Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. října 2021 Teodor, Theodor

Po očkování morfium

14. 09. 2021 8:45:09
Může za neuznávání protilátek paní Merkelová? Švýcaři se včera začali seznamovat s covid-pasem. Informace a dezinformace českého ministra zdravotnictví.

Švýcarská veřejnoprávní televize (SRF.ch, 21. července) přinesla rozhovor - i s fotkou zdravotního postižení, jež se vyskytlo po očkování proti covid-19 - s 52letým občanem kantonu Aargau, který až do této vakcinace nepotřeboval lékaře. Byl zdravý. Tři týdny po očkování mu byl diagnostikován pásový opar (doporučuji např. ve Wikipedii: vyrážka provázená bolestmi, někdy palčivé bolesti přetrvávají týdny, měsíce či i roky).

Vyrážka na fotce vypadá příšerně, navíc muž uvádí, že na bolesti nefungovaly žádné tišící prostředky, lékaři mu nakonec předepsali morfium. Strávil 6 týdnů v pracovní neschopnosti, nyní začal pracovat jen na kratší úvazek. "Můj lékař se dříve setkával jen s dvěma případy tohoto onemocnění za rok, nyní jich ale už má - od zahájení očkování proti covid-19 - sedm."

Švýcarský lékový úřad (Swissmedic.ch) uznal pásový opar jako vedlejší účinek očkování (tyto případy jsou hlášeny i Evropské lékové agentuře), konstatuje televize, bylo již nahlášeno 220 těchto případů po vakcinaci.

Dotčený občan se cítí poškozený nejen zdravotně, ale také finančně: protože byl až do očkování zcela zdravý, využil u zdravotní pojišťovny možnost snížené sazby pojistného s vyšší spoluúčastí, jenže v červenci už za výdaje u lékařů aj. spotřeboval polovinu z této předplacené spoluúčasti. Bez očkování bych žádné náklady neměl, uvádí muž. Jeho ev. odškodnění prý zatím nebylo zcela jisté.

Televize SRF včera se svými reportéry mapovala situaci v různých městech: jak občané reagují na povinnost prokazovat se na některých místech covid-pasem. Už v ranních hodinách se vyskytly protesty. Např. skupina studentů demonstrovala před univerzitou v Bernu a byla přitom podpořena více organizacemi; univerzita se měla vyjádřit, že uváží použití covid-pasu ve vztahu k různým činnostem v jejích budovách.

Zástupce sítě fitness Migros (86 studií napříč Švýcarskem, jedno z nich v Curychu) si stěžoval, že od loňského března kvůli pandemii utrpěli značné ztráty, což nyní bude pokračovat kvůli covid-pasu, část občanů se jím nechá odradit. Restaurace a kavárny v Bernu: dnes tu bylo nápadně málo lidí, někteří říkali, že si kávu vypijí v parku, jiní že přijdou, až skončí covid-pas. V poledne se ale naplnily zahrádky restaurací, protože tady covid-pas není potřeba. Na některých místech (bazén, ZOO) ale lidé měli covid-pas, některým to prý nevadí.

Může Merkelové vláda za neuznávání protilátek uzdravených z covid-19?

Německý časopis pro lékaře Aerzteblatt.de (2. července): Test na protilátky pro digitální covid-pas nedostačuje, ale mohlo by se to změnit. EU test na protilátky neuznala, uvádí mluvčí Evropské lidové strany (EVP) v Evropském parlamentu Peter Liese (německý politik a lékař, CDU). Evropský parlament se o zahrnutí testu na protilátky do covid-pasu zasazoval, tvrdí Liese, ale ztroskotalo to mj. na odporu Evropské komise a německé vlády. V některých evropských zemích ale už je test na protilátky používán; korelát pro uznání protilátek by měla stanovit WHO, uvádí se v článku.

Podle Evropského parlamentu jsou testy na protilátky důležité pro rizikové skupiny a před očkováním - k ověření neutralizujících protilátek a prodělané, někdy nerozpoznané infekce. U uzdravených by se ověřilo, zda je vhodné očkování, stejně tak u imunosupresivních pacientů, připojil se zástupce firem pro diagnostiku (organizace VDGH). I když není stanoven sérologický korelát pro ochranu před nemocí, stejně lze využít již vyvinuté testy. Testování na protilátky podpořil i odborník Institutu laboratorní medicíny v Regensburgu A. Ambrosch. (Aerzteblatt.de: Antikörpertests.)

Včera ČT24: Interview v 18,30 hod., host se myslím jmenoval J. Trnka, biochemik: Očkování a dezinformace. Místy se z rozhovoru s redaktorkou možná stalo "kouzlo nechtěného". Očkovaní mají nejdříve hodně protilátek, ale po půlroce se to podle tohoto odborníka může změnit, a to tak, že ti uzdravení z nemoci na tom třeba budou líp. (Proto se MZ ČR tváří, že neví nic o 1,5 roku trvajícím výzkumu v řadě západních zemí, vč. Rakouska, SRN, Švýcarska, který potvrdil dlouhodobou imunitu po uzdravení?) Host dal k dobru i úvahu, že kdyby se očkovaný nakazil, asi by mohl mít lepší imunitu (já si to taky myslím).

Celkově se ovšem v rozhovoru prolínalo přání ministerstva zdravotnictví a lidí kolem něj (s tvrdým odseknutím významné části českých odborníků, kteří zastávají opačné, resp. vědou podložené názory): v zásadě vše, co neuznává MZ ČR je odmítnuto jako dezinformace apod. My prostě nevíme nic o více než ročním výzkumu v nejbližších západních zemích (podobně jako paní Merkelová?), my musíme zpracovat svou studii (aniž bereme v úvahu ty české výzkumy, které již proběhly nezávisle na MZ ČR?), zatím - ať se ti uzdravení taky očkují.

Zcela mimo rozhovor zůstal fakt, že u většiny lidí by jak po očkování, tak po uzdravení z nemoci měla fungovat buněčná paměť, buněčná imunita, která bez ohledu na detekovatelnost protilátek v různém čase po vakcinaci či uzdravení doplňuje protilátky. Na to upozornil mj. brněnský výzkumník prof. V. Thon, stejně tak např. rakouští výzkumníci (kdo onemocněl v Ischglu loni na jaře, neonemocněl znovu, ale těch lokalit v Rakousku bylo opakovaně přezkoumáno více; Rakousko aktuální ověření protilátek úředně uznalo, Norsko šlo dál - uznalo imunitu uzdraveným i očkovaným na 12 měsíců - tyto informace nám však bojovník proti dezinformacím zatajil).

Avšak věty hosta: "po půlroce na tom ti uzdravení mohou být lépe než ti očkovaní" nebo "kdyby se očkovaný nakazil, asi by mohl mít lepší imunitu", mi zlepšily náladu.

Je třeba zdůraznit: pokud někdo má dostatečnou imunitu proti covid-19 po jeho prodělání, pak by měl mít a) právo ověřit si to testem na protilátky (stejně tak očkovaní), b) nikdo na něj nemá tlačit kvůli očkování, pokud by mu nevylepšilo imunitu (má dostatek protilátek z přirozené imunity) a potenciálně by mohlo představovat riziko nežádoucích účinků. Nabídka jedné dávky vakcíny po uzdravení z covid-19 v některých zemích není zcela v souladu s vědou. Nabídka dvou dávek uzdravenému může již představovat non lege artis péči (výzkum ověřil, že druhá dávka hladinu protilátek nezvyšuje, např. studie v USA či dokumenty německého Institutu R. Kocha).

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 14.9.2021 8:45 | karma článku: 26.23 | přečteno: 516x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Dánsko bez restrikcí

Děti i dospělí bez roušek a bez covid-pasu. Testování personálu ve zdravotnických a sociálních ústavech. Většinu nových hospitalizací tvoří plně očkovaní od 60 let.

22.10.2021 v 15:09 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Inteligentní Švédsko

Že by v zimě bylo 5000 infikovaných denně, není pravděpodobné, říká epidemiolog A. Tegnell. Možná tak 2500 případů, ale s menším dopadem na nemocnice než loni. Restrikce zrušeny bez újmy.

21.10.2021 v 14:40 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 443 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Krize s uvozovkami

Ministr A. Vojtěch právě online předvedl "horšící se situaci" v ČR, redaktoři ČT v Evropě našli jen dvě země s podobně "horším" vývojem. Ve skutečnosti jde o další nátlak na neočkované.

20.10.2021 v 18:38 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Norsko bez restrikcí

Děti chodí do školky či školy i se soplem u nosu, s horšími příznaky zůstanou doma. Testování doporučeno i očkovaným, když se stav nelepší.

22.10.2021 v 21:05 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ivo F. Cilich

QR kód v hospodě

Končící vláda, respektive končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zase začíná vymýšlet hlouposti. Nyní vymyslel, že by měli tzv. "bezinfekčnost" kontrolovat i hospodští. Ale jako vždy to nějak nedomyslel.

22.10.2021 v 20:10 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 465 | Diskuse

Jan Ziegler

Hlásá vlastenectví, ale sloužil okupantům vlastní země

Nejde o nikoho jiného než o spíše pseudohistorika Vlastimila Vondrušku, který před rokem 1989 patřil ke kovaným soudruhům a nomenklaturním kádrům. A samozřejmě srpen 1968 pro něj byl bratrskou pomocí.

22.10.2021 v 16:52 | Karma článku: 26.08 | Přečteno: 734 | Diskuse

Miloslav Závorka

Co si ještě lidé nechají líbit od dosluhující vlády?

Nová pravidla vlády a ministra Vojtěcha je opravdu ukázka arogance moci a snaha škodit jak to jen jde. Je jasné, že zoufalý Andrej udělá, stejně tak jako hradní ruská parta úplně vše, aby se udrželi u moci, a když nic, tak nám

22.10.2021 v 15:34 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 566 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Sebevědomí

Komplikovaný termín, ovlivňující celý náš život zásadním způsobem. A také velké zlo v současných trendech řízení a marketingu.

22.10.2021 v 15:24 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 439 | Diskuse
Počet článků 1296 Celková karma 20.62 Průměrná čtenost 789

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz