo již měli covid-19 a nechali se očkovat (Seznamzpravy.cz).

Tak jako část amerických zdravotníků, kteří již prodělali covid-19, se odmítá očkovat (Pečoval jsem na JIP o pacienta, který už covid-19 měl, pak se po třech měsících očkoval a utrpěl zástavu srdce - podle americké organizace AFLDA), tak i část Izraelců dnes poukazuje na rizika vakcinace a na svou přirozenou imunitu. Vedle toho se u části očkovaných projevuje mj. výskyt myokarditidy / perikarditidy, jenž je úřady označován jako "velmi vzácný", ale v mladší věkové skupiny u mužů je častější (německý Institut P. Ehrlicha, Sicherheitsbericht).

Vedoucí pracovník pracoviště intenzivní medicíny v Tel Avivu uvedl k případu mladého chlapce, který byl přijat do nemocnice s "fatální kardiální arytmií" po očkování, že neměl žádné předchozí zdravotní obtíže Americasfrontlinedoctors.org/news, 17.10.).

Izraelské soudní instance zatím nahrávaly vládě - The Jerusalem Post (17.9.): soud odmítl tři odvolání proti Zelenému pasu vč. jednoho famózního hudebníka (Matti Caspi); pas byl nutný pro vstup na stadiony, do nočních klubů a hospod (uznával se vedle očkování a uzdravení i negativní výsledek testu); jeden stěžovatel se odmítal testovat v práci.

Worldometers.info: Ze současných 18 767 infikovaných jsou 2 % ve vážném stavu. (Moje otázka: je ospravedlnitelné omezovat významněji základní práva a svobody kvůli oněm dvěma procentům?)

Úředně je v Izraeli přes 1,3 miliónu občanů uzdravených z nákazy. Podle dílčích studií se ukazuje, že přinejmenším v některých komunitách má přirozenou imunitu (protilátky) přes 30 % ze zkoumaných jedinců). Politici se vytáčejí - podobně jako český ministr A. Vojtěch - že není úplně jasné, jak ta přirozená imunita vydrží (přitom si jsou vědomi, že ochrana vakcínou nefunguje u každého a cca během 6 měsíců "vyvane" u části očkovaných).

Na Medrxiv.org (preprint výzkumných studií) či na Israelnationalnews.com (29.8.2021) se lze seznámit s izraelskou studií se závěrem: přirozená imunita chrání lépe než vakcíny, trvá déle a spolehlivě, vč. fungování paměťových buněk (nejde jen o samotné protilátky detekovatelné v krvi):

výzkumníci zkoumali data Maccabi Health Services za spolupráce univerzity v Tel Avivu: lidé, kteří ještě neměli covid-19 a očkovali se, mají 6krát až 13krát vyšší pravděpodobnost, že se nakazí oproti neočkovaným, kteří covid-19 prodělali. Riziko příznakového covid-19 bylo 27krát vyšší u očkovaných a riziko hospitalizace 8krát vyšší; přirozená imunita naopak chrání déle a spolehlivěji.

Porovnávali očkované se dvěma dávkami Pfizer vakcíny, neočkované po prodělání covid-19 a dále uzdravené z nákazy s jednou dávkou vakcíny. Očkovaní měli 13krát vyšší riziko, že se nakazí deltou, v porovnání s těmi neočkovanými uzdravenými.

Hlavní závěr: přirozená imunita představuje delší a spolehlivější ochranu před infekcí, před příznakovým průběhem ev. reinfekce a před hospitalizací vč. delta, oproti očkovaným s dvěma dávkami Pfizer vakcíny. Podepsáno je 10 izraelských odborníků. Uzdravení a očkovaní se zkoumali od letošního ledna a února.

Medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.24.21262415v1.

Israelnationalnews.com/news/news.aspx/312637. Natural immunity gives better protection than does two doses of the Pfizer vaccine. (Ale není to nic nového, nedávno se o této studii informovalo i v některých českých internetových médiích.)

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 19.10.2021 10:12 | karma článku: 24.46 | přečteno: 513x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 602 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 677 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 298 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 92 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 28.72 | Přečteno: 442 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 357 | Diskuse

Karel Trčálek

Martina Sáblíková nezkritizovala olympiádu a proto zmizela z ankety Sportovec roku

Stačilo málo. Zkritizovat olympiádu v Pekingu a Martina Sáblíková mohla zvítězit v anketě o nejlepšího sportovce roku. Jenže právě to neudělala a tak zmizela, letos ji na vyhlášení sportovce roku v České televizi prostě neuvidíme

2.12.2021 v 8:14 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 220 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.44 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz