Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Švýcaři: 7 z 10 má protilátky

31. 07. 2021 11:15:36
Nechuť českého ministra zdravotnictví zabývat se protilátkami proti covid-19 poškozuje i očkované občany, kteří tak nemají jistotu své ochrany.

O výzkumné studii ve švýcarském kantonu Freiburg informuje zdejší univerzita (www.unifr.ch, 23.7.2021):

Téměř sedm z deseti občanů kantonu Freiburg má protilátky proti viru covid-19. Jde o předběžné výsledky 3. studie, jež je součástí celonárodního výzkumu (Corona Immunitas Schweiz). V červnu 2021 téměř 73 % obyvatel kantonu od 20 let má protilátky. U věku 20 - 64 let má protilátky proti nákaze 69 % obyvatel a téměř 90 % ve věku od 65 let.

Tato relativně vysoká čísla lze vysvětlit velkým počtem očkovaných, zvláště od 65 let, ale také velkým nárůstem počtu infikovaných (a uzdravených).

Národní výzkumný program týkající se ověřování protilátek švýcarské populace probíhá už přes rok v devíti kantonech pod obsahovým a finančním vedením švýcarského zdravotního úřadu (BAG) a švýcarské školy pro veřejné zdraví (SSPH+) aj. Zapojilo se 40 vysokých škol. Postupuje se podle jednotného protokolu a se stejnými metodami testování (ELISA, anti-spike IgG a anti-NuC IgG). Jednotlivých studií v kantonech (vzájemně koordinovaných a ověřovaných) se účastní přes 40 000 dobrovolníků.

Možnost porovnat poslední studii z Freiburgu s ostatními kantony se teprve chystá. BAG nedávno zveřejnil, že se během více než roku potvrdilo, že u většiny občanů po uzdravení z infekce přetrvává imunita déle než 12 měsíců; zahraniční média převzala informaci odborníků, že celkově je švýcarská populace po uzdravení z nákazy imunní nejméně z 25 % - ovšem vycházelo se z dřívějších výsledků výzkumu k začátku letošního roku. Na posledních výsledcích ve Freiburgu je patrno, že mezitím významně vzrostl podíl uzdravených z infekce a zčásti se promítlo očkování.

Např. na Jhu.pure.elsevier.com nebo www.corona-imunitas.ch se lze mj. podívat na mapu Švýcarska:

Kanton Basilej: do března 2021 vzrostl původní počet obyvatel s protilátkami ze 6 % na 21 %. Ve věku 20 - 64 let mělo 13,6 % účastníků studie protilátky, od 65 let 40,1 % (tehdy se očkovali jen ti nejstarší z nich). V Basileji - město mělo na jaře celkem 24 % populace protilátky (a jak i švýcarští odborníci uvádějí, většinou i u těch, kteří neměli protilátky v krvi detekovatelné, funguje buněčná imunita, která protilátky znovu vytváří při setkání s nákazou).

V kantonu Ženeva už v prosinci 2020 mělo 21 % obyvatel protilátky (pod 65 let - 22,6 % osob mělo protilátky). V kantonu Vaud do letošního února 25,1 % populace měla protilátky: ve věku 15 - 19 let 24,8 %, 20 - 64 let 25,3 %, od 65 let 24,3 %. Ve Freiburgu už v prosinci 2020 (bez očkování) měly osoby od 65 let v 22,2 % protilátky.

Ve všech devíti opakovaně zkoumaných kantonech tedy mělo už na konci loňského roku či na začátku letošního v zásadě protilátky kolem 20 - 25 % populace.

Švýcarské instituce vč. vlády a parlamentu si tohoto výzkumu, který bude pokračovat do konce letošního roku, velmi cení: Umožňuje totiž předvídat, jak moc či málo bude země zatížena novými případy nákazy na podzim či v zimě, dále nakolik byla ne/účinná různá opatření během pandemie, jak dlouho trvá imunita získaná po onemocnění aj.

O národním programu ověřování protilátek v populaci se diskutovalo nedávno i v Bernu, resp. zdejší vláda odpovídala na podnět s tímto tématem. V polovině letošního roku se očekávaly nové výstupy. Vláda podpořila, aby se zkoumala odolnost vůči koronaviru jak u všeobecné populace, tak u různých jejích skupin - zvlášť zdravotně ohrožení jedinci či různí klíčoví profesní pracovníci. Podle výsledků se totiž bude např. vědět, která klíčová profese bude v dalším období imunní (ať po uzdravení nebo očkování), která zranitelnější skupina občanů má již spolehlivě ověřenou imunitu apod. Také švýcarský zdravotní úřad si tímto dlouhodobě probíhajícím výzkumem chtěl ověřit, že lidé, kteří se z covid-19 uzdravili, budou imunní.

Trvající imunita po infekci se opakovaně prokazuje. Případy re-infekce (nová nákaza u uzdraveného) jsou podle výzkumníků zcela ojedinělé. Výzkumníci to dokládají na číslech. Dílčí švýcarské studie jsou postupně publikovány v různých odborných časopisech, např. International Journal of Public Health (hned po první loňské vlně pandemie mělo 11 % populace v Ženevě protilátky, a jak vidíme, tento podíl neklesá, ale naopak prudce narůstá - konec loňského a začátek letošního roku).

V databázi dokumentů má švýcarský zdravotní úřad (BAG) rovněž zprávu o vakcínách proti covid-19 (Covid-19 vaccines and post-vaccination data). Ukazují se známky toho, že účinnost vakcín vůči letošním variantám a mutacím slábne. Např. tu švýcarští odborníci citují ze studie USA: V období 1. ledna - 30. dubna 2021 bylo v USA evidováno 10 262 případů infekce covid-19 u plně očkovaných osob; 27 % infikovaných očkovaných nemělo příznaky, 10 % muselo být hospitalizováno, dvě procenta zemřela.

Dále je mj. uveden příklad z Izraele, kdy v rámci 7denního výskytu 324 nových případů infekce (k 5. červenci) šlo z 55 % o očkované osoby a 90 % z infikovaných mělo variantu delta. (Tato varianta zatím nezpůsobovala nárůst hospitalizací ani úmrtí, ale vakcíny jsou proti ní a dalším zřejmě méně účinné.) Švýcarští autoři poukazují na data CDC, FDA, ECDC, Swissmedic aj. V mnoha zemích nyní dominuje delta, a to i v těch s vysokou mírou vakcinace, např. v UK je očkováno 66 % dospělé populace; některé studie ukazují částečnou redukci účinnosti vakcín proti variantám (nejen deltě), uvádí zpráva.

Z tohoto pohledu se jeví výzkum imunity po prodělání infekce o to více jako důležitý.

O ověření protilátek v populaci v současnosti usilují odborníci i ve Freiburgu v Německu. (Jen pro zajímavost - jde o stejný název, protože v SRN stejně jako ve Švýcarsku dlouhodobě probíhá ověřování protilátek řízeným způsobem na národní úrovni, pod dohledem německého Institutu R. Kocha.) Tedy německý Freiburg nyní jednak zve občany k očkování (corona-impfzentrum-freiburg.de), i zde zřejmě zájem obyvatelstva klesá, protože lze přijít bez objednání, jednak odborníci hledají dobrovolníky k účasti ve studii pro ověření protilátek. A konkrétně chtějí občany, kteří ještě nebyli očkováni. Jako "odměnu" slibují, že účastníkům studie ověří jejich protilátky po 18 měsících - zjevně tedy Německo chce potvrdit dlouhodobě trvající imunitu po uzdravení a bez očkování.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 31.7.2021 11:15 | karma článku: 20.29 | přečteno: 477x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 214 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 470 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 203 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 229 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 339 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 42.45 | Přečteno: 3843 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz