Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Samé dobré zprávy

14. 07. 2021 9:19:16
Slovenský ústavní soud se zastal neočkovaných. Německo nebude rozhodovat o opatřeních proti covid-19 podle nově infikovaných: nemají zdravotní problémy. Švédsko vidí situaci pozitivně.

Dennikn.sk: Tak jak včera oznámila i ČT, také slovenská média potvrzují, že slovenský ústavní soud pozastavil účinnost vyhlášky týkající se návratu na Slovensko ze zahraničí. Víc k tomu soud vysvětlí dnes - důvody, proč tak rozhodl. Podle předběžných informací se soud zastal neočkovaných, kteří by neměli být vůči očkovaným diskriminováni. Podle vyhlášky by očkovaní nemuseli do karantény, zatímco ostatní ano. Moje osobní pozn.: včera jsem zveřejnila zprávu rakouského úřadu pro bezpečnost ve zdravotnictví, z níž mj. vyplývá určitý počet očkovaných, kteří se nakazí covid-19, čili stávají se infekční. Právně vyspělé země v tomto ohledu přistupují k očkovaným, uzdraveným z nákazy či i ostatním rovnocenně: pokud mají příznaky, mají s nimi zůstat doma nebo se nechat otestovat.

Včera se německá kancléřka A. Merkelová zřejmě pokoušela na tiskové konferenci napodobit francouzského prezidenta E. Macrona - apelovala spolu s ministrem zdravotnictví na další očkování. Ovšem v SRN fungují spolehlivě dobře odborně vybavené úřady: Institut R. Kocha a Institut P. Ehrlicha. Očkování samozřejmě podporují, ale zároveň se věnují i ověřování podílu populace, jež je již uzdravená z covid-19. Dospělo se k názoru, že nyní se už nebudou automaticky měnit opatření proti nákaze primárně podle počtu nově nakažených (těch nyní přibývá, ale nezpůsobuje to zdravotní problémy). Do budoucna rozhodující bude počet hospitalizovaných.

Informuje o tom např. Welt.de, právě podle Institutu R. Kocha: V SRN, jež má přes 83 miliónů obyvatel, je na JIPkách 407 pacientů, ubylo 28 pacientů, žádný nový pacient nebyl přijat (Intensivregister.de). Ubylo i 13 pacientů, kteří měli plicní ventilaci. Na JIP nyní nikdo nezemřel. Přibyli sice nově infikovaní, ale během týdne zemřelo méně pacientů než týden předtím.

Plně očkovaných v průměru je v SRN 43 % (z celkového obyvatelstva, zatímco z dospělé populace je to procentně více). V Sársku nejvíce: 47,2 % plně očkovaných. Institut R. Kocha ale podle výzkumných studií, jež se v Německu provádějí už dlouhodobě, odhaduje mnohem vyšší podíl již uzdravených (a tedy imunních), než jak je nyní úředně registrováno (3,7 miliónu obyvatel).

O situaci ve Švédsku informuje mj. televize SVT: Plně očkovaných je 44,6 % populace. Přes jeden milión občanů se podle úředních dat z covid-19 uzdravil, ale švédský zdravotní úřad podle vlastního šetření ověřil, že uzdravených je mnohem více (hlavně ve větších městech). Během týdne 6. - 12.7. bylo ve Stockholmu 476 nových případů nákazy (nárůst podílu delta ve vzorcích z týdne na týden o 50 %), ale v nemocnicích jen 36 pacientů, 22 na JIP - s úbytkem těchto pacientů (nynější nákaza nezpůsobuje růst hospitalizací). Dvě úmrtí.

Univerzitní laboratoř Institutu Karolinska (Stockholm): růst počtu infikovaných bude z 60 % souviset s variantou delta, ale podle výzkumníka tohoto institutu M. Sällberga bude mít v září - říjnu dostatek lidí imunitu, už nepůjde o velké šíření infekce. Pokud na podzim bude 70 % občanů imunních (očkovaní, uzdravení), pak se infekce bude šířit na nízké úrovni.

Za nízké šíření infekce označuje švédský zdravotní úřad i stávající situaci, kdy sice dochází k výkyvům v nových přírůstcích, ale nezpůsobuje to problémy v nemocnicích. Podíl varianty delta narůstá ve všech regionech (ve Värmlandu 95 %), v následujících měsících se delta stane dominantní kompletně. Tu samou předpověď vydalo ECDC, uvádí úřad na svém webu.

Úřad "doporučuje přijmout nabídku očkování". S příznaky zůstaňte doma; pokud můžete, pracujte z domova. Ještě udržujte odstupy vůči cizím lidem, zdržte se shlukování, nechoďte do davu (nával v obchodech apod.). Na pracovištích dbát na hygienu. Buďte radši venku než ve vnitřních prostorách, radí úřad.

Švédsko ale dál rozvolňuje (na domácí půdě se nepoužívá covid - pas). Provozovatelé akcí či podniků nemusejí odměřovat počet osob ani omezovat počet lidí na m2, ale jak provozovatel, tak občan mají odpovědnost dbát na odstupy a zamezit shlukování lidí. Nebude omezen počet cestujících ve veřejné dálkové dopravě.

Na léto úřad občanům radí: necestujte s příznaky, držte se jen v menších skupinách s tělesným odstupem. Při návratu z ciziny je doporučeno otestovat se (zvláště ve vztahu ke třetím zemím), ale s výjimkou cestování po Skandinávii; úřad zaznamenal, že zatímco ve Skandinávii je covid-19 pod dobrou kontrolou, v jiných evropských zemích (zvláště na jihu) je méně přehledná situace. Pokud po návratu ze zahraničí člověk má příznaky, měl by zvolit sebeizolaci nebo test, i když je očkovaný nebo uzdravený z nákazy. Než jdete do práce, všimněte si, zda nemáte příznaky infekce (v Praze nyní lidé běžně jezdí v MHD i s rýmou a kašlem). Po návratu ze zahraničí či z výletu se hned nesetkávejte zejména se zranitelnými jedinci, radí švédský úřad.

Od 15. července se tedy předpokládá, že vláda či zdravotní úřad Švédům pouze doporučí dál držet odstupy a nehnat se do davů lidí. Je dobře, že můžeme život uvolňovat, říká epidemiolog A. Tegnell.

Zdravotní úřad šetřil v období loňský listopad až letošní květen názory 3000 účastníků studie: ukázalo se, že Švédi se dnes mnohem méně obávají onemocnění covid-19. Ve skupině 70 - 84 let se loni v listopadu lidé více obávali nákazy, ale letos se jejich strach snížil o 15 % (nyní tyto větší obavy má jen 6 % z nich). Loni se 72 % oslovených obávalo infekce v nižší míře (ne velké obavy), letos jejich částečné obavy opadly na 57 %. Také skupina 16 - 84 let se dnes méně obává, že by při potřebě nedostali zdravotní péči - obavy z nedostatku včasného poskytnutí péče klesly ze 48 % na 39 %. Ale 17 % z nich zatím radši péči nevyhledává, resp. v posledních 6 měsících se zdráhali ji vyhledávat.

Shrňme tři dobré zprávy: Slovenský ústavní soud se zastal neočkovaných. Německo nyní nebude rozhodovat o ev. restrikcích podle počtu nově nakažených, ale bude dávat víc důraz na situaci v nemocnicích, v nichž nyní pacienti ubývají (přes přírůstky nově nakažených). Švédsko si ověřilo, že není třeba dramaticky zasahovat do života lidí, pokud se jim vysvětluje kdy a proč je dobré držet trochu odstupy, vyvarovat se návalu v MHD a obchodech a nechodit do práce s příznaky. Život Švédů přes stoupající podíl delta se neomezuje ani covid - pasem, ani nuceným testováním; v nemocnicích pacienti s covid-19 ubývají. Podzim Švédsko vidí jako nižší šíření nákazy.

Autor: Vladimíra Bošková | středa 14.7.2021 9:19 | karma článku: 21.66 | přečteno: 454x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 386 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 339 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 597 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 321 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 386 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 339 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 169 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.21 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz