Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Paní Svrčinová zpřísní?

13. 10. 2021 8:48:07
V Německu jsou na JIP s covid-19 z 10 procent plně očkovaní. Český ministr Vojtěch vytahuje ze zahraničí horší vzory, ale něco naši sousedé dělají přece jen líp.

Dnes zrána jsem na ČRo zaslechla, že hlavní hygienička ČR zvažuje "zpřísnění". Její nadřízený ministr A. Vojtěch se zpravidla inspiruje horšími příklady z jiných zemí (pokud si je ale jeho rádci vůbec přečtou). Namísto možného přístupu skandinávských států se může zálibně zadívat např. do Německa, kde se projevuje hotový "guláš" opatření proti nákaze, z něhož si dělají legraci média a občané jsou z nich "zmatení".

Něco ale (nejen) Němci dělají přece jen líp než české ministerstvo: postupuje se podle míry hospitalizací s covid-19 a rozlišuje se podle okresů a měst. Občané se až tak "nedusí" omezeními života, když je v jejich lokalitě nákaza nepatrná.

Německý zpravodajský portál vč. rádia a televize MDR.de to ukazuje např. na spolkové zemi Sasko: zemská vláda přijímá opatření s rozlišením pro okresy podle sedmidenní průměrné míry hospitalizací. V této spolkové zemi (podle počtu obyvatel a kapacit nemocnic) se zvolila jako "varovný stupeň" situace, kdy je v nemocnicích obsazeno 650 lůžek s covid-19 a na JIPkách je 180 obsazených lůžek nakaženými. Stupeň "přetížení" by nastal, pokud by covid - pacienti obsadili 1300 standardních lůžek a 420 lůžek na JIP.

Pokud se jako doplňující faktor užije míra šíření infekce, pak když se drží pod 35 infikovaných na 100 000 obyvatel, potom lze v příslušných okresech a městech chodit mj. do restaurací bez covid-pasu. Ten by se užil jen u velkých akcí. Teprve když je v některých lokalitách nad 35 infikovaných na 100 000 obyvatel, pak se na některých místech užívá covid-pas.

Takováto pravidla jsou přece jen transparentnější a spravedlivější; občané v ukázněnějších lokalitách se mohou těšit z větší svobody. Osobně bych ale dala do kontrastu přístup mj. Švédska, které nepoužilo covid-pas proti vlastním občanům, jen s nimi trpělivě komunikovalo o osobní odpovědnosti jednotlivce a mívá lepší výsledky než státy s různými omezeními, jež někdy hraničí s porušováním ústavy.

O nepřehledných pravidlech Bavorska informuje BR.de: Naši "čtenáři jsou zmateni", ptají se nás na pravidla, když chtějí jít např. ke kadeřníkovi nebo do kina. Ještě v srpnu to mělo být jednodušší: covid-pas uvnitř a na akcích od 1000 osob, po pěti týdnech jde ale o nezapamatovatelná či dopředu neznámá pravidla pro vstup na různá místa.

Nyní se uplatňuje pravidlo "2G" (jen očkovaní a uzdravení, když si to podle nařízení vlády může zvolit provozovatel a má rovněž zaměstnance jen očkované a uzdravené), dále povinné "3G" (když je nad 35 infikovaných na 100 000 obyvatel daného okresu; např. vnitřní prostory restaurací, kultura, sport s covid-pasem), dále povinné "3G plus" (neočkovaný a neuzdravený musí mít PCR test, např. noční klub) a také existuje dobrovolné 3G plus (některé typy provozovatelů si toto pravidlo mohou zvolit, vpustit vedle očkovaných a uzdravených otestované výlučně jen s PCR, ale nemohou žádný test požadovat např. u dětí pod 12 let a u těch od 12 let musí uznat školní samotest).

Občan si sice může nastudovat pravidla pro svou potřebu (kam chce či potřebuje jít), ale dopředu neví, zda si některý provozovatel zrovna nezvolil např. dobrovolné 2G či dobrovolné 3Gplus. V Bavorsku vládnou politici křesťansko-sociální unie (CSU).

Nicméně i zde se drží pravidlo, že když je v okrese či městě pod 35 infikovaných na 100 000 obyvatel, tak lze jít do restaurace, kina, divadla atd. bez covid-pasu.

Nezávisle na míře infekce se covid-pas neuplatňuje v obchodech, v MHD, u církevních společenství či venkovních akcí do 1000 osob.

PCR test platí dva dny, antigen-rychlotest den, dále se testuje ve školách (což je z hlediska vědeckých studií nadbytečné, stačil by jen monitoring u dobrovolníků z této oblasti, jak se to dělá v některých jiných zemích; dětem až na výjimky covid-19 neškodí, ve školním prostředí, zvláště u základních škol, je nízká míra přenosu infekce - ověřeno ve Skandinávii i v USA).

Podle německého Institutu R. Kocha je plně očkováno 65,3 % obyvatel (z dospělé populace by šlo o 76 %). Ovšem jak podle dat RKI uvádí Mdr.de: každý desátý pacient na jednotkách intenzivní péče je plně očkovaný a infikovaný.

Bylo to za období srpen a září: 1186 infikovaných na JIP, z nich 119 po plné vakcinaci, což je přes 10 % z infikovaných. Od února do začátku září byli plně očkovaní na JIPkách v průměrné míře 1,84 %.

Jeden odborník k tomu pro média uvádí, že mezi nakaženými převažují osoby od 80 let a jedinci s poškozenou imunitou, např. po chemoterapii či užívající léčbu kortisonem. RKI případy "Impfdurchbrüche" (infikovaní po očkování) vysvětluje mj. tím, že když roste celkový počet nakažených, pak se nakazí i více těch očkovaných. Podle mě ovšem asi účinnost vakcín nemůže stát na tom, aby se očkovaní pohybovali v prostředí zcela bez nákazy.

Kdo v Německu poruší pravidla covid-pasu, čeká ho pokuta 250 eur, provozovatele pak 5000 eur.

Podle RKI nyní měly spolkové země rozmezí počtu nakažených na 100 000 obyvatel mezi 27 případy ve Šlesvicko-Holštýnsku a 100 případy v Brémách. Bavorsko mělo za 7 dní v průměru 92 infikovaných, Sasko v průměru 85 případů.

Zdá se, že přes 20 % dospělých se očkovat nechce, zčásti již budou uzdravení z nákazy. Německá společnost pro virologii vyzvala politiky, aby těm uzdraveným přiznali imunitu nejméně na rok. Lékařská komora označila některá rozhodnutí politiků za absurdní, Sdružení smluvních lékařů požaduje zrušení omezení života.

Média mj. informují o diskusích o zavedení pravidla "1G" (jen pro očkované) se zvýrazněním faktu, že žádná stoprocentní ochrana vakcínami neexistuje; Br.de cituje infektologa B. Salzbergera z univerzitní nemocnice Regensburg: i očkovaní a uzdravení se mohou nakazit, i když je u nich tato pravděpodobnost nižší. Nedávno média poukázala na kauzu "noční klub", po jehož návštěvě byli nakažení jak očkovaní, tak uzdravení, mělo se šetřit, zda nešlo o zfalšovaný covid-pas.

Skandinávské země si takovéto zmatky, spory apod. ušetřily tím, že více vycházejí z vědeckých poznatků a berou větší ohled na ústavu: obyvatelstvo ví, jak se chránit, není třeba významněji omezovat jejich práva a svobody.

Autor: Vladimíra Bošková | středa 13.10.2021 8:48 | karma článku: 22.43 | přečteno: 705x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dánsko bez restrikcí

Děti i dospělí bez roušek a bez covid-pasu. Testování personálu ve zdravotnických a sociálních ústavech. Většinu nových hospitalizací tvoří plně očkovaní od 60 let.

22.10.2021 v 15:09 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Inteligentní Švédsko

Že by v zimě bylo 5000 infikovaných denně, není pravděpodobné, říká epidemiolog A. Tegnell. Možná tak 2500 případů, ale s menším dopadem na nemocnice než loni. Restrikce zrušeny bez újmy.

21.10.2021 v 14:40 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 443 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Krize s uvozovkami

Ministr A. Vojtěch právě online předvedl "horšící se situaci" v ČR, redaktoři ČT v Evropě našli jen dvě země s podobně "horším" vývojem. Ve skutečnosti jde o další nátlak na neočkované.

20.10.2021 v 18:38 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ivo F. Cilich

QR kód v hospodě

Končící vláda, respektive končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase začíná vymýšlet hlouposti. Nyní vymyslel, že by měli tzv. "bezinfekčnost" kontrolovat i hospodští. Ale jako vždy to nějak nedomyslel.

22.10.2021 v 20:10 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jan Ziegler

Hlásá vlastenectví, ale sloužil okupantům vlastní země

Nejde o nikoho jiného než o spíše pseudohistorika Vlastimila Vondrušku, který před rokem 1989 patřil ke kovaným soudruhům a nomenklaturním kádrům. A samozřejmě srpen 1968 pro něj byl bratrskou pomocí.

22.10.2021 v 16:52 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 727 | Diskuse

Miloslav Závorka

Co si ještě lidé nechají líbit od dosluhující vlády?

Nová pravidla vlády a ministra Vojtěcha je opravdu ukázka arogance moci a snaha škodit jak to jen jde. Je jasné, že zoufalý Andrej udělá, stejně tak jako hradní ruská parta úplně vše, aby se udrželi u moci, a když nic, tak nám

22.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 564 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Sebevědomí

Komplikovaný termín, ovlivňující celý náš život zásadním způsobem. A také velké zlo v současných trendech řízení a marketingu.

22.10.2021 v 15:24 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 1296 Celková karma 20.62 Průměrná čtenost 789

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz