Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Také Švýcaři protestují

25. 07. 2021 19:16:11
Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

Švýcarský ministr zdravotnictví A. Berset vysvětluje: 13. června bylo schváleno doplnění zákona o covid-19 (který vznikl loni v září jako doplněk zákona o epidemiích). Vládě poskytuje oprávnění - v rámci nouzového stavu - mírnit negativní účinky pandemie - s odkazem na jaro 2020, kdy se rychle plnily nemocnice pacienty a vláda tehdy potřebovala mít možnost rychle reagovat na bezprostředně ohrožující situaci. Platnost zákona o covid-19 byla prodloužena do konce letošního roku (www.edi.admin.ch, ministerstvo vnitra, kam je začleněn i zdravotnický resort).

Švýcarská média (Nzz.ch, Nau.ch aj.) ovšem zachycují i názor kritiků. V červnu sice voliči novelu zákona podpořili v referendu s 60 % hlasů, ovšem 40 % řeklo ne, a vzápětí se ukazuje, že počet těch nespokojených možná roste. Tři hlavní subjekty, které se rozhodly usilovat o další (opravné) referendum ("mladí lidovci", "přátelé ústavy" aj.), do tří týdnů nasbíraly téměř 190 000 podpisů občanů (zřejmě k tomu stačilo jen 50 000 podpisů). A tak se má letos v listopadu odehrát další referendum k zákonu o covid-19.

Nejvíce lidem vadí možnost omezovat společenský život prostřednictvím covid-pasu. A to se Švýcaři na rozdíl od Čechů nacházejí silně v lepší situaci.

Podle oficiálního tvrzení vlády by se covid-pas neměl dotknout řady základních práv a svobod: například nemá být použit na pracovištích, ne ve školách, ne na úřadech, ne v obchodech, ne u náboženských nebo soukromých setkání, ne v oblasti základních životních záležitostí, také ne v lokalitách se zelenou (příznivou) barvou. Při příznivé epidemiologické situaci by tedy neměl bránit ani vstupu do kin, divadel, restaurací či na sportovní akce, rozhodně ne při shromažďování do 1000 osob (Edi.admin.ch).

Pokud se některá oblast v kantonech ocitne v oranžové barvě, lze covid-pas využít dobrovolně nebo podle rozhodnutí provozovatele, tzn. ne automaticky, ale jen při zhoršení situace by např. záleželo na provozovateli nemocnice nebo restaurace, zda bude vyžadovat covid-pas. (Tak tady jsem už zpozorněla a dala za pravdu protestujícím "přátelům ústavy"; omezit vstup občanů na různá místa rozhodnutím majitele podniku či zařízení - to není ani podle mě ústavní, pokud nejde o výlučně soukromý klub jen pro jeho členy.) Nicméně podle vládního vysvětlení ani při oranžové barvě nelze podmínit přístup k různým akcím (kultura, sport) do 1000 osob, teprve až u těch nad 1000 účastníků.

Při červené barvě v kantonech (ještě horší epidemiologická situace) by se covid-pasem umožnila návštěva velkých akcí, barů, diskoték apod. Aby se prý tyto provozy nemusely zavírat. (Nejde sice o pro běžný život nutné záležitosti, ale ani tohle se mi - podobně jako části Švýcarů - nelíbí; i otestovaná či očkovaná osoba může být ve skutečnosti infekční, nebo i z covidu uzdravená, pokud by neměla funkční imunitu.)

Nespokojení Švýcaři protestovali např. už letos v lednu (Bern), a to proti omezování některých oblastí života. Nyní kritici poukazují na to, že vláda už nemá používat zvýšené pravomoci, protože krize z medicínského hlediska skončila (což potvrzují oficiálně údaje o nakažených, hospitalizovaných a úmrtích, viz níže). I kdyby se na podzim situace zhoršila (ale vzhledem k tomu, že část občanů je očkována a část z nákazy uzdravena), je řešitelná zákonem o epidemiích. Podobně jako ve Švédsku a Německu také ve Švýcarsku převažují scénáře pro podzim a zimu s příznivějším výhledem.

Kritikům, kteří se domohli dalšího referenda, se tedy nelíbí, že by vláda mohla zkoušet na podzim manipulovat opatřeními např. podle definice: při přijímání opatření vedle epidemiologické situace uvážit i hospodářské a společenské souvislosti. A covid-pas nechtějí vůbec, nelíbí se jim rozlišování lidí na očkované, otestované a uzdravené, protože se tak vytváří jakási dvoutřídní společnost (s přídechem diskriminace těch neočkovaných). Covid - certifikát je protiústavní (Tagesanzeiger.ch).

Podle švýcarského zdravotního úřadu (BAG): varianta delta má ve vzorcích podíl 94,1 %. Za posledních 14 dní je 87,3 případu nově infikovaných na 100 000 obyvatel, ale jen 0,94 hospitalizovaných na shodný počet obyvatel a jen 0,07 úmrtí. V absolutních číslech: během 14 dnů bylo v nemocnicích 81 pacientů s covid-19 a šest úmrtí. (Do této statistiky je započteno i Lichtenštejnsko, s nímž má Švýcarsko dohodu o společném řešení zdravotnictví.)

Jak patrno: delta drtivě dominuje, ale v nemocnicích takřka nejsou pacienti. Dokonce i ministerstvo zdravotnictví si nedávno pochvalovalo, že otevření mnoha oblastí od dubna do konce května nemělo negativní vliv na epidemiologickou situaci a v červnu situace zůstala stabilní. Nyní je i za červenec vidět, že s vyšším pohybem obyvatelstva a turistů se sice objevují nové případy infekce, ale nekončí v nemocnicích.

Dnes tedy mj. platí, že do 1000 osob se lze setkávat uvnitř i venku bez covid-pasu s publikem, při sezení. (Tohle Švýcarům závidím.) Zdravotní úřad nenařizuje, jen doporučuje: kde se neuplatňuje covid-pas a nelze udržet odstupy 1,5 m, je vhodná ve vnitřních prostorách rouška. (Moje pozn.: covid-pas, navíc bez roušky a odstupů, eliminuje nakažené jen zčásti.)

Web kantonu Curych (Zh.ch), Covid - Zertifikat: ačkoli švýcarská vláda při prezentaci scénářů pro podzim a zimu (Bag.admin.ch) uznala, že zdravým lidem po uzdravení z nákazy trvá imunita déle než 12 měsíců (výzkumné studie), kanton Curych uvádí, že plně očkovaným je uznána imunita v délce 12 měsíců, uzdraveným 6 měsíců, dále negativně otestovaným 72 hodin.

Že by někteří politici na národní úrovni nedrželi slovo, nebo nestihli vyřídit formality (uznat formálně 12 měsíců i těm uzdraveným), nebo plně očkovaným zařídili v některých zemích výjimku pro cestování? Bohužel, opět jsem dala za pravdu kritikům, připojila bych se k protestům. Např. Zeitpunkt.ch prezentuje nový rychlotest na protilátky vyvinutý univerzitní nemocnicí v Lausanne, stačí pozitivní výsledek, imunita po uzdravení by v zásadě měla fungovat.

Navíc tu kanton Curych odpovídá na dotaz, zda lze podle zákona o epidemiích nařídit povinné očkování proti covid-19. Odpověď: Vláda nebo kanton mohou očkování učinit povinným u zvlášť ohrožených a exponovaných osob (mimořádně vystavených riziku) nebo u osob s určitou pracovní činností, pokud existuje závažné ohrožení. V úvahu přichází např. personál zdravotnických a sociálních zařízení. Pokud by pracovník neuposlechl, byl by přeřazen např. na jiné oddělení nemocnice. Hned však úřad "uklidňuje": Ve Švýcarsku nesmí být nikdo proti své vůli k očkování nucen. (Pro zdravotníka by to někdy mohlo znamenat i výpověď, na druhou stranu zejména v sociálních ústavech si ani Švýcarsko nemůže výpovědi personálu dovolit. Nelze ale proti vůli očkovat obyvatele ústavů ani děti bez souhlasu rodičů.)

Referenda k již schváleným zákonům nejsou jen záležitostí Švýcarska, podle Wikipedie se týkají i některých spolkových zemí v SRN a Rakousku. Švýcarská pravidla jsou patrně zajímavá i pro české zdatné právníky. Ač si dnes kritici švýcarské vlády stěžují, přece jen těží z vyšší laťky demokratického státu. Podle ústavy může o referendum žádat subjekt s 50 000 podpisů občanů nebo 8 kantonů do sta dnů po zveřejnění rozhodnutí parlamentu. Je tu více pojistek - aby se v krizi daly věci řešit, ale aby ev. zneužití moci netrvalo dlouho. Časově a věcně "neodkladné" či "naléhavé" zákony po negativním vyjádření voličů v referendu (některé zákony vejdou v platnost jen při souhlasu většiny občanů) platí jen rok. Vláda zřejmě nemůže dosáhnout prodloužení jejich platnosti. Ale má to více pravidel, komise v parlamentu může zřejmě i "naléhavý" zákon vetovat.

Švýcaři mají svou rozšířenou demokracii dlouhodobě odzkoušenu, vědí, že jak politici, tak voliči se mohou splést, takže jejich demokracii provází mnoho podrobných pravidel, která se snaží chyby eliminovat. Např. když se hledají vhodné odborné osobnosti do stěžejních kantonálních komisí či orgánů, pak speciální komise ty osobnosti vyhledává a navrhuje, jiný orgán je schvaluje, vše je veřejné; jedinec ve veřejné či úřední pozici musí mít nejen čistý trestní rejstřík, ale i dobrou pověst. Po cca 25 letech sledování dění v tomto státu si troufám mluvit o maximální transparentnosti (úřady se zpovídají z každého franku, zveřejňují se stanoviska a doporučení různých komisí s vlivem na život v kantonech). Otázky pro referendum a jejich vysvětlení jsou koncipovány nestranně, bez manipulace s lidmi, vysvětlení jsou zpracována srozumitelně i pro laiky, vždy pak jde dohledat i odbornější podklady.

Avšak zdá se, že i švýcarští politici zčásti utrpěli z pandemie šok, anebo se nakazili "módním trendem" některých členských zemí EU - alespoň zčásti si taky pohrát s covid-pasem, byť v mnohem nižší míře, než je tomu v ČR. Nicméně ani v měsících se silnou nákazou a vyšší mírou hospitalizací se ve švýcarských školách či na pracovištích netestovalo násilným způsobem, zúčastněným to bylo nabídnuto na dobrovolné bázi (a některé kantony to spíše utlumily, protože chtěly laboratoře ponechat potřebné zdravotní péči, nikoli je zatížit kvůli mizivému záchytu pozitivity u bezpříznakových).

.

Autor: Vladimíra Bošková | neděle 25.7.2021 19:16 | karma článku: 21.71 | přečteno: 633x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 170 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 170 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.80 | Přečteno: 222 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 327 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 41.57 | Přečteno: 3458 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz