Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Švýcaři: Imunita funguje

23. 08. 2021 12:05:16
Zatímco nás politici, odborníci i média straší, švýcarští experti dali občanům naději: není třeba se podzimu bát, máte protilátky.

Na www.corona-immunitas.ch švýcarští výzkumníci zveřejnili výsledky 4. testovací fáze - prokázání specifických protilátek proti covid-19 u uzdravených z nákazy nebo u očkovaných. Mezi květnem a srpnem se prokázal další významný nárůst séroprevalence jak u věkové skupiny 20 - 64 let, tak u osob od 65 let. Výzkum probíhá už přes rok u desítek tisíc občanů.

Kolik lidí má v jednotlivých kantonech protilátky, bez ohledu na to, zda se z nemoci uzdravili nebo po očkování? Podle reprezentativních vzorků obyvatelstva (věk, pohlaví, profese apod.) lze výsledky vztáhnout na celou populaci.

Červenec 2021: Basilej - město (nevýznamná odchylka u Basilej venkov) věk 20 - 64 let 71 % má protilátky, osoby od 65 let 95 % má protilátky. Curych: 20 - 64 let 75 % s protilátkami, od 65 let 93 %.

Bern: 20 - 64 let 67 % má protilátky, od 65 let 85 %. Neuchatel 20 - 64 let 71 %, od 65 let 94 %. Fribourg 20 - 64 let 69 %, od 65 let 90 %. Ticino 20 - 64 let 72 %, od 65 let 96 %. Ženeva (do června) 20 - 64 let 71 %, od 65 let 92 %.

Zčásti již výzkumníci některé kantony aktualizovali až do srpna: Např. Bern dosáhl na celkových (v průměru) 80 % občanů s potvrzenými protilátkami. Šest dalších kantonů dosáhlo 90 % protilátek v populaci, Ticino má takřka 100 % potvrzených protilátek v populaci.

Už loni v listopadu a prosinci se v kantonech ukazovalo "promoření" populace v průměru z 25 % (čtvrtina populace už měla covid-19). Před létem měly už nejméně tři čtvrtiny občanů v průměru protilátky. Švýcarští výzkumníci v zásadě nerozlišují, nakolik se nyní promítá "promoření" či vakcinace, pro společnost je důležitý hlavní poznatek: většina obyvatelstva má imunitu proti covid-19.

Důležité je, že se imunita ověřila i u převažující části starší populace: bylo by samozřejmě zajímavé znát podrobnosti, např. nakolik výzkumníci počítají s ev. selháváním ochrany u vyššího věku zatíženého různými nemocemi v delším čase.

Stejně tak důležité je ověření protilátek (a tím i většinou dlouhodobě trvající buněčné imunity) u mladších v produktivním věku. Dvě třetiny až tři čtvrtiny osob ve věku 20 - 64 let s protilátkami do července je dobrá zpráva; do podzimu jich přibude, ať už se nechají očkovat, anebo po prodělání infekce v současnosti.

Švýcarský zdravotní úřad (Bag.admin.ch): z přehledů o nynějších přírůstcích nově infikovaných je zřejmé, že do podzimu přibude těch uzdravených. Data podle kantonů ukazují, že více se šíří infekce v městech s větší hustotou či mobilitou lidí vč. turistů, ale jde významně o lokální záležitost, většina území Švýcarska má klidnější situaci, a to zvláště v ukazatelích hospitalizace a úmrtí.

Švýcarská statistika má některé odlišnosti, v zásadě se tu uplatňuje hodnocení za 14denní období a je do ní začleněno i Lichtenštejnsko. Za den mělo být hlášeno 2575 infikovaných a 123 hospitalizovaných. Celkově hospitalizace nyní činily 0,2 případu na 100 000 obyvatel (k 19. srpnu), nejčastěji věk od 80 let. Počet úmrtí v průměru za 14 dní 0,3 případu na 100 000 obyvatel (za den 6 úmrtí).

Ukazuje se, že pravdivost výzkumu protilátek potvrzuje realita: v kantonech, kde se ověřil vyšší podíl obyvatelstva s protilátkami, nyní byla nulová hospitalizace nebo na nepatrné úrovni, jen v jednom kantonu byla míra hospitalizací vyšší (důvody mívají širší souvislosti, např. koncentrace některých ústavů s určitým spektrem zdravotně postižených). Na většině území státu bylo na 100 000 obyvatel 0 úmrtí či v nepatrné míře (1/100 000 apod.).

Zdravotní úřad mezi hlavními informacemi sděluje: s příznaky buďte doma, s příznaky se testujte, i když jste očkovaní nebo uzdravení, hygiena a ukázněné chování.

Švýcaři jsou ovšem sebevědomý národ, který je zvyklý na svá práva a svobody. Část obyvatelstva se nehodlá smířit s tím, že vláda - aby mohla podobně jako ta naše i bez nouzového stavu něco víc zpřísnit - přijala zákon o covid-19. A "preventivně" jím zavedla covid - pas i pro ev. použití doma ve Švýcarsku, nikoli jen pro cestování. A to se např. "Přátelům ústavy" (Verfassungsfreunde.ch) nelíbí.

Jak patrno, pokud opozice, média a řadoví občané dostatečně nekontrolují vládu při sepisování nového zákona, může to skončit ev. i nepřiměřeným zužováním práv také ve Švýcarsku, nejen v ČR.

Švýcarská vláda to provedla mazaně: protože prý nemohla finanční podporu fyzickým osobám a firmám poškozeným uzavíráním podniků apod. řešit v zákoně o epidemiích, vložila miliardové částky do nového zákona o covid-19, a opozice v parlamentu normu schválila. Také média a další subjekty to podpořily. O novém zákonu se pak hlasovalo i v lidovém referendu 13. června (Diepresse.com) a občané, kteří chtěli podpořit finančně hospodářství, převážili - 60 % účastníků referenda podpořilo zákon o covid-19.

Přátelé ústavy nyní lidem vysvětlují: zákon o covid-19 není v souladu s ústavou (ta garantuje např. tělesnou nedotknutelnost versus tlak vlády a institucí na očkování). "Svoboda a demokracie jsou v ohrožení," tvrdí výše uvedené sdružení, "ve Švýcarsku mají lidé možnost zvolit lepší cestu." Lze tu totiž vynutit nové referendum.

Nejde je o to, že původně deklarované očkování jako dobrovolné se i ve Švýcarsku začalo místy měnit na "příliš nabízené" (např. podle části občanů by se do kampaně neměly zapojovat školy). Části Švýcarů vadí i paragrafy, podle nichž by vláda stanovováním vlastních kritérií a orientačních hodnot mohla potenciálně volněji zavádět covid-pas jako zábranu pro vstup do různých míst (restaurace, velké akce). Čímž by podle Přátel ústavy rozštěpila společnost na očkované, uzdravené a testované, s omezením práv občanů (např. sebeurčení - není vždy nezbytné podrobit se zdravotnímu vyšetření), a to nikoli vždy v nutném případě. Odmítají se nechat kontrolovat při vstupu na kulturní akci apod.

Základní práva jen pro privilegované? To Přátelé ústavy (spolupracují s více organizacemi) odmítají. Ve stanovené lhůtě 100 dnů sehnali 187 239 podpisů (přes 180 000 podpisů jim občané poskytli do 25 dní, což ukazuje, že část Švýcarů nový zákon vnímá značně úkorně).

Podpisy už byly úředně přezkoumány a je rozhodnuto: Nové lidové hlasování o zákonu s covid-pasem je otevřené, má se konat 28. listopadu (www.tagesstimme.com).

Z pohledu chudáka Čecha zůstávám obdivovatelem švýcarské vlády, ale po zkušenostech s covid-pasem u nás nyní fandím švýcarským Přátelům ústavy. S jídlem roste chuť, právě nyní - ač nové případy infekce nezvyšují míru hospitalizací ani úmrtí - už jeden kanton zvažuje, zda covid-pas nezavede u barů, restaurací či velkých akcí. Má sice pravdu, že tam dochází k většímu a delšímu a těsnějšímu shlukování lidí, ale - co když potom kantonální politiky napadne i něco z toho, v čem nyní žijí Češi? Bránit např. dětem ve sportování a nutit je tak k očkování? Fuj, říkám já, zatímco Přátelé ústavy jsou zdvořilejší, jsou mezi nimi právníci, ale i mnohé další profese.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 23.8.2021 12:05 | karma článku: 21.31 | přečteno: 575x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Paní Uršula prý přemýšlí

O zavedení povinného očkování v EU. Demonstrace v Rakousku. Jak se v Rakousku odškodňuje újma po vakcinaci. Návrh na zřízení evropského fondu pro odškodňování.

1.12.2021 v 16:37 | Karma článku: 27.56 | Přečteno: 631 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kalamita v Portugalsku?

Země s vysokým proočkováním obyvatel obnovuje restrikce, také plně očkovaní se budou muset prokazovat testem na covid-19 - důvodem je nová vlna šíření nákazy.

1.12.2021 v 14:07 | Karma článku: 29.00 | Přečteno: 688 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švýcarsko: očkování nepovinné

Ministr zdravotnictví potvrdil, že vakcinace zůstane dobrovolná. Omikron byl zřejmě v Evropě dříve, než jeho výskyt oznámila Afrika.

1.12.2021 v 10:55 | Karma článku: 19.71 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Rakousko: zákon ještě nehotový

Neočkovaní nejsou nepřítelem, řekla ministryně a omluvila se jim. Ještě nejsou známy tresty pro odpírače, povinnost očkování možná až od 14 let. Lockdown se prodlouží?

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 23.53 | Přečteno: 456 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tereza Dufková

Očkovat či neočkovat?

Jako svědomitý rodič jsem nechala své ratolesti naočkovat všemi povinnými vakcínami, a i některými navíc. Dělám maximum, abych ochránila jejich zdraví jako každá máma. Ale očkovaní na Covid-19?

2.12.2021 v 11:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

František Soumar

Komunista nebo kovidista, postavit se jim je povinnost.

Co mají bolševici a kovidisti společné? Pravda je až na posledním místě a účel světí prostředky. A musí se proti nim bojovat.

2.12.2021 v 9:40 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 91 | Diskuse

Jiří Štágl

Učitelé+

Vždy jsem si myslel, že učitelé jsou jedněmi z nejdůležitějších článků společnosti, předávají hodnoty, nasměrovávají mladé k výzvám, otevírají jim životní prostory, prostě nejsou placeni zbůhdarma.

2.12.2021 v 9:11 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 143 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Konečně udělal někdo na aktivisty dlouhý nos

Už jsme si zvykli na to, že kdykoliv na někoho nastoupí aktivisté a začnou jej kritizovat za nějaký prohřešek proti jejich vidění světa, tak si z nich dotyčný kecne na zadek, posype si hlavu popelem a za své konání se omluví.

2.12.2021 v 9:01 | Karma článku: 32.87 | Přečteno: 667 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Tak co zelení, jste spokojeni?

Dopady brutálního zdražování energií pocítí skoro milion domácností, které se přiblíží na pokraj chudoby. Podle odborníků hrozí sociální krize, jaká tu desítky let nebyla. Je to zeleným aktivistům, lobbistům a politikům líto?

2.12.2021 v 8:41 | Karma článku: 31.01 | Přečteno: 492 | Diskuse
Počet článků 1363 Celková karma 23.45 Průměrná čtenost 788

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz