Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Přiznání Vojtěchovy skvadry

15. 10. 2021 16:55:10
Herci vyzvali děti, aby si sundaly roušky - a byl z toho flastr!, sdělila hlavní hygienička národu. Ministr přiznal, že vakcíny nechrání víc než 6 měsíců. V nemocnicích z třetiny očkovaní.

Tisková konference na MZ ČR zachycená ČT24: Čísla infikovaných a hospitalizovaných, i když se projevuje určitý nárůst, jsou celkem příznivá, zvláště v porovnání s loňskem, určitá nejistota přetrvává. Tak nějak mluvil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky prof. Dušek. A přimlouval se za další očkování.

Dnes má být v ČR 66 % dospělé populace plně očkováno. Ředitel Dušek by uvítal, kdyby se to zvýšilo ještě aspoň o deset procent. Premiér A. Babiš nedávno snil aspoň o dalších sedmi procentech.

Ministr A. Vojtěch přiznal. že ochrana vakcínami vydrží tak půl roku, s individuálními odchylkami. I nadále se tváří, že není nijak zvlášť potřebné zabývat se přirozenou imunitou populace. U očkovaných se přiznalo, že asi 25 % z nich se ocitá v nemocnicích; redaktor ČT D. Stach před touto tiskovkou přiznal 30 %.

Pomalu jediným pozitivnějším sdělením je, že ministr nebude navrhovat plošné testování ani na pracovištích, ani ve školách. Ale navrhne, aby PCR test platil jen tři dny a antigentest pouze 24 hodin. A proč? Ministrův projev bylo možno vnímat tak, že antigentesty jsou v podstatě na nic (tak proč nechal vysávat zdravotní pojišťovny dlouhé měsíce právě na tento způsob testování bezpříznakových?), PCR test "rozpozná" víc.

Avšak já osobně pochybuju, že u všech laboratoří v ČR, na některé si ostatně stěžoval nedávno i on sám. A německý Institut R. Kocha navíc uvádí, že negativní výsledek jakéhokoli testu vč. PCR platí jen v okamžiku jeho provedení, a ani PCR není spolehlivý na 100 %. Ostatně jako vakcíny nejsou spolehlivé u každého očkovaného.

Z celkového projevu pana ministra je jasné, že zpřísněním pořizování testů, zkrácením jejich platnosti, ev. jejich nehrazením z veřejných peněz se sleduje spíše jen donucení zbytku obyvatelstva k očkování.

Ředitel Dušek potvrdil, že ani těch starších není nyní infikováno moc, asi 20 - 25 osob na 100 000 obyvatel. Hlavní hygienička Svrčinová potvrdila, že ani ve školách není záchyt infikovaných dramatický, jde spíše o výjimky, kdy např. ve škole je nakaženo více žáků, učitelů, dokonce i kuchařky a školník.

MZ ČR chce u žáků zkrátit karanténu ze 14 dní na sedm, po PCR testu. Mj. v Německu to je jen 5 dní a týká se to jen nejbližšího kontaktu, nikoli celé třídy. Je "zajímavé", že si MZ vždy vybere něco horšího, než má Skandinávie, UK, Německo aj., i když se odvolává na zahraniční země.

Tedy máme asi 400 pacientů s covid-19 v nemocnicích (máme kolem 50 000 lůžek); redaktor Stach v ČT uvedl, že s covid-19 jsou na JIPkách jen tři procenta pacientů z celkové kapacity či celkového počtu nemocných.

Ale budeme zpřísňovat? Budeme stále hrozit národu dalšími možnými postihy? Ovšem neumožníme lidem certifikované testy na protilátky (pro ověření přirozené imunity), např. použít i u nás testy, jaké jsou uznávány v SRN nebo Rakousku. Ostatně ve zdravotnických zařízeních vybraných ministrem se provádí šetření protilátek - kterými testy a podle jakých parametrů? Jde o výrobek, u něhož stačí, že on sám řekne "pozitivní" (přítomnost protilátek)? Že se totiž nemusí vymýšlet žádná hladina těchto protilátek, tyto výrobky pro testování již byly v zahraničí odzkoušeny v klinických studiích se skutečnými pacienty po covid-19.

Pro zpestření dne si hlavní hygienička Svrčinová povzdechla, že na nějakém představení herci vyzvali děti, aby si sundaly roušky - "a byl z toho flastr".

Paní hygienička patrně neví, že v řadě zemí zvláště menší děti nenosí roušky, např. ve Švýcarsku je nosily až od 12 let v silnější vlně nákazy a ne všude, ve Skandinávii je převážně nenosí, i když nejsou očkované či se ještě očkovat nemohou, v německých spolkových zemích zvažovali úlevy od roušek pro základní školy. A roušky v řadě zemí nenosí ani dospělí, zvláště jde-li o stálé sezení, bez hloučků, s mírným odstupem, s větráním místnosti.

Ve světě - pokud vůbec - se převážně nosí chirurgické či jen látkové roušky, nikoli respirátory.

Není pravda, jak tvrdí ministerstvo, že nákaza roste všude kolem nás, naopak v některých evropských zemích klesá. Nedávno jsem se dívala např. na Švédsko - pokles i bez covid-pasu a bez roušek, stačí zvolit ukázněnější chování, zčásti pak vedle očkování funguje i přirozená imunita. Jak vyjádřili mj. britští odborníci (BBC): tam, kde byla nejvyšší míra nákazy v Anglii, lze očekávat, že mnoho dalších občanů (úředně neregistrovaných) již nákazou také prošlo a má imunitu po uzdravení.

Po více než roce a půl zkušenosti s covid-19 víme, že většina z nás jím projde jako s mírnou či těžší chřipkou, někdo bohužel zemře tak, jako se odjakživa umírá i na chřipku apod.

Donekonečna tlačit na těch asi 400 000 neočkovaných starších Čechů? Podle mě mají právo rozhodnout se sami, jde o dobrovolné očkování. Mají před sebou nějaký kratší životní úsek, nějaké své zdravotní in/dispozice, musejí mít právo vlastní volby. I ministr přiznal ochranu vakcínami v délce kolem 6 měsíců - mají ti křehčí jedinci být hrubým nátlakem dohnáni k něčemu, co jim nezajistí delší léta "ochrany", ale může jim přivodit nežádoucí reakce?

Minule jsem v článku zmínila norské odborníky, kteří se těchto seniorů zastali: u nich je třeba rozhodovat individuálně, nikoli plošně. Ani v zemích s nejvyšší mírou proočkovanosti jsem neviděla, že by všichni starší byli očkováni ze 100 %, např. v UK jsem ve statistikách viděla kolem 90 % či i míň. Existují zdravotní výjimky i další důvody (např. Německo či Nizozemí uznávají, že někteří občané mají psychické zábrany i další důvody k tomu, že se jim očkování, ale ani roušky nevnucují).

Ovšem p. Babiš možná touží zaskvět se v mezinárodní statistice na přednějším místě, dále tu zjevně kolem testování, vakcinace apod. funguje byznys.

Ne/pravdivost statistik: kolik skutečně máme plně očkovaných občanů? Mnozí z nich bohužel vlivem stáří či nemocí již zemřeli, někdy k tomu mohly přispět i komplikace po očkování (viz zprávy SÚKL), patrně se podle toho statistika očkovaných neupravuje. Čím starší očkovaný, tím méně můžeme spoléhat na "kolektivní imunitu".

Ptám se: když se očkovaný nakazí covid-19, přesune se do statistiky nakažených a poté do statistiky uzdravených? Pokud ne, pak vytváříme uměle statistiku "úspěšně očkovaných", ač zčásti šlo o neúspěšné očkování.

Z covid-19 uzdravení, kteří si nechají aplikovat dávku vakcíny, jsou zahrnuti do statistiky "úspěšně očkovaní", ale opět nejde o zcela pravdivou škatulku.

Bohužel, ministr dělá vše proto, aby se zamlžila fungující přirozená imunita. Za ČR patrně ještě nějakou dobu nebudou k dispozici věrohodná data. Naštěstí takové studie mají skandinávské země, Rakousko, Švýcarsko či Německo (které ještě nedávno hledalo pro výzkum ty neočkované, aby si na nich potvrdilo výdrž přirozené imunity bez očkování).

Jednou tedy budeme moci lépe srovnávat vakcíny versus přirozená imunita, i když se tomu ministr za ANO z nějakého důvodu brání; vakcíny a imunita po prodělání nákazy by neměly jít proti sobě, měly by se vzájemně doplňovat. Kdyby ministerstvu skutečně šlo o zdraví veřejnosti, pak by umožnilo testování na protilátky, protože části občanů by to mohlo ušetřit komplikace po očkování, ostatně ty se vyskytují i po 3. dávce.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 15.10.2021 16:55 | karma článku: 33.95 | přečteno: 1087x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 631 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 29.00 | Přečteno: 688 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 456 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tereza Dufková

Očkovat či neočkovat?

Jako svědomitý rodič jsem nechala své ratolesti naočkovat všemi povinnými vakcínami, a i některými navíc. Dělám maximum, abych ochránila jejich zdraví jako každá máma. Ale očkovaní na Covid-19?

2.12.2021 v 11:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 91 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 143 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 32.93 | Přečteno: 667 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 31.08 | Přečteno: 492 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.45 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz