Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

USA: Právník s protilátkami

30. 08. 2021 11:50:17
Rozhořel se boj o uznání přirozené imunity po nemoci: u soudů se přou právníci prestižních univerzit i renomovaní lékaři.

Profesor práv Todd Zywicki, zaměstnanec George Mason univerzity (hlavní sídlo stát Virginie), má imunologem potvrzené protilátky proti covid-19, který prodělal zřejmě již loni (uvádí se roční období). Avšak jeho domovská univerzita se zařadila k těm, které - ať jsou veřejné nebo soukromé - začaly vymáhat od všech zaměstnanců nebo i studentů očkování proti covid-19. A to i od těch, kteří získali přirozenou imunitu po uzdravení z nákazy. Neposlušným by mohlo hrozit i ukončení pracovní smlouvy. O případu informují např. News.bloomberglaw.com a Citizensjournal.us.

Skupina nezávislých právníků (NCLA, nezisková organizace) sepsala soudní stížnost Zywického ve Virginii 3. srpna. V rozběhlém soudním řízení si univerzita patrně víc uvědomila, jaké argumenty má profesor v ruce. Imunolog mu nejen potvrdil dlouhodobě přítomné protilátky po nemoci (šlo o speciální testy, patrně i v souvislosti s buněčnou imunitou), ale také v lékařské zprávě uvedl, že při spolehlivě fungující přirozené imunitě by vakcinace nebyla z medicínského důvodu nezbytná, tím by se stala i eticky nekorektní, vlastně by znamenala vnucení nikoli potřebné zdravotní péče. To je v právně vyspělých zemích, vč. USA, nepřípustné porušení zásad správné lékařské péče.

Protistrana soudního řízení se sice pokusila namítat, že délka přirozené imunity není jistá (a jak jistá je u vakcinace? - moje vsuvka), že americké CDC zatím uznalo jen 3 měsíce, které univerzita je ochotna tolerovat. Ovšem na obranu prof. Zywického vystoupil např. profesor práva z floridské právnické univerzity, který se specializuje právě na právo týkající se vakcinace. A ten soudcům řekl, že pokud někdo má protilátky, je to rovnocenná ochrana jako u očkovaných (pokud u nich vakcína neselže).

Dále tento právní expert na otázky vakcinace poukázal na to, že předpisy mnoha států uznávají, že zdravotníci, kteří mohou prokázat přirozenou imunitu (protilátky), se nemusejí očkovat např. proti spalničkám, zarděnkám atd. To dodržují i různá americká zdravotnická zařízení. V souvislosti s covid-19 dokonce i věznice uznaly u těch vězňů, kteří měli covid-19 a odmítli se očkovat, že jsou chráněni před další nákazou.

Bidenova administrativa tlačí na očkování federálních veřejných zaměstnanců, což využily i některé soukromé společnosti. Avšak napříč USA se nyní projevují rozdílné přístupy. I mezi personálem Bidenovy administrativy se - podle médií - uznávají alternativy: kdo není očkován, nosí respirátor či roušku a testuje se. Vedle "tvrdého" přístupu, kdy provozovatel podniku chce jen očkované, jiní volí "měkký" přístup: kdo se neočkuje, ten se testuje.

I sama G. Mason univerzita uznala zdravotní výjimky z očkování a také z náboženských důvodů. Uprostřed soudního řízení se tato univerzita rozhodla "vyjít vstříc" profesoru Zywickému a garantovala mu "výjimku ze zdravotních důvodů". Nehrozí mu tedy např. disciplinární řízení, ovšem přirozená imunita uznána nebyla, takže musí držet odstupy od lidí a jednou za týden se testovat.

A právníci prof. Zywického - přes "malé, ale důležité vítězství" - nyní hodlají ve sporu pokračovat, chtějí dosáhnout precedentního soudního rozhodnutí, protože jak zmíněná univerzita, tak i jiné tyto instituce (hodlají jejich nespokojené pracovníky a studenty k řízení přibrat) dál vyžadují od personálu i studujících očkování, bez ohledu na přirozenou imunitu některých z nich.

Zywického právníci uvádějí, že v jednom případu Nejvyšší soud zřejmě nechtěl vytvořit precedentní rozsudek, takže stěžovatele odmítl bez rozhodnutí a komentáře (vymluvil se na formální nedostatky?). Soudí se lidé i z dalších univerzit. Podle právníků nelze zůstat na tom, že univerzity sem tam někomu přiznají výjimku z povinného očkování. Ocitovali např. rozhodnutí Nejvyššího soudu z r. 1990, podle něhož 9. a 14. doplněk ústavy chrání právo na soukromí a svobodu: Násilná injekce do nesouhlasícího těla představuje významné porušení osobní svobody. (Washington v. Harper.)

Podle právníků skupiny NCLA je třeba zajistit rovnost práv očkovaných a uzdravených z nákazy, uznání vědeckých poznatků ohledně přirozené imunity. (Dodala bych: nikdo předem neví, koho vakcína chrání a koho nikoliv, a očkovaní nemusejí nosit roušky či se testovat. Nicméně CDC vyžaduje testování či sebeizolaci i od očkovaných, pokud mají příznaky, a roušky jim doporučuje i nadále ve vnitřních prostorách apod.) U prof. Zywického byla ověřena přes rok trvající přirozená imunita. Dále tito právníci konstatují, že na univerzitách se vyskytuje jen nízké riziko nákazy a covid-19 představuje pro většinu lidí infekci bez příznaků či jen s mírnými, u většiny lidí nejde o nebezpečné onemocnění.

Spor tedy zřejmě bude pokračovat, patrně s přibráním dalších univerzit. Prof. Zywicki trvá na tom, že má podle ústavy právo na tělesnou integritu a informovanou volbu zdravotní péče, což univerzita, kde pracuje (podle médií už přes 20 let), porušuje. S výjimkou "ze zdravotních důvodů" se nespokojil, protože by šlo pouze o statut "neočkovaný pro zdravotní důvody", nikoli o pravdivé uznání dlouhodobě trvající imunity po nemoci.

V USA mají různé univerzity, resp. jejich lékařské fakulty, přesvědčivé výzkumné studie na téma trvající spolehlivá imunita po uzdravení z infekce. Pokud tento fakt Bidenova administrativa přehlíží, může se prezident jevit občanům jako podivínský fanatik (očkovat i ty, kteří to nepotřebují) či jako zlomyslný soupeř ex-prezidenta Trumpa (jeho guvernéři na svém území přijali předpisy zakazující povinné očkování i covid-pas). Tak jako dnes existují známky, že lidé kolem Bidena "válcují" odbornou instituci CDC (podobně jako pí Merkelová tlačí na německý Institut RKI), loni média poukazovala na tlak Trumpa na úřad FDA, aby si se schvalováním vakcín pospíšil, ač část odborníků ten chvat nechtěla připustit.

Pomalu jedinou nadějí jsou soudci, ovšem někteří rozhodují "podle Trumpa", jiní "podle Bidena", další zjevně podle vlastního subjektivního přesvědčení, nikoli podle objektivizovaných vědeckých poznatků. To se dá rozpoznat podle dosavadních, již proběhlých sporů na úrovni jednotlivých amerických států.

To, že politici tu a tam selhávají i v demokratických a právních státech, je občanům jasné, mají možnost to v příštích volbách poopravit nebo do voleb demonstrovat apod. Pokud by ale významněji selhávali soudci - jako poslední naděje občanů - tím, že by se nechali tlačit do kouta politiky či preferovali vlastní názor před průkaznými vědeckými poznatky, to by představovalo pro západní civilizaci mnohem větší riziko, než je covid-19.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 30.8.2021 11:50 | karma článku: 22.90 | přečteno: 434x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Proočkované Dánsko

Země, kde už pomalu jen půlka miliónu občanů není očkovaná. Nyní tedy v nemocnicích s covid-19 jsou více i ti plně očkovaní.

4.12.2021 v 19:18 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 384 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Agresivita

Sílí útoky na zdravotníky - příčin je víc. U zdravotníků je patrný syndrom vyhoření. Takže i těch viníků bude víc.

4.12.2021 v 10:07 | Karma článku: 25.19 | Přečteno: 705 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Na omikron nikdo neumřel

Tvrdí WHO. BioNTech: chce to novou vakcínu. Vláda ve Švýcarsku volí i rozporná opatření. V Rakousku se demonstruje, bude i referendum.

3.12.2021 v 17:20 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 849 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Omezit kontakty očkovaných

Němečtí lékaři z intenzivní medicíny zasadili ránu kancléřce Merkelové? Žádají stejná pravidla i pro očkované; potvrdilo se, že omikronem se v SRN nakazili zatím jen očkovaní.

3.12.2021 v 12:37 | Karma článku: 32.61 | Přečteno: 1338 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Novotný

Adventní challenge - 9. prosinec

Nastal čas Vánoc - čas vaječňáku ze sójového mléka, dechberoucích soubojů na život a na smrt mezi Ježíškem a Santou, Snowboarďáků po třiceti letech, kdy Lucinka Von Dráček byla roztomilý ďiblík. Ano, nastal čas adventní výzvy.

9.12.2021 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Pavel Chalupský

Kompetentní stát a spravedlivou společnost...

tvoří kompetentní občané a kompetentní politici. Občané především, protože jen ti mohou zvolit kompetentní politiky. Máte ten pocit, že máme kompetentní a spravedlivou společnost?

9.12.2021 v 7:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 27 | Diskuse

Václav Trojan

Novému ministrovi školství na noční stolek

Není lehké z hlavy spočítat, kolikátý ministr školství (snad) převezme za pár týdnů svůj resort a kolikátou strategii vzdělávání se pokusí naplňovat...

9.12.2021 v 6:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Marek Hurt

Důvěryhodnost především aneb chcete něco vědět o vakcíně Pfizer? Počkejte si 55 - 75 let.

Jde o žádost amerického soudce o poskytnutí informací o vakcíně firem Pfizer a Biontech od amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA, který použití vakcín schválil v rekordně krátké době.

8.12.2021 v 19:36 | Karma článku: 30.81 | Přečteno: 751 | Diskuse

Vilém Ravek

Studenti Právnické fakulty UK požadují genderový akční plán.

Výrazným kladem genderového aktivismu a dalších současných ismů je, že my, co pamatujeme období vrcholné normalizace, můžeme dávat mladým dobré rady ve stylu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

8.12.2021 v 18:50 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 695 | Diskuse
Počet článků 1369 Celková karma 24.21 Průměrná čtenost 845

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz