Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Rakousko a Itálie

24. 07. 2021 11:29:43
Oblasti, které loni na jaře byly ohnisky covid-19, dnes mají často nulovou nákazu nebo tu nejnižší. Vědci letos potvrdili trvající imunitu tamních obyvatel.

Ischgl je rakouská vesnička v Tyrolsku s 1600 obyvatel. Patří k lyžařskému rakousko-švýcarskému středisku, v němž se loni na jaře nakazily SARS-CoV-2 tisíce turistů. Např. Norsko evidovalo k loňskému17. březnu 1400 nakažených, z nichž 40 % byli turisté z Ischglu. Podobně se nákaza přes turisty šířila mj. i v Rakousku, kdy i Rakouský svaz na ochranu spotřebitelů podnítil žaloby (např. na hejtmana Tyrolska) pro nečinnost úřadů či provozovatelů střediska.

Jenže ten, kdo se z covid-19 uzdravil, zůstal až do současnosti v drtivé většině vůči nákaze (všem variantám viru) imunní.

Rakouská spolková země Tyrolsko má 746 153 obyvatel, plně očkováno je nyní 335 511 občanů (Tirol.gv.at). Oficiálně uzdravených z covid-19 je celkem 63 355 osob, 635 z nakažených během pandemie zemřelo, což činí necelé 1 % z celkově registrovaných infekcí během pandemie. Nyní je v Tyrolsku aktivně pozitivních 305 osob, za den v průměru přibyde 35 případů, za den se uzdravilo 24 osob, 0 úmrtí. Nejvíce přibyli infikovaní v Innsbrucku a Lienzu (49, 39), ale pak již jde jen o jednotky případů a ve většině území této spolkové země je nyní nulová nákaza (přes zvyšující se podíl delta).

A jednou z obcí s nulovou nákazou je Ischgl.

Rakouský úřad pro zdraví (Ages.at) letos v únoru zveřejnil dlouhodobě trvající výzkum, v němž se u více než 440 000 občanů všech věkových skupin a napříč celým Rakouskem ověřovalo, zda u nich trvá imunita po prodělání covid-19 a jaké je riziko, že by se znovu nakazili. Účastníci studie se nakazili v období únor - duben 2020. Byli vyšetřeni znovu mezi zářím a listopadem 2020. Nová nákaza (re-infekce) byla zjištěna jen u 40 osob. Autoři ve stručné zprávě uvádějí, že riziko uzdravených nakazit se znovu je o 91 % nižší oproti těm, kteří ještě infikováni nebyli. (Rakouští odborníci opakovaně v těchto studiích upozorňují, že i když protilátky nejsou někdy detekovatelné, u většiny uzdravených funguje buněčná imunita, která zajistí tvorbu nových protilátek při setkání s infekcí.)

Uvedenou studii lze číst jak v němčině, tak angličtině, byla publikována v odborných časopisech: Onlinelibrary.wiley.com, SARS-CoV-2 re-infection risk in Austria, Erste Studie über Re-Infektions-risiko in ganz Österreich, AGES).

Také na oblast Ischgl se výzkumníci podívali: loni na jaře z 1600 obyvatel dva nakažení zemřeli a 9 bylo v nemocnici, jeden na JIP. V dubnu 2020 byly zjištěny protilátky proti SARS-CoV-2 u 51,4 % této populace (ne každý se zapojil do výzkumu), v listopadu pak u 45,4 % dobrovolníků. Se studií M. Urschitz aj. Imunita proti SARS-CoV-2 v Ischglu (i po 8 měsících) stabilní se lze seznámit např. u Deutsches Ärzteblatt z 18.2.2021. (Opět poukážu na rakouské odborníky: i když se někdy protilátky snižují či nejsou detekovatelné, u většiny uzdravených buněčná imunita zajistí jejich tvorbu v případě potřeby. Pro úřední potvrzení o imunitě v Rakousku stačí, že standardní test vyšel pozitivně bez ohledu na množství protilátek.)

Ischgl a většina dalšího území v Tyrolsku má nyní nulovou či zcela nepatrnou míru nových případů infekce.

Výzkumníci se samozřejmě vypravili také do italských oblastí, jež byly loni na jaře nejvíce zasaženy SARS-CoV-2: severní Itálie, region Lombardie (i zde občané uplatnili žaloby proti politikům a úředníkům pro nečinnost či opožděná nebo neúčinná opatření proti šíření nákazy, s chaoticky fungujícím zdravotnickým systémem).

Data ze severní Itálie, z oblastí nejvíce zasažených pandemií, šetření protilátek u populace. K výzkumníkům patřila i dr. Nicola Mumoli z nemocnice Fornaroli v Magenta: Přirozená imunita po uzdravení trvá nejméně rok, resp. může trvat i déle než rok, uvedla pro média (Medicalxpress.com, 31.5.2021). Studie byla publikována v JAMA Internal Medicine 28.5.2021.

Vycházelo se ze zdravotní dokumentace a vyšetření více než 15 000 obyvatel (Lombardie apod.), kteří byli sledováni od časného jara 2020 do konce letošního února: zda se u nich po uzdravení z covid-19 vyskytla re-infekce. Podle mezinárodního konsensu odborníků se za nové nakažení považuje, když se stane až po 90 dnech od prvé infekce.

Z těch, kteří se loni nakazili, mělo nově pozitivitu 0,31 % - pět osob. Přitom čtyři jedinci z těchto pěti osob buď pracovali v nemocnici nebo ji často navštěvovali, takže byli mimořádně vystaveni nákaze. Pouze jeden z 5 nově infikovaných byl hospitalizován. V průměru mezi prvním nakažením a re-infekcí uplynulo 230 dnů.

Oproti 0,31 % re-infekce u uzdravených: z těch, kteří loni na jaře nebyli pozitivně otestováni na covid-19, se asi po roce nakazilo 3,6 %. (Nečetla jsem studii celou, ale do této problematiky se může promítnout fakt, že mnozí občané loni nakažení nešli či nemuseli se obracet na lékaře, někdy ani nevěděli, že covid-19 mají, takže i u nich někdy funguje imunita; v nejen těchto italských oblastech s větším šířením viru loni se po roce v populaci projevuje nižší míra infekce.)

Italská vláda se podle mých posledních informací chová poněkud sporně (Salute.gov.it): Stav nouze prodloužila do konce letošního roku, regiony dostaly možnost "měnit barvu" svého území a ev. rozšířit používání covid-pasu na více aktivit (gastro, kulturní a sportovní akce, rekreační centra). V období 5. - 11. července bylo v průměru 13,6 případu infekce na 100 000 obyvatel, vláda k tomu říká, že nákaza roste i v zemích s vysokou míru proočkování. (Ovšem 13 případů podle mě je docela příznivé, když to nemá dopad na hospitalizace či úmrtí. Navíc se přírůstky nově registrovaných pozitivních jedinců liší v regionech či lokalitách, nejde o celonárodní problém.)

Italské úřady na svých webech prozrazují, že "počet nových případů nebude stěžejním kritériem" pro zařazení regionu do horší barvy, ale má jím být míra obsazení nemocničních lůžek pacienty s covid-19 a obsazenost lůžek JIP. (Ač tedy Itálie všemožně tlačí na vyšší míru očkování vč. pohrůžek covid-pasem, dává se zčásti cestou např. Německa - nové přírůstky infikovaných neznamenají vyšší počet pacientů v nemocnicích, Německo už nemá nouzový stav pro národní epidemii.)

Do 30. září italská vláda zajistí občanům antigen-rychlotesty za nízkou cenu (patrně regulovanou).

Podle Citypopulation.de (Lombardy) či Italy24news.com: V červnu se delta stávala dominantní, ale neroste počet úmrtí. Zatímco v některých italských regionech přírůstky nově infikovaných představovaly 434 či 333, v Lombardii (jen) 208 a jen jedno úmrtí - v řadě oblastí ale jde jen o desítky infikovaných a nulové či nepatrné úmrtí.

Studovat data italských úřadů je horší než např. u rakouských. Italský Národní statistický úřad potvrdil, že v Itálii na covid-19 loni zemřelo více lidí, než se oficiálně uvádělo, a to o 11 000.

Celkem má Itálie přes 60 miliónů obyvatel, přes 4,2 miliónu úředně registrovaných covid-19, přes 127 000 úmrtí během pandemie. V Lombardii přes 846 000 potvrzených covid-19, 33 810 úmrtí. Nyní je většina pozitivních jen v domácí izolaci, na JIPkách 162 pacientů. K 19.7. bylo v Itálii přes 2000 nových případů infekce a 7 úmrtí za 24 hod. Míry zachycené pozitivity činila (jen) 2,3 % - 1,9 %, což není moc.

V květnu 2021 mělo být necelých 10 miliónů občanů plně očkovaných.

Nejvíce obětí covid-19 bylo loni na jaře: do dubna zemřelo 145 lékařů, dvě sestry spáchaly sebevraždu (prý pod vlivem deprese ze situace ve zdravotnictví). V Bergamu byla jedna z nejvyšších mír úmrtí, prý z důvodu promoření nemocnic nákazou. Situaci dobře popsal Politico.eu (květen 2020). Jistou chaotičnost lze vysledovat i v činnosti italského lékového úřadu (AIFA), resp. někdy reagoval i na chaos v praxi - používání neautorizovaných testů, u infikovaných pacientů v nemocnicích se někdy prováděly sporné experimenty s léčbou, kdy se lék někdy zakázal, pak zase povolil. Do péče o dospělé byli povoláni i pediatři či dobrovolníci. Do nemocnic někdy prý směřovali i ti pacienti, kteří mohli zůstat doma, a na ty potřebné nezbylo místo.

Provincie Bergamo, přes jeden milión obyvatel, loni v rámci Evropy nejvíce zasažená nákazou, nyní jen 1,8 nového případu infekce za den na 100 000 obyvatel. Pro mne z toho vyplývá dlouhodobě trvající přirozená imunita části populace, odolná vůči jakýmkoli variantám SARS-CoV-2.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 24.7.2021 11:29 | karma článku: 17.16 | přečteno: 439x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 158 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 158 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.80 | Přečteno: 215 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 323 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 41.43 | Přečteno: 3332 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz