Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Obtěžování dětí

22. 06. 2021 13:52:22
V Německu lze jet na dětský tábor jen s prohlášením rodiče. V Rakousku stačí jen vstupní test od 10 let. V ČR nedají dětem pokoj s testy ani v přírodě.

O Německu jsem psala již dříve, našla jsem v některých spolkových zemích informace, že na letní tábor může dítko přijet jen s prohlášením rodiče, že doma zrovna neměli covid-19. Pak už děti nejsou obtěžovány zdravotními výkony.

Nevím, zda to dochází českým občanům, že v ČR nejde jen o vynucování antigen-rychlotestů či dokonce PCR testů průběžně během pobytu v táboře, ale jde i o riziko falešně pozitivních výsledků, kdy se tábor, bezproblémový pobyt dětí v přírodě, může narušit potřebou jet někam mimo přírodu, do zdravotnického zařízení, kde provedou ověřovací PCR test. A v ČR má rodič s dítkem, pokud vím, ještě před odjezdem na tábor navštívit lékaře pro potvrzení, že dítě je zdravé. Bože, chtělo by se mi říct (přitom pobyt v čekárně u lékaře může být rizikový).

Na rakouských zdrojích, ať u ministerstva zdravotnictví (Sozialministerium.at) nebo u dalších (Noe.orf.at), jsem našla jednak novelizované předpisy (mj. pro pobyt na letních táborech pro děti a mladistvé) a speciální dokument z 10. 6. přímo z úřadu kancléře - doporučení pro mimoškolní aktivity vč. táborů.

Loni v létě se rakouské děti na táborech obešly bez testování a dokonce i bez roušek a odstupů. Letos se trochu zpřísnilo, ale je to lepší než v ČR. Všichni provozovatelé táborů mají vyjít z v dokumentu uvedeného minima požadavků, mohou ev. po jednání s rodiči přidat něco navíc, ale v zásadě nemohou rušit určitá práva dětí a rodičů.

Rodič nemusí chodit se zdravým dítětem k lékaři kvůli speciálnímu potvrzení. Do 10 let věku nemusí dítěti ani pořizovat otestování (vychází se z faktu, že u menších dětí covid-19 takřka neexistuje či není detekovatelný a předpokládá se převládající neinfekčnost vůči druhým osobám (ve světě k tomu je řada studií).

Od 10 let věku rodič dítku pořídí vstupní test, ten pak platí po celou dobu pobytu na letním táboře, pokud se neobjeví žádné příznaky nemoci. Personál těchto táborů by se měl testovat jednou za týden, ale pokud tak neučiní, prostě nosí roušku při kontaktu s dětmi ve vnitřních prostorách. (Mj. se bere v úvahu nynější nízká míra nákazy v Rakousku a riziko falešně pozitivních výsledků, které by mohlo v podstatě zbytečně "rozbít" tábor, resp. narušit jeho chod.)

Dokument k mimoškolním aktivitám vč. letních táborů pro děti obsahuje vzor pro provozovatele: skupiny dětí do 50 osob (dospělý dozor se nepočítá), organizační opatření (např. menší skupiny do 20 osob, jež se moc nepotkávají), dítko může bez testu přinést jen potvrzení o prodělání nemoci, bez ohledu na dobu, v níž covid-19 prodělalo, např. nemoc mělo již v první polovině loňského roku, ale letos si nechalo ověřit existující protilátky (potvrzení pak platí 3 měsíce).

Pokud dítě přijede na tábor bez potvrzení, lze užít výjimku - udělat si zde samotest pod dohledem.

Zajímavé je, že rakouské ministerstvo potvrzení o bezinfekčnosti pojmenovalo v úředních dokumentech pravdivěji: jde o prokázání "nízkého epidemiologického rizika", což přesněji vyjadřuje realitu - žádné očkování nechrání každého, žádný test není bezchybný, i u uzdravených - byť zřídka - se vyskytne re-infekce. Takže se tu prokazuje nikoli absolutní bezinfekčnost, ale "nízké riziko" u dotčené osoby.

Čili rakouské dítko přijede na tábor, předloží vstupní potvrzení, postaví s kamarády stan - a užívá si přírodu bez lékařů (bez projíždění nosohltanu při ev. falešně pozitivním výsledku). Vychází se z toho, že děti a dospělí v rámci tábora jsou jakousi ohraničenou pevnou jednotkou, převážně bez dalších vnějších kontaktů, takže se tu nákaza minimalizuje a ani by se dál nešířila.

Rakousko nyní něco uvolňuje od 1. července, další uvolnění od 22. července:

Pokud se shromažďujete do 100 osob, nemusíte se obtěžovat potvrzením o bezinfekčnosti. Akce od 500 osob musejí mít povolení úřadů a tady se ještě vyžaduje potvrzení (provozovateli by se mělo zobrazit na mobilu jen "negativní" či "pozitivní", neměl by se dovědět, zda jste očkovaní či uzdravení nebo otestovaní).

Děti mají při určitých příležitostech (např. gastro - vnitřní prostory či hotel) prokazovat bezinfekčnost až od 12 let (u přijíždějících cizinců z rizikových oblastí zřejmě od 10 let).

Gastro ještě bude mít omezení kapacity do 75 %, od 22. července už bez omezení. Restaurace i některé další provozy (kultura aj.) budou smět mít otevřeno do 24 hod. Muzea, knihovny apod. bez testování.

Vídeň: Setkávání uvnitř do 8 osob - žádná rouška, žádné odstupy. Shromažďování od 17 osob: FFP2 uvnitř, oznámit akci úřadům, prokázání bezinfekčnosti. (Podle míry nákazy v regionech lze opatření odstupňovat.) Pracoviště: rouška nebo mechanické zábrany, když jsou v místnosti 2 či více osob, jednou týdně testování zaměstnanců jen ve vybraných profesích se stálým kontaktem se zákazníky.

Rouška či FFP2 ještě v MHD, obchodech, v uzavřených veřejných prostorách.

Obyvatelé domovů důchodců mají zaručeny 4 návštěvníky na den, v nemocnicích jednu návštěvu denně, návštěva musí prokázat bezinfekčnost.

Aktuálně je nízká míra šíření nákazy, takže venku bez roušek, ze 2 m odstupů je nyní 1 metr.

Testy jsou obyvatelstvu dostupné zdarma, dokonce si mohou přímo v podniku (např. v restauraci či hotelu) pořídit samotest, ten ale platí jen jednorázově 24 hod.

Rakouské ministerstvo poukazuje na norskou studii (umožňuje na ni proklik), která zkoumala u 3,5 miliónu obyvatel šíření nákazy v 1. a 2. loňské vlně pandemie. Měla prokázat rozdílné riziko u různých profesních skupin. Např. riziko šíření nákazy v gastro-podnicích bylo 1,1 - 3krát vyšší než ve všeobecné populaci (ve 2. vlně). Je to dáno tím, že se tu konzumuje bez roušek a je tu větší pohyb osob v uzavřených místnostech (na rozdíl od některých služeb, kde se rouška neodkládala).

Takže zaměstnanci restaurací a hospod se nyní ještě v Rakousku testují. I hosté tu ještě mají předložit důkaz o bezinfekčnosti. Sachr dort ve Vídni si tedy dám někdy jindy. Až se do Evropy navrátí právní prostředí západní civilizace.

Na okraj zmíním, že oproti českému ministerstvu to rakouské stíhá velmi časté novely nařízení (v návaznosti na zákon o epidemiích a zákon o opatřeních proti covid-19), a to vždy s pružnou reakcí na měnící se míru šíření nákazy a s přihlédnutím k regionům (nikoli bezbřeze, nepřiměřeně situaci, jako je tomu u nás).

Leitfaden für ausserschulische Jugenderziehung und Jugendarbeit, Noe.org.at.

Před chvílí jsem slyšela na ČT zástupce laboratoří FN Bulovka, zdá se, že ani zde nejsou přístupné informace z okolních vyspělejších zemí, ani toto pracoviště si neověřuje fakta např. od německého Institutu R. Kocha? Každopádně pracovnice potvrdila, že nyní je v ČR tak málo pozitivních případů, že analyzují v podstatě všechny odebrané vzorky, jinak by je mohli omezit tak jako v zahraničí (podle WHO stačí analýza 5 % pozitivních vzorků).

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 22.6.2021 13:52 | karma článku: 9.56 | přečteno: 283x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 369 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 337 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 596 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 256 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 366 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 334 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 164 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.19 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz