Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Vyloučit střet zájmů

15. 07. 2021 12:54:46
Stěžejní poradci MZ ČR pro covid-19 by měli zveřejnit, v které firmě mají svou spoluúčast. Poslanci by se měli poradit s odborníkem na viry J. Pačesem.

Pořad Rozstřel s hostem - molekulárním genetikem J. Pačesem mě dneska potěšil. Ptám se, proč si obdobné osobnosti nepozve veřejnoprávní ČT? V podstatě vše, co p. Pačes říkal k nynější epidemiologické situaci v ČR a ve světě a k možné prognóze pro letošní podzim, odpovídá těm nejzdatnějším odborným institucím ve světě: ve Skandinávii, Německu či v USA.

Je třeba zachovat opatrnost vůči třetím zemím, v nichž se může vyskytnout horší podoba viru. Na druhou stranu máme nedostatečné informace o těchto různých zemích. Pokud se např. v některé z nich vyskytl větší počet hospitalizací a úmrtí, pak je třeba znát jejich celkové životní a další podmínky, vč. neexistence prevence a nefunkčního zdravotnického systému.

Kdo se nyní nakazí deltou, která bude v Evropě dominovat, bude proti ní na podzim většinou imunní - i to je sdělení p. Pačese, jež odpovídá odborně zdatným západním institucím. Například Německo se rozhodlo, že nyní, kdy virus nezpůsobuje větší počet hospitalizací, byť se zvyšuje počet infikovaných, nebude primárně vycházet z míry nakažených, ale z míry hospitalizací - počet pacientů v nemocnicích dále klesá, a to nejen v Německu, ale v celé západní či severské Evropě.

To neznamená, že Německo či Švédsko přestane sledovat vývoj: průběžně se monitoruje podíl jednotlivých variant viru v populaci, ale současnost umožňuje celkem normální život (a převážně se s tím počítá i pro podzim): stačí držet z opatrnosti základní pravidla (hygiena, odstup, nevyhledávat rizikovější situace, být ohleduplný ke zranitelnějším). To zmínil i p. Pačes: nevolit delší pobyt v uzavřených prostorách s cizími lidmi, a když ano, pak je lepší mít roušku.

Genetik a virolog Pačes počítá s tím, že na podzim bude významná část české (a evropské) populace plně očkována a další část imunity ve společnosti vytvoří uzdravení z covid-19. Z tohoto důvodu v zásadě nemůže dojít k většímu šíření viru, spíše jen k lokálním výkyvům v počtu nových případů, kdy je třeba monitorovat, zda to má dopad na míru hospitalizací.

Imunitní systém lidí je rozdílný: někomu bude vakcína či uzdravení z covid-19 stačit na delší období, u jiných sice dojde k infikování, ale ne k těžšímu průběhu nemoci, někoho neochrání nic.

J. Pačes není příznivcem povinného očkování, ale podporuje ho. Spoléhat se ale lze i na imunitu získanou během pandemie proděláním nemoci. Protilátky mohou tedy chránit jak očkované, tak uzdravené, s výjimkami u některých jedinců či u některých nových forem viru. Podle podzimní situace lze zvolit adekvátní kombinaci opatření.

Pořad si snad lze přehrát dodatečně - pro zájemce.

Jen bych k tomu dodala: během posledního roku jsme opakovaně svědky střetu zájmů u protagonistů, kteří radí tu premiérovi, tu ministru zdravotnictví, bohužel jsou právě ti jedinci, u nichž můžeme mít pocit střetu zájmů, vyzvedáváni i veřejnoprávními médii. To je první, co by měla řešit tzv. demokratická opozice: vyloučit z politiky týkající se covid-19 osoby, jež stojí jednou svou nohou v byznysu, anebo pokud jejich doporučení neodpovídají těm nejvyspělejším západním zemím.

Nemusíme být odkázáni na jedince, kteří inklinují k radám, jež stojí velké peníze s mizivou efektivitou. Stačí sledovat každý týden činnost německého Institutu R. Kocha: vývoj variant viru, hodnocení situace nejen podle záchytu momentálně nakažených, ale podle hospitalizací a úmrtí. I naši občané by měli slyšet: s příznaky buďte doma; můžete se s přáteli setkávat bezpečněji venku, vnitřní prostory by měly být větrány, při delším nutném pobytu radši rouška a odstupy. Při příjezdu z rizikovější země se nechte otestovat nebo zvolte sebeizolaci a nesetkávejte se hned se zranitelnějšími jedinci.

Kultura, sport, ekonomika - vše nyní může celkem normálně fungovat. Vstup někam s covid - pasem, to nevymyslel německý RKI, to si vymysleli někteří evropští politici. RKI není příznivcem plošného, necíleného testování bezpříznakových; samotesty si mohou lidé vyzkoušet doma, testovací pracoviště by se měla primárně zabývat jen příznakovými nebo osobami po kontaktu s nakaženým.

Odborníka Pačese by si měli poslechnout i naši někdy velmi agresivní zaměstnavatelé: např. rozpoznat tzv. superšiřitele je zpravidla nemožné, stejně tak zjistit přesně zdroj nákazy. I hodně nakažený člověk či s velkou virovou náloží se do 10 dnů uzdraví (neměl by ale přijít do práce s příznaky). I novou mutaci ze třetích zemí můžete chytit jinde - mimo třetí země.

Koronavirus tu zůstane, delta se nyní stane dominující, nedá se tomu nijak zabránit, i kdyby hranice byly uzavřené. Nákaza se dá jen zpomalovat, ale pokud nepůsobí zdravotní problémy, lze žít a pracovat s minimálními opatřeními, s opatrným chováním.

Zmizel vůbec virus španělské chřipky? J. Pačes usuzuje, že viry tu s námi zůstávají v nějaké podobě, někdy "neviditelné", či méně vnímané, jako např. prasečí chřipka (H1N1).

Zmínil i některá pozitiva roku s pandemií: např. se prý zdá, jako by ubylo astmatu. Chřipka nevymizela, ale možná byla potlačena (či v některých zemích nerozpoznána). Podle mého vlastního pátrání ve světě, a myslím že to bude odpovídat i české realitě, delší pobývání doma znamenalo patrně i úbytek případů spalniček či TBC. Na druhé straně na pandemii covid-19 doplatili někteří jedinci s jinými vážnými nemocemi.

Mluvilo se i o UK: vše rozvolnit a žít pokud možno normálně s virem. Ale podle mých poznatků to nevylučuje opatrnost, kdy osobní svoboda znamená i osobní odpovědnost (s příznaky nikam nechoďte, upozorňuje např. britská Národní zdravotní služba).

Německé spolkové země mají do jisté míry možnost přidávat si přísnější opatření, podle místní epidemiologické situace. Lze tu odvolat epidemii národního rozsahu a věnovat se jen - jak předvídá i p. Pačes - endemickému, lokálnímu výskytu nových případů. Zda se v nich nevyskytne nová podoba viru (stačí jen namátkový vzorek) a zda nově nakažení nesměřují do nemocnic.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 15.7.2021 12:54 | karma článku: 17.83 | přečteno: 272x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 338 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 596 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 298 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 338 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 167 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.19 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz