Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Už nebude pandemická vlna

14. 06. 2021 13:10:21
Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

Co může Evropa a konkrétně Německo čekat letos na podzim a v zimě, pokud jde o další vývoj šíření covid-19? Redakce Berliner Zeitung zmapovala výroky různých virologů (např. populární berlínský virolog Ch. Drosten), ale do věci mluví např. i odborníci na biofyziku, a to s využitím německých či britských a amerických výzkumných studií.

Na podzim a v zimě se patrně ještě zvýší počet nových případů nákazy, ale půjde spíše o lokální záležitost, už by nemělo dojít k další pandemické vlně. Tak to z diskuse expertů, kteří popisují, jak se virus chová, převážně vyplývá. Lépe na tom mohou být regiony, které již zažily silné údery nákazy a jejichž populace si vytvořila imunitu.

Nicméně virus se bude snažit přežít, výzkumníci pozorují akceleraci jeho změn s větším počtem mutací. U lidí s poškozeným imunitním systémem má patogen delší dobu příležitost vyzkoušet nové změny. Např. virolog z Heidelbergu varuje před letošním létem s vyšším pohybem jedinců očkovaných jen zčásti. Naopak profesor antropogeografie z Halle - Wittenbergu "uklidňuje": závažná ohniska nákazy jsou často ohraničena na jednotlivá místa, působí tu sociální, biologické a regionální rozdíly vč. chování lidí (záleží na jejich ukázněnosti).

Kromě toho nejsou všichni infikovaní stejně nakažliví, ne všichni lidé jsou na virus stejně vnímaví, říká tento profesor.

V zimě ještě lze očekávat vyšší čísla nakažených, ale pandemická vlna to už nebude, uvádí virolog Ch. Drosten, který ve vztahu ke covid-19 vystupuje i jako soudní znalec.

Kdy koronavirus začne "umírat"? Odborníci to porovnávají i s chřipkovými viry. Ovšem u chřipky neplatí žádná kolektivní imunita, každý rok jde o "nové" viry, celostátně se vyskytuje více chřipkových kmenů (A a B), podle závažnosti chřipkových sezón zemřely v SRN v předchozích letech na tuto příčinu stovky až 25 100 osob (r. 2017/18).

Ve vztahu k SARS-CoV-2 se v Německu mluví o kolektivní imunitě, když 60 - 70 % populace je imunní a virus se pak nemůže dále šířit (nebo jen okrajově), do čehož se počítají i z nemoci uzdravení, nejde jen o očkované. Někteří by ovšem nejradši dosáhli až 80% odolnost obyvatelstva, ale v závislosti na virové variantě.

Odbornice z floridské univerzity (USA): jakmile imunita populace překročí určitý práh, epidemie začne "umírat" (studie v Science). Podle ní by práh kolektivní imunity mohl ležet mnohem níže, a to při 43 % (neznám podrobnosti). Berlínský virolog Drosten se s tím v zásadě ztotožnil: účinná kolektivní imunita nemusí dosahovat 70 %.

Popsal, jak se virus šíří ve shlucích a v určitém okamžiku je náhle dosaženo prahového účinku, kdy už nedochází k základnímu spojení mezi ohnisky nákazy.

Ještě bude třeba dodržovat hygienu, odstupy, asi někde i roušky, ale dnes už je více důvodů pro naději. Pro větší šíření nákazy by se virus musel razantně změnit. V některých regionech, v závislosti na proměnách viru v nich, se očkování může ukázat jako slabé. Bude to prostě jakýsi běh mezi nákazu tlumícími opatřeními a očkováním - říkají někteří.

Velké chřipkové pandemie ve 20. století trvaly 2 - 3 roky, tzv. španělská (čínská) 4 roky bez očkování; přešly do lokálního šíření, také covid-19 přejde do lokálního výskytu.

Plně očkované občany z celkové populace mají: Izrael 59,4 %, USA 42 %, UK 41,6 %, Dánsko 24,1 %, SRN 23,9 %, Rakousko 20,9 %, Švédsko 18,5 %, ČR 17,3 %, Rusko 9,3 %... Je ale velký rozdíl mezi zeměmi, pokud jde o neúplné očkování: např. v Kanadě má jednu dávku 62,7 % populace, dvě dávky 8,4 %.

Pryč s rouškami? Německá spolková ministryně spravedlnosti Ch. Lambrechtová (SPD) prý pléduje za celostátní přezkoumání povinnosti nosit ochranu dýchacích cest. Zástupce FDP v německém parlamentu podporuje kompletní zrušení roušek či respirátorů. Při incidenci pod 35 případů "nesmí stát omezovat žádná základní práva občanů".

Pokud počet nových případů nákazy překročí 100 případů na 100 000 obyvatel, pak platí celostátní pravidla, pod touto hodnotou pak začnou platit zemská pravidla. V Berlíně nyní bylo jen 15,7 případu, v některých jeho oblastech jen osm, někde ještě 38.

Ve venkovních prostorách restaurací a kaváren v Berlíně nepotřebujete test, ani když použijete jen WC, jinak ve vnitřních prostorách zatím s testem, personál gastro se rovněž měl testovat (na pracovištích jen při tělesném kontaktu se zákazníkem, ne všichni zaměstnanci). Provozovatel má povinnost omezovat počet hostů, dohlížet na jejich odstupy a možná i sbírat jejich data (jaký úpadek západní civilizace!). Zákaz prodeje alkoholu mezi 0 - 5. hodinou.

Občané mají stále nabídku k dobrovolnému testování zdarma (mohou pak test zdarma využít na místech, kde je vyžadován: služby blízké tělu). Mnohé pracovní činnosti (neohrožující) však povinnému testování unikly na rozdíl od ČR.

Školáci se sice měli samotestovat, ale existovaly výjimky u zdravotně postižených, učitelé se mohli samotestovat doma, bez dohledu. A to ještě jen, když měli pravidelný kontakt s žáky. Jinak se ostatní personál mohl zdarma testovat dobrovolně. Jak patrno, narůstání infekce a zase její pokles probíhalo v posledních měsících v SRN a ČR obdobně, ač se v ČR výrazně silněji zasáhlo do práv lidí (nesmyslné nucené testování zaměstnanců při nerizikových činnostech, nerozlišování, kdy rouška, kdy respirátor, v SRN např. byla určitému personálu umožněna jen rouška, nebo bez ní - při větších odstupech, přece jen se víc rozlišovala přiměřenost).

Němečtí odborníci zkoumají míru šíření infekce v různých prostorách; venku je riziko nákazy mnohem nižší až nepatrné, rovněž ve větších vnitřních prostorách (např. větší divadla, muzea, sportovní haly) a při jejich větrání prý není riziko (aerosol) vysoké. Vyšší riziko je v menších a nevětraných prostorách. K tomu se samozřejmě musí uvážit souvislosti - čím se lidé kam dopravují, zda se přitom někde budou více shlukovat. Na to upozorňuje i švédský epidemiolog A. Tegnell: klidně si jeďte na výlet, ale vyhněte se pokud možno rizikovým situacím, např. odskočení pro jídlo či na WC při čerpání benzínu.

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 14.6.2021 13:10 | karma článku: 9.89 | přečteno: 412x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 338 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Také Švýcaři protestují

Nelíbí se jim zvýšené pravomoci vlády v době, kdy pandemie není. Nesouhlasí s používáním covid-pasu ve společenském životě. Chtějí referendum.

25.7.2021 v 19:16 | Karma článku: 21.33 | Přečteno: 596 | Diskuse

Vladimíra Bošková

A co Češi?

V Austrálii a ve Francii se včera masivně demonstrovalo proti covid-pasu, proti jeho zneužití k omezování základních práv v situaci, kdy virus nezpůsobuje zdravotní škody.

25.7.2021 v 9:42 | Karma článku: 25.23 | Přečteno: 603 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

František Řehounek

San Francisco, první komunistické město v USA

"A když budete děti potřebovat třeba novou televizi, nebo lyže, půjdete prostě do obchodu a tam si ji vezmete. Bez peněz, ty nebudete potřebovat".

26.7.2021 v 19:15 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 298 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Zaměstnanec jako otrok

Vedení podniku OKD se rozhodlo dát každému očkovanému zaměstnanci 3000 Kč, těm neočkovaným bude pravidelně projíždět nosohltan. Násilím?

26.7.2021 v 16:26 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédi mají protilátky

Celkově má 52,2 % švédské populace už protilátky proti covid-19. Deltu zachytili u více než 3000 infikovaných, ale ubývá hospitalizovaných a počet úmrtí je nízký.

26.7.2021 v 9:51 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 338 | Diskuse

Michael Laitman

Nejen epidemie

Svět se dostal do tak obtížného stavu, který ho donutí přejít ke sjednocení, ať si to přeje, nebo ne. Je nám to vnucováno shora, a pokud se nebudeme chtít sjednotit, sjednocení se stejně začne uskutečňovat.

26.7.2021 v 8:00 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 167 | Diskuse

Hana Dneboská

Cestování s třináctkou

A to nebyl pátek třináctého. A přesto. Kamarádka na cestě do Rakouska. Rodinná idylka, průjezd dé jedničkou pohoda, stotřicet žádná rychlost, sjezd z dálnice, pohoda končí. Průšvih.

26.7.2021 v 7:00 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 382 | Diskuse
Počet článků 1161 Celková karma 17.19 Průměrná čtenost 815

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz