Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Dánsko bez roušky, bez pasu

20. 09. 2021 11:09:10
Jak se občanům žije bez restrikcí? Virus nelze vymýtit vakcínami, říkají odborníci. V srpnu se nakazilo 20 % plně očkovaných, ale nemocnice nejsou zatížené.

Dánská vláda poté, co počet plně očkovaných mírně přesáhl 70 % populace a kdy šíření variant viru nezpůsobovalo zátěž nemocnic, zrušila od 10. září všechny restrikce. Nastal život bez covid-pasu, bez roušek, bez zákazu shromažďování lidí apod.

Dánsko má patrně nejen kvalitní odborníky pro hodnocení rizik koronaviru, ale také zřejmě lépe nastavená právní pravidla pro rozhodování politiků. Aby vláda mohla zrušit opatření proti covid-19, radila se s odborníky pro epidemiologické otázky ustavenými podle zákona i se zástupci regionů, lokálních zdravotních úřadů a s dalšími subjekty. Klíčové pak je projednání těchto věcí v parlamentu: zda se najde shoda mezi doporučením odborníků, vládou a speciálním parlamentním výborem (v něm nerozhodují jen lékaři, ale i právníci, odborníci na finance aj.).

Této shody se dosáhlo. Podle právních definic se covid-19 již nepovažuje za "nemoc ohrožující společnost", ale i nadále figuruje jako "infekční nemoc s rizikem pro zdraví veřejnosti" (když jde o zvlášť nakažlivou infekci s vysokou mírou úmrtnosti nebo způsobující závažné trvalé postižení). Proto pokračují restrikce při vstupu osob do země a dohledávají se kontakty po setkání s nakaženou osobou, dále se monitorují jednotlivé lokality a místní zdravotní úřad může iniciovat lokální opatření. V regionech se také počítá ev. s ubytováním osob ze zahraničí, u nichž test na covid-19 vyšel pozitivně nebo čekají na jeho výsledek (Sum.dk, ministerstvo zdravotnictví).

Dánským občanům se ale nyní má volně dýchat bez omezování jejich života, k čemuž ovšem patří i vlastní odpovědnost, např. být ohleduplný ke zranitelnějším jedincům. Covid-19 zůstává rizikovou nemocí, ale nyní nezpůsobuje významně vyšší úmrtnost.

Za celou dobu pandemie v Dánsku zemřelo jen 0,8 % z infikovaných, tj. 2628 osob z téměř 6miliónové populace. V současnosti je 5653 infikovaných, ale vážně nemocných jen 0,4 %. K 19. září bylo hlášeno 252 nově infikovaných a 3 úmrtí, např. 15. září 370 infikovaných a 3 úmrtí.

Dánsko nyní prodává Novému Zélandu půl miliónu dávek mRNA vakcín. Očkovací látku Janssen nabízí samoplátcům (např. osoby z ciziny).

Pro nás nejpodstatnější informace jsem se dočetla u Thelocal.dk, který vyzpovídal mj. úřad pro infekční nemoci (SSI) a ještě i nezávisle na úřednících si ověřil další data. Odborníci tohoto úřadu potvrzují, že očkováním nelze dosáhnout kolektivní imunity; zvláště deltou se mohou nakazit i očkovaní. Virus bude cirkulovat mezi námi roky, ale snížením míry této cirkulace (díky očkování i počtu uzdravených z infekce) se budeme méně setkávat se závažným průběhem nemoci - uváděli zástupci SSI 6. srpna.

Virus se bude více podobat chřipce. Varianta delta ukázala, že je schopna se šířit i mezi více proočkovanou populací, ale není to spojeno s významným nárůstem hospitalizací a úmrtí. Účelem vakcín není eliminovat virus, ale bránit závažnému onemocnění, uvádějí dánští odborníci. Důležité je, nakolik jsou vakcíny účinné a jak dlouho.

(Moje pozn.: dánská vláda zřejmě dostala podobné informace od odborníků, jaké přednesli britští odborníci v létě členům parlamentu: pokud nákazu přenášejí i očkovaní, nelze virus vymýtit. Pokud nyní dánská vláda prodává do zahraničí 0,5 miliónu dávek mRNA vakcín, pak to buď souvisí s tím, že by prošla jejich životnost, nebo i s tím, že z určitých důvodů neusiluje o ještě vyšší proočkování svých občanů - možná pochybnosti o účinnosti vakcín vůči novým formám viru? Dánská vláda ale počítá i s určitým počtem občanů s přirozenou imunitou, výzkumníci k tomu publikovali ve světě hojně citované studie.)

Redakce Thelocal.dk 7. září zveřejnila článek: Kolik očkovaných občanů Dánska se nakazilo? V té době mělo být plně očkováno asi 72 % populace (4,2 miliónu osob). Podle úředníků SSI se od začátku očkování v Dánsku detekovalo u plně očkovaných 9253 infikovaných po plné vakcinaci, což úředníci vyčíslili na 0,23 % k 31. srpnu.

Ředitel SSI H. Ullum v prohlášení pro veřejnost: Po plné vakcinaci byl detekován malý, ale rostoucí počet infikovaných. Tento nárůst se očekával, ale často jde jen o mírné příznaky nemoci oproti neočkovaným. Z 9253 infikovaných po plné vakcinaci bylo 375 pacientů léčeno v nemocnicích během 14 dnů po pozitivním PCR testu a došlo k 57 úmrtím během 30 dnů po pozitivním PCR testu u očkované osoby.

To má odpovídat míře hospitalizace 4,05 % a úmrtí 0,62 %. K úmrtím dochází u nejstarších občanů, uvádí redakce.

Novináři si prošli data samostatně: upozorňují na to, že počet očkovaných (cca 4,2 miliónu osob) se vztahoval k datu 7. září, ale počet infikovaných po vakcinaci k 31. srpnu. Údaj 0,23 % infikovaných po plné vakcinaci se vztahuje k počtu očkovaných. (Mně osobně zhruba vyšlo: na 4200 plně očkovaných je 9,2 infikovaných po očkování.)

Novináři The Local: Ve vztahu k celkovému počtu infikovaných v Dánsku činí míra nakažení po plné vakcinaci (breakthrough infections) 5 %, ale za srpen představovala až 20 %. (Podobně jak to vysvětluje švédský zdravotní úřad - výraznější nárůst počtu infikovaných mezi očkovanými kolem letošního léta - se usuzuje i zde na více faktorů: nižší účinnost vakcín u nejstarších či jako první očkovaných, kratší doba ochrany očkováním, vakcíny nezvládají plně novou podobu viru, musely by se možná přizpůsobit jako ty proti chřipce.)

Ať je to jak chce, novináři Thelocal.dk naštěstí nerezignovali na investigativní činnost (dlužno ale říct, že dánské úřady jsou veřejnosti otevřenější): u více zemí jsem dohledala, že počet očkovaných se někdy úřady "nadnáší", zatímco počet méně příjemných faktů se lehce časově "upozadí". Kouzla statistik. Dalším úskalím při ověřování přesnějších dat je to, že země se liší v metodice počítání pacientů s covid-19 v nemocnicích (natož v sociálních ústavech), a to i těch po očkování: Dánsko do statistiky hospitalizovaných zahrnulo pacienty infikované po vakcinaci jen během 14 dnů od pozitivního PCR testu (někteří možná pobyli v nemocnici i déle než 14 dní).

V této chvíli je ale nejdůležitější, že Dánsko přestalo občany šikanovat covid-pasem a podobnými "lahůdkami", a to v situaci, kdy odborníci více zemí říkají, že virus očkováním nelze vymýtit a že nyní nepůsobí významněji tlak na nemocnice.

V Rakousku je 36 % lůžek JIP volných, bez pacientů, přesto kancléř S. Kurz život lidí neuvolnil.

V USA, Francii, Itálii, Švýcarsku, SRN aj. se demonstruje za navrácení základních práv občanům. Na ČT24 včera v předvolebním klání p. Cibulka (který není mým oblíbencem) docela trefně řekl, že pokud se EU bude měnit v totalitní režim, pak je vhodnější z ní vystoupit. Je velký rozdíl mezi Skandinávií a jihem Evropy (Německo a Rakousko jsou se svými opatřeními uprostřed), ale i podle mě by vedení EK a Evropský parlament měly zvážit ne/přiměřenost šikanování občanů různými opatřeními v epidemiologické situaci, která se nijak zvlášť neliší např. od té v Dánsku.

Uvědomme si, že v ČR je pandemický stav kvůli cca 20 pacientům na JIP.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 20.9.2021 11:09 | karma článku: 23.42 | přečteno: 479x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dánsko bez restrikcí

Děti i dospělí bez roušek a bez covid-pasu. Testování personálu ve zdravotnických a sociálních ústavech. Většinu nových hospitalizací tvoří plně očkovaní od 60 let.

22.10.2021 v 15:09 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Inteligentní Švédsko

Že by v zimě bylo 5000 infikovaných denně, není pravděpodobné, říká epidemiolog A. Tegnell. Možná tak 2500 případů, ale s menším dopadem na nemocnice než loni. Restrikce zrušeny bez újmy.

21.10.2021 v 14:40 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 443 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Krize s uvozovkami

Ministr A. Vojtěch právě online předvedl "horšící se situaci" v ČR, redaktoři ČT v Evropě našli jen dvě země s podobně "horším" vývojem. Ve skutečnosti jde o další nátlak na neočkované.

20.10.2021 v 18:38 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.50 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ivo F. Cilich

QR kód v hospodě

Končící vláda, respektive končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase začíná vymýšlet hlouposti. Nyní vymyslel, že by měli tzv. "bezinfekčnost" kontrolovat i hospodští. Ale jako vždy to nějak nedomyslel.

22.10.2021 v 20:10 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 458 | Diskuse

Jan Ziegler

Hlásá vlastenectví, ale sloužil okupantům vlastní země

Nejde o nikoho jiného než o spíše pseudohistorika Vlastimila Vondrušku, který před rokem 1989 patřil ke kovaným soudruhům a nomenklaturním kádrům. A samozřejmě srpen 1968 pro něj byl bratrskou pomocí.

22.10.2021 v 16:52 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 727 | Diskuse

Miloslav Závorka

Co si ještě lidé nechají líbit od dosluhující vlády?

Nová pravidla vlády a ministra Vojtěcha je opravdu ukázka arogance moci a snaha škodit jak to jen jde. Je jasné, že zoufalý Andrej udělá, stejně tak jako hradní ruská parta úplně vše, aby se udrželi u moci, a když nic, tak nám

22.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 562 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Sebevědomí

Komplikovaný termín, ovlivňující celý náš život zásadním způsobem. A také velké zlo v současných trendech řízení a marketingu.

22.10.2021 v 15:24 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 1296 Celková karma 20.62 Průměrná čtenost 789

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz