Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Tegnellova statistika

10. 09. 2021 9:34:08
Švédsko se vrací k normálu: nepoužilo covid-pas proti vlastním občanům, nyní ruší omezení počtu osob na akcích. Statistika: Zranitelní plně očkovaní umírají víc než neočkovaní.

Od 29. září se lze vracet na pracoviště (opustit práci doma), ruší se omezení počtu osob u veřejných akcí aj. Ve školách stačí mytí rukou, zdržet se většího shlukování. Žádné roušky, žádné testování. Snad jen promýšlet, co lze zatím učit ve venkovních prostorách nebo v menších skupinách, některé záležitosti lze vyřizovat online. Na pracovištích rovněž stačí základní standard hygieny (větrání, odstupy apod.). "Je čas učit se žít s virem," uvádí za zdravotní úřad J. Carlson. "S příznaky zůstat doma," doplňuje B. Björkholm.

Na vládním webu Krisinformation.se: restrikce (omezení počtu osob) u veřejných akcí a v restauracích nejsou nezbytné. Provozovatelé zajistí odstupy a zabrání shlukování lidí (bez roušek a bez covid-pasu). Koncertovat lze nyní i např. v kavárnách.

Veřejnoprávní televize SVT: Za den přibylo 1375 infikovaných a 2 úmrtí, na JIPkách je 55 pacientů. Plně očkovaných od 16 let je 71,2 % obyvatelstva. Vláda dál podporuje očkování, je připravena na kontrolu hranic (ve vztahu k rizikovým zemím) a na monitoring regionů. (I zde se vychází spíše z počtu hospitalizací, protože většina infikovaných nemá zdravotní problémy; Švédsko má stejný počet obyvatel jako ČR a v ČR byl nyní počet infikovaných výrazně nižší než jinde v Evropě.)

Švédský zdravotní úřad ((Folkhalsomyndigheten.se, dokumenty lze převést např. do angličtiny) zveřejnil aktualizovanou zprávu o počtu plně očkovaných, kteří se nakazili covid-19, část z nich byla léčena na JIPkách a část zemřela (Presence of covid-19 after vaccination). Epidemiolog A. Tegnell nabídl tři pohledy na výsledky očkování, kdy si investigativní novinář položí otázku proč - trochu se tím ztíží možnost jednodušší orientace v číslech (postkomunistického novináře napadne, zda se tu něco neskrývá), na druhou stranu některé výseky dat pro určité období mohou naznačovat (a A. Tegnell, ač je příznivcem očkování, to v komentáři potvrzuje) nižší účinnost vakcín u nejstarší či zdravotně oslabené populace, stejně jako kratší dobu ochrany očkováním.

V tabulkách můžeme sledovat celkový počet infikovaných v letošním období (do srpna), jejich podíl na JIPkách a počet úmrtí; totéž se nabízí v jiných tabulkách jen za první polovinu letošního roku, anebo jen za období 1. červenec - 27. srpen, s porovnáním - počet neočkovaných a počet plně očkovaných, kteří se nakazili, na JIPkách a počet jejich úmrtí. Z přehledu za období od 1. července do současnosti se ukazuje, že vakcíny neochránily především část těch prvních a nejstarších očkovaných.

Tab. 1a: Celkový počet (všech) intenzivně léčených kvůli covid-19 a zemřelých od 1. července, kdy 30 úmrtí pracovníci zdravotního úřadu vyčíslili hodnotou 0,09 %.

Tab. 1b: Počet neočkovaných intenzivně léčených kvůli covid-19 a zemřelých ve stejném období, kdy počet úmrtí představuje 13 osob, tj. 0,06 %.

Tab. 1c: Počet plně očkovaných (breakthrough infections, tj. infikovaných) intenzivně léčených a zemřelých ve shodném období, kdy zemřelo 15 osob, tj. 0,4 %. (Je to horší výsledek oproti neočkovaným a infikovaným.)

Ani pan Tegnell, ani já nechceme nijak uškodit očkování; z vysvětlivek je patrno, že by zdravotní úřad měl radši příznivější čísla, a přesto umožnil veřejnosti pravdivější vhled do reality (já bych dodala: dobrovolné očkování a plně pravdivé informování zájemců o vakcinaci vč. jejích rizik je předpokladem důvěry veřejnosti).

Celkový počet infikovaných na JIPkách bez ohledu na vakcinaci činil 0,4 %; u neočkovaných 0,5 %, u plně očkovaných jen 0,2 %, avšak jejich úmrtnost byla vyšší než ostatní dvě skupiny.

Úřad k tomu mj. uvádí: Podíl plně očkovaných, kteří byli intenzivně léčeni (kvůli covid-19), byl stejně velký jako podíl neočkovaných, ale "to je pravděpodobně kvůli faktu, že očkovaní byli všeobecně starší než neočkovaní"".

Plně očkovaným, kteří se nakazili, bylo v průměru 58 let (18 - 105 let), většinou (28 %) šlo o osoby od 80 let: byli mezi prvními očkovanými, mívají nižší imunitní odpověď (na vakcinaci); u mladších se na infikování po plné vakcinaci přišlo např. rutinním testováním (např. u zdravotníků).

Z lidí infikovaných po plném očkování bylo 44 % testováno kvůli příznakům a 30 % kvůli trasování kontaktů, u zbývajících se na infekci přišlo z jiných důvodů. Většina infikovaných po plném očkování (57 %) byla nahlášena jako "nemocní" (s příznaky), 22 % bylo nahlášeno jako přenašeč infekce, bez příznaků. Na JIP bylo léčeno 0,4 % ve věku 30 - 98 let.

Pět procent z plně očkovaných a infikovaných zemřelo do 30 dnů po diagnóze covid-19; 79 % z nich bylo ve věku od 80 let (rozmezí 43 - 103 let). Tento údaj (tab. A) by se měl vázat ke statistice od ledna do 16. června).

Tab. A: Počet infikovaných po plném očkování do 16. června: tato tabulka obsahuje přepočet na tisíc očkovaných, kdy se infekce po vakcinaci (opticky?) projevila více u mladších skupin očkovaných (důvody tu nejsou uvedeny, možná šlo i o rutinní testování některých skupin, zčásti se u starších patrně projevila vyšší úmrtnost).

Nákaza u plně očkovaných v přepočtu na tisíc očkovaných se tedy z tohoto úhlu pohledu nejvíce projevila u osob věkové skupiny 40 - 49 let (6,1 % u žen, 2,6 % u mužů), dále pod 40 let (3,9 % ženy, 2,1 % muži). U osob od 80 let 2,2 % ženy a 1,9 % muži; věk 50 - 59 let: 3,2 % ženy, 1 % muži.

Všichni plně očkovaní, kteří se nakazili, do 16. června: z 2530 případů (úřad poukazuje na to, že jde o malý počet) na tisíc očkovaných ve věku 0 - 105 let: 1,9 % ženy, 0,9 % muži. (Jde spíše o příznakové jedince, kteří z nějakého důvodu prošli testováním, nikoli o absolutní přehled o míře infekce mezi plně očkovanými.)

A. Tegnell uvádí, že žádná vakcína nechrání každého očkovaného.

Tři statistické přehledy nabídnuté úřadem s rozdílným časovým obdobím místy ztěžují orientaci; celkově bylo registrovaných případů nakažených po plné vakcinaci více: 3456 případů za první letošní půlrok a se započtením července a srpna ještě více. Za část období očkování úřad vyčíslil míru infikování po plné vakcinaci na 11 % až na 13 % (tady se nabízí otázka, která vakcína v té době převažovala, s jakou faktickou účinností, či zda se v dané době více projevila kratší doba ochrany očkováním u určitých skupin očkovaných).

Tab. B: za první letošní půlrok podíl neočkovaných a plně očkovaných na JIP a úmrtí:

Neočkovaní: Osoby od 70 let na JIP 3,8 %, osoby od 80 let, které zemřely, 21 %; osoby ve speciálním bydlení (vyšší stáří či zdravotní handicap), které zemřely, 31 %.

Plně očkovaní: osoby od 70 let na JIP 0,6 %, osoby od 80 let, které zemřely, 15 %; osoby ve speciálním bydlení, jež zemřely, 16 %.

Z tohoto pohledu lze usuzovat, že vakcína může poskytnout částečnou šanci, ale nevyřeší vše. Tím spíš zastávám stanovisko: nabídnout možnost očkování (ale i jiných způsobů ochrany), plně pravdivě informovat vč. rizik a ponechat občanům svobodné rozhodnutí.

Švédsko své občany nevydíralo covid-pasem. Učí je žít s vyšší kulturou chování vč. ohleduplnosti k druhým. Má podobný počet obyvatel jako ČR, celkově v souvislosti s covid-19 ve Švédsku zemřelo 14 702 osob, o polovinu méně než v ČR, o něco více než v jiných skandinávských zemích, což však má více příčin, některé jdou nad rámec opatření proti nákaze (migrace apod.).

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 10.9.2021 9:34 | karma článku: 20.52 | přečteno: 518x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 7.04 | Přečteno: 107 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 462 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 6.68 | Přečteno: 107 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 302 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 40.73 | Přečteno: 2944 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku.

16.9.2021 v 20:09 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 177 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz