Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Protilátky do 12 minut

19. 07. 2021 15:59:45
Německo vyvinulo nejen nový druh testu, ale ověřuje také speciální vakcínu proti covid-19 pro osoby s poškozeným imunitním systémem.

Univerzita v Tübingenu (Uni-tuebingen.de) už v únoru oznámila, že mezinárodní výzkumný tým (vč. brazilské univerzity) vyvinul nový rychlotest pro detekci protilátek proti SARS-CoV-2. Ten prý překonal dosavadní laboratorní "zlatý standard" - test ELISA pro diagnostiku v oblasti imunologie (používá se již dlouhodobě a nejen u covid-19).

Zatímco ELISA přináší výsledky zhruba po 3 hodinách, nový rychlotest na ověření protilátek si vystačí s 12 minutami a nevyžaduje speciální laboratorní vybavení; může se uplatnit i v mobilních testovacích stanicích a pro plošné testování, kdy do několika málo hodin zvládne stovky vzorků krve. Hodí se i pro chudší, rozvojové země, uvedl zástupce brazilské univerzity s tím, že tyto státy si nemohou dovolit "luxus" pravidelných PCR testů.

Nová testovací metoda je založena na magnetických nanočásticích obalených virálními antigeny. Krevní sérum nebo krev (stačí pár kapek s 2 mikrolitry séra) se nanese na testovací plochu, pak po cca dvou minutách se nanočástice vyplaví a jsou ošetřeny roztokem (reagencií). Pokud krevní vzorek ukáže protilátky proti koronaviru, dojde ke změně barvy. Autoři studie očekávají, že novou testovací metodu lze nabídnout za cenu srovnatelnou s metodou ELISA.

Je to efektivní nejen pro uzdravené z covid-19, ale také pro akutně nemocné, uvedli členové týmu na tiskové konferenci (záznam na webu univerzity Tübingen i v angličtině). Protilátky proti SARS-CoV-2 se obvykle tvoří od 11 - 16 dne po odeznění příznaků covid-19, ale někteří pacienti produkují protilátky na detekovatelné úrovni už dříve: 2 - 4 dny po prvních příznacích.

Imunologické testování může sloužit jako doplňková diagnostika pro identifikaci pacientů v akutní fázi covid-19 nebo u pacientů s falešně negativním PCR testem.

Nový test funguje lépe než ELISA, zvláště u vzorků s nízkým titrem protilátek. Podle studie metoda pracuje se senzitivitou 87 % a specifitou 99 % u vzorků testů na covid-19. S dalšími pomůckami lze test zpřesnit. Pozitivní a negativní výsledky mohou být detekovatelné pouhým okem.

Nová metoda zajišťuje data o množství protilátek i o jejich přítomnosti nebo absenci.

Německá univerzita a s ní spojená univerzitní nemocnice spolu s dalšími německými klinikami (Bonn) nyní ověřují také speciální vakcínu pro osoby s poškozenou imunitou, zvláště ve vztahu k onkologickým pacientům (vč. leukémie), s názvem CoVac-1. Ověřilo se, že stávající vakcíny proti covid-19 ani prodělání nákazy nevytvářejí u těchto pacientů dostatečné protilátky. V první klinické studii u zdravých dobrovolníků předběžné výsledky ukazují, že tato speciální očkovací látka by mohla u jedinců s nedostatečnou imunitní reakcí (na vakcíny i na prodělání nemoci) silně zvýšit odpověď T - buněk, které podporují tvorbu protilátek a ničí buňky infikované virem.

Výzkumníci vysvětlují: Pro tvorbu imunity jsou rozhodující dvě složky imunitního systému, a to B - buňky, které tvoří protilátky, jež mohou virus neutralizovat, a T - buňky, které buňky infikované virem zničí a podpoří tvorbu protilátek.

Jejich výzkum u onkologických pacientů a pacientů s covid-19 (jak u nich ne/funguje imunita) financuje ministerstvo školství a pro výzkum. Imunitní odpověď u nemocných porovnávali i s těmi již uzdravenými. Mj. analyzovali krevní vzorky z doby před pandemií, od lidí, kteří se se SARS-CoV-2 nesetkali.

U zdravých dárců krve se až z 81 % vyskytovaly T - buňky s tzv. zkříženou reaktivitou díky dřívějšímu kontaktu s jinými lidskými koronaviry (nachlazení). Odborníci nyní vycházejí z toho, že u onkologicky nemocných je redukována nejen specifická odpověď T-buněk na SARS-CoV-2, ale i křížově reaktivní odpověď T-buněk. (Odborníci si po mém překladu ev. poopraví mnou užité vyjádření.)

Speciální očkovací látka by mohla u onkologických pacientů cíleně indukovat odpověď T-buněk.

O tomto výzkumu informuje např. Frankfurt-live.com (červen) s tím, že očkovací látka CoVac-1 je koncipována speciálně pro pacienty s nedostatkem protilátek, má stimulovat buněčnou imunitní odpověď, měla by fungovat i proti mutacím viru.

Moje pozn.: Univerzita Tübingen přistupuje k problematice očkování a uzdravení z covid-19 nestranně. Loni mezi prvními univerzitními pracovišti ve světě informovala, že u mnoha občanů bude fungovat přirozená imunita vůči SARS-CoV-2, po uzdravení z nákazy či pomocí dříve vytvořené imunity po kontaktu s některým jiným koronavirem. Média na její studie odkazovala např. loni na podzim.

Konkurenčně vyvinuli nový test na protilátky proti covid-19 i švýcarští výzkumníci (ETH a univerzitní nemocnice Lausanne), měl by mít senzitivitu 96,7 % a specifitu 100 %. Ten poskytne výsledek do několika hodin - zda je imunitní systém dostatečně připraven na setkání s nákazou. Ověřili ho na stovkách pacientů, např. u těch, kteří se nakazili ještě před listopadem 2020. Myslím, že i tento test umožňuje levnější provoz, v oblastech s nedostatečně vybavenými laboratořemi; odhadnutá cena kolem 100 CHF. Časově výsledek zřejmě odpovídá testu ELISA (který je při ověřování protilátek ctěn např. v Rakousku) - do několika málo hodin.

ČR by se patrně hodil mj. německý nový test - šlo by velmi rychle s nižšími náklady ověřit protilátky u větších skupin obyvatelstva, takže by se pak u osob s protilátkami mohlo upustit od častého testování na covid-19.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 19.7.2021 15:59 | karma článku: 11.99 | přečteno: 250x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 401 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 342 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 598 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 24.35 | Přečteno: 372 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 405 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 345 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 172 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 390 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.21 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz