Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Švýcarsko: covid - pas

6. 06. 2021 18:32:27
Ze švýcarského certifikátu se kontrolující osoba nedozví, zda jste očkovaní, uzdravení nebo otestovaní. Stačí, že máte platný dokument. A co chudáci Češi?

Na webu MZ ČR je ukázka Certifikátu EU Covid-19, ale je tam poznámka, že tento certifikát není cestovním dokladem (je třeba sledovat rozdílná opatření v jednotlivých zemích, co po vás budou vyžadovat). Na dokumentu by mělo být uvedeno jméno, datum narození a unikátní identifikátor certifikátu. Bude tu druh testu, čas jeho provedení, (negativní) výsledek, a to ve vztahu k SARS-CoV-2. Vakcinační certifikát: druh vakcíny, výrobce, datum očkování. Nemoc (covid-19), ze které se občan uzdravil: první pozitivní test, pak je certifikát platný 6 měsíců od prvního pozitivního testu (do jisté míry zkrátili některým uzdraveným oněch 6 měsíců "po prodělání nemoci", protože u některých lidí dojde k různým výsledkům opakovaných testů či delšímu průběhu nemoci).

Z navržené novely zákona o ochraně veřejného zdraví, jež je v poslanecké sněmovně, mi zatím není jasné, jak konkrétně bude český covid - pas vypadat. Každopádně zde ministerstvo neřeší jen tento certifikát, snaží se zároveň vytvářet masivní centrální databázi nejrůznějších dat o občanech (hovoří tu o "registrech", nikoli jen jednom registru závažných infekčních nemocí), vč. rodných čísel, místu narození, čísla pojištěnce, vč. podezření na "infekční nemoc" (není to limitováno jen na covid-19, takže může jít zřejmě i např. o pohlavní nemoc), vč. pozitivních i negativních výsledků testů (to bude hodně záznamů). A k dovršení zkázy tu mají být i záznamy kolem "poskytování zdravotních služeb", dále naše telefony, e-maily aj.

Už se těším na to, až se přes portál MZ ČR dostane k takové zásobě dat hacker.

Ve Švýcarsku vláda schválila zcela jinou představu o certifikátu k prokázání očkování, uzdravení z covid-19 nebo výsledku testu (nařízení v návaznosti na zákon o covid-19). Tady se nevytvoří centrální databáze dat, stát pouze prostřednictvím Úřadu pro informační a telekomunikační oblast (BIT) technicky umožní zcela krátké propojení zdravotníka v kantonu s touto institucí k vygenerování a převodu covid - certifikátu, poté nezbytné osobní údaje žadatele nesmějí být dále "držena". Úřad si jen zajistí ev. pozdější rozpoznání času a konkrétního certifikátu, pro prevenci zneužití či za účelem pozdějšího zrušení certifikátu. Automaticky budou osobní data vymazána.

Kantony vyberou odborně a technicky nejvíc připravené zdravotnické osoby (praktičtí lékaři, nemocnice, zdravotní úřad aj.), jedině ty budou se souhlasem žadatele o certifikát smět ověřit jeho totožnost a věcně příslušné záznamy - zda byl plně očkován, uzdraven či negativně otestován. Pokud nejde o ošetřujícího lékaře pacienta, pak na nahlížená data musí dotčený odborník zase rychle zapomenout, nesmí je použít k ničemu jinému než k žádosti u zmíněného úřadu o vygenerování certifikátu.

Švýcarská vláda uvádí (Bag.admin.ch), že EU zajistí, aby švýcarský certifikát byl uznáván v členských, příp. i dalších zemích. Oproti ČR bude na švýcarském dokumentu jen jméno a datum narození a potvrzení jeho platnosti k určitému datu. Nikomu cizímu není nic do toho, zda jsme nemoc prodělali či se nechali očkovat.

Podle Švýcarska je platnost certifikátu o očkování ode dne aplikace druhé dávky vakcíny (dvě mRNA vakcíny uznané v této zemi). Začátek platnosti certifikátu o uzdravení je 11. den po prvním pozitivním výsledku PCR testu, doba platnosti 6 měsíců. Otestovaní mohou mít PCR s platností 72 hodin od odběru vzorku a 24 hodin při profesionálně provedeném rychlotestu.

Při cestování tedy Švýcara zkontrolují jen co do jeho identity a platnosti certifikátu. Jeho zdravotní stav zůstává jeho soukromou záležitostí. EU s tím prý počítá.

Švýcarský stát zajistí mj. aplikaci v mobilu, která kontrolující osobě ukáže jen minimum nezbytných údajů - jméno, datum narození a platnost certifikátu (kvůli tomu se nemusí vytvářet obří databáze osobních citlivých dat občanů pod střechou ministerstva, které tyto občany samo neléčí a nehradí za ně zdravotní péči). Švýcarská vláda se přitom odvolává na Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod a Mezinárodní pakt z r. 1966 o občanských a politických právech: právo občanů na soukromou sféru a na sebeurčení v oblasti informačních technologií.

Když se Švýcar staví u svého lékaře nebo lékárníka, smějí nahlédnout jen do nezbytných dat ke covid-19 před tím, než požádají spolkový úřad o vygenerování certifikátu. Jak tento zdravotník (potvrzený kantonálním úřadem pro tuto činnost), tak občan mohou požádat o opravu ev. chyby, občan také může požádat o zrušení certifikátu. V tomto státu - na rozdíl od ČR - platí hlavní zásada: do dat smí jen ten, koho zrovna navštívím a dovolím mu to (a jen ten smí tato data shromažďovat, pokud občan nepožádá o výmaz některých dat či zákon neurčí jejich výmaz v určitém čase); v zásadě tedy jde jen o námi vybraného zdravotníka, o místně příslušný zdravotní úřad, o námi zvolenou zdravotní pojišťovnu.

Ale Češi se zásluhou ministerstva zdravotnictví ocitají někde na "zdravotnickém totalitním Marsu", kde je vše jinak. Ministerstvo u sněmovního tisku 1231 (novela zákona o ochraně veřejného zdraví) suverénně prohlašuje, že je v souladu s EU a mezinárodních úmluv se nijak nedotýká (!).

Takže - pokud nezasáhnou poslanci či senátoři, nebo pokud nedáme návrh soudní žaloby či ústavní stížnost - se smiřme s tím, že přes portál MZ ČR se jednou do éteru vyhoupnou asi úplně všechny (nejen o všech infekčních nemocech, protože MZ chce přes "elektronizaci zdravotnictví" získat VŠECHNO) údaje, vč. například měněného pohlaví, telefonů, rodného čísla, čísla pojištěnce, poskytování různých zdravotních služeb, podezření na nějakou nemoc (někdo pozapomene aktuální záznam, takže budeme podezřelí delší čas) atd.

"Pomocí internetových a autentizačních služeb portálu (MZ ČR) registru aktuálního zdravotního stavu fyzických osob, které onemocněly (blíže neurčeným) infekčním onemocněním, a fyzických osob podezřelých z nákazy" se zřizuje..., píše ministerstvo v návrhu novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Z dovětku se dozvíme, že už nejde o jeden registr, ale o více registrů. Přitom jde o data, jež má naše zdravotní pojišťovna. Proč mají být duplicitně na MZ ČR? Data se dají zneužít např. nekorektním úředníkem (např. prodej dat bankám), hackerem, ale i třeba politicky (někdo z nás třeba bude jednou někam kandidovat, ale rozkřikne se něco o našem zdravotním stavu).

Web MZ ČR dnes uvádí, že 5. června u nás bylo diagnostikováno 152 nových covid - případů, to je méně než 15 v jednotlivých krajích; za posledních 7 dní šlo o 22 případů na 100 000 obyvatel; na JIPkách jen 59 pacientů s covid-19. Epidemiolog R. Maďar nedávno v ČT uvedl, že pokles nových případů pod 25 by mohl být důvodem k netestování bezpříznakových osob.

Autor: Vladimíra Bošková | neděle 6.6.2021 18:32 | karma článku: 16.47 | přečteno: 445x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 365 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 412 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 124 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 29.79 | Přečteno: 528 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 39.53 | Přečteno: 2802 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 365 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.56 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz