Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Berlínská zahrádka bez testu

4. 06. 2021 14:19:02
Britská varianta Němcům starosti už moc nedělá. Sasko zvažuje zrušení roušek ve školách. Odborníci nepředpokládají všeobecné doporučení k očkování dětí.

Česká vláda zřejmě nepochopila nutnost řešit ochranná opatření proti covid-19 regionálně či dokonce podle míry infekce v okresech. V Německu je to samozřejmostí. V ČR je v některých oblastech jen 5 nových případů nákazy, přesto se tam nic moc neuvolňuje, ač se to může soudcům oprávněně zdát jako nepřiměřené omezování občanů. Německé zemské vlády přece jen více vnímají soudní rozsudky.

Sasko zveřejnilo, že když míra infekce klesne pod 35 nových případů covid-19 (během 7 dnů na 100 000 obyvatel), pak zváží ke 14. červnu zrušení povinnosti nosit roušku ve školách a dalších školních zařízeních. Podle Institutu R. Kocha totiž v šesti okresech této spolkové země a tři města se už nacházejí pod hodnotou 35.

Meklenbursko se rozhodlo více otevřít turistům; pokud se budou pohybovat jen venku, nebudou potřebovat restauraci apod., nemusejí si pořizovat test. Kdyby chtěli přenocovat, v hotelu jim nabídnou samotest.

Hamburk už také více otevírá život společnosti, vč. vnitřních prostor restaurace, ale do nich zatím ještě s testem. I bavorská vláda se prý radí o tom, že nyní lze vnést větší "normalitu" v oblasti kultury, sportu i gastru (otevřít i vnitřní prostory), nově se upraví omezování kontaktů.

FAZ.net (4.6.): Od začátku letošního roku do poloviny května byly v SRN vyúčtovány stamilióny eur na rychlotesty; kolem 225 miliónů eur připadá na antigen-rychlotesty, dále 338 miliónů eur na PCR testy a s testováním související další položky. (V SRN se PCR a antigen-testy v rukou profesionálů primárně používají pro příznakové či důvodně z nákazy podezřelé osoby, stát bezpříznakovým osobám zajistil navíc různé možnosti rovněž se testovat "zdarma".)

Podle Institutu R. Kocha nyní bylo celostátně v průměru 34,1 případu covid-19 na 100 000 obyvatel, v některých spolkových zemích je ovšem už jen např. 14 nových případů. Kandidát pro zemské volby v Durynsku za CDU se nechal slyšet, že jakmile nákaza spadne pod 20 případů, zruší se všechna opatření proti infekci.

Někdy bych se ráda vydala do Berlína, ale ještě počkám, protože posezení na zahrádce restaurace bez testu - jak se zde nyní umožňuje - by mi nestačilo (nehodlám se nechat otravovat prokazováním svého zdravotního statutu, když všechny druhy testů stejně vykazují chybovost). V Berlíně nyní nákaza poklesla pod hodnotu 30, navíc zdejší vládě vytknul některé nedostatky i správní soud (aby tolik neomezovala školy). Takže právě ode dneška dochází k některým změnám (Berlin.de):

Zatím jde ještě o jakési polovičaté uvolňování. Shromažďování lidí v uzavřených prostorách do 100 osob, lze počet překročit, když se prostory větrají, ale od 11 osob musí být negativní výsledek testu. Pustili by nás už i do kina, divadla či koncertního sálu, ale od 11 osob by zase lidé museli mít test (ledaže by se konal minikoncert do 10 účastníků bez testu).

Sport venku ve skupinách bez omezení počtu lidí, ale dospělí mají mít test (Němci vědí, že děti jsou méně infekční). Taneční studio, fitness s předchozím objednáním, ale i zde test. Zpívat v uzavřených prostorách lze, ale s dodržením hygienického konceptu (ten jsem nestudovala).

Gastropodniky ve vnitřních prostorách s omezením počtu hostů a s rezervací a s testem, pouze ve venkovních prostorách lze posedět bez testu. Hotely pro turisty od 11. června, ale test.

Hurá, vnější prostory ZOO a botanických zahrad bez testu!

Také všechny obchody a dokonce různé trhy (vč. blešího) - bez testu. A bez testování lze navštívit muzea, galerie, knihovny apod., jen odstupy a maximální počet návštěvníků (místa s povinností roušek se řeší na jiném místě, tady je předpokládám).

Chudáci školáci: ve školních budovách stále roušky, jen ve venkovních prostorách bez. Větrání a testování. Pro odpor části rodičů a žáků k testování stále zůstává přerušena povinnost školní docházky (studují doma bez testu). Správní soud zasáhl do delšího udržování střídavé výuky, označil ji za (již) nepřiměřenou, takže ještě před prázdninami se školy vracejí k normálnějšímu provozu. Bylo víc uvolněno prezenční vyučování vysokoškoláků (vč. využívání počítačů, pracovních prostor, nicméně shromažďování ještě po menších skupinách, otevřou se menzy s podobnými pravidly jako u gastro-podniků).

Povinnost testování žáků a učitelů je zatím - do dalšího vyhodnocení - zachována. Berlínská vláda se zjevně obává začátku nového školního roku 2021-22: pro první týdny v září ještě uvažuje o zachování některých opatření, pro první týden po prázdninách zvažuje 3 testy, pro druhý dva testy - pak se uvidí. Pro začátek září rovněž zamýšlí ponechat ve školách ještě roušky. Situace se prý bude hodnotit každý týden za spolupráce zdravotního úřadu a dozorčího orgánu pro školy.

Tak jako různé další západní země i Německo má obavy mj. z osob pohybujících se po městech bez povolení k pobytu (možná že jde o domovské právo), takže Berlín zavádí "kartu" umožňující těmto jedincům čerpat zdravotní péči.

Zaměstnanci v Berlíně se nemuseli povinně všeobecně podrobit testování; soudci zatím tolerovali testování ve školách, protože tu byla alternativa domácí online výuky, ale odpírat všeobecně všem zaměstnancům práci při odepření testování, to by pro Německo byl hodně nepřiměřený zásah do práv. Takže i spolková vláda pouze nařídila zaměstnavatelům testy nabízet, ale povinnost podrobit se jim byla stanovena jen u užšího výběru profesí: služby blízké tělu či tělesný kontakt se zákazníkem.

Němečtí senioři mají rovněž lepší podmínky než ti naši: celostátně je mj. stanoveno nepodkročitelné minimum práv občanů v ústavech vč. nezbytného rozsahu návštěv: v Berlíně nejméně 10 - 17 hodin vyhrazeno pro návštěvy, v některých dnech 9 - 19 hodin, u závažně nemocných bez omezení. Rozlišuje se, kdy rouška, kdy FFP2 (personál, klienti, návštěvníci); návštěvníci sociálních ústavů mají různé možnosti zdarma si pořídit test, vč. rychlotestu přímo v ústavu. Jak klienti, tak návštěvníci mají výjimky i z roušky (např. se rouška nenutí a návštěva neupírá osobě trpící "zmateností", je to rozpracováno do podrobných pravidel).

Klienti ústavů se neobtěžují testováním nadbytečně, pokud nemají příznaky, ve stacionární péči se jim má nabídnout test jednou za měsíc (patřičně školený personál ale má denně sledovat ev. příznaky nemoci). Pokud jsou senioři v ústavu očkováni z 90 %, pak lze i v uzavřených prostorách pořádat různé kulturní akce (divadlo, koncert, tanec).

Je vymezeno, kterým osobám nikdy nelze upřít vstup do ústavu ke klientovi: duchovní péče, notář, právník, ale i různé zdravotní služby (fyzioterapie, péče o nohy aj.), zástupce organizace hájící práva klientů, pojišťovna.

I v Berlíně platí usnadnění života pro z covidu již uzdravené či plně očkované; pokud nemají příznaky, nejdou do karantény či se nemusejí testovat ani po setkání s nakaženým - jestliže nejde o nákazu související s variantami viru, jež ještě nejsou v německé společnosti dominantní (indická apod.). Naproti tomu britská varianta už je v populaci dominující a předpokládá se, že lidé si na ni už zvykli (počet hospitalizací ani úmrtí neroste).

Faz.net: V UK nyní dominuje Delta varianta (indická), zdravotní úřad Anglie potvrdil, že zachytili přes 12 000 případů. 50 % dospělých Britů je plně očkováno, tři čtvrtiny z nich mají nejméně jednu dávku.

Berliner-Zeitung.de: V Berlíně má 42 % občanů nejméně jednu dávku, 18 % plně očkovaných. Při dalším poklesu infekce se prý zruší povinnost testu i ve vnitřních prostorách, zmíněny jsou vnitřní prostory gastro-podniků. Od 9. 6. se tu školy vracejí k pravidelné výuce, ale prý budou mít méně hodin a menší skupiny. Zákaz prodeje či vydávání alkoholu mezi 0 - 5. hodinou, restaurace mají provoz do 24 hod.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 4.6.2021 14:19 | karma článku: 9.90 | přečteno: 206x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 416 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 815 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 181 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 583 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 40.38 | Přečteno: 3295 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz