Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Voda i covid-19 v Belgii

16. 07. 2021 17:19:45
I tato země byla nyní nejvíc zasažena záplavami, stejně tak covid - případy se zdvojnásobily. Očkovaným se radí, aby nosili roušku při setkání s neočkovanými.

Independent: Záplavy se v posledních dnech nejvíce dotkly Anglie, Německa a Belgie. (Vždy si při těchto událostech, jež se množí jak koronavirus, vzpomenu na aktivisty, kteří dlouhodobě varovali, že je třeba se zabývat životním prostředím.)

Podle News.yahoo.com (14.7.): V Nizozemí, Řecku, Belgii a Rakousku se za týden počet nově infikovaných covid-19 zdvojnásobil (v přepočtu nejvíce v Nizozemí, nejméně v Rakousku).

Dnes jsem zkoumala epidemiologickou situaci v Belgii. Worldometer.com: Nyní je v Belgii aktivních přes 25 000 případů (pozitivních na covid-19), z nichž 99,7 % má mírný průběh infekce a 82 pacientů, což je 0,3 %, má závažný stav. Belgie má 11,5 miliónu obyvatel. Podle ECDC zde bylo celkem registrováno 1,1 miliónu případu covid-19 a celkem 25 208 úmrtí; uzdravených je přes 1 milión.

Jedna větší vlna nákazy se odehrála loni v dubnu, druhá větší byla loni v říjnu - listopadu, oproti této druhé vlně letos na jaře byla míra infekce jen třetinová se sestupnou křivkou. K 16. červenci bylo hlášeno 1453 nově infikovaných a jen jedno úmrtí.

Tato data potvrzuje i belgická instituce, jež se věnuje statistice, výzkumu a dalším oblastem - Sciensano.be: je tu hodně zajímavých dokumentů, tato instituce např. nyní oslovuje další dobrovolníky k výzkumu kolem covid-19 (naposled jich sehnala až 40 000). Uvádí, že belgická vláda nerozhoduje jen podle počtu infikovaných, ale sleduje se zejména počet hospitalizovaných, resp. zátěž lůžkové kapacity; vypadá to, že pokud je pacienty s covid-19 obsazeno méně než 1000 lůžek, situace je příznivá.

V posledních 14 dnech se projevuje další úbytek hospitalizovaných, počet úmrtí zůstává na nepatrné úrovni.

Sciensano deklaruje, že se velmi pečlivě zabývá hodnocením doby ochrany a účinností jednotlivých vakcín proti covid-19. Celkem zatím bylo aplikováno 12,6 miliónu dávek (patrně jsou zahrnuti i např. bruselští politici a administrativních aparát?), z nichž zhruba polovina očkovaných má plnou vakcinaci, s rozdíly v jednotlivých oblastech Belgie - od necelých 2 % až do 61 %. U Bruselu je 8 %. V celé Belgii byli lidé s více závažnými nemocemi zčásti očkováni z 88,8 %, plně 71,4 % (tady se mohou promítat i zdravotní problémy po první dávce).

Je tu zajímavý dokument o počtu plně očkovaných, kteří onemocněli covid-19. Z celkem 1,4 miliónu plně očkovaných k 31. 5. se nakazilo 4526 osob, což instituce vyčíslila na 0,3 %. U více než dvou třetin infikovaných plně očkovaných nebyly k době hlášení či zkoumání případů příznaky. Instituce z toho vyvozuje, že to svědčí o dobré ochraně vakcínami, že většinou neprobíhá těžší forma covid-19.

Za období dvou týdnů letos v květnu se šetřily některé případy onemocnění po plné vakcinaci ve vztahu k počtu infikovaných ve stejném období: v něm se nakazilo celkem 27 979 lidí a z nich 652 po plné vakcinaci, což vůči infikovaným činí 2,3 %. Z těchto nakažených po očkování 68,1 % nemělo příznaky. Riziko příznakového průběhu nemoci tedy po očkování je nízké, uvádí Sciensano. (Tady jsem si ale položila otázku: přes 2 % po očkování infikovaných bez příznaků je tedy infekčních vůči druhým osobám, ať neočkovaným nebo očkovaným, ale s nižší imunitní odpovědí. A opatření Belgie na národní úrovni proti šíření infekce mi dávají odpověď: očkovaní se žádají, aby při kontaktu s neočkovanými nosili roušku. Je to oboustranná pojistka: rouška může snížit přenos infekce na očkovaného, u něhož by vakcína nefungovala dobře, ale také od očkovaného na neočkovaného.)

Instituce v květnu blíže šetřila 356 případů covid-19 po očkování: dominovala u nich varianta alfa (86,1 %), pak beta (6,2 %) a gama (3,6 %). (Nyní to patrně bude ve větším podílu delta.) Sciensano v tomto šetření pokračuje, aby se více ukázala účinnost jednotlivých vakcín proti různým variantám.

Na konci června se belgické úřady rozhodly odlehčit práci příslušných odborníků, protože "tlak pandemie se snížil": čísla o nově infikovaných a počtu hospitalizací se nebudou hlásit každý den (myslím, že vynechávají konec týdne).

Přes zvýšení počtu nyní nově nakažených neroste počet hospitalizovaných; na webu ministra pro veřejné zdraví jsou pokyny: cestujte bezpečně (vybírejte zelené země, ale počítejte s možnými rychlými změnami); myjte si často ruce, držte odstup 1,5 m, v některých prostorách noste roušku (např. obchody), setkávejte se spíše venku a v menších skupinách, vnitřní prostory větrejte; s příznaky buďte doma, pracujte pokud možno i nyní v létě doma, očkovaný při setkání s neočkovaným by měl mít roušku a odstup. Roušku mají nosit nezletilí od 13 let, jsou různé výjimky z tohoto opatření. K 15. červenci nebyla zrušena povinnost roušky ani u plně očkovaných pro určité oblasti.

Lokální úřady mohou tato národní pravidla ev. zpřísnit podle místní situace. Na národní úrovni byl covid - pas prezentován jen jako pomůcka pro cestování. Nicméně na základě sociálního dialogu si zaměstnavatelé a zaměstnanci mohou dohodnout pro pracoviště doplňková opatření proti nákaze.

Na Brf.be: se nyní odvíjela diskuse čtenářů o tom, zda by se měli povinně očkovat příslušníci ošetřovatelských povolání. Zastánce očkování jsou samozřejmě pro. Ostatní skupiny občanů, mezi něž nepatří vždy absolutní odpůrci vakcín, namítají, že u očkovacích látek proti covid-19 se vedlejší účinky jeví jako početnější a zčásti závažnější, dále že přetrvává nejistota ohledně jejich účinnosti. Zatímco v ČR zastánci vakcinace apelují na neočkované, v Belgii neočkovaní poukazují na rizikovost toho, že mezi očkovanými, kteří se nakazí, je dost jedinců, kteří jsou infekční vůči ostatním. "Očkovaný naši rodinu nakazil, musel do karantény a my s ním."

Osobně se přimlouvám, abychom se vzájemně nenapadali, od odborníků chtějme věrohodné vědecké poznatky, a hlavně žádám český stát, aby zpřístupnil očkovaným i neočkovaným kvalitní testování na protilátky. Ušetřili bychom si peníze, hádky a hlavně zdraví. Pokud máme ke 2 miliónům z covidu uzdravených občanů, pak jich ve skutečnosti může být nejméně dvojnásobek (např. šetření v Německu). Přezkoumejme odolnost jejich imunity, nebo se toho bojíme?

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 16.7.2021 17:19 | karma článku: 14.87 | přečteno: 286x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 411 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 348 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 599 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 24.48 | Přečteno: 383 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 411 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 348 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 172 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.79 | Přečteno: 393 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.21 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz