Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Norsko šetří rouškami i testy

9. 09. 2021 15:41:51
Neobtěžovat občany opatřeními proti covid-19 nadbytečně, víc se přidržovat vědeckých poznatků. Norsko je jednou ze zemí, které se tolik nebojí bezpříznakových infikovaných.

Pročetla jsem si nejnovější sdělení pro veřejnost norské premiérky, vládní web (Regjeringen.no) a mj. doporučení a výsledky výzkumů zdravotního úřadu (FHI.no): poslala bych tam ministra A. Vojtěcha a členy MeSES na školení. Norsko uznalo očkovaným i uzdraveným z covid-19 imunitu v délce 12 měsíců. Ve školách se šetří s použitím roušek i s testováním, když lidé nemají příznaky. Lidé ale mají možnost otestovat se zdarma i bez příznaků, dobrovolně.

Norsko má 5,5 miliónu obyvatel: za celou pandemii má registrováno jen 170 000 infikovaných a jen 826 úmrtí (a to ověřují covid-19 i po úmrtí, což se neděje ve všech zemích). Podle ECDC: za posledních 14 dní bylo v Norsku 233 infikovaných na 100 000 obyvatel (v ČR 24,7) a 0,9 úmrtí na 1 milión obyvatel (v ČR 2,5).

Např. 8. září mělo Norsko nahlášeno 1546 nově infikovaných a 3 úmrtí. Vláda se sice rozhodla od 2. září zůstat ještě ve třetím stupni otevírání společnosti, ale v zásadě se předpokládá ev. zpřísnění opatření jen lokálně, podle místní epidemiologické situace (rozhodne místní zdravotní úřad ve spolupráci s národním zdravotním úřadem) - např. zda školy v lokalitě zůstanou "zelené" nebo se převedou do režimu "žluté" či dokonce "červené" (vysoký výskyt infekce s dopadem na nemocnice).

Vláda ve spolupráci s odborníky (a ti svými veřejnými stanovisky vzbuzují důvěru) chce udržet školy pokud možno co nejvíce v zelené barvě, kdy stačí, aby do školy nešli jedinci s příznaky nemoci; těch bezpříznakových se v tomto prostředí v zásadě neobávají (počítá se i s tím, že do školských zařízení půjdou i děti s alergiemi či běžnými respiračními potížemi, pokud nebude převládat typický příznak covid-19). O použití roušek nebo testování bezpříznakových by se ev. uvažovalo v lokalitě se žlutou barvou, ale odborníci zdravotního úřadu radí, aby se těmito věcmi šetřilo, bývají i kontraproduktivní.

Ve školním prostředí se nákaza příliš nešíří, uvádí národní zdravotní úřad. Na základních školách, zvláště na nižších stupních roušky nedoporučuje u dětí; podle výzkumu jsou účinnějšími opatřeními omezení kontaktů a zůstat s příznaky doma, menší děti navíc neumějí s rouškou dobře zacházet. I na středních či vyšších školách by úřad volil roušky jen na dobrovolné bázi a jen při žluté či červené barvě lokality, nebo když jde o situace, kdy nelze udržet odstup aspoň jeden metr.

Roušku nedoporučuje ani učitelům při výuce, spíše jen ve společných místnostech pro dospělé, kde je více lidí, ne u personálu s malým kontaktem s jinými osobami, individuálně zvážit při kontaktu např. učitel - asistent. Hlavním pravidlem je mýt si ruce, dezinfikovat předměty, větrat, s příznaky nechodit do školy. Výzkumné studie u bezpříznakových infikovaných ukázaly jen malé šíření infekce, zvláště ve školním prostředí.

Podle premiérky se mění povinnost karantény tak, že zahrne jen nejbližší úzké kontakty, jen rodinné členy apod. Obce se prý budou méně zatěžovat trasováním. (Je to v souladu i s poznatky německých lékařů, např. Berlín opustil karanténu pro více dětí ve třídě s pozitivně otestovaným.)

Podle zdravotního úřadu by se měl testovat jen jedinec s akutní respirační infekcí nebo jinými příznaky covid-19 (a to vč. očkovaných a uzdravených z nákazy, pokud mají příznaky), a do karantény jen blízký kontakt s nakaženým: testem lze karanténu ukončit. Podle zákona o ochraně před infekčními nemocemi (Infection Control Act) neexistuje právní možnost pro vynucení testování lidí bez příznaků nemoci, uvádí úřad. Závisí to na souhlasu dotčené osoby či rodiče u dítěte, pokud nemají příznaky.

Zdravotní úřad informuje o zvláštní ohleduplnosti k dětem pod 12 let, zvlášť u nich se testování nevynucuje, a už vůbec by nemělo jít o invazivní vyšetření. Pokud by šlo o návrat z vysoce rizikové země, rodič by mohl uvážit karanténu nebo test.

Pro potřeby na území Norska byla plně očkovaným a uzdraveným z covid-19 v posledních 12 měsících přiznána imunita na dobu 12 měsíců. Jestliže nemají příznaky, nemusejí se testovat a mohou navštěvovat jako bezinfekční některé akce, u nichž ještě byl zachován covid-pas (zdravotní úřad FHI.no). Premiérka nyní oznámila, že pro domácí využití v Norsku dostanou certifikát i osoby jen s jednou dávkou vakcíny.

Bez covid-pasu: akce s fixním sezením do 1000 osob uvnitř a do 2000 osob venku (bez omezení kapacity. S covid-pasem větší akce a s omezenou kapacitou do 50 %: až od 3000 osob uvnitř a až od 7000 osob venku (tedy i sem se mohou dostat lidé bez covid-pasu, není tu žádná zmínka o rouškách).

Kultura, sport: doporučuje se preferovat venkovní prostor nebo 1 m odstupy; tanec, hudba - není uveden covid-pas, jen 1 m odstupy.

Pracoviště: všeobecná opatření proti šíření nákazy (hygiena rukou, dezinfekce, větrání), flexibilní pracovní doba, zčásti práce doma, 1 m odstupy, očkovaní a uzdravení mají brát ohled na rizikové kolegy, jinak nemusejí držet odstupy.

Letos v dubnu zdravotní úřad doporučil roušky ve veřejných prostorách v lokalitách či v situacích s vysokou mírou šíření infekce, když nelze držet odstup 1 m od cizích lidí a když nelze trasovat kontakty (obchody, veřejná doprava), avšak ve školách lze snadno trasovat kontakty, proto roušky vždy nutné nejsou. Infekce se může šířit spíše mezi personálem škol.

Rodiče a děti či mladiství jsou školeni v tom, aby jedinec s příznaky zůstal doma (ev. se otestoval), správně si mýt ruce, mít "etiketu kašlání". Zdravotní úřad podle výzkumů: Děti mají obvykle mírný průběh covid-19 a je málo případů, kdy měly delší problémy po infekci, a to i ve vztahu ke všem variantám viru. Často nemají příznaky, a protože mají méně příznaků (pokud některý vůbec mají), jsou méně infekční; někdy nakazí člena rodiny, ale ve školním prostředí je rozsah šíření infekce jen malý.

Dospívající mají již více příznaků, jsou více infekční, mají více kontaktů, jejich normální životní styl představuje riziko šíření infekce, pohybují se ve větším geografickém území apod. Také ECDC potvrdilo, že u dětí probíhá covid-19 vážněji jen velmi zřídka, opatření ve školách by tomu měla být přiměřená. Studie z UK i Norska ukázaly, že šíření infekce ve školách se drží pod dvě procenta.

Koronavirus je nejvíce infekční prvních několik málo dní, vysvětluje úřad (a já bych k tomu dodala, že berlínští lékaři prosadili zkrácení karantény pro nejbližší kontakt ve třídě na 5 dní, právě s ohledem na to, že po této době ti bezpříznakoví zpravidla nebudou infekční).

Zajímavé je sdělení zdravotního úřadu, podle něhož (opět výzkum) je riziko závažného průběhu covid-19 velmi nízké nejen u dětí a mladistvých všeobecně, ale i u dětí se závažnými chronickými nemocemi. Úřad to konzultoval s norskou pediatrickou společností: i děti s vážnými chronickými nemocemi mohou normálně navštěvovat školu.

V Norsku jen velmi málo dětí pod 18 let při covid-19 potřebovalo lékařskou pomoc, uvádí zdravotní úřad. V posledních stanoviscích poukazoval na to, že vakcína Pfizer "není nabízena pro očkování zdravých dětí". Patrně se s vakcinací od 12 let váhalo, podobně jako v některých dalších zemích. Nyní ale vláda nabízí očkování i této skupině.

Norsko v době silnějšího šíření infekce uplatnilo pravidlo TISK (testování, izolace, trasování a karanténa), ale dnes to vláda mění na měkčí podmínky - karanténa jen pro nejbližší kontakt, zpravidla v rodině. Jak konstatuje premiérka, na některých územích Norska není žádná nebo jen nízká míra šíření infekce, takže opatření navíc - kromě základního mytí rukou a odstupů - budou přijímána jen pro některé lokality, vč. monitoringu vytížení nemocnic.

Obchody: hygiena rukou, odstupy 1 m. Restaurace, kavárny, bary: do 24 hodin, s objednáním místa, odstupy, redukovat počet osob. (Žádný covid-pas ani rouška tu nejsou zmíněny, ledaže by je mohly zavést místní úřady při vysokém stupni šíření nákazy.)

Přes 70 % dospělé populace je plně očkováno (premiérka by chtěla ještě víc). Těmto jedincům spolu s uzdravenými z nákazy je přiznána imunita na 12 měsíců.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 9.9.2021 15:41 | karma článku: 12.16 | přečteno: 222x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 214 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 470 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 214 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 232 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 342 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 42.70 | Přečteno: 3989 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz