Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Test na protilátky po česku

8. 09. 2021 19:21:00
ČT nám ukázala, jak zdravotníci zkoumají protilátky Čechům: prý podle jejich množství se usoudí, zda mají imunitu. Podle výzkumu na Západě je to ale nesmysl.

Časem se ukáže, zda nás ministr A. Vojtěch opět vodí za nos. Překvapilo mě ale to, že čeští výrobci nového testu na protilátky v ČT rovněž mluvili o "hladině naměřených protilátek". Možná tím ovšem mysleli určitou mezní hodnotu, při jejímž dosažení test řekne, že člověk má protilátky (bez ohledu na jejich momentální množství).

Brněnský výzkumník prof. V. Thon k "množství naměřených protilátek" již řekl, že je to nesmysl, nepochopení oč jde. Protilátky se vyvíjejí po uzdravení z nemoci (nebo také po očkování) u lidí někdy různě, u někoho dřív, u někoho později, někomu se i při jednodušším způsobu testování zobrazují protilátky dlouho a ve vysokém množství, někomu jejich hladina klesá dříve - avšak i u těch, jejichž protilátky nebyly jednodušším testem detekovatelné, západní výzkumníci ověřili, že ve většině případů (když člověk nemá zásadně poškozený imunitní systém) jsou i tito jedinci chráněni buněčnou imunitou. T- a B- buňky vytvářejí při setkání s nákazou nové protilátky, doplňují je podle potřeby.

Slova prof. Thona jsem si znovu ověřila: přes web německého Institutu Roberta Kocha (Rki.de) se lze napojit na množství německých studií k protilátkám v populaci, ale i na výzkumy v různých evropských zemích: Švédsko, Dánsko, Rakousko, Belgie, Španělsko, UK aj.

Jsou to velmi zajímavé studie, ještě z nich příště vytáhnu další podstatné věci, ale nyní jsem se primárně zaměřila na to, zda výzkumníci pracovali s nějakým určitým množstvím "naměřených" protilátek či jen s mezní hodnotou, při jejímž dosažení se u dotyčné osoby konstatuje imunita - bez ohledu na množství protilátek v dané chvíli.

A potvrdila jsem si (ostatně už jsem psala o mezních hodnotách používaných v Německu nedávno), že výzkum protilátek se opírá o "mezní hranici testu", podle níž je člověk buď negativní (nemá protilátky) nebo pozitivní (má protilátky, což by k jeho imunitě mělo stačit, pokud nemá výrazně poškozený imunitní systém; o množství či hladině protilátek se tu nemluví).

Pro stručnost poukážu na belgickou studii, v níž se zkoumaly protilátky u zaměstnanců bruselské univerzitní nemocnice. Probíhala loni, ještě bez očkování. Použil se test z USA (Alinity, Abbott), kdy se postupuje podle pokynů výrobce (ten má výrobek již ověřený v klinických studiích) a kdy byla výzkumníkům doporučena jako mezní bod hodnota 1,40. Pokud krevní vzorek dosáhl této hodnoty, pak se potvrdilo, že dotyčný jedinec má protilátky po prodělání covid-19 (někdy byl i bezpříznakový, přesto dotyční měli protilátky, jež se díky mezní hodnotě zobrazily jako "pozitivní" výsledek - u většiny lidí to znamená dlouhodobou buněčnou imunitu proti další nákaze). Množství naměřených protilátek belgičtí výzkumníci neřešili.

Jedna z mnoha dalších výzkumných studií SRN (RKI-SOEP-study) pracovala s testem EUROIMMUN SARS-CoV-2-S1 IgG ELISA, kdy dosažení mezní hodnoty 0,94 znamenalo pozitivní výsledek (existence protilátek a buněčné imunity). Opět se postupovalo v souladu s pokyny výrobce testu; SRN si kvalitu testů zpravidla ještě více ověřuje. (Není výjimkou, když výzkumníci v západních zemích použijí v rámci jedné studie více testů, někdy si výsledek ověřují dalším šetřením, ale vždy se pracuje primárně s hraniční hodnotou, která je stanovena pro ten který typ testu a od níž jsou člověku přiznány protilátky (bez ohledu na to, zda je jich více či méně).

Jedna z rakouských studií zkoumala přes 20 000 vzorků krve od jejích dárců, kdy se použilo více testů (např. ze Švýcarska test ECLIA, dále test ze SRN). Opět se pracovalo s mezní hodnotou určenou pro daný test, nikoli podle "naměřeného množství protilátek". Takže rakouští výzkumníci měli mezní hodnotu 1: pokud by krevní vzorek ukazoval méně než 1, pak by jedinec neměl detekovatelné protilátky, ale pokud byla hodnota 1 dosažena (nebo překročena), pak to znamenalo, že dotyčný má protilátky a s vysokou pravděpodobností i fungující buněčnou imunitu, jež mu protilátky ev. v budoucnu doplní podle potřeby.

To máme tři země a tři ukázky, které výzkumníci ve studiích podrobněji vysvětlují, že tu nejde o měření "množství" protilátek (jež se mohou v danou chvíli individuálně u lidí lišit, ale u většiny z nich bude fungovat buněčná imunita - pokud netrpí výrazným poškozením imunity, např. při autoimunitním onemocnění).

Takže opět vidíme, že MZ ČR je jaksi mimo vědu, ve světě by neobstálo. Mimochodem, Češi by měli vědět víc i o nespolehlivosti PCR testů, což konstatují mnou uvedení výzkumníci, kteří si klíčové věci ověřovali nejen PCR testem, ale i jiným šetřením (zda dobrovolník ve výzkumu nemá aktuálně covid-19). Dánští výzkumníci ve své studii konstatovali, že přes všechna opatření co do kvality testování stejně na každých 100 provedených PCR testů v průměru vyjdou 3 falešně negativní výsledky. I proto ty rozumné země nevolily v pandemii nucené testování bezpříznakových (nebývají moc infekční, stačí odstupy apod.).

Autor: Vladimíra Bošková | středa 8.9.2021 19:21 | karma článku: 23.40 | přečteno: 579x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 6.30 | Přečteno: 107 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 462 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 6.30 | Přečteno: 107 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.01 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 302 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 40.42 | Přečteno: 2944 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku.

16.9.2021 v 20:09 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 177 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 798

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz