Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Belgie: zatím bez šikany?

30. 07. 2021 14:09:23
Bude Česko měřit protilátky po infekci jinak než Německo a Rakousko? Jak pozná plně očkovaný, že má covid-19.

Přiznávám bez mučení, že jsem dopisem oslovila Radu ČT s podnětem, že veřejnoprávní televize by měla informovat občany více nezávisle na přání politiků a nestranně, pokud zjevně ve společnosti existují různé názory. Jako příklad jsem uvedla rozdílné názory českých odborníků mj. na protilátky po prodělání covid-19. Domnívám se, že veřejnoprávní média by měla umožnit veřejnou diskusi, resp. přímou výměnu názorů mezi např. brněnským výzkumníkem V. Thonem (zkoumá protilátky u 30 000 dobrovolníků a říká, že stačí mít pozitivní test, pak by člověk měl být imunní) versus někdo za MZ ČR, kdo čeká, "až bude konsensus, jak to měřit".

Protilátky proti covid-19 se dnes zcela běžně ověřují v USA (CDC.gov), v SRN (RKI.de), v Rakousku, Švédsku aj. (v žádné této zemi nepochybují o správnosti "pozitivního testu" - o imunitě uzdraveného, a to bez ohledu na různé množství detekovatelných protilátek, protože buněčná imunita při potřebě protilátky doplňuje, s výjimkou osob se závažnou poruchou imunity, což se ale týká i očkovaných jedinců). U očkovaných jedinců se protilátky převážně neověřují (někdy se přitom totiž zjistí, že už covid-19 prodělali), přitom se ví, že část z nich se stejně nakazí.

Nevím, zda ČT usilovala o to, aby se v jejím studiu sešli zastánci pro a proti, aby si diváci sami mohli učinit obrázek, kdo z nich jaké argumenty používá. Proč ČR není ochotna použít např. způsob testování protilátek v SRN, která toto ověřování imunity uzdravených provádí už přes rok? Zatím ČT spíše setrvává na tom, že se krátce zmíní o možnosti testovat protilátky, pak k tomu připojí delší projevy odpůrců měření protilátek v ČR.

Jak očkovaní lidé poznají, že mají příznaky covid-19 (a měli by se nechat otestovat nebo zvolit sebeizolaci) - Brusselstimes.com z 28. 7. prezentuje výzkumnou studii z UK (a možná i s účastí Belgie?). Malý počet očkovaných se infikuje. Kdo má i jen jednu dávku vakcíny, mezi nejčastější příznaky už nepatří horečka, ale jde o bolest hlavy, rýmu, bolest v krku, kýchání a trvalý kašel. U plně očkovaných dominuje: bolest hlavy, rýma, kýchání, bolest v krku, ale místo trvalého kašle se častěji vyskytuje ztráta čichu.

Očkovaní podle studie mívají méně závažný průběh nemoci, zpravidla nesměřují do nemocnice, ale pokud mají výše uvedené příznaky, měli by se otestovat a neměli by jít do práce. Trošku jsem se nad tím pousmála: německé či švédské šetření je v tomto ohledu důkladnější, přiznává se, že část očkovaných a infikovaných směřuje i do nemocnic a bohužel někdy i zemře (zpravidla jde o osoby s méně výkonnou imunitou, informovala jsem o tom v dřívějších příspěvcích).

Dnes ráno na ČRo se oznamovalo, že Belgie dále rozvolňuje (jako by se snad nebála varianty delta?).

Belgie má přes 11,6 miliónu obyvatel. Oficiálně má přes 1 milión uzdravených z covid-19 a přes 25 000 úmrtí. Z aktuálně infikovaných (přes 39 000 osob) má 99,8 % mírný průběh a 0,2 % je vážně nemocných (Worldometers.info).

Pročetla jsem více úředních webů (www.belgium.be, Info-coronavirus.be aj.). Statistiky o očkovaném obyvatelstvu mi nebyly zcela jasné (někdy jde o distribuované, nikoli aplikované dávky apod.), lépe rozlišit se dalo, že osoby s více závažnými nemocemi jsou očkované jednou dávkou z 91 % (1,5 miliónu občanů) a plně očkováno jich je 81 %. I v Belgii je nyní o očkování nižší zájem vč. zdravotníků či personálu v sociálních ústavech. Ministr zdravotnictví si přeje, aby se jim vakcinace "více nabízela". Federální vláda zatím informovala, že Belgie k povinnému očkování nesměřuje (i když ministr zdravotnictví podle médií zmínil "plán B" v této oblasti), ale oznámila také, že covid - pas (Covid Safe Ticket) by se ev. mohl uplatnit nejen u velkých venkovních akcí (s neposedným publikem bez sezení, bez roušek a odstupů), ale i u různých vnitřních akcí. (Pohrůžka: očkujte se, nebo bude covid-pas všude?)

Zatím jsem na úředních webech našla k 30. červenci další uvolňování života: zrušení omezeného počtu zákazníků ve velkých obchodech a nákupních centrech (stačí odstupy, pokud je to možné, a rouška) a zvyšuje se počet lidí uvnitř a venku na sportovních, kulturních a obdobných akcích. Akce uvnitř do 3000 osob, venku 5000. Není tu ani slovo o covid - pasu. (Ani u restaurací aj.)

Až teprve u informace, že od 13. srpna se povolí obří akce (protože prý je v Belgii "očkováno" - plně? - přes 70 % lidí a počet pacientů na JIPkách je nižší než 500) - tyto obří akce se mají odehrát s covid - pasem (vč. uzdravených z nákazy či otestovaných).

Testovat se mají lidé přijíždějící do Belgie z vysoce rizikových zemí (ale v informacích je poněkud zmatek, např. kdy i karanténa; existuje také více výjimek jak pro karanténu, tak pro testování).

Ve školách a školkách se od května "mohl" samotestovat personál s kontaktem s dětmi. U pracovišť jsem nenašla zmínku o testování, ovšem vláda nebrání dobrovolným dohodám mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci; i pro svá rozhodnutí nejprve hledá konsensus v rámci sociálního dialogu. Pokud je ještě někde povinná rouška (veřejná doprava, vnitřní prostory obchodů apod.), pak od 12 let.

Podle Brusselstimes.com členské státy EU "nesmějí" u cestovatelů ze zelených zemí stanovovat další restrikce (Belgičani si v šetření stěžovali, že se to vždy nedodržuje), jen při příjezdu z oranžových zemí mohou požadovat negativní test a / nebo karanténu.

Ve vztahu k některým českým médiím oceňuji, že ta belgická drží vyvážený prostor pro rozdílné názory. Např. když se ozvali někteří zaměstnavatelé, že by chtěli podřídit své zaměstnance očkování či si vybírat jako nové zaměstnance jen očkované, pak média dala i prostor organizaci pro rovné příležitosti a proti rasismu (Unia). Ta vystoupila nejen proti diskriminování neočkovaných (zaměstnavatel např. nemá znát určité zdravotní údaje o zaměstnancích, nemůže si vybírat jako zaměstnance jen očkované a nemůže nařídit očkování), ale i proti zvýhodňování očkovaných zaměstnanců (nelze bonifikovat očkované).

Z toho, že někteří zaměstnavatelé navrhovali, aby se covid - pas stal rozhodujícím pro vstup do restaurací, je patrno, že zatím se nevyžadoval.

V Bruselu je plně očkováno 53 % dospělých, což se vnímá jako nižší úroveň. Šetření v Belgii ukázalo, že "nejzarytější" odpůrce povinného očkování patří zdravotníci: z těch, kteří "zavedení povinného očkování odporují" bylo proti němu 92 % zdravotníků (a 78 % takto naladěné veřejnosti). Z těch, kteří podporují povinné očkování, bylo pro 74 % populace a 64 % zdravotnických pracovníků.

S testováním Belgičanů se to patrně nepřehání: každý, kdo není plně očkován, může mít zdarma 2 PCR testy kvůli cestování nebo kvůli návštěvě "velké akce", ale 4 z 10 občanů to nevyužili.

Osoba s příznaky nebo s podezřením na kontakt s nakaženým by se měla testovat, bez ohledu na očkování.

Kdo již covid-19 prodělal, NESMÍ se na covid-19 testovat 90 dnů po infekci (směrnice Sciensano), riziko nové nákazy je nízké. Netestují se ani plně očkovaní (např. personál ústavů), i když u nich nelze vyloučit riziko přenosu nákazy. Pokud nemají příznaky. Klienti ústavů se testováním patrně nadbytečně neobtěžují: jedině při novém přijetí do ústavu nebo při příznacích.

Belgie tedy převážně používá "desatero": mýt si ruce, dezinfikovat prostory, větrat je, s příznaky nechodit mezi lidi, uvnitř pokud možno odstupy, někdy rouška, na pracovištích ev. využít mechanické zábrany, zaměstnavatelé mají povinnost školit zaměstnance v předcházení šíření infekce a informovat i zákazníky (odstupy). I kdyby se někde použil covid - pas, zůstávají zachovány odstupy, větrání, někdy se upustí od roušek.

Covid Safe Ticket (prokázání plného očkování, otestování, uzdravení z nákazy) "může být užit" u akcí od 1500 osob. Od poloviny srpna se to bude týkat venkovních akcí (s větším pohybem více lidí najednou) od 1500 osob. V září se teprve uvidí. Lokální úřady dohlížejí, zda provozovatelé různých podniků dbají na povinný základ: dezinfekce, větrání, odstupy apod.

Na úředních webech si lze číst či přehrát pomocí youtube doporučení výboru poradců: veřejnost si tak může ověřit, co radí odborníci a jak rozhodla vláda či příslušný ministr. Nyní odborníci radili, aby se zdravotnickému personálu "více nabídlo" očkování. Ministr na to reagoval, že se uvidí v polovině srpna.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 30.7.2021 14:09 | karma článku: 18.78 | přečteno: 516x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 246 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 471 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 364 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 4.80 | Přečteno: 93 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 246 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 248 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 346 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 42.92 | Přečteno: 4259 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz