Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Rakousko a Německo

23. 07. 2021 10:26:27
Covid-19 nebo jen rýma? Vídeň nabízí řešení. Institut Roberta Kocha: Dosáhnout kolektivní imunity ve smyslu eradikace viru je nerealistické.

Situace v Rakousku podle ministerstva zdravotnictví (Sozialministerium.at): Pacientů s covid-19 na normálních lůžkách 81 osob, na JIPkách 30, což je 1 % celkového vytížení. V červnu a červenci často 0 úmrtí, někdy 1, 2 či 3 úmrtí. Většinou jde o osoby od 84 let, pak od 75 let.

Za posledních 7 dní v průměru nové případy infekce na 100 000 obyvatel: nejvíce Salcburk 72,8 případu, Tyrolsko 27,1, Burgenland 10,1 případu.

Rakousko od 22. července: žádné omezení kapacit gastro-podniků, žádné omezení počtu návštěvníků / zákazníků v obchodech apod. (už ne podle m2). Covid-pas v gastro, služby s tělesným kontaktem, hotely, tančírny, neveřejná sportoviště, část kultury, kongresy. Bez covid-pasu schůze, setkávání, srazy do 100 osob, rovněž muzea, knihovny, archívy, umělecké výstavy apod. Žádné odstupy mezi lidmi. Tam, kde je covid-pas, nemusí být roušky, s výjimkou zdravotnických a sociálních zařízení.

Od 15. srpna se vydává potvrzení pro plně očkované, dále platí otestování či uzdravení z nemoci, a to nejen v posledních 6 měsících, ale kdykoli předtím při ověření přítomnosti protilátek (bez stanovení jejich hodnoty, stačí pozitivní výsledek testu na protilátky).

Vídeň zajistila 30 ordinací, při nichž si člověk může nechat "jednoduchým a nekomplikovaným" antigen-rychlotestem ověřit, zda má covid-19 nebo jen rýmu či chřipku (Corona-Checkboxen). Je to zorganizováno spolu s lékařskou komorou pro příznakové. Vídeň s ohledem na vyšší přírůstky nakažených začala vyžadovat test i od 6letých při vstupu na některé akce (v Rakousku jinak až od 12 let), zpravidla neinvazivní formou, povinná rouška např. v divadle.

Situace v Německu podle Institutu R. Kocha (RKI): Aktuálně v nemocnicích 354 pacientů (v SRN přes 83 mil. obyv.), za den ubyli tři, ubylo 8 na plicní ventilaci, 0 úmrtí na JIP. Za 7 dní na 100 000 obyvatel 12,2 nových případů infekce (v některých oblastech 0 případů). Aktivních přibylo 1200, 600 se uzdravilo, 42 úmrtí (nutno vydělit nejméně osmi pro srovnání s ČR).

Celková hospitalizace na 100 000 obyvatel 0,34 případu, podíl pacientů s covid-19 na JIP 1,6 % z těchto lůžek. Hospitalizovaných od 60 let 0,4 pacienta na 100 000 obyvatel.

Plně očkovaných 47,3 %.

Welt.de (podle RKI): Na cca 40 miliónů plně očkovaných v SRN od února do 11.7. je evidováno 6125 nakažených po očkování, většinou měli mírný průběh. V porovnání s počtem očkovaných je to podle RKI nízký počet infikovaných po vakcinaci, ale institut upozornil, že hlášení těchto onemocnění očkovaných pravděpodobně není úplné, lze předpokládat, že účinnost vakcín je spíše přeceňována.

Z očkovaných, kteří se nakazili covid-19, zhruba čtvrtina musela být hospitalizována.

Berliner-Zeitung.de: V Berlíně je 22,6 nových případů infekce na 100 000 obyvatel; reprodukční číslo R 1,6. Na JIPkách s covid-19 jsou pacienti ze 3,6 % kapacity. Podle Institutu P. Ehrlicha na 75 miliónů očkovacích dávek zemřelo v časové spojitosti s očkováním 1028 osob. Je registrováno přes 10 000 hlášených závažných nežádoucích účinků.

Institut R. Kocha zveřejnil několik možných scénářů pro letošní podzim a zimu, s výhledem až do příštího února. Který ze scénářů skutečně proběhne, bude záviset na více faktorech: klíčovým - vedle počtu očkovaných a přibývajícího počtu již uzdravených - bude to, zda se nevyskytne zcela nová, horší podoba viru, ale také chování obyvatelstva, zda bude dodržovat standardní základní opatření, jako je přechodné snížení kontaktů s lidmi (podzim, zima, např. formou práce doma), odstupy, nevyhledávání rizikových kontaktů, nošení roušky při některých příležitostech, hygiena, větrání (SRN chce zlepšit kvalitu větrání v provozech), dále i sezónnost viru (zda bude přes zimu útočnější).

Nejhorší scénář: snížená účinnost vakcín, bude více očkovaných nakaženo či i více re-infekcí u uzdravených (zatím je ale u nich podle RKI re-infekce extrémně vzácná) a vyšší podíl závažně nemocných. Zranitelné osoby lze mj. chránit testováním (u dětí ale RKI nedoporučuje PCR testy). Situaci však může významně zlepšit, když se přes zimní období sníží kontakty lidí např. o 10 % či až 30 %.

Pokud by osoby od 60 let byly očkovány na 95 %, počet pacientů na JIP by se mohl držet maximálně na 400. Při očkování na 75 % u osob od 60 let by počet pacientů na JIP mohl dosáhnout maximálně 1000 osob (připomeňme si, že SRN má přes 83 miliónů obyvatel).

RKI ani u nejhorších scénářů nedoporučuje žádná "drastická" opatření, spíše apeluje na to, aby se i v Německu lidé učili opatrně žít s virem (tak jako ve Švédsku), kdy v zásadě stačí standardní opatření doma i na pracovištích, v MHD a obchodech (hygiena, odstupy, uvědomit si osobní odpovědnost, někdy rouška, v ústavech správná organizační, technická a další opatření).

Němečtí odborníci se více obávají importu nového typu nákazy z rizikových zemí (stávající formy viru takřka neškodí), dále je třeba být připraven na ochranu osob s poškozenou imunitou, existuje také riziko rezervoáru viru u zvířat. Při horším vývoji RKI očekává kulminaci potíží či vlnu infekcí na přelomu letošního a příštího roku, ale s pokračujícím očkováním a rostoucím počtem z nákazy uzdravených by to bude menší sezónní vlna (v regionech či lokalitách).

Dosažení "kolektivní imunity" ve smyslu eliminace nebo eradikace viru není realistické, uvádí RKI ve své zprávě. V SRN lze očekávat pokračující cirkulaci viru a nárůst počtu infikovaných. Avšak aktuálně je přes 80 % osob od 60 let očkovaných, podle toho se odvine potřeba nemocniční péče části z nich (tady ve zprávě postrádám přičtení těch již uzdravených). Od příštího února lze očekávat pokles případů nákazy.

RKI místo kolektivní imunity, kterou dal do uvozovek, užívá pojem "základní imunita" v populaci, k níž na více místech připočítává stále stoupající počet z nákazy uzdravených jedinců. A opakuje: omezit nikoli nezbytné kontakty, držet odstupy, hygiena, větrání vnitřních prostor, monitorovat situaci v regionech, přispět vlastním odpovědným chováním k nižší úrovni nových případů infekce.

Podle RKI se nyní Německo nalézá v přechodné fázi - od pandemického k endemickému šíření infekce (větší nárůst infekce se očekává spíše jen v některých lokalitách, k čemuž mají být připravena opatření pro zimní sezónu vč. sítě nemocnic, testování personálu v ústavech a návštěvníků antigen-rychlotesty či slinovým "půleným" PCR). Testování dětí pomocí PCR institut nedoporučuje, u nich jsou minimální problémy s onemocněním. Situaci by mohly zlepšit nové terapeutické možnosti.

RKI: před pandemií bylo jako standard kontaktů mezi lidmi definováno 15,5 kontaktů na jednu osobu a jeden den. V říjnu a listopadu - podle okolností - by bylo možno je snížit o 10 % či 30 %. (Moje pozn.: Virus v zásadě stačí oslabit zdržením se užších a rizikových kontaktů, rozestupy, hygienou rukou - tak prožilo rok a půl pandemie Švédsko.)

Situace v ČR: 35 pacientů v nemocnicích, na 100 000 obyvatel za 7 dní 14 případů nové infekce, vyšší čísla v Praze (38 případů) a Plzeň sever (54,5). Z grafu o provedených testech na webu MZ ČR vyplývá, že takřka nemuseli být testováni jedinci s příznaky (čili převážně jde o nahodilý výskyt bezpříznakových osob, jež byly pozitivně otestovány). V posledních 10 dnech 0 úmrtí, někdy jedna či dvě osoby.

Plně očkovaných je u nás 4,4 miliónu osob; od 80 let je plně očkováno 77,4 % z této věkové skupiny; 70 - 79 let 79,8 % očkovaných z této skupiny, ve věku 65 - 69 let 72,6 % plně očkovaných.

Situace v ČR je tedy obdobná jako v okolních zemích, kde na rozdíl od našich podivných podmínek není žádná hysterie kolem vakcinace.

Nákaza na olympiádě v Tokiu: podle Reuters bylo pozitivně otestováno 106 případů (sportovci a personál). Stálo by možná za to, porovnat kvalitu testování bezpříznakových osob z různých do olympijských her zapojených zemí (zda některé zemi neunikli jedinci s falešně negativním výsledkem či některá země nevyrobila falešně pozitivní výsledky). Ovšem vzhledem k tomu, že infikovaní vypadají náramně zdravě, nechala bych olympiádu normálně proběhnout, testování by se možná mohlo zrušit se souhlasem všech.

Evropská léková agentura prý zkoumala 108 případů onemocnění nervového systému v uvažované spojitosti s vakcínou Johnson and Johnson.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 23.7.2021 10:26 | karma článku: 18.30 | přečteno: 472x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 466 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 143 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 210 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 313 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 41.26 | Přečteno: 3201 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku.

16.9.2021 v 20:09 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 182 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz