Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Tyranie v Bernu?

17. 10. 2021 9:23:23
Protesty ve Švýcarsku, ale i "očkovací festival". Pokles šíření infekce a hospitalizací v několika státech, aneb jak nám ministr A. Vojtěch zase neřekl pravdu.

Na nedávné tiskové konferenci nám český ministr zdravotnictví sdělil, že navrhuje přísnější testování, protože "nákaza se zhoršuje všude kolem nás". Švýcarská televize SRF ovšem s odkazem na oficiální čísla národního zdravotního úřadu (BAG) ukazuje, jak dochází k úbytku infekce, hospitalizací vč. obsazenosti lůžek JIP.

Zároveň zmínila i Itálii, kde rovněž pokleslo šíření infekce ze 39 infikovaných na 100 000 obyvatel nyní na jen 29 případů. Francouzskému prezidentu E. Macronovi se nedávno vzbouřily některé regiony s tím, že u nich je nákaza nižší, proto chtějí omezit užívání covid-pasu.

Německý Institut R. Kocha opět názorně ukazuje, že během posledního měsíce došlo k celkovému poklesu počtu nově infikovaných z 84 případů na 100 000 obyvatel nyní na 68,7 případů (někde jen 27 případů) vč. úbytku hospitalizovaných s covid-19 (na JIP ze 6,7 % na 6,2 %).

Ve Švýcarsku jde o vyšší úbytek: sice tu nyní bylo 143 nově infikovaných na 100 000 obyvatel, ale jen 1,6 % pacientů s nákazou v nemocnicích a na JIPkách 14,9 % (tato země má malé JIPky, takže procentní vyjádření neodpovídá plně okolním zemím), předtím bylo na JIPkách v průměru 17 % až 27 %.

Švýcarsko má 8,7 miliónu obyvatel, z nich plně očkováno je 5,3 miliónu, což činí 61,5 %. Je zcela zjevné, že ani švýcarská vláda používáním covid-pasu (podobně jako ministr Vojtěch) primárně nesleduje "ochranu" zdravotnického systému, ale spíše ho využívá jako pobídku k "dobrovolné" vakcinaci. Podle švýcarských médií si vláda přeje "ještě aspoň jeden milión" dalších očkovaných: z čehož vychází, že by se spokojila cca s dvěma - třemi neočkovanými občany.

Jenže ochota k očkování klesá jak ve Švýcarsku (v červnu se denně očkovalo kolem 60 000 lidí, nyní kolem 10 000, a nic na tom nezměnil ani sobotní "očkovací festival", během něhož se prý dosáhlo 120 000 imunizovaných; např. ve východní oblasti Švýcarska - Appenzell Innershoden - je plně očkovaných jen 51,5 %), tak např. v Německu: podle Institutu R. Kocha za poslední měsíc přibylo jen půl procenta očkovaných, nyní bylo celkově 65,6 % plně očkovaných.

O neochotě východního Švýcarska k očkování píše např. Neue Zürcher Zeitung, ale článek byl zatím jen pro předplatitele, nicméně zdravotní úřad (Bag.admin.ch) to na svém webu potvrzuje.

Ve Švýcarsku některé iniciativy občanů (tzv. Přátelé ústavy, Verfassungsfreunde.ch) vedou masivní kampaň za to, aby lidé v referendu 28. listopadu pomohli zrušit silnější pravomoci vlády vůči omezování života - zákon o covid-19. Nyní média (Nzz.ch aj.) informují, že zástupci šesti politických stran (FDP, Střed, Zelení, SP aj.) chtějí vést protikampaň - chtějí covid - zákon zachovat.

Včerejší sobota ve Švýcarsku znamenala protesty proti vládním opatřením na více místech, celkově mohlo jít i o desítky tisíc lidí (SRF.ch). V Rapperswilu kolem 3000 demonstrantů, v Lausanne kolem tisícovky, v Baden 1500, v Luzernu asi 600, zmíněno bylo i hlavní město Bern, v němž se ale zřejmě vyskytlo i 300 jedinců na podporu vlády, resp. proti pravicovému extrémismu.

Občané, převážně pokojně protestující proti covid-pasu, mají někdy smůlu, že se k nim připojí i ti, jejichž účast si nepřejí (deklarují, že nemají nic společného s extrémismem) - pak dochází k nepokojům a bernská vláda patrně přemýšlí, jak ev. způsobené škody napařit k zaplacení organizátorům protestů. Někteří demonstranti včera nesli transparent "Tyranie v Bernu".

Je covid-pas, povinný na některých místech, tyranií v situaci, kdy za týden ubylo o 17 % hospitalizací a o 22 % pacientů na JIP? Přátelé ústavy si stěžují, že si vláda v rámci covid - zákona může sama stanovovat kritéria, podle nichž bude zpřísňovat či uvolňovat. A já jim dávám za pravdu: demokracii a právní stát víc podporuje v jiných zemích zvolený model, kdy parlament posvětí v zákoně vládě manévrování v rámci transparentně předem stanovených čísel (např. německé spolkové země při nákaze pod 35 případů na 100 000 obyvatel přestaly v daných okresech vynucovat covid-pas; o číslech lze ale diskutovat, např. Norsko si stanovilo vyšší "únosný" počet infikovaných ve vztahu k lůžkům v nemocnicích).

Zatímco část Švýcarů kriticky vůči vládě řečnila na náměstích a nosila transparenty ulicemi, v Neuseelandu prý v rámci festivalu došlo k úspěšné aplikaci 120 000 dávek vakcín.

Ovšem ani švýcarská vláda nepostupuje nyní plně v souladu s vědou (ministr Vojtěch může mít radost, že v tom není úplně sám). Veřejnoprávní televize SRF.ch představila veřejnosti už loni v listopadu národní výzkumný program Corona Immunitas, který okomentovali zúčastnění odborníci, např. imunolog curyšské univerzity Ch. Münz: uzdravení z covid-19 poskytuje dlouhodobou a značně spolehlivou imunitu, odborníci to už znají i ve vztahu k podobným jiným virům. I kdyby u části uzdravených nebyly detekovatelné protilátky ("jednodušším" testováním), u většiny z nich funguje paměťová buněčná imunita (T a B buňky), která při setkání s nákazou znovu vytvoří dostatek protilátek. A zabrání tak reinfekci nebo horšímu průběhu nemoci tak, jak by tomu mělo být i po očkování.

Loni do listopadu se v rámci projektu Corona Immunitas sledovalo kolem 30 000 lidí, už tehdy se potvrdila dlouhodobost ochrany před nákazou po uzdravení, nyní se v praxi potvrdila délka této imunity více než 1,5 roku (pokud dotyčný jedinec nemá významně poškozený imunitní systém). Švýcarští výzkumníci v SRF poukázali na obdobnou studii v New Yorku, opět se sledovalo asi 30 000 uzdravených z nákazy: protilátky a buněčná paměť znamenají dobrou imunitu i u těch, kdo měli covid-19 jen mírný. (Nyní se ovšem v USA musejí kvůli uznání imunity po uzdravení soudit i univerzitní profesoři, kteří tyto výzkumy dobře znají. Tragická je přetvářka poradce prezidenta Bidena dr. Fauciho, který rovněž zná tyto výzkumy, ale blokuje jejich převedení do praxe vytáčkami "musí se o tom diskutovat").

SRF.ch/wissen/corona/suche-nach-antikoerpern-immun-oder-nicht-was-bleibt-nach-einer-corona-infektion.

Švýcarsko má o něco méně obyvatel než ČR (8,7 mil. versus 10,6 mil.), ale za r. 2020 v něm celkově zemřelo významněji méně občanů (76 195) než u nás (131 297). Zčásti si to vysvětluju dlouhověkostí Švýcarů (průměrně se dožijí 81 - 85,1 let), zčásti u nich lépe fungovaly nemocnice (lepší organizace), ale i ordinace během pandemie (např. návštěvy pacientů doma).

Autor: Vladimíra Bošková | neděle 17.10.2021 9:23 | karma článku: 22.08 | přečteno: 517x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 588 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 28.70 | Přečteno: 666 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 296 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 21.72 | Přečteno: 234 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 23.25 | Přečteno: 211 | Diskuse

Karel Trčálek

Martina Sáblíková nezkritizovala olympiádu a proto zmizela z ankety Sportovec roku

Stačilo málo. Zkritizovat olympiádu v Pekingu a Martina Sáblíková mohla zvítězit v anketě o nejlepšího sportovce roku. Jenže právě to neudělala a tak zmizela, letos ji na vyhlášení sportovce roku v České televizi prostě neuvidíme

2.12.2021 v 8:14 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 175 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.44 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz