Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Vzorec pro "efekt stáda"

20. 07. 2021 18:06:26
Jak se vypočte tzv. kolektivní imunita? Existují druhy očkování, které nevytvářejí "sterilní" imunitu. Krouží kolem nás vážné nemoci často bez příznaků.

V němčině psané Wikipedii (www.de.wikipedia.org, Herdenimmunität):

Kolektivní imunita v epidemiologii znamená nepřímou ochranu před infekcí; existuje, když je vyšší procento populace imunní po prodělání nemoci nebo očkováním, přičemž další šíření patogenu nemoci v populaci poklesne. Z toho vyplyne i nepřímá vyšší ochrana pro neimunizovanou populaci.

Ať už prostřednictvím kolektivní imunity nebo i jinými opatřeními je třeba chránit zvláštní skupiny populace: osoby, jež nemohou být očkovány účinně (vakcíny u nich dostatečně neúčinkují), osoby, jež se ještě nemohou či vůbec nemohou očkovat, dále jde o ochranu některých dalších či jiných věkových skupin.

Očkování bez naděje na kolektivní imunitu:

1. Očkování, jež nezpůsobí žádnou sterilní imunitu, např. proti záškrtu a černému kašli a při určitém očkování proti dětské obrně. Záškrt způsobují bakterie, jež mají velký potenciál se měnit. Podle Novinky.cz (březen 2021) vědci analyzovali 512 bakterií, jež způsobují záškrt (těžká angína), kdy hrozí, že očkování přestane být účinné, navíc mnohé bakterie mohou být rezistentní vůči antibiotikům. Celosvětově se počet případů záškrtu zvyšuje, v Asii a Evropě našli 18 variant; podle univerzity Cambridge existuje riziko neúčinnosti vakcín.

Opět Wikipedie: Černý kašel i při vyšší proočkovanosti zůstává endemický, případů přibývá. Podle českých zdrojů z r. 2013: Černý kašel není nikde vymýcen, v r. 2012 bylo v ČR 738 případů, je vysoce infekční, ale ne vždy rozpoznán; ač jde o bakteriální infekci, může vypadat jako virová infekce. "I očkované děti mohou být přenašeči nebo také dospělí s netypickými příznaky," uvádějí lékaři na www.impf-info.de.

Virová dětská obrna (česká Wikipedie): 90 - 95 % infikovaných nemá příznaky, 5 - 10 % jen mírné příznaky. Šíří se v Asii, v r. 2020 bylo riziko šíření také v Africe; 2 - 5 % dětí umírá, 15 - 30 % dospělých (to jsou patrně čísla i vč. třetích zemí s horšími podmínkami). Jsou zmíněna rizika očkování s živou vakcínou. Resp. ve vztahu k různým těmto infekčním nemocem jsou konstatovány rozdílné účinky vakcín i různá míra nežádoucích účinků.

2. Některé druhy očkování přinášejí jen individuální ochranu očkovanému: proti tetanu nebo klíšťatům.

Wikipedie v němčině, ale lze to číst i v angličtině, kde je toho podle mě ještě více: Úskalí očkování - vakcinací může dojít ke změnám častosti sérotypů patogenu - vakcínou indukovaná náhrada patogenního kmene, což oslabí účinnost vakcín (jako laik se ptám, zda se to nemůže stát i u stávajících vakcín proti covid-19).

Kolektivní imunita nemá žádné pevné číslo (je v ní více či i proměnných faktorů, např. může časem "vyvanout"). Pro výpočet kolektivní imunity (ale spíše se užívá pojem efekt "kolektivu" či "stáda") existují složitější vzorce; zaměřila jsem se zatím na základní vzorec pro nezbytnou minimální kolektivní imunitu, ale protože jsem technicky nezdatná, vyjádřím ho poněkud klopotně (lepší je ověřit si vzorec ve Wikipedii pod pojmem Herdenimmunität nebo Herd immunity threshold):

Kolektivní imunita minimální (nezbytný nejmenší podíl očkovaných a uzdravených) = 100 minus 100 (v čitateli) děleno reprodukční číslo Ro. Autoři tohoto článku nám sice nevypočetli imunitu pro covid-19, ale ukázali ji u jiných nemocí (ke kolektivní imunitě u covid-19 ale existují např. americké studie, jedna z nich se spokojila jen se 40 % očkovaných, protože se propočetli i ti již uzdravení a odhadla se existence dříve, před pandemií získané imunity po setkání s jinými koronaviry). Reprodukční číslo = jak mnoho dalších osob nakazí infikovaná osoba v průměru.

Spalničky: Ro 12 - 18, minimální nezbytný počet imunizovaných (vč. uzdravených) 83 - 94 %.

Neštovice: Ro 6 - 7, imunizovaných by mělo být 83 - 85 %.

Zarděnky: Ro 5 - 7, 80 - 85 %.

Příušnice: Ro 4 - 7; 75 - 86 %.

Obrna: Ro 5 - 7, 80 - 86 %.

Když existuje dostačující kolektivní imunita (nemusí být a ani nemůže být stoprocentní, protože existují zdravotní kontraindikace a ani vakcíny nechrání nikdy každého očkovaného, resp. nemají 100% účinnost), místo epidemie dochází jen k endemickému výskytu nemoci (lokální nové případy, které očekávají západní odborníci letos na podzim ve vztahu ke covid-19).

Co má největší vliv na skutečnou účinnost očkování: imunita matky s účinkem na novorozence, věk pro první očkování, věk s účinností na druh a četnost kontaktu s nosičem infekce, doba infekčnosti, doba a rozsah imunity, anatomický druh imunity (buněčná imunita aj.), působení imunity (např. proti příznakům či přenosu nákazy aj.), homogenita populace, individuální defekty imunitního systému aj. Jde mj. o to, u kolika očkovaných jak účinná bude vakcína a na jak dlouho, jak moc budou i tito očkovaní vystaveni nákaze (západní odborníci od počátku letošního očkování proti covid-19 upozorňovali, že očkování není jediným prostředkem boje s koronavirem, mj. počítali s proměnlivostí viru a s nižší účinností vakcín u části očkovaných).

Podle autorů článku ve Wikipedii (s odkazy na studie v zahraničí) lze spočíst faktory účinnosti očkování.

Kolektivní imunita je spojena s pojmem "efekt stáda" (používají ho i někteří naši odborníci), resp. je patrně o kolektivní efekt: nepřímá ochrana, jež je poskytnuta neimunizované části populace, pokud prodělanou infekcí nebo očkováním chránění jedinci přeruší řetězec případů infekce.

Základní reprodukční číslo (Ro) je za ideálních okolností pro "efekt kolektivu" jako minimální nezbytná imunizace (v němčině HImin) = 1 minus v čitateli 1 děleno (ve jmenovateli) Ro = (v čitateli) Ro minus 1 děleno (ve jmenovateli) Ro. (Ještě i na gymnáziu jsem ovládala matematiku, ale pak nám matikářka radši začala v hodinách číst za normalizace zakázané autory, protože naše třída se specializovala více na jazyky, takže prozatím končím. Každopádně se ale v této oblasti bere v úvahu mnohem více faktorů, nikoli jen jedna momentální varianta viru a nikoli jen samotný podíl očkovaných.)

Autoři článku připojili větu, kterou prý řekl nynější poradce amerického prezidenta dr. A. Fauci: Přirozená infekce je matka všech vakcín. Autoři odkazují na přirozenou imunitu, jež může být dlouhodobá. Dále že při kolektivní imunitě lze také vycházet jen z očkování subpopulace s vyšším rizikem nákazy nebo jejího přenosu.

Článek se vrací k diskusi západních odborníků loni na podzim, z nichž někteří odhadovali (na základě výzkumných studií), že část obyvatelstva bude již proti koronaviru SARS-CoV-2 imunní, takže by se s vakcínami nemuselo tolik spěchat. Tübingenská univerzita si ověřila v krvi dárců z doby před covid-19, že až z 81 % mají protilátky, zřejmě po setkání s jinými koronaviry v minulosti. I nyní někteří západní odborníci poukazují na to, že nákup vakcín a plánování očkování se měly odvinout od ověření protilátek v populaci.

V zahraničí se ve vztahu ke covid-19 v zásadě počítalo s dostačujícím 60% proočkováním (i když v některých západních zemích se hodlali spokojit např. jen se 40%), nyní naši někteří odborníci by míru očkování chtěli "vytáhnout" více vzhůru, ale tyto tendence v řadě západních zemí nevidím. I Německo, když si ověřilo sestupný trend hospitalizací, nevychází nyní primárně z nově infikovaných. Ve Švýcarsku, v Rakousku ani SRN nevidím žádný hysterický tlak na očkování, např. Švýcarsko (zdravotní úřad BAG) činí dojem, že se smiřuje i s nižší mírou vakcinace a jen bude v zimní sezóně kontrolovat, nakolik byly vakcíny účinné, zda potřebují nově upravit.

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 20.7.2021 18:06 | karma článku: 19.93 | přečteno: 485x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 338 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 596 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 298 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 338 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 167 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.19 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz