Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Zaměstnanec jako otrok

26. 07. 2021 16:26:49
Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

Na ČT24 dnes vystoupil jeden ze zástupců Svazu průmyslu a dopravy s tím, že podnik OKD obnovuje plošné testování zaměstnanců na covid-19. Každých 14 dní PCR vyšetření u 1400 zaměstnanců. ČT k tomu pohotově připojila záběr testování (nějakých) zaměstnanců patrně v minulosti, které se odehrávalo na ulici před frontou lidí, vyšetřující osoba najela šlahounem do dutin dotčeného jedince tak razantně (patrně místo směrem dolů spíše vzhůru k mozku), až urostlý mladý muž zakolísal a snažil se ustoupit (před energickým tlakem).

Vyšetření by podle zákona o zdravotních službách mělo probíhat tak, aby mu bez souhlasu dotčené osoby nepřihlížel nikdo cizí.

ČT24 k tomu zapomněla přizvat zástupce odborů či zástupce zaměstnanců, abychom se dověděli, jak to vidí ti, kteří se mají vyšetření podvolit (ač nemají příznaky nemoci), kdy ne vždy se vyšetření daří provést dostatečně profesionálně, někdy způsobí lidem záněty na sliznici či bolest. Pokud by se obnovení plošného testování bezpříznakových zaměstnanců odvinulo od dobrovolného souhlasu zaměstnanců, pak by to mohlo být v pořádku. Ale z vystupování zástupce svazu průmyslu to na mírumilovné jednání se zaměstnanci nevypadalo.

Pokud má jít o vyšetření přes nosohltan, jde o invazivní výkon. O druhu testu ani o povinnosti podrobit se mu nemůže rozhodnout sám zaměstnavatel, muselo by to vyplývat ze zákona, a to odborně odůvodněně: proč PCR - nosohltan (když např. existuje méně invazivní alternativa slinového PCR) a proč v době, kdy výskyt nových případů infekce nezpůsobuje žádný tlak na nemocnice, nejde už o pandemii, ale o endemický, lokální výskyt, který se týká spíše jen jednoho - dvou míst v republice, nikoli celého státu (převážně v okresech je nula nových případů).

Podle ústavy, českých zákonů, ale také mezinárodních úmluv musí být postavení zaměstnanců vedle zaměstnavatelů vyvážené. Nelze omezit základní práva zaměstnanců (např. nesouhlasit se zdravotním vyšetřením) jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele.

V době nejsilnější vlny šíření nákazy letos na jaře Nejvyšší správní soud nejprve sice nevyhověl dělníkovi, který si na toto povinné testování bezpříznakových stěžoval, ale pak začal jedno opatření MZ ČR za druhým označovat za nezákonné, což se týkalo i testování ve firmách od 250 zaměstnanců (duben, Irozhlas.cz). Nedávno tento soud zrušil testování v menších firmách s tím, že zatímco šíření nákazy ustupovalo, ministerstvo naopak podrobovalo ještě více osob povinnému testování, v čem neviděl logiku.

Testování zaměstnanců nyní není ministerstvem nařízeno, sám tento úřad si ke konci června na svém webu pochválil příznivou epidemiologickou situaci (a vzápětí zkusil podrobit obyvatelstvo novému druhu povinného testování: když lidé chtějí do restaurace, na kulturu či sport). Epidemiologická situace v ČR v současnosti je stále příznivá, jak by hodnotil např. německý Institut R. Kocha nebo švédský zdravotní úřad. S covid-19 máme v nemocnicích 32 pacientů, na JIP asi tři. Nula úmrtí. Lokální výskyt nových případů se týká takřka jen bezpříznakových, bez zdravotních problémů (ve Švýcarsku mohli chodit s rouškou i do práce, pokud nemohli být doma), a většinou jde jen o jednotky osob, často nulový záchyt pozitivity.

Rakouské, německé, švédské a další úřady od občanů nyní chtějí v zásadě jen hygienu rukou, odstupy od cizích osob (Rakousko už nechce ani ty odstupy), setkávat se s přáteli radši venku než uvnitř, vnitřní prostory větrat. Pokud nyní Rakousko ještě testovalo zaměstnance, pak jen ty s dlouhodobým těsným kontaktem se zákazníky (gastro). Některé rakouské firmy se dohodly se zástupci zaměstnanců na dobrovolném testování (tato dohoda pod dohledem rakouských odborů nyní bude končit).

Někteří čeští zaměstnavatelé ovšem vzbuzují dojem, že si navykli na přízeň momentálně vlivných osob ve vrcholné politice, a jako by počítali s tím, že jejich přání bude postaveno nad zákony, nad ústavu. Své podnikatelské záměry vyzvedli nad některá základní práva a svobody zaměstnanců - pokud chybí dohoda se zaměstnanci (bez hrubého nátlaku, bez pohrůžek vyhazovem z práce).

Vedení OKD pro novináře uvedlo, že téměř 1800 zaměstnanců je plně očkováno, ti se testovat nemusí a každý z nich má dostat 3000 Kč. Americké CDC a úřady v řadě dalších západních zemí ovšem doporučují i očkovaným, aby v některých situacích (např. ve vnitřních prostorách s cizími lidmi a při delším pobytu, když se tam nedá větrat) radši nosili roušku. Vakcína nechrání každého, a v Tokiu se nakazili i plně očkovaní, mladí, zdraví sportovci či novináři, ač u nich vakcína měla dobře fungovat.

Testovat se v OKD nebudou muset ani ti z covidu uzdravení, ale jen když si ho odstonali v posledních 6 měsících. Dnes ovšem dokonce i prof. V. Hořejší, který se všeobecně snaží vyzvedávat očkování a upozaďovat protilátky po zdravení z nákazy, na ČT24 připustil, že i u nás by se to mělo dělat jako v Rakousku - uznávat protilátky, i když covid-19 proběhl dříve v minulosti. I Nejvyšší správní soud se této oblasti dotkl s tím, že nelze diskriminovat občana, který - bez ohledu na dobu prodělání covid-19 - má potvrzeny protilátky proti nákaze.

Švédský zdravotní úřad, německý Institut R. Kocha a další západní prestižní instituce oficiálně uvádějí, že riziko nového nakažení člověka, který prodělal covid-19, je extrémně nízké (o výzkumných studiích tohoto typu průběžně informuji).

Z těch 1400 zaměstnanců, kteří se nyní mají v OKD testovat, patrně někteří covid-19 prodělali, ani o tom nevědí. Pokud by jim testy nevyhovovaly, měli by mít možnost nechat si udělat test na protilátky (podle odborníků je tento test levnější než PCR test) s uznáním aktuálně potvrzené imunity. U zdravého člověka bez poruchy imunity podle západních odborníků trvá déle než 12 měsíců (více než 12 měsíců je opakovaně ověřeno ve více zemích), patrně dá odolnost celoživotní, což je ověřeno u lidí, kteří neměli SARS-CoV-2, ale už před touto pandemií měli protilátky i proti SARSu, protože se v minulosti setkali s jinými koronaviry (tzv. zkřížená imunita).

Pokud by někteří zaměstnanci OKD měli proti povinnému testování (zvláště přes nosohltan) námitky, mohou u soudu poukázat na diskriminaci vůči očkovaným: těm se vyplácí finanční příspěvek (ač u některých vakcína nemusí být účinná), ale neočkovaným se nařídí invazivní vyšetření, ač to momentálně zákon či z něho odvozené nařízení neukládá. A tvrdý zásah do nejzákladnějšího práva člověka (odmítnout mj. preventivní zdravotní výkon - bioetická konvence aj. bez postihu) lze stěží nařídit v současné situaci, kdy se o něco více nových případů infekce vyskytlo jen asi na dvou místech ČR.

Kousek na Západ od nás se v médiích mj. přetřásá, že testy na protilátky jsou pro stát i zaměstnavatele výhodné, protože čím více lidí má ty protilátky ověřené, tím dříve lze upustit od nákladného, dlouhodobějšího testování na covid-19. Např. Ftd.de z 16.7.2021: univerzitní nemocnice (Chuv.ch) a Technická vysoká škola v Lausanne (Epfl.ch) vyvinuly levný rychlotest na protilátky, který s vysokou citlivostí prokazuje protilátky proti SARSu. Z pár kapek krve se potvrdí protilátky jak u uzdravených z nákazy, tak očkovaných. Do 12 minut. Test lze využít i v rámci mobilní testovací stanice. Podobné testy, byť s delší dobou pro analýzu vzorku krve, se používají v Rakousku a Německu.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 26.7.2021 16:26 | karma článku: 26.96 | přečteno: 817x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 123 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 465 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 123 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 206 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 308 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 40.86 | Přečteno: 3088 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku.

16.9.2021 v 20:09 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 179 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz