Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Rakousko se radí

15. 07. 2021 17:12:22
Šílený není jen český ministr zdravotnictví. Také ten rakouský dnes přichází s nápadem, že do nočních podniků by směli jen očkovaní.

Tím by ovšem rakouský resortní ministr W. Mückstein patrně dosáhl jen toho, že by se noční podniky odehrávaly jen v nelegální podobě. Copak do nočních podniků většinou chodí ukáznění občané, kteří dbají na minimalizaci zdravotních rizik?

Rakouská média oznamují, že také v tomto státu narůstá počet nově infikovaných - od začátku července s uvolněním opatření proti covid-19. Ale není to nic dramatického. Incidence za 7 dní představuje 15,2 nového případu na 100 000 obyvatel (podle médií), s rozdíly v jednotlivých spolkových zemích: od 5,4 případu v Burgenlandu do 31,8 případu ve Vídni; ministerstvo zdravotnictví má trochu vyšší údaj za celé Rakousko, a to 17 případů na 100 000 obyvatel.

Včera byla nahlášeno 304 případů, 13.7. to bylo 274, 11.7. 189... Nákaza se ale převážně týká mladších věkových skupin od 15 do 54 let.

Důležité také je, že odborníci i web ministerstva potvrzují, že míra hospitalizací a úmrtí zůstává nízká: v celé zemi je 109 pacientů s covid-19 a 33 na JIP, přitom v řadě spolkových zemí není hospitalizován ani jeden pacient, a to ani na JIP, někde je jen jeden či dva pacienti v nemocnicích, ale žádný na JIP.

Kleinezeitung.at proto vyslovil otázku: Je delta skutečně méně nebezpečná? V Rakousku se např. diskutuje o britské studii, která má potvrzovat, že v UK se varianta delta projevuje jako méně ohrožující nejméně 10krát než dřívější varianty, míra úmrtnosti je nižší, než když dominovala alfa (Public Health England, Case Fatality Rate).

Ovšem dnes, jak informuje např. Oe24.at, zasedá více ministrů, aby se poradili, jak reagovat na současný nárůst nově infikovaných. Očekávají se nová opatření, která však nemají být fixní (patrně podle dalšího vývoje se budou rychle uzpůsobovat, už v minulosti se v Rakousku rozlišovala situace podle regionů, neplatila přísná pravidla všude).

Ministr zdravotnictví prý navrhuje, aby covid - pas měli jen plně očkovaní (aby se neuznávala jen první dávka). Dále požaduje PCR test u osob vstupujících do státu z rizikových oblastí, jejichž okruh chce rozšířit. Chce zachovat registrování hostů v gastro-podnicích, resp. sběr kontaktních dat. Zpřísnit kontrolu na hranicích a rovněž v gastronomii. Podle jeho názoru by měli mít přístup do nočních podniků jen očkované osoby a s povinností registrovat se tu - tak tady jsem si říkala, že dnes možná ministři zdravotnictví více zemí trpí jistou únavou, z čehož může vyplynout sem tam "ulítlý" nápad. Noční podniky z velké části vyhledávají osoby, jež se nehodlají nikde registrovat a patrně ani očkovat. To už rovnou může ministr navrhnout zrušení nočních podniků.

Ale média něco píší, počkáme si na oficiální výstup z rakouského Taskforce, jež dnes zasedá od rána.

Jako hazardování s veřejnými penězi bez dostatečné efektivity - podobně jako v ČR - vidím testování v Rakousku (Švýcarsko a Švédsko si tohle ušetřily). Dlouhé měsíce se občanům "zdarma" nabízí domácí PCR kloktání s laboratorní analýzou slin - ale když se lidé dají do letního pohybu, stejně nákaza roste.

Podle ministerstva (Sozialministerium.at): k 15. 7. bylo provedeno přes 10 miliónů testů v lékárnách, přes 5 miliónů na pracovištích, ve školách k 9. 7. téměř 36 miliónů testů, a to jde jen o základní a některé střední školy. Celkem bylo v Rakousku provedeno přes 60 miliónů testů (do čehož zřejmě nejsou započteny ty výše uvedené): z nich PCR bylo téměř 14 miliónů (pomalu každý Rakušan dvakrát po sobě) a přes 47 miliónů antigentestů.

Jde o obrovské finanční prostředky, ale se zjevně mizivým efektem (podobně jako v ČR), protože v Rakousku celkově nepřibylo moc registrovaných covid-19 či uzdravených, těch zůstává stále málo - 652 000 (u nás jich jsou téměř 2 milióny, ale toto číslo vzniklo převážně ještě před testováním bezpříznakových). Průběžně jsem u rakouského ministerstva školství sledovala míru záchytu ve školách (žáci a personál), byla nepatrná podobně jako v ČR při testování bezpříznakových zaměstnanců.

Rakousko tedy ze všech západních zemí testovalo nejvíc (ale méně než u nás povinně), ale počet ověřené pozitivity ukazuje mizivý záchyt infikovaných plošným vyšetřováním bezpříznakových (pokud vůbec mají "virovou nálož", pak asi tak nepatrnou, že to test nezachytí). Ještě i nyní se v Rakousku testuje např. personál restaurací, ale deltu v populaci to nezastaví.

Ukazuje se, že dokud lidé nebyli příliš v pohybu, nechodili na velké akce (festival, sport apod.), míra šíření infekce klesala či se stabilizovala na nízké úrovni. Ukazuje se také částečně neúčinné očkování a chybovost testů (akce s covid - pasem nezastavily šíření delta). Ale nezbývá než opakovat: zatím nové infekce nepřinesly ani Rakousku růst počtu hospitalizací.

Na rozdíl od ČR nabízí web rakouského ministerstva dokument (174 stran) hodnotící Covid pandemii: diagnostiku, kapacity ve zdravotnictví, činnost hygienických stanic, hodnocení různými experty vč. psychosociálních souvislostí.

K britské studii, která má potvrdit, že delta způsobuje zdravotní potíže v mnohem nižší míře než předchozí varianty, se v Kleinezeitung vyjadřují jak rakouská epidemioložka, tak německý virolog. Trochu ji zkritizovali s tím, že se nedá vycházet jen z (nízké) míry úmrtí, že je třeba sledovat i hospitalizace (moje pozn.: britské úřady nezávisle na této studii sledovaly několik měsíců sílící deltu v populaci a zároveň klesající hospitalizaci), a to podle věkových skupin a se znalostí celkového zdravotního stavu pacientů.

Tito odborníci potvrdili, že lze na základě více faktorů modelovat, kolik úmrtí lze očekávat ve vztahu k počtu infikovaných, ovšem nyní je v Rakousku počet úmrtí za 28 dní nízký, byť s rozdíly podle věku a celkového zdravotního stavu. Riziko hospitalizace zůstává u osob s více závažnými nemocemi.

Např. ve Vídni se dnes mohou lidé setkávat při různých příležitostech do 100 osob bez covid - pasu, bez něj mohou jít např. na různé výstavy či do muzeí, ale s rouškou. V nemocnici má pacient právo na jednu návštěvu za den, nezletilý denně na dva návštěvníky, pacient v těžším stavu neomezeně; je povolena přítomnost při porodu či doprovod dítěte při hospitalizaci.

Vyšší nárůst počtu nově infikovaných není nečekaný, uvádí výzkumný pracovník N. Popper. Je to logické po otevření společnosti, lidé si chtějí rychle více věcí dopřát.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 15.7.2021 17:12 | karma článku: 13.13 | přečteno: 331x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 401 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 342 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 598 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 337 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 396 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 342 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 172 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.21 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz