Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Žalobu na Adama Vojtěcha?

2. 08. 2021 10:53:21
Diskriminace neočkovaných, přitom někdy už uzdravených z nákazy, přitvrzuje. Ministr schovává svou osobní odpovědnost za úřad.

Asi je na místě uplatnit návrh soudní žaloby jmenovitě na pana Adama Vojtěcha (nikoli jen na "Opatření MZ ČR"). Ostatně když vystupuje na televizní obrazovce, ani už moc neodkazuje na názor "odborníků", ale vzbuzuje dojem, jakoby další záměry protiústavně porušovat základní práva části občanů vycházely přímo z jeho hlavy (nebo se tak intenzivně ztotožňuje s "názorem" pro jistotu nejmenovaných odborníků?).

Na rozdíl od evropských zemí, které zavedly covid-pas nikoli jen kvůli cestování přes hranice, ale také k prověřování tzv. bezinfekčnosti před vstupem na některé kulturní či sportovní akce apod. (neučinily tak ale všechny), avšak umožnily aspoň část kultury a sportu bez covid-pasu, u nás jsme se bez "potvrzení" delší dobu nedostali pomalu nikam. Češi např. měli problém i s pořádáním členských schůzí bytových družstev či SVJ, protože méně pohybliví, zdravotně handicapovaní občané nebyli schopni si někde vystát frontu na test (ti na venkově by museli za testem jet např. 25 km do většího města).

Nyní sice ministr Vojtěch milostivě umožnil skupince do 20 osob vydat se na prohlídku hradu či zámku, ale na rozdíl od Rakouska či Německa dál odpírá přístup občanům takřka ke všemu (nepočítám-li sámošky, poštu a MHD). Rakousko a Německo umožnily většímu počtu osob setkávat se kvůli nejrůznějším záležitostem (vč. těch členských schůzí), např. v Berlíně lze absolvovat koncert v přírodě do 750 osob bez covid-pasu. Rakousko a Německo si více uvědomují, že části neočkovaných či z covidu neuzdravených může testování dělat problém, a to nikoli jen kvůli tělesné imobilitě, ale také kvůli některým dalším zdravotním potížím (např. úraz v obličeji), a tak v rámci ústavních principů zpřístupnily všem skupinám občanů aspoň zčásti všechny druhy činností či akcí (aby si i občan, který se z nějakého důvodu nemůže otestovat, mohl léčit depresi kulturou).

Vojtěchovi nemá smysl říkat, že např. Švédsko své občany covid - pasem netýrá nebo že Švýcarsko uvážilo covid - pas jen pro akce nad 1000 osob v lokalitách, kde se bude více šířit infekce. On to prostě nechce slyšet. Mohu si dovolit to tvrdit, protože jménem občanů, kteří zjistili, že nemohou svolat povinnou členskou schůzi bytového družstva (nejméně jednou ročně se mají družstevníci sejít povinně ze zákona), jsem zaslala ministerstvu zdravotnictví dotaz: zda by Češi tak jako např. v Rakousku a Německu nemohli dělat členskou schůzi (např. do 30 - 50 osob) bez covid - pasu. Poslala jsem dopis na "verejnost(zavináč)mzcr.cz", ale dodnes nemám odpověď.

Měla jsem snad poslat SMS rovnou panu premiérovi?

Ale vraťme se k ministru Vojtěchovi. Přes rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, v němž se soudci zastali brněnského lékaře, který má ověřené protilátky po prodělání covid-19 (bez ohledu na dobu nemoci), s tím, že lidé s protilátkami nemají být diskriminováni vůči těm uzdraveným v posledních 6 měsících, nehodlá ministr nic měnit. Občané s aktuálně potvrzenou imunitou, i když covid-19 měli už před 6 měsíci, jako by neexistovali. Ministr by se mohl zkusit vymluvit na to, že covid-pas pro cestovatele počítá s těmi 6 měsíci, ale Rakousko si zřejmě dojednalo s různými zeměmi výjimku (aby uznávaly i imunitu mimo těch 6 měsíců), a hlavně by přece bylo možné uznávat lidem protilátky na domácí půdě, místo onoho covid - pasu.

Jenže pokud se nám nelíbili někteří předchozí ministři (např. neměli bezpečnostní prověrku či měli přízvisko Kůže), p. Vojtěch není lepším. Patrně nemá žádnou základní rozlišovací schopnost: co je sympatická, nikoho nenapadající, pravdivá, korektní (bez hrubého nátlaku) kampaň ve prospěch očkování a co je odporné vydírání bezmocných občanů (očkujte se, nebo se nedostanete nikam, nezajímá mě, že rodina s dětmi bude muset kvůli sportování neustále solit prachy za testy). Navíc je na sociálních sítích i v médiích vyslovováno podezření, např. typu: očkovat se musí i ten, kdo má zdravotní kontraindikace (někteří čeští lékaři se jejich škálu snaží zužovat a netají se tím), je jedno, zda se mu z toho něco stane, důležitější je dávat vydělat různým firmám kolem vakcín, testů atd.

A poté, co ministr neváhal veřejně neuznat rozhodnutí soudu ohledně protilátek (a nejen to), vyhlásil další zpřísnění v době, kdy se jen endemicky lokálně objevují nové případy infekce, ale nekončí v nemocnicích (tam je nyní asi 41 pacientů). Od září se možná sice něco dál rozvolní, ale v zásadě se nic nezpřístupní bez covid-pasu a testy si lidé budou platit sami (z kapsy, ministr ovšem zapomíná, že v pojišťovnách a ve státní kase neleží jeho peníze, ale jsou to peníze občanů).

A k diskriminaci těch, kdo již měli covid-19 před více než 6 měsíci (Západ jejich trvající imunitu uznává), připojil ty občany, kteří se nadále budou muset testovat, ale nebudou na to vždy mít peníze (prostě chudší člověk se dostane v podstatě jen do sámošky). A ještě to p. Vojtěch vylepšil: na různé sportovní a kulturní akce se nyní dostanou jen očkovaní a (jako nechtění příbuzní) jedinci uzdravení z covidu v posledních 6 měsících (přitom diskriminuje mj. všechny zdravotníky, kteří měli covid dřív), ale negativně otestovaní mají v zásadě čekat, až jestli na ně zbyde místo.

Respektive negativně otestovaným může provozovatel či organizátor či dveřník (ochranka) odepřít vstup s tím, že už není volná kapacita. A kdyby se poté přihnal na akci očkovaný, dveřník by ho vpustil dovnitř?

1. Jde tedy o diskriminaci další skupiny občanů (vedle těch uzdravených z covidu, jimiž MZ ČR pohrdá). 2. Jakým zákonem ministr povoluje ochrance ve vchodu na akci, aby tito jedinci (někdy hrubšího zrna) znali, kdo je očkovaný, uzdravený či otestovaný?

Pomalu už ani nemá smysl psát seznam všech skupin Čechů, jež ministr zdravotnictví diskriminuje, aniž by přitom vypořádal právní náležitosti (nakolik to připouští ústava či občanský zákoník) či odborné zdůvodnění (žádný test nemá 100% spolehlivost, ale ani žádná vakcína nemá 100% spolehlivost - čili ministr preferuje jednu ze skupin, v níž může na akci přijít i část infikovaných jedinců, část infikovaných očkovaných, např. v USA se za 4 měsíce letos nakazilo přes 10 000 očkovaných, dle dat CDC).

Spíše budeme obtížně hledat, na kterou skupinu Čechů ministr ještě zapomněl, ještě ji opomenul diskriminovat. Však on si vzpomene.

Nezapomeňme v říjnu u volebních uren, že tento ministr se hlásí k ANO.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 2.8.2021 10:53 | karma článku: 33.49 | přečteno: 806x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 234 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 470 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Volby jako hráči pokeru. Před hrou každý dělá velká ramena

Korunový mariáš, třeba ten lízaný. Před hrou jen úsměvy, silná slova o soupeřově dovednosti podvádět a celkové napětí, jak hra zase dopadne. Taková je podoba českých svobodných voleb.

17.9.2021 v 8:40 | Karma článku: 4.50 | Přečteno: 108 | Diskuse

Vladislav Svoboda

II. republika

Jestli bychom se měli jako Češi, Moravané, Slezané za něco stydět, tak by to určitě mělo být období II. republiky. Opět se ukázalo, že ti co nejvíc řvou o vlastenectví jsou povětšinou největší škůdci.

17.9.2021 v 8:21 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Bartoň

EU: Žádný superúřad pandemii nezabrání

Pod palcovými titulky EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii přináší ČTK zprávu o vzniku úřadu, který bude stát údajně jednu miliardu EUR ročně!

17.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 22.99 | Přečteno: 287 | Diskuse

Karel Úlovec

Největší odborník na covid v Česku ? Pan premiér !

Reakce na reakci Andreje Babiše poté, co Ladislav Dušek a Rastislav Maďar připustili, že by se při zvýšení počtu nakažených koronavirem měli testovat i očkovaní.

16.9.2021 v 21:29 | Karma článku: 20.35 | Přečteno: 405 | Diskuse

Tomas Trojan

Co mi vadí na kandidatuře pirátostarosty Farského

Žádný novinář se ještě popravdě neodvážil napsat nic o řádění největšího českého transparentníka v Semilech. Že jde o mafiána v rouchu beránčím, to pochopíš, až když se mu upíšeš. Takže tady to je...

16.9.2021 v 15:34 | Karma článku: 37.38 | Přečteno: 1301 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz