Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Černé pondělí pro Švýcary

10. 09. 2021 15:31:05
Zatímco Skandinávie zahazuje covid-pas, Švýcarsko jeho použití rozšiřuje kvůli přetíženým JIPkám v některých kantonech, jež mají malou kapacitu lůžek.

Švýcarský zdravotní úřad (BAG), televize SRF, Neue Zürcher Zeitung aj. informují: od pondělí 13. září vláda rozšiřuje užití covid-pasu s ohledem na zatížená pracoviště intenzivní péče. Certifikátu pro očkované, uzdravené a otestované prodloužila život až do ledna 2022, ale může ho zrušit dříve, pokud poklesne tlak na nemocnice.

Část občanů je šokovaná, část již demonstruje, např. tuto neděli v Bernu, kde se místní univerzita rozhodla uplatnit covid-pas ve svých prostorách (podle odhadů médií 1000 - 2000 demonstrantů). Televize SRF: Vláda přenechala rozhodování o covid-pasu kantonům a ty to zase přenechávají na jiné subjekty, např. na nemocnice. Další média potvrzují, že v kantonech je zmatek: např. dva kantony zavedly roušky pro personál škol; některé nemocnice covid-pas již vyžadovaly, jiné ne, někde se k tomu kantony nevyjádřily, jinde to jen doporučily.

Nyní mohou kantony podle návodu vlády zavést covid-pas ve vnitřních prostorách restaurací, v kinech, divadlech, fitness, ZOO, kasinech aj. Covid-pas naopak nesmí být ve veřejné dopravě, v obchodech, při setkáních náboženských, politických (tam, kde si občané potřebují vytvářet svobodný politický názor), ve svépomocných organizacích, v pevných skupinách do 30 osob (sport, divadelní zkoušky apod.), při setkáních do 50 osob - má to spoustu výjimek. U velkých akcí covid-pas až při přítomnosti více než 1000 osob venku.

O prokazování se certifikátem na vysokých školách (o nižších školách zatím nic v hlavních sděleních) rozhodnou kantony spolu s těmito školami.

Vláda povolila zaměstnavatelům, že si dobrovolně mohou po projednání se zaměstnanci covid-pas začlenit do konceptu ochrany před nákazou přiměřeně (vůči druhu činností apod.); projednání se zaměstnanci se musí dokumentovat; nemělo by jít o nepřiměřené zavádění tohoto prvku ve vztahu k podmínkám pracoviště a jeho charakteru (zatím média kalkulovala, že by se to asi týkalo spíše nemocnic). Podle vlády - pokud zaměstnavatel nabídne zaměstnancům testování, buď ho sám zajistí nebo ho zaměstnancům bude proplácet (od 1. října to bezpříznakovým nebude hradit stát). Nesmí to vést k diskriminaci mezi očkovanými, uzdravenými a těmi ostatními (SRF cituje vládu). Zaměstnavatel může volit alternativy, např. práci doma nebo roušky, pokud nebude chtít platit testy.

Vláda uvádí, že rozšíření covid-pasu projednala s kantony i se sociálními partnery (vč. zástupců zaměstnanců) a že velká většina s tím souhlasí.

Kdo dnes vládne ve Švýcarsku? Např. kanton Bern je ukázkou pestré politické "všehochuti": zdravotnictví tu má na starost zástupce Švýcarské lidové strany (což není tradiční evropská lidová strana), resort spravedlnosti má na starost sociální demokratka, školství zástupkyně Zelených, bezpečnost zástupce Svobodných atd.

O švýcarských JIPkách jsem psala nedávno: jsou malé, ale lze si vypomáhat pracovišti sousedících kantonů (švýcarské zdravotnictví se plánuje na základě několika "zdravotních regionů", nikoli jen podle kantonů s menšími územími). Nyní se ve švýcarských nemocnicích patrně projevuje i to, že si část personálu ještě vybírá dovolenou - ani covidová, ani ne-covidová péče "nejede" všude naplno.

Zdravotní úřad (Bag.admin.ch):

Celková nemocniční kapacita je nyní vytížena na 81,9 % všemi pacienty (ať mají či nemají covid-19): covid - pacienti celkově v nemocnicích (vč. standardních lůžek) tvoří jen 3,6 %, což nyní představuje 824 pacientů. Ne-covidoví pacienti představují 78,3 % vytížení nemocnic (17 856 pacientů). Volných nemocničních lůžek je 18,1 % (4130 lůžek).

"Pnutí" na JIPkách: celkově jsou jednotky intenzivní péče obsazeny z 80,5 % (vč. ne-covidových pacientů), z toho pacienti s covid-19 tvoří 33,9 %. Celkově je tedy cca 20 % kapacity JIPek volných, potíže jsou jen v některých lokalitách, je však správné, že vláda nechce omezovat péči o pacienty bez covid-19. A na podzim se mohou projevit více i respirační onemocnění u rizikovějších pacientů, i bez covid-19.

Jen malý kanton Aargau má pacienty s covid-19 na JIP z 50 %, ale má 12,5 % volných lůžek. Vedle sousedící kanton Basilej má po 25 % covid i necovid-pacienty a 50 % volných lůžek na JIP. Bern má 9 % volných lůžek JIP, Curych přes 7 % - tady možná personál pociťuje tlak. Vedle Curychu je ale St. Gallen, který má na JIPkách 23 % volných lůžek. Dobře je na tom mj. Ticino: na JIP 11,8 % pacientů s covid-19, 32,4 % z jiných důvodů a volných lůžek má 55,9 %.

Z tohoto úhlu pohledu se mi může zdát, že na Švýcarsko tak "drsné" potlačení práv občanů je vyvoláno na prvém místě záměrem vlády dotlačit více občanů k očkování: zatím je plně očkováno 52,4 % obyvatelstva. Je to ale výsměch švýcarským výzkumníkům, kteří mají za sebou 1,5 roku pečlivého ověřování protilátek v populaci a na svém webu Corona-immunitas.ch průběžně zveřejňují výsledky: řada kantonů má protilátky (ať po uzdravení z nákazy nebo po očkování) v populaci na 80 - 90 %. To se týká mj. Ticina, které má plně očkované z 56,4 %, ale velká část populace má protilátky po uzdravení. Stejně tak Fribourg: plně očkovaných je 49,7 %, ale takřka celý zbytek obyvatel tu má protilátky po uzdravení - uvádějí výzkumníci.

A zdravotní úřad veřejnosti přiznal, že u občanů, kteří nemají významně poškozený imunitní systém, jejich imunita po uzdravení trvá déle než 12 měsíců. (Norsko uzdraveným již přiznalo 12měsíční imunitu úředně - aby se nemuseli zbytečně testovat na domácí půdě, pokud by to ovšem vůbec bylo třeba v některé lokalitě s vyšší mírou infekce.) Takže se nyní možná Švýcaři začnou soudit o uznání delší imunity po uzdravení.

Pokud jde o hospitalizace, v absolutních číslech nejde o převratný počet a jsou velké rozdíly mezi kantony: zatímco v Curychu nyní šlo o 141 pacientů, v Bernu o 94, v Ticinu měli jen dva pacienty apod.

BAG: Během 14 dní představovala míra hospitalizací 7,6 případu na 100 000 obyvatel (od 0,5 do 14,7 případu). Těch maximálně 14 případů se týkalo jen tří malých oblastí.

Podle úřadu jsou v nemocnicích s covid-19 převážně osoby od 80 let (8,7 případu na 100 000 obyvatel).

Z rozhodnutí vlády jsou šokováni asi i někteří novináři. Berner Zeitung: ve většině gastro nevyžadují covid-pas od zaměstnanců - ukázalo šetření, číšníci musejí nosit roušku, avšak hosté by se měli prokazovat certifikátem? Univerzita v Bernu prý přezkoumá použití covid-pasu (zatím nevím, v jakém smyslu). Po výskytu infekce v jedné škole se muselo otestovat 600 žáků a učitelů, ale výsledky testů se ztratily... Neue Zürcher Zeitung: přes 2000 lidí demonstrovalo v Bernu proti covid-pasu.

Zeitpunkt.ch, který letos na jaře s odborníky porovnával nežádoucí vedlejší účinky vakcín proti covid-19 s těmi, které byly registrovány před pandemií za rok u všech druhů vakcinace, a to v neprospěch imunizace proti koronaviru, nyní "přitvrdil": Ve Švýcarsku zemřelo dítě po injekci na akutní anafylaktickou reakci; 25letá učitelka zemřela krátce po očkování, šlo o zánět srdečního svalu, typický vedlejší účinek experimentálních mRNA vakcín. Nemohla jsem si přečíst více, bylo to pro předplatitele, ale dnes to tato redakce uvedla na hlavní stránce v pravém sloupci zpráv (www.zeitpunkt.ch).

Někteří novináři se pozastavili nad tím, že parlament si sám sobě zavést covid-pas nechce.

Pokud hygienik načapá od pondělí někoho uvnitř restaurace bez covid-pasu, může uložit pokutu 100 švýcarských franků. Patrně vznikne nával hostů na restauračních zahrádkách, kde covid-pas být nemusí. Jsem zvědavá, co se Švýcary udělá realita, kterou mají Češi zažitou už několik měsíců. Tzv. Přátelé ústavy již nasbírali téměř 200 000 podpisů občanů (mnohem více, než potřebovali k vyvolání referenda) a budou usilovat o zrušení zákona o covid-19, který dává vládě širší pravomoci.

Kriticky se ozvali také Švýcaři, kteří žijí střídavě v cizině (někteří se nechali očkovat v cizině): vláda zatím neuznávala AstraZeneca, což se má změnit (protože ji uznala EMA), ale neuzná ruský Sputnik ani dvě čínské vakcíny. Neuspokojeni zůstali ti neočkovaní a neuzdravení - že si budou muset platit test, aby se mohli podílet na společenském životě.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 10.9.2021 15:31 | karma článku: 15.84 | přečteno: 504x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 170 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Volby jako hráči pokeru. Před hrou každý dělá velká ramena

Korunový mariáš, třeba ten lízaný. Před hrou jen úsměvy, silná slova o soupeřově dovednosti podvádět a celkové napětí, jak hra zase dopadne. Taková je podoba českých svobodných voleb.

17.9.2021 v 8:40 | Karma článku: 4.50 | Přečteno: 89 | Diskuse

Vladislav Svoboda

II. republika

Jestli bychom se měli jako Češi, Moravané, Slezané za něco stydět, tak by to určitě mělo být období II. republiky. Opět se ukázalo, že ti co nejvíc řvou o vlastenectví jsou povětšinou největší škůdci.

17.9.2021 v 8:21 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 196 | Diskuse

Jan Bartoň

EU: Žádný superúřad pandemii nezabrání

Pod palcovými titulky EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii přináší ČTK zprávu o vzniku úřadu, který bude stát údajně jednu miliardu EUR ročně!

17.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 20.96 | Přečteno: 248 | Diskuse

Karel Úlovec

Největší odborník na covid v Česku ? Pan premiér !

Reakce na reakci Andreje Babiše poté, co Ladislav Dušek a Rastislav Maďar připustili, že by se při zvýšení počtu nakažených koronavirem měli testovat i očkovaní.

16.9.2021 v 21:29 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 386 | Diskuse

Tomas Trojan

Co mi vadí na kandidatuře pirátostarosty Farského

Žádný novinář se ještě popravdě neodvážil napsat nic o řádění největšího českého transparentníka v Semilech. Že jde o mafiána v rouchu beránčím, to pochopíš, až když se mu upíšeš. Takže tady to je...

16.9.2021 v 15:34 | Karma článku: 36.92 | Přečteno: 1245 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz