Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Voda i covid-19 v Belgii

16. 07. 2021 17:19:45
I tato země byla nyní nejvíc zasažena záplavami, stejně tak covid - případy se zdvojnásobily. Očkovaným se radí, aby nosili roušku při setkání s neočkovanými.

Independent: Záplavy se v posledních dnech nejvíce dotkly Anglie, Německa a Belgie. (Vždy si při těchto událostech, jež se množí jak koronavirus, vzpomenu na aktivisty, kteří dlouhodobě varovali, že je třeba se zabývat životním prostředím.)

Podle News.yahoo.com (14.7.): V Nizozemí, Řecku, Belgii a Rakousku se za týden počet nově infikovaných covid-19 zdvojnásobil (v přepočtu nejvíce v Nizozemí, nejméně v Rakousku).

Dnes jsem zkoumala epidemiologickou situaci v Belgii. Worldometer.com: Nyní je v Belgii aktivních přes 25 000 případů (pozitivních na covid-19), z nichž 99,7 % má mírný průběh infekce a 82 pacientů, což je 0,3 %, má závažný stav. Belgie má 11,5 miliónu obyvatel. Podle ECDC zde bylo celkem registrováno 1,1 miliónu případu covid-19 a celkem 25 208 úmrtí; uzdravených je přes 1 milión.

Jedna větší vlna nákazy se odehrála loni v dubnu, druhá větší byla loni v říjnu - listopadu, oproti této druhé vlně letos na jaře byla míra infekce jen třetinová se sestupnou křivkou. K 16. červenci bylo hlášeno 1453 nově infikovaných a jen jedno úmrtí.

Tato data potvrzuje i belgická instituce, jež se věnuje statistice, výzkumu a dalším oblastem - Sciensano.be: je tu hodně zajímavých dokumentů, tato instituce např. nyní oslovuje další dobrovolníky k výzkumu kolem covid-19 (naposled jich sehnala až 40 000). Uvádí, že belgická vláda nerozhoduje jen podle počtu infikovaných, ale sleduje se zejména počet hospitalizovaných, resp. zátěž lůžkové kapacity; vypadá to, že pokud je pacienty s covid-19 obsazeno méně než 1000 lůžek, situace je příznivá.

V posledních 14 dnech se projevuje další úbytek hospitalizovaných, počet úmrtí zůstává na nepatrné úrovni.

Sciensano deklaruje, že se velmi pečlivě zabývá hodnocením doby ochrany a účinností jednotlivých vakcín proti covid-19. Celkem zatím bylo aplikováno 12,6 miliónu dávek (patrně jsou zahrnuti i např. bruselští politici a administrativních aparát?), z nichž zhruba polovina očkovaných má plnou vakcinaci, s rozdíly v jednotlivých oblastech Belgie - od necelých 2 % až do 61 %. U Bruselu je 8 %. V celé Belgii byli lidé s více závažnými nemocemi zčásti očkováni z 88,8 %, plně 71,4 % (tady se mohou promítat i zdravotní problémy po první dávce).

Je tu zajímavý dokument o počtu plně očkovaných, kteří onemocněli covid-19. Z celkem 1,4 miliónu plně očkovaných k 31. 5. se nakazilo 4526 osob, což instituce vyčíslila na 0,3 %. U více než dvou třetin infikovaných plně očkovaných nebyly k době hlášení či zkoumání případů příznaky. Instituce z toho vyvozuje, že to svědčí o dobré ochraně vakcínami, že většinou neprobíhá těžší forma covid-19.

Za období dvou týdnů letos v květnu se šetřily některé případy onemocnění po plné vakcinaci ve vztahu k počtu infikovaných ve stejném období: v něm se nakazilo celkem 27 979 lidí a z nich 652 po plné vakcinaci, což vůči infikovaným činí 2,3 %. Z těchto nakažených po očkování 68,1 % nemělo příznaky. Riziko příznakového průběhu nemoci tedy po očkování je nízké, uvádí Sciensano. (Tady jsem si ale položila otázku: přes 2 % po očkování infikovaných bez příznaků je tedy infekčních vůči druhým osobám, ať neočkovaným nebo očkovaným, ale s nižší imunitní odpovědí. A opatření Belgie na národní úrovni proti šíření infekce mi dávají odpověď: očkovaní se žádají, aby při kontaktu s neočkovanými nosili roušku. Je to oboustranná pojistka: rouška může snížit přenos infekce na očkovaného, u něhož by vakcína nefungovala dobře, ale také od očkovaného na neočkovaného.)

Instituce v květnu blíže šetřila 356 případů covid-19 po očkování: dominovala u nich varianta alfa (86,1 %), pak beta (6,2 %) a gama (3,6 %). (Nyní to patrně bude ve větším podílu delta.) Sciensano v tomto šetření pokračuje, aby se více ukázala účinnost jednotlivých vakcín proti různým variantám.

Na konci června se belgické úřady rozhodly odlehčit práci příslušných odborníků, protože "tlak pandemie se snížil": čísla o nově infikovaných a počtu hospitalizací se nebudou hlásit každý den (myslím, že vynechávají konec týdne).

Přes zvýšení počtu nyní nově nakažených neroste počet hospitalizovaných; na webu ministra pro veřejné zdraví jsou pokyny: cestujte bezpečně (vybírejte zelené země, ale počítejte s možnými rychlými změnami); myjte si často ruce, držte odstup 1,5 m, v některých prostorách noste roušku (např. obchody), setkávejte se spíše venku a v menších skupinách, vnitřní prostory větrejte; s příznaky buďte doma, pracujte pokud možno i nyní v létě doma, očkovaný při setkání s neočkovaným by měl mít roušku a odstup. Roušku mají nosit nezletilí od 13 let, jsou různé výjimky z tohoto opatření. K 15. červenci nebyla zrušena povinnost roušky ani u plně očkovaných pro určité oblasti.

Lokální úřady mohou tato národní pravidla ev. zpřísnit podle místní situace. Na národní úrovni byl covid - pas prezentován jen jako pomůcka pro cestování. Nicméně na základě sociálního dialogu si zaměstnavatelé a zaměstnanci mohou dohodnout pro pracoviště doplňková opatření proti nákaze.

Na Brf.be: se nyní odvíjela diskuse čtenářů o tom, zda by se měli povinně očkovat příslušníci ošetřovatelských povolání. Zastánce očkování jsou samozřejmě pro. Ostatní skupiny občanů, mezi něž nepatří vždy absolutní odpůrci vakcín, namítají, že u očkovacích látek proti covid-19 se vedlejší účinky jeví jako početnější a zčásti závažnější, dále že přetrvává nejistota ohledně jejich účinnosti. Zatímco v ČR zastánci vakcinace apelují na neočkované, v Belgii neočkovaní poukazují na rizikovost toho, že mezi očkovanými, kteří se nakazí, je dost jedinců, kteří jsou infekční vůči ostatním. "Očkovaný naši rodinu nakazil, musel do karantény a my s ním."

Osobně se přimlouvám, abychom se vzájemně nenapadali, od odborníků chtějme věrohodné vědecké poznatky, a hlavně žádám český stát, aby zpřístupnil očkovaným i neočkovaným kvalitní testování na protilátky. Ušetřili bychom si peníze, hádky a hlavně zdraví. Pokud máme ke 2 miliónům z covidu uzdravených občanů, pak jich ve skutečnosti může být nejméně dvojnásobek (např. šetření v Německu). Přezkoumejme odolnost jejich imunity, nebo se toho bojíme?

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 16.7.2021 17:19 | karma článku: 14.89 | přečteno: 293x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 246 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Odškodnění za trombózu

Důkazní břemeno někdy přechází na výrobce vakcín, říká německý právník, který zastupuje případy újmy po očkování s AstraZenecou.

16.9.2021 v 9:11 | Karma článku: 19.11 | Přečteno: 471 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Francie: neočkovaní v menšině

Zdravotníci mají čas na povinnou vakcinaci do poloviny října. Ústavní soudci zkritizovali část vládních opatření. WHO: virus tu zůstane zřejmě jako chřipka.

15.9.2021 v 11:10 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 364 | Diskuse

Vladimíra Bošková

První stupeň rizika

Od zítřka v Rakousku platí opatření proti nákaze podle vytížení lůžek. U zemského soudu ve Vídni se budou projednávat žaloby kvůli nečinnosti úřadů loni na jaře v Tyrolsku.

14.9.2021 v 15:37 | Karma článku: 12.87 | Přečteno: 252 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Domácí úkoly od Parlamentních listů jsem nezvládl.

Stát pro mne není nějaký hej nebo počkej. Proto by mě ani nenapadlo ho žádat, aby s těmi volbami počkal až do chvíle, až si budu jistý, že chápu, co se to u nás vlastně děje.

17.9.2021 v 11:33 | Karma článku: 4.80 | Přečteno: 93 |

Vladimíra Bošková

Kdo a kde nesmí do bordelu

Německé spolkové země zavedly šikanu neočkovaných a neuzdravených. Švýcarský politik navrhl zkrátit platnost covid-pasu uzdraveným i očkovaným. Ministr Vojtěch nezná vlastní pravidla?

17.9.2021 v 10:08 | Karma článku: 11.22 | Přečteno: 246 | Diskuse

Michael Laitman

Starý svět umírá a rodí se nový

Každé léto (z nějakého důvodu bývá bouřlivější než zima) máme pocit, že je to čím dál horší – že jsou horší požáry, horší povodně, a také se zhoršují krize vyvolané člověkem.

17.9.2021 v 7:50 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 248 | Diskuse

Vladimir Rogalewicz

COVID: Kolik procent obyvatel má být naočkováno?

Podle ministerstva zdravotnictví potřebujeme, aby bylo naočkováno 70, 75, nebo možná dokonce 85 % obyvatel. Kolik lidí to ale ve skutečnosti je a jak se k těmto číslům blížíme?

17.9.2021 v 0:48 | Karma článku: 9.04 | Přečteno: 346 | Diskuse

Irena Fuchsová

Nevychovaní spratci v reklamách

Už mi to vadí dlouho, ale nikdy mě to nedokoplo k napsání blogu. Spratkové běhají před kamerou, rodiče jim cpou různé dobroty, spratkové jim je rvou z ruky, zakousnou se do nich, ale aby poděkovali?! Kdepak! To se v Česku nedělá!

16.9.2021 v 22:30 | Karma článku: 42.98 | Přečteno: 4259 | Diskuse
Počet článků 1248 Celková karma 20.92 Průměrná čtenost 799

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz