Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Komu hrozí (re)infekce víc

18. 09. 2021 10:39:46
Z úřední statistiky Německa a Rakouska vyplývá, že přirozená imunita po prodělání covid-19 chrání občany přece jen spolehlivěji než vakcíny.

Porovnání dat rakouské Agentury pro zdraví (AGES.at) a německého Institutu R. Kocha (RKI.de):

Při sledování 440 000 rakouských občanů, kteří se uzdravili z covid-19, po dobu 7 - 9 měsíců v loňském roce (bez očkování), se výzkumníkům podařilo nalézt jen 40 občanů, kteří se znovu nakazili (což vychází na jeden případ reinfekce z 11 000 uzdravených, což není ani jedno procento z uzdravených).

Z dat německého RKI (Impfdurchbrüche - infikování po plné vakcinaci) vyplývá, že se počet nakažených po plném očkování za letošních 8 měsíců pohybuje až mezi 13 - 16 %. Tady ovšem záleží také na rozdílnější účinnosti jednotlivých vakcín. Např. u očkovací látky Janssen (Johnson and Johnson) RKI uvádí 65% účinnost, což úřad připodobnil tomuto poměru: Zatímco z 1000 neočkovaných by mohlo onemocnět 20 osob, pak z 1000 očkovaných by mohlo onemocnět sedm osob. (Ovšem u 35 % očkovaných ve vztahu k této jedné vakcíně může infekce hrozit, záleží samozřejmě na více faktorech - rizika nákazy v profesi či dalším životě očkovaného, věku, celkovým zdravotním dispozicím, což se obecně týká i těch uzdravených, byť zřejmě v nižší míře než u očkovaných.)

Jak Rakousko, tak Německo případy nákazy po očkování sledují od letošního února. Do statistiky se zahrnují jen infikovaní po plné vakcinaci s určitým časovým odstupem po jejím dokončení a jen s příznaky nemoci. (Místy si člověk musí ve statistikách dát pozor, co s čím se srovnává: zda je počet infikovaných po vakcinaci porovnán s počtem celkově infikovaných v populaci či s počtem očkovaných dávek.)

Podle rakouského úřadu Ages.at (Impfdurchbrüche) je od února celkem registrováno 175 815 laboratorně ověřených případů covid-19 u jedinců od 12 let (tedy ve věku, kdy lze očkovat) a mezi nimi se po plné vakcinaci nakazilo 8845 osob (započítávají se sem jen osoby s příznaky). Mně vychází asi kolem 8 % - 9 % z celkově infikovaných; rakouský úřad uvádí, že vakcíny nechrání každého očkovaného, ale chrání zhruba z 88 % před příznakovým covid-19. (Museli bychom mít podrobnější data k počtu zachycených infikovaných po očkování, nicméně určitá část bezpříznakových infikovaných stejně ze všech úředních tabulek uniká, ostatně významnější je zabývat se převážně jen příznakovými případy, zpravidla s vyšší virovou náloží - na tom se shodují úřady v USA, UK i v Evropě.)

Web rakouské agentury AGES obsahuje i velkou výzkumnou studii k riziku re-infekce u uzdravených, na níž se podílela jak tato agentura, tak LF Graz a Stanfordská univerzita. Šetření se týkalo 440 000 uzdravených občanů z celého Rakouska, ve všech věkových skupinách. Našlo se jen 40 znovu infikovaných občanů. Šetření probíhalo u těch, kteří se nakazili loni v únoru a březnu a pokračovalo do letošního února. Vychází tedy, že z 11 000 uzdravených se jen jedna osoba znovu nakazila. Po 7 - 9 měsících toto šetření výzkumníci uzavřeli s tím, že u uzdravených je o 91 % nižší riziko nákazy než ve všeobecné populaci (porovnávali data s celým obyvatelstvem); tento propočet jsem ještě neměla možnost ověřit, možná se vycházelo z odhadu imunity mj. nejstarších či zdravotně oslabených občanů, nicméně celkově se tu jeví imunita uzdravených o něco spolehlivější než při srovnání s očkovaným obyvatelstvem.

Studii AGES zveřejnila letos v únoru: Ages.at/wissen-aktuell/publikationen/erste-studie-ueber-re-infektionsrisiko-in-ganz-oesterreich.

Na webu německého RKI.de si lze zadat pojem Impfdurchbrüche (infikování po plném očkování), pak je k dispozici více zpráv či FAQ s vysvětlováním. Na téma mě včera upozornila redakce rakouské Oe24.at: Podle nových čísel německého RKI se zvyšuje počet infikovaných očkovaných, mj. po vakcíně Johnson and Johnson. Redakce uvádí mj. propočet, podle něhož na 1 milión očkovaných vychází 2000 infikovaných po vakcinaci (z 1000 očkovaných by se infikovaly dvě osoby, což by potvrzovalo, že přirozená imunita uzdravených je spolehlivější). Redakce uvádí, že u očkovaných Pfizer vakcínou je 675 infikovaných na jeden milión plně očkovaných, u vakcíny Johnson (či Janssen) vychází poměr horší.

Zmíněná redakce (která rozhodně nevystupuje proti očkování, naopak se v Rakousku podílí na dalších kampaních v jeho prospěch) uvádí i zprávu o řediteli WHO pro Evropu (H. Kluge), který v květnu prohlásil, že 70% proočkovanost může ukončit pandemii, ale nyní (na vystoupení v Kopenhagenu) své tvrzení změnil: kvůli novým variantám viru s vyšší přenosností nelze dosáhnout kolektivní imunity; virus bude dál mutovat jako chřipkové viry a zůstane s námi. Musíme uvážit, jak přizpůsobit strategii očkování ve vztahu k endemickému šíření. Přitom je ale důležité, nakolik jsou vakcíny účinné.

Počet infikovaných po plné vakcinaci uváděný rakouskou Oe24.at jsem se pokoušela ověřit přímo u německého RKI, na který redakce odkazovala. Jeden z nejaktuálnějších dokumentů RKI, který se nabídne na pojem Impfdurchbrüche ze začátku září:

Od 1. února celkem 24 098 infikovaných po plné vakcinaci (a s příznaky nemoci): z nich 15 887 po vakcíně Pfizer, přes 1000 případů u Moderna, 1729 po AstraZeneca a 3863 po Janssen (tato jednodávková vakcína tedy vzhledem k nižšímu počtu jí očkovaných vychází jako méně účinná).

K 1. 9. bylo v SRN plně očkováno 61 % populace ve věku 18 - 59 let a 81 % od 60 let.

Podobně jako švédskému zdravotnímu úřadu (psala jsem o počtu infikovaných po vakcinaci ve Švédsku nedávno) i německému RKI v některých letošních týdnech vyšla horší čísla - výrazněji zvýšený počet infikovaných po dokončené vakcinaci oproti celkovému výsledku za letošní měsíce. Patrně se promítá více faktorů (jak konstatoval i švédský úřad): u těch nejzranitelnějších, kteří byli očkováni jako první, se mohla projevit snížená imunitní odpověď na vakcínu, avšak také kratší doba ochrany vakcín, protože se to dotklo také těch mladších.

RKI v dokumentu zachycuje mj. za některé poslední týdny (31. - 34. týden): podíl infikovaných po plné vakcinaci činil u věku 18 - 59 let 16,9 % (!) a u osob od 60 let ve stejných týdnech 40,2 %.

Kumulovaně od začátku února jsou čísla příznivější: u 18 - 59 let 2,3 % infikovaných po plném očkování, u osob od 60 let 3,2 %. (Ovšem ve srovnání s re-infekcí u uzdravených je míra infekce u očkovaných vyšší.)

Podíl úmrtí po infikování očkovaných na celkovém úmrtí pacientů s covid-19 v týdnech 31.-34.: u osob od 60 let šlo o 26 %, kumulovaně od února 2 % (úmrtí s covid-19 po očkování); u mladších 0,1 %.

Od února bylo v SRN s covid-19 celkově hospitalizováno ve věku 18 - 59 let 41 025 pacientů a od 60 let 62 252 pacientů. Z nich po plném očkování a infikování bylo u mladších 60 let hospitalizováno 0,9 %, u osob od 60 let 1,8 % (ve vyšším věku se pak jejich počet zvyšuje, jak uváděl i švédský úřad).

Covid - případy na JIP celkově: pod 60 let 3511 osob, od 60 let 6975 pacientů.

Na JIP s covid-19 po plné vakcinaci: pod 60 let 0,5 %, od 60 let 1,5 %. V týdnech 33. a 34. (druhá polovina srpna) se čísla zhoršila: na JIP bylo infikovaných po vakcinaci 3,1 % pod 60 let a 15,9 % pacientů od 60 let.

Celkem zemřelo s covid-19 ve věku pod 60 let 1909 osob a od 60 let 20 099 osob, z nich po očkování a infikování u mladších 0,1 %, z osob od 60 let zemřela 2 % po očkování a nakažení. Z celkových infikovaných po očkování, kteří zemřeli (397 osob), bylo 80 % pacientů ve věku od 80 let.

RKI uvádí, že účinnost vakcín není 100procentní, očkováním nelze plně zabránit infikování, ale je nízký počet těžšího průběhu nemoci. Úřad šetřil případy infikovaných očkovaných seniorů v ústavech (v poslední době opakovaný výskyt infekce u již očkovaných): zpravidla jde o mírné příznaky, často bez příznaků, ale tito jedinci jsou nakažliví i při redukované virové náloži.

Účinnost čtyř vakcín: po 1. dávce 60 % - 70 %, po 2. dávce 80 % - 90 %, avšak i po první dávce by lidé měli být z 80 % chráněni před vážným průběhem nemoci. Účinnost Janssen 65 % ve všech věkových skupinách. Z 1000 očkovaných může onemocnět cca sedm z nich, ale i tak vakcína chrání před těžším průběhem (byť ne každého, dodávám já).

RKI mj. ve vztahu k vakcíně Janssen uvádí: pokud jste mladší 60 let, může velmi vzácně po očkování dojít k vašemu ohrožení. Proberte s lékařem (různé) situace: např. když jste měli v posledních 6 měsících covid-19, jste těhotná, trpíte alergiemi. Před očkováním řekněte lékaři, zda máte některou chronickou nemoc nebo jste byli po očkování v bezvědomí, nebo jste v posledních 2 týdnech absolvovali jiné očkování... Kvůli některým obtížím po očkování se obraťte na lékaře: bolest na hrudi, silné bolesti hlavy, delší bolesti břicha, skvrny na kůži, hůře se vám dýchá, hůře vidíte, problémy s chůzí, špatně se vám mluví aj.

Očkování je dobrovolné, nezapomíná uvádět RKI.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 18.9.2021 10:39 | karma článku: 17.80 | přečteno: 427x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dánsko bez restrikcí

Děti i dospělí bez roušek a bez covid-pasu. Testování personálu ve zdravotnických a sociálních ústavech. Většinu nových hospitalizací tvoří plně očkovaní od 60 let.

22.10.2021 v 15:09 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Inteligentní Švédsko

Že by v zimě bylo 5000 infikovaných denně, není pravděpodobné, říká epidemiolog A. Tegnell. Možná tak 2500 případů, ale s menším dopadem na nemocnice než loni. Restrikce zrušeny bez újmy.

21.10.2021 v 14:40 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 443 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Krize s uvozovkami

Ministr A. Vojtěch právě online předvedl "horšící se situaci" v ČR, redaktoři ČT v Evropě našli jen dvě země s podobně "horším" vývojem. Ve skutečnosti jde o další nátlak na neočkované.

20.10.2021 v 18:38 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ivo F. Cilich

QR kód v hospodě

Končící vláda, respektive končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase začíná vymýšlet hlouposti. Nyní vymyslel, že by měli tzv. "bezinfekčnost" kontrolovat i hospodští. Ale jako vždy to nějak nedomyslel.

22.10.2021 v 20:10 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Ziegler

Hlásá vlastenectví, ale sloužil okupantům vlastní země

Nejde o nikoho jiného než o spíše pseudohistorika Vlastimila Vondrušku, který před rokem 1989 patřil ke kovaným soudruhům a nomenklaturním kádrům. A samozřejmě srpen 1968 pro něj byl bratrskou pomocí.

22.10.2021 v 16:52 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 730 | Diskuse

Miloslav Závorka

Co si ještě lidé nechají líbit od dosluhující vlády?

Nová pravidla vlády a ministra Vojtěcha je opravdu ukázka arogance moci a snaha škodit jak to jen jde. Je jasné, že zoufalý Andrej udělá, stejně tak jako hradní ruská parta úplně vše, aby se udrželi u moci, a když nic, tak nám

22.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 566 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Sebevědomí

Komplikovaný termín, ovlivňující celý náš život zásadním způsobem. A také velké zlo v současných trendech řízení a marketingu.

22.10.2021 v 15:24 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 1296 Celková karma 20.62 Průměrná čtenost 789

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz