Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Nizozemí zruší covid-pas

5. 09. 2021 18:59:23
Tento stát má 73 % plně očkovaných občanů, ale počítá i s těmi uzdravenými z nákazy. Výzkum oproti úředním číslům prokázal vyšší počet lidí s protilátkami i bez vakcinace.

Nizozemí má přes 17 miliónů občanů, z nich 10,3 miliónu bylo podle zdravotního úřadu (RIVM.nl) bylo plně očkováno k 31. srpnu, což úřad vyčíslil na 73,3 % od věku 12 let.

Za poslední týden v srpnu úřad uvádí 102 nově infikovaných na 100 000 obyvatel, avšak počet hospitalizací (415 nově přijatých pacientů za týden) i nízký počet úmrtí je stabilní. K 5. září bylo hlášeno 2347 infikovaných a 2 úmrtí (přes nové přírůstky infikovaných se úmrtí pohybuje v jednotkách). Podle úředního hlášení má Nizozemí (s větší populací než ČR) jen 1,8 miliónu uzdravených z covid-19 a celkově nižší úmrtnost než ČR (18 037).

Holandská vláda (Government.nl, kde se lze dostat na web ministerstva zdravotnictví) však na základě výzkumných studií, jež probíhají od loňského jara, odhaduje, že přes výskyt nových infekcí se "naštěstí neočekává další růst pacientů v nemocnicích či na JIPkách". Jednak pro vyšší míru proočkovanosti, jednak se odhaduje, že zhruba jen 1,8 miliónu občanů asi ještě neprodělalo covid-19. To znamená, že nizozemští odborní poradci vlády propočetli, že vedle 10 miliónů očkovaných a asi 2 miliónů ještě z nákazy neuzdravených bude s vysokou pravděpodobností cca 5 miliónů již přirozeně imunních - po prodělání covid-19.

Vláda doufá, že od 1. listopadu (ač předpokládá na podzim a v zimě ještě výskyt nově infikovaných, avšak bez zátěže nemocnic) zruší užití covid-pasu uvnitř Holandska a s tím se zruší i všechna zbývající opatření proti šíření nákazy.

Od 20. září se má všude zrušit pravidlo odstupů mezi lidmi 1,5 m. A prý zanikne i většina ostatních opatření. Nicméně zatím měly být dál uzavřeny noční kluby. Do 19. září byla prodloužena některá opatření: restaurace, bary uzavírací hodina o půlnoci, požadavek mít tu objednané místo, bez přeplňování kapacit. V září se ještě někde bude vyžadovat covid-pas: restaurace, bary, festivaly, kino, divadlo, větší sportovní akce - tam, kde jde více než 75 osob.

Zvláště kvůli cestování do zahraničí se ještě do 30. září nabízí testování zdarma.

U základních škol se nepočítá s jejich uzavíráním, výzkumníci potvrdili, že zejména u dětí pod 12 let (ale ruší se např. odstupy i mezi mladistvými do 17 let) není zvláštní problém s covid-19. Ani na středních či vyšších školách se nebude vyžadovat sociální distanc, u vyšších škol je ale ještě omezení přítomných na 75 osob a roušky mimo výuku. Preventivní samotesty jsou doporučeny.

Do školy nemá přijít s příznaky ani dítko, ani učitel, nicméně u těch mladších dětí se tolerují mírné příznaky nachlazení (či chronická rýma apod.), pokud nepřevyšují některé typické příznaky covid-19.

Úřad RIVM nabízí záplavu výzkumných studií (Research studies on immunity to covid-19): některé jsou zaměřeny na speciální, rozdílné otázky, ale všechny prý lze využít ke studiu, jak silná je imunita u různých skupin obyvatelstva, ať po prodělání infekce nebo po očkování.

VIVO studie (účastníci 73 - 80 let): imunitní odpověď na vakcinaci proti pneumokoku a chřipce ve srovnání s imunitou po očkování proti covid-19.

VASCO studie: zkoumání délky účinnosti vakcín.

IIVAC studie (18 - 60 let): imunita po očkování.

Já jsem tentokrát zvolila PIENTER Corona studii: jak jsou lidé chráněni po uzdravení z nákazy (od letoška zčásti i po očkování), kdy dobrovolníci (pár kapek krve z prstu a dotazování) představovali několik tisíc osob napříč Holandskem, všechny věkové skupiny, různé profese a různý rodinný statut, věk 1 rok až 91 let. V zásadě ty samé osoby byly opakovaně zkoumány od loňského března až do současnosti, kdy postupně rostl podíl séropozitivních (imunita po prodělání nemoci), letos v únoru pak přibyli zčásti i séropozitivní (s protilátkami) po vakcinaci.

Nizozemští výzkumníci studii (k určité fázi výzkumu) publikovali např. na Academic.oup.com letos v březnu (Clinical Infections Diseases), kdy mj. podrobněji vysvětlují způsob měření protilátek, resp. je stanovena hranice pro séropozitivitu (stačí, když test řekne "pozitivní", bez ohledu na množství protilátek): 0,04 log (AU/ml); specifita testu 99,9 % (nehrozí takřka žádný falešně pozitivní výsledek), senzitivita 94,3 % (měření se ověřovala, snižovalo se riziko chybovosti).

V rámci této jedné studie je k dispozici mnoho dat a grafů, u nichž si lze rozbalit další vysvětlivky, ale já nejsem vědec, jen zprostředkovávám zájemcům možnost nahlédnutí; pro mne je nejdůležitější sdělení vlády, že ze 17miliónové populace, z níž je 10 miliónů plně očkováných občanů, počítá s tím, že zhruba 5 miliónů je přirozeně imunních po prodělání - často neregistrovaného - covid-19. Ochranu očkováním tedy nabízí primárně necelým dvěma miliónům občanů, přitom nabízí jednu dávku i těm uzdraveným, podle jejich úvahy. Podzimu se holandská vláda moc neobává.

Už loni po první vlně šíření infekce se ukázalo, že mladí kolem 20 let (s častými a rizikovějšími kontakty) byli z 9 % pozitivní (měli protilátky); děti 1 rok - 12 let měli protilátky v 0 % - 2 %. Nad 35 let měli protilátky ve 4 - 7 %, v některých lokalitách až 16 % lidí s protilátkami. V červnu 2020 např. 90letí měli protilátky v 6 %.

Únor 2021 (dobrovolníci byli zkoumaní jen po prodělání infekce, nikoli po očkování): ve věku 20 - 30 let mělo 22 % z nich protilátky, 50 - 60 let 14 % protilátky, z 80letých mělo protilátky bez očkování 8 - 9 %, 90letí 7 %.

Únor/březen 2021 (uzdravení a část očkovaných): ve věku 20 - 30 let mělo protilátky 25 %, 40 let 13 %, 50 - 60 let 16 %, 70 - 80 let 9 %, od 80 let až 34 %. Asi ve dvou regionech s vyšším šířením infekce se protilátky zjistily u 25 % populace. Když se k tomu zahrnuli i očkovaní (stále jde o letošní únor / březen, kdy ještě očkovaných nebylo moc), pak ve dvou regionech mělo mít až 40 % populace protilátky.

Ve 4. fázi výzkumu letos v únoru / březnu ve skupině 70 - 75 let (ani děti pod 18 let) nebyl nikdo očkován, takže tito senioři měli cca z 10 % protilátky po nemoci. Většina očkovaných dospělých byla z profesních skupin, např. zdravotníci.

Mezi dobrovolníky měli 52,7 % séropozitivních s příznaky; překvapivé je, že nejcharakterističtějším příznakem nemoci byla ztráta čichu a chuti; např. horečka jen ze 43 %, bolest hlavy v 64 % a jen 17,5 % problémy s dýcháním.

Nizozemští odborníci potvrzují (a odkazují i na výzkumy v jiných evropských zemích), že děti, zvláště do 12 let, nemívají s infekcí problémy.

Výzkum mj. potvrdil účinnost odstupu 1,5 m mezi lidmi a snížení kontaktů v uzavřených prostorách (v nichž by bylo více než 20 osob) : kdo toto pravidlo loni na jaře dodržoval, měl 1,5krát nižší pravděpodobnost, že se nakazí (a to i bez roušky; v Nizozemí se uznávají i látkové, nemedicínské roušky).

Odborníci samozřejmě počítají s tím, že protilátky jsou jedna věc, významnější je ale to, že po uzdravení nebo očkování vzniká buněčná paměťová imunita (mají např. i studii VOCAAL - buněčná imunita u starších lidí), i kdyby se detekovatelné množství protilátek měnilo. Avšak pro potvrzení imunity ve studii, kterou jsem stihla pročíst, stačilo, když test se stanovenou mezní hranicí uvedl "pozitivní". (Pokud nám české ministerstvo tvrdí, že je třeba se dohodnout na výši naměřených protilátek, pak nejde o vědu, ale o nekorektní informaci pro veřejnost, viz rozhovory s brněnským výzkumníkem prof. V. Thonem.)

Autor: Vladimíra Bošková | neděle 5.9.2021 18:59 | karma článku: 16.63 | přečteno: 308x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 170 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 182 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.80 | Přečteno: 223 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 330 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 41.76 | Přečteno: 3576 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz