Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Francie a hysterie politiků

13. 07. 2021 15:39:43
Předsedkyně Evropské komise: více než 50 % evropské populace je plně očkovaná. Francouzský prezident E. Macron chce uzdravit ekonomiku a válcuje práva občanů?

Podle Washingtonpost.com předsedkyně EK Ursula von der Leyen uvedla na Twitteru, že více jak 50 % obyvatel EU je plně očkováno. Za sebe k tomu doplním, že je škoda, že nepodpořila evropský výzkum ohledně ověření počtu Evropanů, kteří se z covid-19 již uzdravili. Německo, z něhož předsedkyně pochází, tyto výzkumné studie opakovaně provádí s tím, že oficiálně vedený počet uzdravených je násobně nižší oproti skutečnosti. Institut R. Kocha ověřil, že oproti úředně registrovaným cca 5 % uzdravených jich např. mezi dárci krve je 14 - 17 %. Tento výzkum se provádí i v dalších evropských zemích a jejich politici jsou klidnější (Dánsko, Švédsko, Rakousko, Švýcarsko, viz mé předchozí příspěvky, např. Švédsko ověřilo až 25% podíl uzdravených z covid-19. Jak Švédsko, tak Německo potvrzují, že nové nakažení uzdravených je velmi vzácné).

Země, které tuto oblast - míru uzdravení z covid-19 - podceňují, se někdy chovají neadekvátně, s nadbytečným omezením práv občanů.

To je možná nyní problém Francie, o níž nám ČT dnes podala zčásti zkreslený obrázek.

Worldometer.com: K 10. červenci registruje Francie od začátku pandemie celkem 5,8 miliónu covid-19 a 111 353 úmrtí. Z nákazy se podle úředních čísel uzdravilo 5,1 miliónu občanů (mezi nimiž budou významně zastoupeni i zdravotníci). Během celé pandemie se uzdravilo 98 % infikovaných, zemřela 2 %. Nyní u aktuálně nakažených probíhá infekce mírně, a to z 99,8 %, zatímco závažně nemocných je 0,2 %.

Francie má přes 66,3 miliónu obyvatel. (Veškerá následující čísla bychom si museli vydělit nejméně šesti, abychom porovnali s ČR.)

12.7.: 1260 nově infikovaných, 28 úmrtí; 11.7.: 4256 infikovaných a 4 úmrtí...

Z grafů uvedeného zdroje vyplývá, že úmrtnost se např. od 10. dubna drží na stabilní minimální úrovni. Ani denní počet nově infikovaných zatím v grafech nepředstavoval významnější změny k horšímu (červen, červenec stabilní nižší míra infekce).

Jak Washington Post, tak The Telegraph potvrzují, že denní výkyvy v počtu zachycených infikovaných nyní nezvyšují míru hospitalizací ani úmrtí.

Oč tedy francouzskému prezidentu E. Macronovi jde? Včera v televizním vystoupení pohrozil zdravotníkům, kteří se ještě neočkovali, tím, že od 15. září se jim může stát to, že budou postaveni mimo službu s krácením platu, pokud si vakcinaci nedoplní. Jedním vysvětlením může být fakt, že pandemie na začátku zastihla Francii nepřipravenou k ochraně sociálních ústavů, kdy zemřely desítky tisíc zranitelných jedinců. Nyní tedy prezident žádá personál zdravotnických a sociálních zařízení vč. těch, kteří o potřebné pečují např. i doma, aby do září nechali očkovat.

Novináři spekulují i o druhém možném vysvětlení: prezident chce obstát před voliči, jimž přislíbil naplnění ambiciózního plánu na uzdravování ekonomiky do r. 2030. Země také nyní tratí peníze kvůli omezení turistiky.

Vedle povinného očkování proti covid-19 pro zdravotníky a ošetřovatele hrozí E. Macron také rozšířením covid - pasu, původně určeného jen pro cestování, na různé záležitosti denního života: že jím bude podmíněna návštěva nemocnic, restaurací, některých obchodů, cestování letadlem a možná i vlakem. A testy už nebudou "zdarma". Vedle plné vakcinace tedy Francie uznává jak negativní výsledek testu, tak potvrzení o uzdravení z nákazy.

Podle médií se nedá usuzovat, co a jak Macron skutečně řekl. Pravda je, že mnozí zdravotníci předloží potvrzení o prodělání nemoci či o protilátkách, někteří si možná seženou potvrzení o zdravotní kontraindikaci (že se nemohou nechat očkovat). Prezident možná svým tvrdým projevem vůči zdravotníkům vyvolá vlnu výpovědí ze zaměstnání, ale i soudní spory, už jen proto, že ne každý zdravotník pracuje mezi pacienty, někteří pacienty ohrozit nemohou.

Ještě nedávno francouzský ministr zdravotnictví O. Véran uvedl, že očkování má být šance, nikoli trestem. Nyní podle Washington Post uvedl, že neočkovaní zdravotníci (či i neuzdravení z nákazy) by byli přechodně postaveni mimo službu bez proplácení platu. S odkazem na to, že delta nyní činí přes polovinu nově zachycených případů infekce ve Francii. (V některých švédských regionech činí delta už 95% podíl, ale země zatím nevyžaduje ani povinné testování bezpříznakových, ani covid - pas jako přístup k normálnějšímu životu. Ani Německo, ani Rakousko kvůli deltě nezpřísňuje, ale naopak rozvolňuje opatření. Stejně tak Švýcarsko zůstává klidné s třemi připravenými scénáři pro podzim a zimu, viz předchozí příspěvky. Tyto země berou v úvahu, že delta nezvyšuje počet hospitalizací ani úmrtí.)

Ve Francii má 51 % lidí od 18 let plné očkování (ECDC).

Le Monde: Macron chce rozšířit používání covid - pasu na denní život. Opozice je rozdělena jak napravo, tak nalevo. Situaci samozřejmě využila Marine Le Pen, která bouří proti brutálnímu pošlapávání základních svobod občanů (v ČR významná část opozice nahání české voliče panu Okamurovi). Mezi francouzskou pravicí se rovněž ozvaly hlasy proti povinnému očkování zdravotníků i proti používání covid - pasu v denním životě. Zavádí snad Macron nový pojem "veřejné svobody" namísto individuální svobody člověka?

Rozděleni jsou i odborníci či úředníci na úrovni WHO: jedni jsou proti povinnému očkování, někteří uvažují o tom, zda by bylo ospravedlnitelné.

Ve stejný čas americký úřad přidal nové varování k vakcíně Janssen (Johnson and Johnson): vakcína je v přímé spojitosti s velmi vzácně se vyskytujícím vedlejším účinkem, při němž "imunitní systém napadá nervy" (vyjádření západních novinářů).

Itálie prý už zavedla povinné očkování zdravotníků a farmaceutů, podíváme se, jak to dopadne v praxi. Řecko uvedlo, že by povinné očkování zdravotníků mělo odstartovat od září. V UK se o tom prý uvažuje, ale vyčkává se na říjen.

Nicméně The Telegraph uvádí: francouzské restaurace opět prosperují, hollywoodské hvězdy se tu fotí bez roušek. Dva týdny narůstá počet infikovaných, ale týdny klesá počet pacientů v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče (v posledním období stabilně 0,2 % vážných případů). Pokud se prezident Macron v televizi měl zmínit o tom, že by Francii mohla postihnout "další vlna", podle západních novinářů ji situoval až na konec srpna, ovšem neodpovídá to názorům odborníků ve Skandinávii, Německu, Rakousku ani Švýcarsku - ti očekávají určitý nárůst nových případů až v září nebo až později na podzim a v zimě.

Dění v různých zemích je třeba posuzovat v širších souvislostech, např. Řecko je více vystaveno vlivu migrace, nyní také pociťuje fakt, že stávající turistika s omezením "nezaplácne" dostatečně problémy tohoto státu s hospodařením (ty existovaly i před pandemií). Museli bychom také zblízka sledovat ev. střety mezi Macronem, stávající vládou a nejsilnější francouzskou opozicí.

Povolání zdravotníků a ošetřovatelských sil je dnes ještě těžší než kdykoli jindy. Být na jejich místě, nechala bych si potvrdil protilátky proti covid-19, bez ohledu na to, kdy onemocnění proběhlo, u nás již existuje precedentní stanovisko soudců, podle něhož se má tento druh imunity uznávat v širším měřítku, než jak to pojala česká vláda či evropský covid - pas.

Dnešní vystoupení některých českých pravicových politiků je částečným zklamáním: jako by si neuměli sehnat základní znalosti ke covid-19 a nechávají se vést svou dojmologií, někdy s přispěním názorů českých "odborníků", kteří je nemají podloženy věrohodnými daty.

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 13.7.2021 15:39 | karma článku: 22.18 | přečteno: 600x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 369 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 337 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 596 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 278 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 369 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 337 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 166 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 380 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.19 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz