Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Uzdravení pranýřují Merkelovou

23. 08. 2021 19:57:01
Německá média potvrdila, že spolková vláda vyvíjí silný tlak na odborníky, vč. komise pro očkování. Na oplátku se odborníci i pacienti pustili do vlády.

Redakce Berliner-Zeitung zveřejnila skutečně dokonalý článek: pokud by se na něj odvolali uzdravení z covid-19 u soudu, kteří nyní mají potíže s kancléřkou A. Merkelovou, mohli by mít šanci uspět - aby se změnilo spolkové nařízení, které popírá aktuálně ověřené protilátky po vyléčení z nemoci. Článek je i dobrou ukázkou, jak mají pracovat média, pokud si chtějí zachovat profesní čest.

Na udržení své odborné cti ovšem pracuje i německý Institut Roberta Kocha (RKI) spolu s komisí pro očkování STIKO, která nyní zažívala tlak politiků s cílem změnit její zdrženlivý postoj k všeobecnému očkování dětí a nezletilých. Berliner Zeitung poukazuje na to, že RKI si dal na svůj web: "Právní nařízení jsou přijímána politickými aktéry a je třeba je vidět odděleně od doporučení STIKO."

Jedna věc je, že STIKO pod tlakem aktualizovala původní stanovisko k očkování od 12 let, podle něhož vakcinaci doporučila spíše jen chronicky nemocným. Nyní ho doporučila všeobecně, ale s tím, že tu primární roli hraje osobní prospěch a osobní riziko každého očkovaného nezletilého. Navíc připojila upozornění na vzácně se vyskytující zánět srdečního svalu po očkování, zvláště u mladších mužů.

Zároveň se však odborníci zastali jedinců, kteří prodělali covid-19 už před 6 měsíci, někdy na to ani nemají potvrzující PCR test, avšak mají k dispozici ověřené protilátky proti SARS-CoV-2. Redakce předložila příběh Martina S., který prodělal covid-19 už před plošným očkováním, avšak má k dispozici dva různé certifikované testy na protilátky (schválené Institutem R. Kocha), které potvrzují, že má velké množství specifických protilátek. Navíc v témže článku odborníci s vysokou erudicí dokládají různými studiemi, že po prodělání infekce je většina lidí dlouhodobě imunní, i kdyby protilátky již nebyly detekovatelné (když se nesetkávají s infekcí, protilátky klesají, avšak jejich novou tvorbu mobilizuje buněčná paměť při kontaktu s nákazou).

Spolková vláda v květnu přijala nařízení, v němž imunitu po uzdravení z nákazy uznala jen v délce 6 měsíců a datum nemoci má prokazovat PCR testem. Test na protilátky podle vlády nedostačuje. Po 6 měsících ztrácí PCR nález platnost (moje pozn.: připomíná mi to české ministerstvo zdravotnictví; že by opisovalo od paní Merkelové?, rozhodně neopisovalo od odborníků RKI, kteří imunitu uzdravených uznávají a re-infekci u nich považují za zcela ojedinělou).

Martin S. uvádí: U covid-19 se postupuje jinak než u ostatních nemocí, u nichž datum prodělání infekce platí dál (např. spalničky, zarděnky, příušnice či HIV), zatímco u covid-19 zaniká. Práva a svobody se (podle vlády) navrátí jen tomu, kdo se nechá očkovat. Postrádá to vědeckou smysluplnost. Mnoho studií ukázalo, že prodělání SARS-CoV-2 poskytuje dlouhodobou, možná celoživotní imunitu.

Redakce uvádí, že oficiálně je v SRN uzdraveno z nákazy 3,7 miliónu lidí. Avšak ve skutečnosti může být už uzdravený téměř každý desátý občan. Úřady totiž od začátku pandemie zaznamenaly jen zlomek infikovaných. Mj. existuje výzkumná studie univerzity v Lübecku, jež od března 2020 pravidelně vyšetřovala kolem 3000 osob. Výzkumníci mj. provedli téměř 20 000 PCR a protilátkových testů. Podle propočtů by ve skutečnosti mohlo být již uzdraveno z infekce až 8 miliónů občanů. (Moje pozn.: tady jde zřejmě o základní propočet, kolik infikovaných se patrně nedostalo do úřední statistiky, avšak výzkumné studie o protilátkách v populaci řady německých univerzit a nemocnic za spolupráce s RKI naznačují ještě vyšší podíl "promořené" populace. O výzkumu při RKI jsem psala již v minulosti.)

Podle mých znalostí o výzkumu protilátek v SRN, Rakousku, Švýcarsku aj. se na mimořádné kvalitě článku v Berliner Zeitung podepsala autorka C. Stolze, bioložka a vědecká novinářka. Studovala na univerzitě v Tübingenu a mj. pracovala v Institutu Max-Planck pro biochemii v Mnichově. Zajistila spolu s odborníky pro laiky srozumitelné vysvětlení imunity po uzdravení z nemoci vč. rozdílů od imunity po očkování (která bývá slabší než imunita přirozeně vzniklá, což zveřejnili i někteří čeští odborníci, ale nezaškodí to aspoň ve stručnosti zopakovat).

Vedoucí oddělení vakcinologie a aplikované mikrobiologie Helmholtz - centra pro výzkum infekčních nemocí v Brunswicku C. Guzmán: Vše svědčí pro to (odkazy na studie mj. z USA a Dánska), že prodělání infekce poskytuje rozsáhlou a udržitelnou ochranu. Po kontaktu s celým virem, podle výzkumu očkovacích látek, má imunitní systém (po nemoci) větší zkušenost se SARS-CoV-2 než po očkování, které je zatím založeno na jediném antigenu.

Nemůže být ani řeč o tom, že imunita 6 měsíců po infekci zmizí. (Odkaz na dánskou studii, na základě dat o půl miliónu testovaných lidí - imunita po uzdravení trvá i po 6 měsících u většiny. Její výsledek lze vysvětlit např. tak, že když se ze 100 lidí, kteří se ještě s virem nesetkali, nakazí 50 lidí, pak ze 100 lidí, kteří již byli infikováni, znovu onemocní jen deset. Jak německý RKI, tak švédský zdravotní úřad potvrzují, že re-infekce uzdravených je velmi vzácná.)

C. Guzmán vysvětluje čtenářům fungování T a B buněk, pamatují si virus a pečují o to, aby se při dalším setkání s nákazou imunitní systém aktivoval. B- paměťové buňky kdykoli při potřebě produkují speciální protilátky, poskytují dlouhodobou ochranu.

Jeden z rozdílů mezi účinkem očkování a uzdravením z infekce podle tohoto experta je v tom, že tělo při očkování nepřijde do kontaktu s fragmentem viru přes dýchací cesty, ale přes jehlu do paže. To znamená obráceně (než je tomu při infikování): v hltanu, krku a plicích neexistuje (po očkování) žádná specifická, lokální paměťová imunita, protože s fragmenty viru nebyly téměř žádné body v kontaktu. (V ČR to obdobně popisoval mj. prof. V. Thon z Brna.)

Ti uzdravení, kteří se nevešli do nařízení paní Merkelové, protože se právě s ohledem na již existující protilátky ve svém těle nechtějí nechat očkovat (ani tou jednou dávkou, jež se jim nabízí), kancléřku či celou vládu kritizují: Mluví o "nabídce očkování", ale nabídku lze přijmout nebo odmítnout. Tady jde ve skutečnosti o vydírání. Pokud má Martin S. a mnoho dalších občanů velké množství protilátek proti viru, z medicínského hlediska jde o důkaz, že mají imunitu proti SARSu, že jsou chráněni před nemocí. Zatímco u jiných nemocí stačí prokázat specifické protilátky, u covid-19 nikoliv. Odporuje to normám nezávislé vědy.

V článku se zároveň konstatuje, že Merkelové vláda (kromě toho, že neuznává protilátkové testy schválené RKI) také ignoruje stanovisko Německé etické rady z loňska, podle něhož "protilátkové testy jasně převyšují PCR test". (Svou výpovědní hodnotou, dodávám.)

V článku je citována i nedávná studie z USA provedená u 52 000 zdravotníků z klinik, ordinací aj.: Doplňkové očkování (po prodělané nemoci) nemá pro jejich imunitu žádný zvyšující se efekt.

Vzhledem k tomu, že činnost německého RKI sleduju dlouhodobě a pravidelně každý týden, povšimla jsem si letos na jaře náznaků (některé změny ve sděleních v Epidemiologickém bulletinu, kdy RKI např. původně zrazoval od bezhlavého testování bezpříznakových občanů, pak mírně ustoupil, ale přece jen se to snažil korigovat), podle nichž jsem usuzovala na riziko tlaku některých politiků na odborníky této vynikající instituce. Bohužel jsem se nemýlila.

V článku se uvádí: Milióny uzdravených by se nemusely očkovat. Aktuálně platné pravidlo pro statut "uzdravený" (s omezením jen na 6 měsíců a PCR test) odporuje normám nezávislé vědy, což nezůstalo skryto ani RKI a odborníkům komise pro očkování STIKO. Rádi znovu a znovu zdůrazňují, že jsou nezávislým grémiem expertů. Avšak RKI je podřízen spolkovému ministerstvu zdravotnictví a také členové STIKO si musí vůči vládě přiznat porážku. K obraně své cti udržuje RKI na webu: Právní nařízení jsou přijímána politickými aktéry a je třeba je vidět odděleně od doporučení STIKO.

Vyjádření odborné cti německých odborníků jsem zopakovala, protože je to nesmírně cenné. I v ČR jistě jsou takoví odborníci.

Redakci Berliner-Zeitung a autorce C. Stolze jsem osobně vděčná za to, že se ve jménu spravedlnosti, hájení nezávislosti vědy a práv občanů pustily do nelehkého tématu.

(Moje informace neslouží žádné komerční aktivitě, části článku jsem přeložila výlučně z důvodu naléhavé potřeby informovat vyváženě a pravdivě také české čtenáře.)

Článek má titulek Corona - Infektion: Die Crux mit den Genesenen.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 23.8.2021 19:57 | karma článku: 29.88 | přečteno: 808x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.11 | Přečteno: 609 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 679 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.70 | Přečteno: 298 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 108 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 30.44 | Přečteno: 516 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 408 | Diskuse

Karel Trčálek

Martina Sáblíková nezkritizovala olympiádu a proto zmizela z ankety Sportovec roku

Stačilo málo. Zkritizovat olympiádu v Pekingu a Martina Sáblíková mohla zvítězit v anketě o nejlepšího sportovce roku. Jenže právě to neudělala a tak zmizela, letos ji na vyhlášení sportovce roku v České televizi prostě neuvidíme

2.12.2021 v 8:14 | Karma článku: 15.90 | Přečteno: 252 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.44 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz