Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Dopis s nabídkou

24. 07. 2021 19:02:15
Přidejte se k více než půl miliónu seniorů, kteří jsou již očkováni. Děláte to pro všechny. Děkujeme. S tímto mottem oslovuje zdravotní pojišťovna občany.

Je to zdvořile psaná nabídka vakcinace proti covid-19. Informuje, že další informace a pomoc poskytne např. praktický lékař, lze si najít i web MZ ČR, dále je tu zmínka o Evropské lékové agentuře (EMA). Oceňuji zmínku, že očkování je dobrovolné.

Protože český stát se na rozdíl od jiných zemí nepostaral o jednotně upravený celostátní formulář pro podpis dotčené osoby před očkováním obsahující některé stěžejní údaje vč. nejzávažnějších rizik vakcín (jako např. Německo), bude u nás záležet na znalostech a korektnosti zejména praktických lékařů či dalších očkujících profesionálů. Zda např. budou umět posoudit osobní prospěch a rizika u seniorů s některými zdravotními potížemi. Jedna věc je přispět k tzv. kolektivní imunitě, druhá věc je, zda potenciální rizika v konkrétním případu nezhorší zdravotní stav jedince.

Informace pojišťovny o tom, že očkovací látky prošly přísným testováním a jsou schválené EMA, není úplně přesná, ve skutečnosti byly vakcíny povoleny k užití s podmínkou, že se ještě několik let budou sledovat ev. závažné vedlejší účinky do konečného vyhodnocení.

Tvrzení pojišťovny, že Československo bylo první zemí na světě, která vymýtila dětskou obrnu, mě smutně rozesmálo. WHO na to tehdy zřejmě přistoupila, ale jak to kdo v praxi ověřil, je otázka; komunisté potřebovali něčím ohromit svět i vlastní občany. S obrnou jsou potíže dodnes. Například většina infikovaných poliovirem nemá příznaky nebo jen mírné, a ty jsou zaměnitelné za jiné nemoci (horečka, bolest v krku aj.).

V r. 2021 americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC.gov) uvádí, že roční výskyt "divoké" polio celosvětově poklesl o 99,9 %; globální úsilí o eradikaci zastavilo 14 z 29 endemicky cirkulujících, od vakcíny odvozených poliovirů (cVDPVs). Na Polioeradication.org (21.7.2021) - na tento web odkazuje CDC - lze sledovat další vývoj v pokusech potlačit tyto viry či jejich různé formy - nové případy "divoké obrny" (WPV) a dalších virů (cVDPV) v různých zemích: letos Egypt 10 pozitivních vzorků, Pákistán 8 případů, Tádžikistán 16 případů, Kongo 2 případy aj. Loni těch zachycených případů bylo v různých zemích více (a po zrušení železné opony mezi námi a světem se cestuje, a to i během pandemie).

I české informační zdroje nyní uvádějí (např. Cs.wikicore.net, polio): "Nemoc se v ČR téměř podařilo vymýtit..." Ještě se k tomu vrátím níže.

Jak bezpečné jsou vakcíny proti covid-19, to si pojišťovnou oslovení senioři mohou ověřit na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL): k 20.7.2021 bylo nahlášeno 6847 podezření na nežádoucí účinky po očkování. Z nich přes 4000 představovalo horečku, zimnici, příznaky chřipky, otok obličeje, bolest na hrudi, zhoršení chůze či zdravotního stavu, selhání vakcíny aj., (zařazeno do škatulky celkové příznaky).

Celkový počet úmrtí: 94 případů, vč. úmrtí na infekci SARS-CoV-2, k nimž došlo po první nebo druhé dávce (žádná vakcína nechrání každého očkovaného, podotýká úřad, já bych jen dodala, že bohužel vakcíny zpravidla méně účinkují právě u seniorů či osob s oslabeným zdravím, osobně mě to mrzí, přála bych si, aby právě u nich byly vakcíny úspěšné).

Další největší položka v hlášeních o podezření na nežádoucí účinky (1689 případů): neurologické příznaky, např. mdloby, křeče, obrna lícního nervu, cévní mozková příhoda, ochrnutí končetiny, syndrom G. - Barré.

Podezření na ovlivnění trávicí soustavy (1246 případů): zvracení, průjem, parestézie, obtíže s polykáním, otok úst apod.

Příznaky svědčící pro ovlivnění dýchací soustavy (722 případů): např. otok hrtanu, krvácení z nosu, plicní embolie, respirační selhání, zhoršené astma.

Příznaky svědčící pro ovlivnění cévního systému (515), např. kolaps, hluboká žilní trombóza, syndrom trombózy s trombocytopenií. Příznaky ve vztahu ke krevnímu a lymfatickému systému (382): např. snížený počet krevních destiček. 335 hlášení: např. infekce covid-19, pneumonie způsobená SARS-CoV-2. 276 případů s příznaky pro ovlivnění kardiovaskulárního systému: např. infarkt myokardu, angina pectoris, srdeční selhání, myokarditida.

Další pokračování si lze najít na webu www.sukl.cz.

Osobně jsem člověk, který přeje vědě a vědcům či výzkumu v oblasti lidského zdraví. Ale každý lékař ví, že ve vědě, medicíně, zdravotní péči je v podstatě vždy přítomno i nějaké to riziko. Jde o to, že občan má právo na svobodný a informovaný souhlas, měl by dostat citlivě sdělené, ale pravdivé informace. Má-li někdo závažné potíže se srdcem či tlakem, měl by vědět, že vakcína může i prudce změnit činnost srdce či výši tlaku; co mladší, zdatnější očkovaní vydrží, to nevydrží vždy oslabenější člověk. Zájemce o očkování by měl dostat šanci aspoň trochu se nad svým vlastním prospěchem a vlastním rizikem zamyslet. Obsah pojmu kolektivní imunita ve vztahu ke koronavirům - to je spíš téma pro diskuse těch nejlepších odborníků, protože viry se průběžně všelijak mění a vakcíny se asi pouze snaží držet někde poblíž za nimi. (Např. Švýcarsko vyčká na letošní podzim a zimu, zčásti spoléhá na přirozenou imunitu uzdravených z covid-19, ev. zváží úpravu vakcín podle nových podob viru.)

Docela by mě zajímalo, jak vidí dnes naši odborníci riziko dětské obrny v Česku, kdy se do Evropy dostávají i nelegálně zde pobývající osoby ze třetích zemí. Podle Wikipedie asi 70 % případů onemocnění může nekomplikovaně proběhnout bez příznaků, dalších asi 25 % má mírné příznaky, jež ošetřující lékař patrně může přiřadit ke zcela jiným zdravotním potížím. Německé a anglické informační zdroje (např. Wikipedie) uvádějí, že např. v Německu se kolem r. 2001 sledovaly 3 podtypy viru; ve více než 95 % případů proběhne obrna bez potíží, lidé si vytvoří protilátky a jsou imunní (příznaky horečka, bolest v krku, průjem), tím u 75 % nemocných s příznaky potíže končí, vrátí se do normálu po týdnu či dvou týdnech (Meine-gesundheit.de). Pouze u jednoho procenta se rozvine klasická obrna (je velký rozdíl mezi Evropou a třetími zeměmi).

V USA je obyvatelstvo více "promíchané" (i Německo podotýká, že děti s rodiči zahraničního původu jsou očkovány jen z poloviny), proto tuto oblast podle mě sledují ostražitěji.

Bez problémů nejsou ani spalničky: očkování proti této nemoci je jednou z názorných ukázek, že u některých vakcín se může vyskytnout více nežádoucích účinků (živá a neživá vakcína). Lze se podívat např. na web Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Measles after MMR vaccination r. 2019 (spalničky po očkování). Po očkování s živým upraveným virem mohou nastat mírné příznaky (až 14 dní) jako u spalniček divokého typu. Tyto příznaky spalniček jsou spíše reakcí na vakcínu. Popisuje se tu případ 14měsíčního očkovaného chlapce, který byl přijat do nemocnice s výraznou vyrážkou. Nízký výskyt "divokých spalniček" dává předpoklad, že jde spíše o reakci na vakcínu (chybí mi tu jednoznačnost ověření případu).

Mayoclinic.org: I po očkování lze dostat spalničky. Jedna dávka MMR chrání 93 % lidí. Druhá dávka 97 %.

Čím víc se "šťárám" v historii a současnosti různých vakcín proti různým nemocem, tím víc se přikláním k evropským zemím, které postavily očkování na dobrovolném rozhodnutí občanů či rodičů. Např. v SRN jsou na dobrovolné bázi očkovány děti proti obrně přes 90 %, žádná epidemie nemůže nastat, uvádějí tamní úřady. Do několika procent "odpůrců" či "váhajících" se vejdou ti, kteří řeknou ne; např. první jejich dítko mělo po očkování vážnější komplikace, a tak nechtějí nechat očkovat druhého potomka.

Dnešní web MZ ČR (covid-19): Za 7 dní bylo v průměru zachyceno 14 nových případů infekce na 100 000 obyvatel (v Praze 34, v Plzni 49, na většině území ČR vypadá situace klidně). Za posledních 10 dnů se z covid-19 uzdravilo přes 700 lidí a ve stejné době zemřelo 6 osob.

Nyní bylo hospitalizováno 41 pacientů, ale v červenci stabilně na JIP jen kolem 5 pacientů. Drtivá většina infikovaných nemá příznaky - usuzuji z faktu, že pozitivita byla převážně odhalena jen testováním bez diagnostických účelů, bez podezření na nákazu, testy se konaly převážně jen kvůli cestování či návštěvě restaurace.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 24.7.2021 19:02 | karma článku: 22.02 | přečteno: 605x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 190 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 468 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 190 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.80 | Přečteno: 228 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 8.28 | Přečteno: 335 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 42.19 | Přečteno: 3696 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz