Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

USA: Právníci proti Bidenovi

22. 09. 2021 9:38:37
Odborné instituce pod zvůlí politiků? Pokud se univerzitní profesoři musejí soudit kvůli uznání dávno známých vědeckých poznatků - kde to jsme?

Nedávno americká média (např. Newsweek.com, 6. 8.) informovala o sporu profesora práv se svou domovskou univerzitou (George Mason University Law, Virginie), jež mu nechtěla uznat jeho přirozenou imunitu po prodělání covid-19. Přestože mu šest testů na protilátky i po roce od uzdravení prokázalo trvající imunitu a mj. měl posudek od imunologa z Harvardovy univerzity: očkování není z medicínských důvodů nezbytné a potenciálně by představovalo rizika vedlejších účinků.

Jenže na základě předpisů Bidenovy administrativy začaly zvláště státní či veřejné univerzity prosazovat očkování (jednu dávku) i u těch uzdravených z nákazy. Maximálně připouštějí výjimky ze zdravotních či i náboženských důvodů. Když se prof. T. Zywicki začal soudit (a nejde jen o něj, týká se to i dalšího personálu univerzity) o uznání přirozené imunity, univerzita mu nabídla výjimku ze zdravotních důvodů, takže by mu nehrozilo propuštění, ale musel by se každý týden testovat.

Profesor práv ale trvá na svém: Univerzita mě nutí k nikoli nezbytnému zdravotnímu výkonu s potenciálním rizikem vedlejších účinků. Odborníci mi potvrzují i po roce robustní imunitu.

Nejen jeho případ si osvojila nezisková organizace (skupina právníků) New Civil Liberties Alliance (www.nclalegal.org): ta má na svém webu sochu Svobody a pod ní nápis Chraň Američany před státem, který závažně porušuje ústavní svobody... Zároveň tu právníci organizace, kterou založil prominentní vědec v oblasti práva, informuje veřejnost o svém cíli: obnovit v USA občanské svobody, chráněné ústavou.

Vedle případu Zywického právníci informují mj. o kauze úřednice J. Norrisové z Michiganské univerzity. Ta požádala personál i studenty, aby se do 31. srpna nechali očkovat, s výjimkou zdravotních a náboženských důvodů. Tato státní univerzita však výslovně vyloučila uznání přirozené imunity (zatímco některé jiné ji uznaly jako "medicínskou výjimku"). Kdo se nepodrobí, hrozí mu disciplinární řízení nebo ukončení smlouvy.

Je to absurdní, komentují právníci. I tato úřednice, spolu s dalšími zaměstnanci, může prokázat testy na protilátky svou dlouhodobě trvající přirozenou imunitu po covid-19 prodělaném loni. Právníci, kteří mají k dispozici odborné posudky různých expertů, poukazují na to, že přirozená imunita po uzdravení z různých nemocí vč. covid-19 je už dávno dostatečně popsána v odborné literatuře. A dodávají: přirozená imunita chrání více než nyní dostupné vakcíny proti covid-19.

Na chování amerického lékového úřadu (FDA.gov) je patrno, že zaujal "pozici mrtvého brouka" pod politickým tlakem: např. se lze seznámit s dokumenty tohoto úřadu (19. května aj., Antibody Testing for Covid-19), v nichž veřejnosti sděluje, že testem na protilátky lze ověřit, zda jste nedávno či již dříve měli covid-19. Úřad (na rozdíl od českého ministerstva zdravotnictví) potvrzuje, že stačí, aby test vyšel jako "pozitivní" - a bez ohledu na naměřené množství protilátek máte s vysokou pravděpodobností protilátky proti onemocnění.

Např. lze studovat dokumenty Authorized Serology Test Performance či Using Antibody Tests, kdy se uvádí, že stačí, aby lékař člověku napsal doporučení a lze testem prověřit přítomnost protilátek v těle. Když je to z medicínského hlediska vhodné, pak to má lékař zařídit. Na druhou stranu se občané vč. těch očkovaných odrazují od testování na protilátky - prý není třeba ověřovat imunitu po očkování...

Oč tu jde, ptám se jako užaslý čtenář úředních dokumentů? Proč ani těm očkovaným nechtějí rutinně umožnit ověření jejich imunity? Bojí se snad úřady nějakých nepříjemných zjištění? Že by ti uzdravení na tom mohli být o něco líp než ti očkovaní? V situaci, kdy se část očkovaných infikuje a jsou vyzýváni k tomu, aby nosili roušku, nemají mít možnost ověřit si preventivně svou imunitu?

Za sebe říkám, že se mi tohle nezdá být v pořádku. Stejně tak se ptám, jak je možné, že univerzity, jako kolébka veškerého vědeckého vědění, převzaly téměř bez reptání pokyn Bidenovy administrativy a popřely nezávislost vědy i ústavní práva. I na amerických univerzitách probíhá přes rok výzkum potvrzující dlouhodobou přirozenou imunitu. Na druhou stranu: zejména státní univerzity financované z veřejných prostředků stěží mohou jít do otevřeného boje s prezidentem J. Bidenem a musejí dodržovat platné předpisy - dokud je nezmění např. soudy.

Američtí právníci by se mohli opřít mj. o stovky výzkumných studií prokazujících imunitu uzdravených z covid-19 i po 12 měsících, které byly a dále jsou prováděny v Evropě. Nejsnadněji vyhledatelným důkazem je web švýcarských výzkumníků www.corona-immunitas.ch.

Německé veřejnoprávní médium Mdr.de (14. září): Výzkumníci z Lipska potvrzují, že imunita po uzdravení trvá velmi dlouho, pravděpodobně i celý život, jako je tomu např. u spalniček či u mnoha RNA virů, vč. koronaviru SARS-CoV-2. Jde o dlouhodobou a spolehlivou imunitu, uvádí S. Ulbert z Institutu imunologie a buněčné terapie v Lipsku. Reinfekce jsou naprosto ojedinělou výjimkou.

Prostřednictvím Mdr.de výzkumníci vysvětlují (podobně jako brněnský výzkumník prof. V. Thon): Vyšetřovali jsme s kolegy pravidelně lidi, kteří se z covid-19 uzdravili už loni v první vlně pandemie. Množství (určitých) protilátek sice časem klesá, ale to neznamená, že tito lidé nejsou imunní. Přijde-li člověk znovu do kontaktu s nákazou, bude se aktivovat imunologická paměť a ta vytvoří nové protilátky, uvádí Ulbert.

Základem pro tuto imunitu jsou jiné, obtížněji měřitelné části imunitního systému: T- buňky, jež mohou virem infikované buňky usmrtit, a B - buňky, které se starají o tvorbu nových protilátek. Čím delší časový odstup od původní infekce (u vyšetřovaných uzdravených lidí), tím jasněji výzkumníci vidí, že imunita po uzdravení trvá dlouho a je spolehlivá. Je tomu tak u mnoha RNA virů, vč. SARS - infekce zajistí často celoživotní ochranu před novým onemocněním.

Někdo by to měl říct J. Bidenovi a jeho poradci dr. Faucimu?

Na Mdr.de lze nalézt rozhovor s výzkumníkem Ulbertem i v tištěné podobě pod Corona-Immunität: nach Genesung oder mRNA-Impfung könnte sie Jahreland halten (imunita po uzdravení nebo očkování by mohla trvat roky). S. Ulbert se zabývá i imunitou očkovaných, k oběma druhům imunity pak uvádí: Jednou vytvořená silná imunita proti covid-19 zůstává stabilní, pravděpodobně na celý život. (Doplňující očkování by zvažoval u jedinců s poškozeným imunitním systémem.) Výzkumník podtrhl, že imunita po uzdravení z nákazy se mezinárodně ověřuje už od začátku pandemie, takže nyní jsou spolehlivé výsledky po více než 1,5 roce.

Autor: Vladimíra Bošková | středa 22.9.2021 9:38 | karma článku: 24.82 | přečteno: 752x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dánsko bez restrikcí

Děti i dospělí bez roušek a bez covid-pasu. Testování personálu ve zdravotnických a sociálních ústavech. Většinu nových hospitalizací tvoří plně očkovaní od 60 let.

22.10.2021 v 15:09 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Inteligentní Švédsko

Že by v zimě bylo 5000 infikovaných denně, není pravděpodobné, říká epidemiolog A. Tegnell. Možná tak 2500 případů, ale s menším dopadem na nemocnice než loni. Restrikce zrušeny bez újmy.

21.10.2021 v 14:40 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 443 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Krize s uvozovkami

Ministr A. Vojtěch právě online předvedl "horšící se situaci" v ČR, redaktoři ČT v Evropě našli jen dvě země s podobně "horším" vývojem. Ve skutečnosti jde o další nátlak na neočkované.

20.10.2021 v 18:38 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ivo F. Cilich

QR kód v hospodě

Končící vláda, respektive končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase začíná vymýšlet hlouposti. Nyní vymyslel, že by měli tzv. "bezinfekčnost" kontrolovat i hospodští. Ale jako vždy to nějak nedomyslel.

22.10.2021 v 20:10 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Ziegler

Hlásá vlastenectví, ale sloužil okupantům vlastní země

Nejde o nikoho jiného než o spíše pseudohistorika Vlastimila Vondrušku, který před rokem 1989 patřil ke kovaným soudruhům a nomenklaturním kádrům. A samozřejmě srpen 1968 pro něj byl bratrskou pomocí.

22.10.2021 v 16:52 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 730 | Diskuse

Miloslav Závorka

Co si ještě lidé nechají líbit od dosluhující vlády?

Nová pravidla vlády a ministra Vojtěcha je opravdu ukázka arogance moci a snaha škodit jak to jen jde. Je jasné, že zoufalý Andrej udělá, stejně tak jako hradní ruská parta úplně vše, aby se udrželi u moci, a když nic, tak nám

22.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 566 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Sebevědomí

Komplikovaný termín, ovlivňující celý náš život zásadním způsobem. A také velké zlo v současných trendech řízení a marketingu.

22.10.2021 v 15:24 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 1296 Celková karma 20.62 Průměrná čtenost 789

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz