Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Co chystá Boris Johnson

10. 07. 2021 11:29:58
Zákon nebude vyžadovat prokazování covid - statutu občanů. Rozvolní se v zásadě všechno. Zaměstnavatelé a zaměstnanci si mohou dohodnout pravidla navíc.

Na www.coronavirus.data.gov.uk si můžeme prohlédnout vč. grafů oficiální údaje o situaci v UK:

Velká Británie má přes 67,8 miliónu občanů. Data o nových případech covid-19, počtu hospitalizací a úmrtí se sice publikují denně, ale s tím, že ne každý den jsou vždy hlášena (takže někdy jde spíše o souhrn zaslaných zpráv, nicméně se to vyvažuje týdenními přehledy).

K 8. červenci bylo v UK plně očkováno 34,3 miliónu obyvatel, což činí 65,3 % dospělé populace.

K 9. červenci: 35 707 pozitivních případů, ale za den se provedlo přes 1,1 miliónu testů (např. v květnu se provedlo méně testů a bylo zachyceno méně pozitivních jedinců). Za den bylo zveřejněno 509 hospitalizací, na ventilaci 417 pacientů (ale je tu poznámka, že data nejsou hlášena každý den). Oproti květnu je jen nepatrný nárůst v počtu hospitalizací (graf).

K 9. 7. bylo vykázáno 29 úmrtí, do nichž se započítává každý pacient, který po potvrzení covid-19 zemře do 28 dní. Za týden 118 úmrtí, což by v průměru vycházelo na 15 úmrtí za den. V lednu šlo o více jak 1000 hlášených úmrtí za den. Na 100 000 obyvatel uvádějí 0,2 úmrtí.

Od února do července se stabilně udržuje snižující se a poté převažující nízká míra hospitalizací i úmrtí, ač přítomnost varianty delta v populaci dominovala. Jen v posledních dnech se objevil mírný výkyv v hospitalizacích, ale míra úmrtí zůstává nízká, jak potvrzuje i premiér B. Johnson (BBC).

Údaje si lze ověřit i např. na England.nhs.uk: Covid-19 Hospital Activity. Se statistikami to není jednoduché, někdy nelze plně porovnat Anglii s ostatními částmi UK. Také se někdy vykazuje počet pacientů přijatých do nemocnic z důvodu covid-19, ale vedle toho pak ev. jiný počet hospitalizovaných, u nichž skutečně covid-19 byl ověřen v nemocnici.

Mne osobně těší, že UK nehodlá zákonem vynucovat prokazování zdravotního stavu při vstupu na různé akce, do různých prostor (Gov. uk nebo BBC.com/news). Ještě se diskutuje, zda soukromí provozovatelé něčeho by to mohli ev. zkusit, ale to by patrně bylo soudně napadnutelné a odradilo by to část zákazníků či návštěvníků.

Osobně mě těší, že UK zachovala občanům i při různých restrikcích přece jen více svobody, v čemž tu politici hodlají pokračovat. Tak např. když se na jaře promýšlelo, jak chránit personál a zákazníky v různých provozech, rozlišovaly se různé pracovní činnosti: jeden podnik má např. zcela rozdílné typy pracovišť: úředníky, továrnu a další pracoviště. Podle toho se postupovalo: kde jaká hygiena, kde jaké odstupy či zábrany, kde rouška či nikoliv atd. Z předpisů, jež jsem stihla pročíst, se zdá, že si s tímto základem vystačili, patří tam i umožnění práce doma a opatrnost na pracovištích, pokud tam člověk musel být.

Žádná buzerace zaměstnanců, žádné převálcování jejich práv zaměstnavatelem. Podobně jako je tomu v Německu, Rakousku i jinde, také v UK zaměstnavatel musí plnit stanovené požadavky na bezpečnost personálu a veřejnosti (bez nesmyslného testování bezpříznakových lidí), ale pokud chce něco navíc, musel by se dohodnout se zaměstnanci (takto se v Rakousku dohodli zaměstnavatelé se zaměstnanci v některých profesích na testování i bez příznaků nemoci, rakouská vláda pak stanovila povinnost testování jen v úžeji vybraných profesích). Nyní se britští zaměstnanci mohli se zaměstnavateli např. dohodnout na větší či nižší míře využívání práce doma.

B. Johnson se prý definitivně vyjádří 12. července - zda se k 19. červenci takřka vše uvolní. Podle aktuálních dat. Jednotlivé části UK ale mohou zvolit vlastní opatření.

BBC: od 19. 7. se v Anglii na většině míst už nemá nosit rouška, nebude povinná v obchodech, ve veřejné dopravě ani v jiných uzavřených prostorách, ale na tlak části odborníků vláda doporučuje, aby se rouška nosila dobrovolně právě např. v těch uzavřených prostorách. A radí se nosit ji těm zranitelnějším.

Zástupci leteckých společností, vlakové dopravy, některých obchodů uvedli, že roušku ještě chtějí, ovšem bez stanovené povinnosti mohou pouze zkoušet např. vykázat člověka bez roušky, ten se však může odvolat na zákon proti diskriminaci. Ostatní části UK prý roušku zváží v srpnu.

Britská vláda zkouší pobídnout občany, aby se dál očkovali. "Vábničkou" je příslib, že plně očkovaná osoba nepůjde automaticky do sebeizolace po úzkém kontaktu s nakaženým. Jenže pokud ten kontakt oznámíte, bude vám doporučeno otestovat se. A kdyby test byl pozitivní nebo by se u vás projevily příznaky nemoci, stejně musíte do izolace.

Od září budou patrně změkčena pravidla ve školách: jen dítě pozitivně otestované nebo s příznaky půjde do sebeizolace, nebude se posílat na test nebo do karantény každý, když nemá příznaky.

Chudším rodičům, pokud musejí doma hlídat dítě v sebeizolaci, se vyplácí na 10 dní 500 liber. Je to prý v UK průměrný týdenní výdělek.

Bude přetrvávat určitá ostražitost na hranicích, ale jen vůči nejrizikovějším zemím; z těch s nižší mírou infekce se nepůjde do karantény.

Nyní tedy B. Johnson s vládou zváží uvolnění soukromého setkávání uvnitř i venku vč. oslav nebo pohřbů, roušky jen doporučené, covid - pas jen pro cestování, a nikoliv pro vstup na jakékoli akce uvnitř UK, asi se zruší i odstupy (dnes v Anglii měl být metr mezi sedadly či sedícími, ve Walesu 2 m apod., týkalo se to restaurací, divadel, kin, muzeí aj.).

Mluví se tu o tom, že se Anglie nachází ve třetím kroku rozvolňování, něco k rozvolnění možná zbyde ještě na začátek srpna. Vláda má plán, jak by ev. na podzim a v zimě zase vrátila některé restrikce zpět, pokud by to bylo nutné.

V různých provozech by to znamenalo zase se víc věnovat hygieně, nepouštět do práce člověka s příznaky nemoci (ale neexistuje, že by se odepřel vstup na pracoviště bezpříznakovému jedinci), držet odstupy, zajistit větrání, někdy rouška. Zaměstnavatelům se na jaře radilo, aby zvolili pružnější pracovní dobu tak, aby zaměstnanci nemuseli všichni najednou ve špičce do MHD. Testování slouží příznakovým, ale pokud zůstanete doma v sebeizolaci, není vždy nutné.

Během roku pandemie se do veřejné diskuse o opatřeních víc zapojovali také právníci, kteří nastavili vyšší laťku práv a svobod občanů, než je tomu např. u nás. Ale to nevylučuje osobní odpovědnost občana: budete-li mít nutný užší kontakt se zranitelným jedincem, vezměte si roušku. S příznaky nechoďte do práce. To je třeba mít stále na paměti: na podzim a v zimě tu budeme dál žít s virem, uvádí vládní web (Gov.uk). Virus bude dál cirkulovat jak v UK, tak v zahraničí, podle nutnosti (pokud by se situace významně zhoršila) se ev. obnoví některá národní, regionální a lokální opatření.

Bude dostupné testování příznakových jedinců. O testování bezpříznakových se uvažuje např. v sociální oblasti (ústavy). I bezpříznakoví občané si mohou přát otestování, např. po rizikové situaci (kontaktu), než třeba půjdou do práce. Testování se bude nabízet rizikovým osobám.

Tak tohle se mi líbí: dát lidem důvěru k osobní odpovědnosti, udržovat rovná práva zaměstnanců a zaměstnavatelů, nemrhat veřejnými prostředky na vědecky neuvážené věci.

Vláda by samozřejmě uvítala očkování mladších skupin, např. v červnu se objevila studie, která ale vyzněla spíše jako nepovedená propagace vakcinace. Z více jak 108 000 testovaných bylo zachyceno 135 pozitivních, ovšem např. u věku 18 - 24 let šlo o nepatrný nárůst z 0,1 % na 0,15 %. Ke stejnému datu 17. 6. bylo vykázáno 1177 hospitalizovaných v UK, ale byla konstatována nízká denní úmrtnost - v průměru 9 úmrtí (pokud jedinec s potvrzeným covid-19 zemře během 28 dnů po této diagnóze).

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 10.7.2021 11:29 | karma článku: 16.10 | přečteno: 376x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 401 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 342 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 598 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 23.91 | Přečteno: 357 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 401 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 342 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 172 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 388 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.21 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz