Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Protilátky: každé páté dítě

1. 08. 2021 16:28:37
Na rozdíl od českého ministra A. Vojtěcha švýcarští politici déle než rok podporují výzkum protilátek u všeobecné populace i jejích podskupin. Je to důležité pro podzim a zimu.

Švýcarská veřejnoprávní televize (SRF.ch, 21.5.2021): V rámci celonárodního programu zkoumání protilátek v populaci (Corona-Immunitas.ch) curyšská univerzita třikrát během roku ověřovala protilátky proti covid-19 u školních dětí. Podle poslední studie si už 19 % žáků všech (55) curyšských škol vytvořilo protilátky. To znamená, že každý pátý školák už byl infikován covid-19 a má protilátky.

Současná míra uzdravených školáků z nemoci (téměř 20 %) odpovídá v zásadě podobné míře, jaká byla ověřena u učitelů a rodičů. Nejsou významné rozdíly u věku či pohlaví.

V březnu a dubnu 2021 bylo infekcí dotčeno 20 % tříd; některé školy se dobrovolně přihlásily k testování na covid-19, od 5. stupně se nosily roušky, ty pak byly v květnu zrušeny ve venkovním prostředí. Po první vlně pandemie loni na jaře se Švýcarsko rozhodlo, že udrží zvláště základní školy otevřené. (Nebyly zavedeny povinné testy, stavělo se na hygieně, odstupech apod.)

Jen jedna třetina infikovaných dětí měla příznaky. Dlouhodobý covid-19 je u nich zcela výjimečný, déle trvající problémy po nemoci jen do 2 %. Žádné z dětí testovaných na protilátky nemuselo do nemocnice.

Školní děti byly testovány na protilátky loni v červnu a červenci, pak v říjnu a listopadu (6 % z nich tehdy mělo protilátky), naposledy letos v březnu a dubnu (téměř 20 % mělo protilátky). Je to obdobné jako u dospělé populace, uvádějí pro média výzkumníci z curyšské univerzity. (Na Corona-immunitas.ch si lze ověřit průběžně měřené protilátky proti covid-19 v jednotlivých kantonech u mladistvých, dospělých a zvlášť u seniorů, kdy se do letošního jara (únor, březen) zjistily protilátky až u 25 % populace, nyní Freiburg oznámil, že protilátky v populaci v tomto kantonu už dosáhly 73 % - vč. části očkovaných.)

Učitelé byli infikováni o něco méně než rodiče dětí.

Letos v květnu curyšští výzkumní pracovníci uvedli, že 80 % dětí, které se nakazily už před půlrokem, má stále protilátky. To podle nich znamená, že přirozená ochrana po nemoci se týká většiny uzdravených dětí podobně, jako je tomu u dospělých (Nau.ch). Zároveň výzkumníci vysvětlují, že většinou i u těch, jejichž protilátky nejsou detekovatelné (určitým testem či metodou), dál funguje buněčná imunita, kdy T- a B- buňky doplňují protilátky při setkání s nákazou.

Ve Švýcarsku probíhá při 14 vysokých školách 40 studií zaměřených na protilátky po infekci. Politici i odborníci tento výzkum označují za klíčový ukazatel, podle něhož se letos na podzim a v zimě mohou odvíjet opatření proti dalšímu endemickému, spíše lokálnímu výskytu infekce. Čím více imunních obyvatel (vč. protilátek po nemoci), tím nižší může být finanční zátěž společnosti. Podle švýcarského zdravotního úřadu (BAG): pokud se neobjeví zcela nová varianta, na niž by stávající imunita populace nestačila, pak může podzim a zima proběhnout jen s některými dílčími opatřeními (spíše jen v horším případě se zvažovaly roušky např. v MHD podle lokální situace; Švýcarsko ovšem preferuje práci z domova i bez pandemie, všude, kde to jde).

Jak imunní jsou senioři, resp. osoby od 65 let?

Do března 2021 byli v kantonu Basilej již imunní ze 40,1 % (tento podíl seniorů měl protilátky); ke stejnému datu mělo v Neuchatelu 20,9 % osob od 65 let protilátky. V kantonu Vaud letos v únoru 24,3 % seniorů s protilátkami. V kantonu Freiburg loni v prosinci měli senioři protilátky z 22,2 %, nyní ale už z 90 % (promítlo se zčásti očkování). Z některých kantonů ještě nebyla zveřejněna data konkrétně k seniorům. Zato u mladistvých se už letos na jaře v řadě dalších kantonů (tedy nejen v Curychu) ukázalo, že skupina 15 - 19 let měla protilátky z 24,8 % (Vaud), v Graubünden měl věk 5 - 19 let protilátky 16,9 % letos v únoru. V kantonu se značkou SG (název si najděte) do letošního března byly protilátky v míře 20,5 % ověřeny rovněž u skupiny 5 - 19 let.

Celkově více než roční ověřování protilátek ve švýcarské populaci zahrnuje kolem 30 000 - 40 000 účastníků, takže výzkumníci si mohou dovolit odhady, že zvolené reprezentativní vzorky obyvatelstva významně vypovídají o situaci v celé zemi. Protilátky chtějí ověřovat např. mezi zdravotníky, personálem sociálních ústavů, učiteli a některými skupinami zdravotně handicapovaných jedinců. To vše pak může pomoci vládě lépe plánovat opatření proti endemickému šíření nákazy. Pokud např. zaměstnanec má ověřené protilátky (a studie u dospělých prokázaly, že u většiny uzdravených trvá imunita déle než 12 měsíců), pak nemusí do karantény ani po setkání s nakaženou osobou, a nemusí tak ani čerpat nemocenskou.

Podle zdravotního úřadu (Bag.admin.ch) varianta delta moc neškodí: mají ji ověřenu v 93,6 % vzorků, ale neodráží se to negativně na počtu hospitalizací ani úmrtí. 29. července bylo nahlášeno 528 infikovaných, 4 hospitalizace, 0 úmrtí; 26. 7. bylo 951 infikovaných, 12 hospitalizací, 1 úmrtí apod. Za 14 dní 109 infekcí na 100 000 obyvatel, ale s covid-19 jen 1,6 hospitalizace a 0,13 úmrtí. Resp. v nemocnicích bylo s covid-19 jen 0,8 % pacientů, na JIP 4 %. Plně očkováno přes 47 % obyvatel. Experti: virus bude endemický, většina lidí bude imunní.

Pokud bude 80 % očkovaných a uzdravených imunních, pak půjde jen o nízké riziko. Jestliže se ze 3. zemí neobjeví horší varianta. (50 % očkovaných plus nejméně 25 % uzdravených - to podle mě nevypadá špatně, ovšem švýcarští odborníci počítají i s tím, že do podzimu bude i těch uzdravených ještě více.)

Vytáčky ministra A. Vojtěcha a části českých odborníků - že se neví, podle čeho jak měřit protilátky u občanů, lze konfrontovat s informacemi od Corona Immunitas research group (myslím, že se to mj. najde i v časopisu Lancet): švýcarští odborníci si dali značnou práci s tím, aby měli všechny správné vědecké náležitosti k této činnosti, vč. využití protokolu podle WHO, standardizování testování (správné zacházení s krevními vzorky aj.).

Informuje se o tom např. na News.uzh.ch: odborníci tu uvádějí, že lze identifikovat protilátky proti většině virů, které infikují člověka - celkově kolem 200 virů. Ve vztahu k některým virům člověk získá po nemoci dlouhodobou či celoživotní imunitu. Na Link.springer.com (Corona Immunitas) se informuje, jak se prověřovaly testy, aby měly tu nejvyšší senzitivitu (např. 98 %) a specifitu (99,7 %) - IgG, IgM, IgA antibody titers, CHUV a EPFL - instituce, jež vyvinuly nejspolehlivější postupy ověřování protilátek. Národní program výzkumu tak bude mít mnohem spolehlivější výsledky, než oč se pokoušejí některé komerční laboratoře, které prý někdy "ztratí" až 45 % osob s protilátkami.

Jedním z důvodů neochoty českého ministerstva může být obava, že by tuto činnost nezvládlo moc českých laboratoří? Ověřujeme u nás např. účinnost vakcín proti chřipce? Nebo jen lidem tvrdíme, aby se nechali očkovat a chřipku či její závažný průběh nedostanou? Německo i Švýcarsko samozřejmě ověřuje i účinnost těchto vakcín - mj. ověřením protilátek. Německý Institut R. Kocha názorně ukázal, že i vakcíny proti chřipce jsou rozdílné účinnosti, některé měly účinnost mizivou.

Autor: Vladimíra Bošková | neděle 1.8.2021 16:28 | karma článku: 20.44 | přečteno: 362x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 214 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 470 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Volby jako hráči pokeru. Před hrou každý dělá velká ramena

Korunový mariáš, třeba ten lízaný. Před hrou jen úsměvy, silná slova o soupeřově dovednosti podvádět a celkové napětí, jak hra zase dopadne. Taková je podoba českých svobodných voleb.

17.9.2021 v 8:40 | Karma článku: 4.50 | Přečteno: 105 | Diskuse

Vladislav Svoboda

II. republika

Jestli bychom se měli jako Češi, Moravané, Slezané za něco stydět, tak by to určitě mělo být období II. republiky. Opět se ukázalo, že ti co nejvíc řvou o vlastenectví jsou povětšinou největší škůdci.

17.9.2021 v 8:21 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jan Bartoň

EU: Žádný superúřad pandemii nezabrání

Pod palcovými titulky EU bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii přináší ČTK zprávu o vzniku úřadu, který bude stát údajně jednu miliardu EUR ročně!

17.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 22.47 | Přečteno: 280 | Diskuse

Karel Úlovec

Největší odborník na covid v Česku ? Pan premiér !

Reakce na reakci Andreje Babiše poté, co Ladislav Dušek a Rastislav Maďar připustili, že by se při zvýšení počtu nakažených koronavirem měli testovat i očkovaní.

16.9.2021 v 21:29 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 400 | Diskuse

Tomas Trojan

Co mi vadí na kandidatuře pirátostarosty Farského

Žádný novinář se ještě popravdě neodvážil napsat nic o řádění největšího českého transparentníka v Semilech. Že jde o mafiána v rouchu beránčím, to pochopíš, až když se mu upíšeš. Takže tady to je...

16.9.2021 v 15:34 | Karma článku: 37.31 | Přečteno: 1293 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz