Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Tokio i Bílý dům

22. 07. 2021 9:27:53
Covid-19 se nevyhýbá ani plně očkovaným: názornou ukázkou jsou sportovci v Japonsku a stejně tak personál Bílého domu v USA.

Dnes zrána jsem na obrazovce ČT zahlédla převratnou informaci: (zřejmě) neočkovaný lékař českých sportovců v Tokiu se nakazil, resp. byl pozitivně testován na covid-19. Ovšem už předtím jsme z médií zjistili, že se v Tokiu vyskytly pozitivní výsledky testů i u plně očkovaných sportovců. O chvíli později k tomu doplním data odborníků amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC): i část plně očkovaných se nakazí a tito jedinci pak jsou infekční. Já k tomu dodám: nemá smysl si vyčítat, a ani to často nejde ověřit, kdo koho nakazil, zda neočkovaný očkovaného či naopak, obojí je možné.

Je tu také otázka, jak kvalitně se provádějí testy v Tokiu, v jak kvalitních laboratořích, s jak zkušeným personálem. Tak jako vakcíny ani PCR testy nejsou spolehlivé na sto procent (upozorňuje na to mj. německý Institut R. Kocha).

Pak jsem v českých médiích zahlédla informaci, že se nakazil plně očkovaný personál Bílého domu, což jsem ověřovala např. u USA Today. Protože jde o čerstvou informaci a také Bidenova administrativa nebyla zřejmě ochotna upřesnit počet nakažených mezi plně očkovanými či neočkovanými zaměstnanci, američtí novináři zatím zkoušeli vlastní pátrání. Přitom se dotkli i faktu, že virus řádí také v Kongresu a Senátu.

Např. plně očkovaná viceprezidentka K. Harris se ve Washingtonu setkala s texaskými zákonodárci, z nichž minimálně šest bylo trasováno kvůli podezření na nákazu. Zatím v médiích padaly různé cifry o nakažených, převládalo přitom tvrzení, že každý člen (této texaské) delegace, kdo byl na covid-19 otestován s pozitivním výsledkem, byl očkován. Viceprezidentce se asi do karantény nechtělo, takže zřejmě vzkázala, že se svým personálem nebyla v úzkém kontaktu s těmito nakaženými Texasany.

Pozitivně otestovaná prý měla být i Nancy Pelosi, úřednice Bílého domu, rovněž měla být plně očkovaná. Média se ale zmiňují, že se pozitivita zřejmě dotkla i dalších členů tohoto personálu, s tím, že všichni pozitivní byli očkováni.

Americké CDC veřejnosti a médiím potvrdilo, že malé procento plně očkovaných se může nakazit. K 12. červenci evidovalo: ze 159 miliónů plně očkovaných v USA bylo 5492 v souvislosti s covid-19 hospitalizováno s příznakovou nákazou a 791 z těchto plně očkovaných a nakažených zemřelo (CDC.gov a Eu.usatoday.com).

CDC už v květnu rozhodlo, že hlásit se mají po očkování jen ty případy covid-19, u nichž byla nutná hospitalizace nebo když po nákaze došlo k úmrtí. Bezpříznakový covid-19 po očkování se již nebude do statistiky zahrnovat. To se nelíbí některým americkým odborníkům, např. dr. L. Wen, zdravotní komisařka v Baltimore, uvádí, že je potřeba znát množství nakažených po vakcinaci, i když nemají příznaky, kvůli ochraně lidí v ústavech. Ovšem celkově je odborníkům jasné, že většina bezpříznakových infikovaných po vakcinaci se stejně nedohledá (tak jako u infikovaných neočkovaných).

Američtí odborníci oslovovaní médii zdůrazňují, že vakcíny většinu očkovaných chrání před těžším průběhem nemoci. Vzhledem k tomu, že se do amerických nemocnic nyní s covid-19 dostávají např. senioři z ústavů, kteří byli očkováni hned na začátku letošního roku, dodávají, že u těchto jedinců očkovací látky fungují méně.

Epidemiolog z univerzity v Atlantě prof. Carlos del Rio: Nic na světě není stoprocentní. A odborníci z dalších amerických univerzit ho doplňují: také po plné vakcinaci člověk může onemocnět. Může mít virus v nosu i krku a může nákazu přenášet. I když někteří doufají, že bude mít nižší virovou nálož.

Teoreticky vzato, i plně očkovaný a pak nakažený by mohl mít také tzv. dlouhodobý covid-19 s příznaky, ale pravděpodobně k tomu bude docházet jen vzácně - děkan lékařské fakulty New York (USA Today).

Případům, kdy očkovaný jedinec dostane covid-19, se v angličtině říká "breakthrough infections" (nákaza prorazí ochranu vakcínou).

Američtí odborníci se ovšem vedle vakcinace stejně intenzivně zabývají ověřování přirozené imunity, kterou člověk získá po prodělání covid-19. Už v lednu 2021 Národní institut zdraví (www.nih.gov) publikoval výsledek studie u uzdravených, z nichž část prodělala covid-19 dříve než v posledních 6 měsících před studií: Kdo se uzdravil z covid-19, pak u více než 95 % z nich trvá paměť imunitního systému na virus 8 měsíců po infekci. (Tato studie byla publikována i ve Science, ale letos byly zveřejněny i další výsledky výzkumu, kdy se již mohlo ověřit trvání imunity po uzdravení v délce větší než 12 měsíců.)

Lasting immunity found after recovery from covid-19: Trvalá imunita zjištěna po uzdravení z covid-19.

Po uzdravení si imunitní systém uchovává paměť na virus, popisují výzkumníci. Ta rozpozná patogen a zničí ho, chrání před nemocí či jejím závažným průběhem, roli v tom sehrávají T a B buňky - bude to fungovat u více než 95 % uzdravených. Paměť B buněk, které tvoří protilátky, narůstá několik měsíců po infekci a zůstává stabilní.

Tito výzkumníci, spokojeni s vytvořením trvalé přirozené imunity u většiny uzdravených z nákazy, vyslovili v lednu naději, že tak by měly fungovat i vakcíny u těch, kdo covid-19 neprodělal.

Každopádně američtí odborníci zájemcům o vakcinaci z těch, kdo covid-19 již prodělal, radí, aby vyčkali např. 3 měsíce po uzdravení (v evropských západních zemích se radí vyčkat 6 - 8 měsíců).

V USA varianta delta rovněž převýšila polovinu z analyzovaných pozitivních vzorků. Zatím se v médiích ani u úřadů nevyskytuje žádná zmínka ohledně ev. náporu na nemocniční lůžka, spíše se píše o nemocničních případech covid-19 po očkování.

Podle CDC z těch plně očkovaných, kteří museli být hospitalizováni nebo zemřeli kvůli covid-19: 75 % z nich byly osoby od 65 let, z 20 % neměli příznaky, z 19 % šlo o úmrtí. Šlo o hlášení ze 48 amerických států (je 50 států), po 12. červenci se data tedy mohla ještě změnit o doplnění dalších hlášení či ev. "přeškatulkování" některých případů po dalším upřesnění. Na průběžné zpřesňování informací upozorňuje i CDC.

V Senátu USA se zřejmě roušky nemusely nosit, v Kongresu se měly nosit jen někde, či se už zrušily; ošetřující lékař kongresmanů nebyl pro obnovení jejich nošení. CDC je chce v MHD a ve zdravotnických zařízeních, mnozí američtí odborníci je ale doporučují i v dalších vnitřních prostorách, a to i plně očkovaným. Virus tu bude dál cirkulovat.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 22.7.2021 9:27 | karma článku: 12.23 | přečteno: 237x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 466 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.82 | Přečteno: 363 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.86 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 143 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 210 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 313 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 41.26 | Přečteno: 3201 | Diskuse

Michal Konečný

Opěšalá nostalgie v centru Prahy.

Od té chvíle, kdy od Muzea na Můstek projel poslední vůz elektrické dráhy (stalo se to 13. prosince 1980), se vedou diskuse a spory mezi zastánci znovuobnovení podélné trasy a jejího provozu a odpůrci podobného kroku.

16.9.2021 v 20:09 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 182 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.87 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz