Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Odškodnění za trombózu

16. 09. 2021 9:11:19
Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

Kdo ručí za škody způsobené očkováním proti covid-19?, zeptala se redakce RND.de právníka J. Cäsara - Prellera z Wiesbadenu (Hessensko). Ten v dané chvíli (duben) zastupoval pacienta postiženého po očkování s AstraZeneca mozkovou venózní trombózou a kvůli stejnému závažnému vedlejšímu účinku také rodinné příslušníky pacienta, který po očkování zemřel. Oba pacienti byli ve věku pod 60 let.

Podle okolností ručí za utrpěnou újmu stát, ale také lékař nebo výrobce vakcíny, uvádí právník; lze uplatnit i dílčí nároky na odškodnění na více místech (vůči jednotlivým subjektům).

Zdravotně poškozený má prokázat, že jeho postižení je ve spojitosti s očkováním, což není jednoduché. Avšak u vakcíny AstraZeneca samy oficiální úřady vč. Evropské lékové agentury vycházejí z toho, že očkování může v některých případech působit jako spouštěč nemoci, někdy se smrtelnými následky, jako např. mozková venózní trombóza.

Pokud se vyskytnou vedlejší účinky, které již byly hlášeny vícekrát, jak tomu bylo u AstraZeneca, a také oficiální úřady mají obavy, pak situace vypadá jinak. V takovém případě by výrobce musel dokázat, že mezi očkováním a vedlejším účinkem není žádná spojitost (převedení důkazního břemene z poškozeného na výrobce), uvádí právník.

I když se někdo nechá očkovat dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, a "zná" rizika, nezaniká jeho nárok na odškodnění, což je správné, říká J. C. Preller. Jako laik nemůže ani medicínsky, ani právně vyhodnotit rizika dostatečně, u laika hrozí, že rizika vezme v potaz jen povrchně.

Ani lékař, ani výrobce vakcíny, ani stát nejsou automaticky vyjmuti z odpovědnosti za škody.

Redakce: Po prvních případech podezření (na nežádoucí účinky AstraZeneca) některé země jako např. Dánsko ihned stoply očkování, v SRN se dál očkovalo. Až později se některé země rozhodly, že s AstraZeneca nebudou očkovat mladší populaci. Mezitím došlo k dalším úmrtím. Co na to judikatura?

U poškození, k němuž došlo v tomto období, jsou dobré šance uplatnit nároky oproti výrobci, pokud se podobné případy podezření na závažné účinky již vyskytly jak doma, tak v zahraničí, uvádí právník. Momentálně zastupuju dva takové případy; k postižení došlo v době, kdy už existovaly pochybnosti ohledně bezpečnosti AstraZeneca. Zatím jsme ještě na úrovni mimosoudního jednání s výrobcem.

Redakce upozornila na to, že EU měla výrobce vakcín prostřednictvím smluvní klauzule z ručení za škody vyjmout, smlouvy nebyly zveřejněny. Co to znamená pro poškozené?

Podle právníka tím nároky na odškodnění vůči výrobci nejsou dotčeny. Smlouvou nemohou být vyloučeny.

Týká se to i lékařů: ti jsou povinni před zdravotním výkonem vážit prospěch a rizika, musí pacientovi rizika vysvětlit. Pokud lékař např. u AstraZeneca rizika očkování zatajil nebo bagatelizoval, pak ho očkovaný může při závažném vedlejším účinku žalovat. Lékaři musejí být na tyto náklady pojištěni. Pokud se lékař obává, že by očkovací látka mohla pacienta poškodit a jeho by to učinilo odpovědným za škodu, nemusí očkování provést, uvádí právník.

Kdyby lékař neočkoval v souladu s doporučením německé komise pro očkování STIKO, může být ve vztahu k poškození snadněji učiněn zodpovědným za újmu. Avšak ani doporučení STIKO neznamená automaticky, že by to z lékaře sejmulo odpovědnost. Lékař musí zohlednit celkový zdravotní stav pacienta, možné dřívější onemocnění nebo zvláštní rizikové faktory, které mohou riziko závažných vedlejších účinků zvýšit. V očkovacím centru lékaři naopak pacienta ani neznají, tam to člověk nemůže očekávat, doplňuje právník.

Advokát se s redakcí dotýká také faktu, že např. německý Institut P. Ehrlicha (s určitou odpovědností za vakcíny) podléhá spolkovému ministerstvu zdravotnictví. Někdy lze žalovat i úřady (za poškození úřední povinnosti varovat obyvatelstvo), a dodává, že spíše ne přímo úřady, ale šlo by o žalobu oproti státu.

Právník doporučil, aby si zájemce o očkování s sebou vzal rodinného příslušníka, pak se lépe prokazuje, že pacient nebyl dostatečně informován. Pokud se někdo nechal očkovat v očkovacím centru a utrpěl závažné vedlejší účinky, měl by se obrátit na svého praktického lékaře. Pokud vás očkoval váš praktik, obraťte se kvůli konzultaci o vedlejších účincích na jiného lékaře, radí. Je důležité potvrdit příznaky vedlejších účinků, musejí být ověřeny a zdokumentovány.

Nárok na odškodnění lze uplatnit tři roky. Zvláště u silných reakcí či trvalých zdravotních problémech je vhodné jednat rychle - začít vymáhat odškodnění ev. vůči výrobci. Rychle mají jednat i rodinní příslušníci, pokud po očkování došlo k úmrtí: vyžádat si pitvu, popř. za pomoci policie ji prosadit. Pokud je tělo zemřelého již zpopelněno, je obtížné prokázat, že očkování bylo příčinou úmrtí.

Při závažném poškození (invalidita, pracovní neschopnost) lze dosáhnout např. renty, jež se odstupňuje podle poslední úrovně výdělku, dále lze dosáhnout příspěvků na výživu, pokud se zemřelý podílel na takovýchto věcech v rodině. Někdy se vyplácí i bolestné, byť to zemřelého rodině bohužel nevrátí.

Redakce začlenila informaci, že EMA oznámila, že výhody očkování s AstraZeneca jsou ve všech věkových skupinách vyšší než rizika, avšak výskyt trombóz a krevních sraženin se stal povinnou součástí údajů o produktu; rozhovor s právníkem vyšel 28. 4. 2021).

Redakce v dalším článku (23. 4.) informovala o 168 případech krevních sraženin a trombocytopenie po AstraZeneca v UK, potvrzených britským lékovým úřadem MHRA, vč. 32 úmrtí. Podle britského úřadu šlo o 21,2 miliónu dávek, z čehož vyšel poměr 7,9 případu těchto závažných nežádoucích účinků na jeden milión dávek. V 77 případech šlo o sinus-venózní trombózu (krevní sraženiny v mozku) s průměrným věkem postižených 47 let. V 91 případech, které se týkaly jiných krevních sraženin, byl věk postižených 55 let.

Registraci těchto případů lze vyhledat rovněž ve zprávách Institutu P. Ehrlicha (za SRN) či v databázi EMA (hlášení případů podezření z EU/EEA).

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 16.9.2021 9:11 | karma článku: 19.58 | přečteno: 514x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dánsko bez restrikcí

Děti i dospělí bez roušek a bez covid-pasu. Testování personálu ve zdravotnických a sociálních ústavech. Většinu nových hospitalizací tvoří plně očkovaní od 60 let.

22.10.2021 v 15:09 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Inteligentní Švédsko

Že by v zimě bylo 5000 infikovaných denně, není pravděpodobné, říká epidemiolog A. Tegnell. Možná tak 2500 případů, ale s menším dopadem na nemocnice než loni. Restrikce zrušeny bez újmy.

21.10.2021 v 14:40 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 443 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Krize s uvozovkami

Ministr A. Vojtěch právě online předvedl "horšící se situaci" v ČR, redaktoři ČT v Evropě našli jen dvě země s podobně "horším" vývojem. Ve skutečnosti jde o další nátlak na neočkované.

20.10.2021 v 18:38 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ivo F. Cilich

QR kód v hospodě

Končící vláda, respektive končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase začíná vymýšlet hlouposti. Nyní vymyslel, že by měli tzv. "bezinfekčnost" kontrolovat i hospodští. Ale jako vždy to nějak nedomyslel.

22.10.2021 v 20:10 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 460 | Diskuse

Jan Ziegler

Hlásá vlastenectví, ale sloužil okupantům vlastní země

Nejde o nikoho jiného než o spíše pseudohistorika Vlastimila Vondrušku, který před rokem 1989 patřil ke kovaným soudruhům a nomenklaturním kádrům. A samozřejmě srpen 1968 pro něj byl bratrskou pomocí.

22.10.2021 v 16:52 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 727 | Diskuse

Miloslav Závorka

Co si ještě lidé nechají líbit od dosluhující vlády?

Nová pravidla vlády a ministra Vojtěcha je opravdu ukázka arogance moci a snaha škodit jak to jen jde. Je jasné, že zoufalý Andrej udělá, stejně tak jako hradní ruská parta úplně vše, aby se udrželi u moci, a když nic, tak nám

22.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 564 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Sebevědomí

Komplikovaný termín, ovlivňující celý náš život zásadním způsobem. A také velké zlo v současných trendech řízení a marketingu.

22.10.2021 v 15:24 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 1296 Celková karma 20.62 Průměrná čtenost 789

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz