Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Matovič už nechce Sputnik

4. 06. 2021 19:32:59
Slovensko vypočetlo svou kolektivní imunitu jinak než ČR. Uzdravené z covid-19 uznává způsobem, který zvolilo Rakousko.

Spravy.pravda.sk (2. 6.): Expremiér a nyní ministr financí I. Matovič si stěžuje na kampaň proti ruské vakcíně Sputnik, v minulosti odůvodnil jeho přivezení (200 000 dávek) na Slovensko tím, že to chce "množství lidí" a i nyní uvádí, že existuje zájem o něj "statisíců", avšak sám se jím odmítl očkovat. Největší "reklamu" Sputniku pak Matovič udělal, když řekl, že se jím nenechá očkovat, protože se "pak nedá cestovat do zahraničí".

Cestovatele v Evropě se Sputnikem v těle zatím podle tohoto média uznalo prý jen Chorvatsko.

Během 3 měsíců Rusko nebylo schopné dodat Slovensku dokumentaci k této vakcíně. Zveřejněná smlouva mezi SR a Ruskem ukázala, že je pro Slovensko nevýhodná: za objednávku 2 miliónů dávek by Slovensko muselo zaplatit, i kdyby vakcínu nechtělo. K 2. červnu se ukázalo, že o registraci k očkování Sputnikem se přihlásilo jen něco přes 3000 lidí.

ECDC: Slovensko má téměř 800 000 registrovaných případů covid-19 (ČR přes 1,6 miliónu), v souvislosti s touto nákazou na Slovensku zemřelo 12 343 osob (v ČR 30 108).

Slovenské ministerstvo zdravotnictví (Health.gov.sk): Na základě Národní strategie očkování Slovensku podle propočtů stačí dosáhnout nejméně 60 % proočkovanosti (tzv. kolektivní imunita), což představuje 3,3 miliónu občanů. Zbývá tedy očkovat 1,5 miliónu osob, uvádí úřad; nyní je plně očkováno přes 900 000 osob.

Do kolektivní imunity zahrnuje tato země i z covid-19 uzdravené, kteří se oficiálně (na základě laboratorního ověření) blíží k miliónu občanů. Ví se však o tom, že mnozí test při covid-19 nepodstoupili či ani ho vždy nutně nevyžadovali lékaři nebo hygienici (např. někdy stačilo být v izolaci či karanténě bez testu).

V předpisech na webu ministerstva, např. vyhláška zdravotního úřadu k zákazu či omezení vstupu do různých provozů letos v květnu v závislosti na míře infekce v jednotlivých okresech (různé stupně varování - Slovensko má složitějšího "Psa" pro opatření proti šíření nákazy), se v některých případech umožňoval vstup (např. škola, provozy se zbožím nikoli denní potřeby) otestovaným, očkovaným a uzdraveným z nákazy.

Uzdravení jsou právně upraveni podobně jako v Rakousku: buď jim stačí jakýkoli doklad, že byli diagnostikováni jako nemocní s covid-19 a že měli tuto nemoc v posledních 6 měsících, anebo dostanou potvrzení, že (někdy) měli covid-19, jež má pak platnost rovněž 6 měsíců.

Zajímavé je, že Slováci opakovaně atakovali své lékaře už na jaře, např. v dubnu nová vlna zájmu občanů o potvrzení, že měli covid-19. Lékařská komora je žádala, aby nezahlcovali čekárny u lékařů, že jim stačí jakýkoli doklad o jim stanovené diagnóze, a nemusí jít o speciální potvrzení. Asi ještě nemysleli na cestování, ale spíše se nechtěli zbytečně testovat.

Testy se nevyžadovaly v květnu např. při účasti na pohřbu či na svatbě, při bohoslužbě, při potřebě neodkladné péče (resp. test nebyl podmínkou vstupu do zdravotnického zařízení v některých těchto případech), ne v obchodech se zbožím denní potřeby, ne při přijímání do škol a školek aj. Celkově mělo Slovensko více výjimek z povinnosti testování, např. u osob od 65 let, u dětí do 10 let (vstup do různých institucí či provozů), u duševně nemocných, autistů, u onkologicky nemocných po chemoterapii, u různých dalších zdravotních postižení aj.

Také roušky / respirátory byly a jsou řešeny odlišněji od ČR: nošením respirátorů se šetřilo, více se používaly roušky či i jen šály / šátky; opět i v této oblasti bylo zvoleno více výjimek či byla zvolena mírnější varianta (rouška, šála): např. žáci ve škole. Vyjmuti byli různě zdravotně postižení. Od 17. května ve vnitřních prostorách 1. a 2. stupně "opatrnosti" místo respirátoru rouška nebo šála, šátek.

Celkově se ale Slovensko jeví jako směsice lepších i horších nápadů politiků (či i odborníků?). Slovenský "Pes" je změť různých stupňů ostražitosti či varování a barev v okresech, nicméně se zřejmě snažili leccos neuzavírat, např. i při třetím stupni varování bylo možno absolvovat individuální prohlídky galerií či muzeí, při 1. stupni i hromadné prohlídky do 10 osob. Divadla, film, hudba při 3. stupni zavřené, při 2. stupni vstup do 50 % kapacity s rouškou a 2 týdny se uchovávaly záznamy o telefonním či e-mailovém kontaktu účastníků.

Na jednu stranu ministerstvo zmiňuje slovenskou Chartu práv pacientů, ale např. fakt, že kněz může přijít k umírajícímu, nesvědčí o dobré úrovni těchto práv, protože člověk má mít právo na duchovního kdykoli, nejen se smrtí na jazyku.

Ani lékařská komora (Lekom.sk) na mě neudělala zrovna dobrý dojem: 12. května se její zástupci setkali s ruským velvyslancem, ten je pozval v létě do Moskvy na mezinárodní kongres a rozprávěl s nimi o několika ruských vakcínách, kdy vedle Sputnik V prý existují i Epivac Corona a Covivac. prý se také vyvinula nová varianta Sputniku, a to Sputnik V Light, který prý je vhodný zejména pro chronicky nemocné. (Mně tedy jogurty "Light" nechutnají.) Komora se ale zasloužila o návrh zákona o odškodnění rodin zdravotníků, kteří zemřeli kvůli covid-19.

Ministerstvem zveřejněné nežádoucí vedlejší účinky Sputniku V představují asi 9 řádek textu: podle výrobce se doporučuje jen osobám ve věku 18 - 60 let. Neměli by se jím očkovat ti, kdo již měli závažné alergické reakce nebo mají alergii na některou látku ve vakcíně.

Jde o oslabený adenovirus vyvolávající krátkodobou tvorbu bílkoviny viru SARS-CoV-2, aplikaci vakcíny lze označit za "představení" viru způsobujícího onemocnění covid-19 imunitnímu systému pacienta s vyvoláním tvorby protilátek a zapojením dalších mechanismů chránících následně před vznikem onemocnění, píše se na webu úřadu (Korona.gov.sk).

Kontraindikace: vakcína není pro těhotné či kojící, člověk by neměl mít různé vážnější nemoci (nejen akutní, ale ani chronické), např. ne diabetes, onemocnění související s krví, ne po mozkové příhodě či infarktu, ne imunodeficit, ne plicní nemoci, astma, ekzémy... Resp. zájemce si má zvážit, zda to riskne. Svým podpisem mj. potvrzuje, že obdržel dostatečné vysvětlení a rozhodl se bez nátlaku.

(Z německých zdrojů jsem se právě dověděla, že zatímco někteří odborníci uvažují o očkování proti covid-19 rozdílnými vakcínami - jedna dávka jinou vakcínou, některé výzkumné studie naopak poukazují na riziko silnějších nežádoucích účinků, Faz.net.)

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 4.6.2021 19:32 | karma článku: 12.08 | přečteno: 381x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 271 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 377 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 416 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 815 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 19.35 | Přečteno: 209 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 31.06 | Přečteno: 608 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 40.58 | Přečteno: 3411 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 271 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz