Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Covid - pas Rakouska

7. 06. 2021 20:09:25
Ministerstvo zdravotnictví této země počítá s obnovením normálního života nejen díky nárůstu počtu očkovaných, ale také těch z infekce uzdravených.

Podobně jako Švýcarsko také Rakousko ujišťuje občany, že kontrolující osoba (ať v Rakousku nebo v cizině) by se z digitálního covid - certifikátu neměla dovědět, zda člověk byl očkován nebo uzdraven nebo otestován, přes individuální QR kód by se měl kontrolor dovědět pouze to, že dotčená osoba je držitelem platného potvrzení o bezinfekčnosti (Sozialministerium.at).

Rakousko ovšem občany nabádá, aby si před cestou do zahraničí ověřili konkrétní podmínky pro vstup a pobyt; přestože má EU Digital Covid Certificate "platit" přinejmenším v členských zemích a snad i v celém evropském prostoru, jednotlivé státy si i tak mohou v závislosti na momentální epidemiologické situaci stanovit vlastní podmínky. A k těm může patřit i povinná karanténa a povinný test v dané zemi.

Na rozdíl od Švýcarska, které nechce shromažďovat data o občanech v centrálním systému, zvolilo Rakousko povinný registr o očkování, proti němuž občan nemůže protestovat. Avšak nejde o ukládání dat na ministerstvu zdravotnictví, jak se hodlá prosazovat v ČR. Uložení dat o očkování (nejen covid-19, ale všechny druhy) je situováno do nezávislého systému elektronického vedení zdravotní dokumentace (ELGA; Elga.gv.at). Vlastníkem jsou sice ministerstvo, spolkové země a systém sociálního pojištění (svaz zastřešující všechny pojišťovny pro různé druhy veřejnoprávního pojištění), ale ukládaná data (o diagnostice a léčbě nemocí, vč. návaznosti na sociální péči) smí využívat v zásadě jen pacient a jím zvolený poskytovatel zdravotních služeb.

I když mně osobně se rakouský model povinného registru o všech druzích očkování nelíbí (politici poněkud využili pandemii k centralizaci dat o různých druzích očkování, neznamená to však povinnost očkování, v Rakousku je dobrovolné), oceňuju, že už několik let provozují elektronickou zdravotní dokumentaci s výraznými právy občanů, vč. jejich práva odmítnout svou účast v systému ELGA.

Kdo chce, řekne svému lékaři či se sám přihlásí k systému ELGA a založí si svou elektronickou dokumentaci. Tak má kdykoli přehled, co lékař či jiný zdravotník zaznamenal, může žádat ev. o opravu dat (systém má svého ombudsmana), nebo si určí, která data nechce zaznamenávat do ELGA (chce je mít jen u svého lékaře), může si určit kdo, jak dlouho a do kterých dat smí nahlížet. Například české ministerstvo plánuje, že si různí lékaři zajistí vstup do našich údajů s tím, že "sledují naše blaho", ale v Rakousku to občan může podmínit tím, že jedině u aktuálně zvoleného lékaře umožní vstup do databáze, buď jen jednotlivému lékaři nebo všem, u nichž určitá léčba probíhá.

Ale hlavní je, že občan může tento systém kdykoli opustit nebo zredukovat, co v něm chce mít (laboratorní, zobrazovací diagnostika, léčiva, léčba, zdravotně sociální péče), tzn. může mít svou dokumentaci i nadále jen tam, kde má svého lékaře, svou porodní asistentku apod. (ti mu kdykoli jeho dokumentaci či její části vytisknou). Rakouské předpisy výslovně zdůrazňují, že záleží na rozhodnutí občana, zda v systému ELGA ne/budou vedeny údaje o psychiatrické péči, HIV infekci, potratu, genetické údaje, léky.

Takže ten, kdo má své zdravotní údaje (byť třeba jen část z nich) v systému elektronické zdravotní dokumentace ELGA, dostane nyní - pokud to potřebuje - od této instituce potvrzení o očkování proti covid-19, o zdravení z nemoci nebo o testu (pokud si uložení dvou posledních položek do systému nezakázal). Avšak předpisy k ELGA jsou vůči občanům vstřícné: můžete se ze systému zcela odhlásit, ale později zase přihlásit (byť tou prodlevou tam nebudete mít vše).

Na české poměry je to nepochybně důvěryhodnější systém elektronického vedení zdravotních údajů, "králem" je tu občan, stát to jen zajistil; dohlížejí na to pojišťovny (a v nich mají občané své zástupce, jež si sami volí). O bezpečnosti i právních náležitostech na vysoké úrovni mě rakouské úřady přesvědčily, četla jsem k tomu některé zákony a nařízení (tak precizně by se to u nás nenaformulovalo; Elga gesetz, Elga Verordnung aj.).

Pro statistické a podobné účely ani úředníci, ani výzkumníci nesmějí do osobních dat: k analýzám, plánování apod. dostanou jen anonymizované informace - rok a měsíc narození, pohlaví, kód obce (rozhodně ne to, že Josef Voříšek z Jiřic má hemeroidy).

Zatímco české ministerstvo chce držet data o občanech pod svou střechou 50 let po jejich úmrtí, v Rakousku se více přidržují mezinárodně platných předpisů, např. data o očkování musejí být 10 let po úmrtí automaticky vymazána. Je specifikováno, za co ručí poskytovatelé péče či provozovatel systému se sankcemi za porušení (ve vedení ELGA jsou lékař a právník, jsou mj. pod kontrolou svazu zastřešujícího pojišťovny, ve svazu jsou jen zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů, nikoli státní úředníci).

Na webu ELGA se uvádí, že už 3/4 Rakušanů tento systém kontaktovalo (asi od r. 2013). Ten, kdo tyto vymoženosti nemá rád, nesmí být nijak znevýhodňován, nikdo na něj nesmí tlačit, aby se do ELGA přihlásil. Pokud není očkován (to by měl potvrzení od ELGA), pro letošní cestování může využít potvrzení o prodělání covid-19 od lékaře či místního zdravotního úřadu, stejně tak potvrzení od testující instituce. Zatím jsem nezjistila, zda v papírové formě také platí pravidlo, že potvrzení pouze doloží bezinfekčnost s platností do určitého data, bez upřesnění očkování, uzdravení a testu.

Rakouské úřady tvrdí, že není třeba si pořizovat covid - pas, že stačí mít jakékoli relevantní potvrzení, např. o pozitivním testu na SARS-CoV-2 a od jeho data pak platí 6 měsíců bezinfekčnost, anebo stačí pořídit si potvrzení o testu na neutralizující protilátky (když člověk covid-19 prodělal už někdy dávno v minulosti) - potvrzení protilátek platí 3 měsíce od jeho vystavení.

SRN, Rakousko i Švýcarsko nabízejí uzdraveným jen jednu dávku vakcíny (ta druhá by prý protilátky nezvýšila), ale výzkum ukazuje, že protilátky po uzdravení bývají u většiny lidí dostatečné i bez očkování.

Dnes na ČT24 vystupovala advokátka A. Márová, kterou prý překvapila informace na webu MZ ČR, podle níž se 16 - 17letí mohou nechat očkovat bez souhlasu rodičů, náš právní řád ovšem celkově uznává svéprávnost převážně až od 18 let. Osobně se domnívám, že zákonu o zdravotních službách je nadřazen mj. občanský zákoník, který spíše počítá se zastupováním nezletilých rodiči.

Rakousko patří k zemím, které povolují mladistvým od 14 let (není-li tu problém s úsudku schopností) rozhodovat si o své zdravotní péči samostatně. Přesto lékařské organizace v různých západních zemích doporučují svým členům, aby radši usilovali o rozhovor s rodiči, větší komunikace snižuje riziko soudních sporů. Co když očkování nezletilého nedopadne dobře? Rodič pak může např. říct, že mladistvý nebyl dostatečně informován o vedlejších účincích. Myslím si, že je lepší na lidi "netlačit".

Autor: Vladimíra Bošková | pondělí 7.6.2021 20:09 | karma článku: 9.13 | přečteno: 257x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 261 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 368 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 413 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 130 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 29.98 | Přečteno: 536 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 39.72 | Přečteno: 2886 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 366 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz