Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

A zas trocha Orwella

1. 06. 2021 17:09:02
Ve sněmovně je projednáván další zákon z pera ministra zdravotnictví: osobní údaje všech pacientů a pojištěnců pod střechou úřadu. Proč?

Na www.psp.cz sněmovní tisk 1163/0: návrh zákona o elektronickém zdravotnictví. Z obsahu jsem znechucená: ač ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že jen implementuje evropské předpisy, vylepšuje české právní prostředí a dokonce chce zkvalitnit zdravotní péči, opak je pravdou. Jde o nejhrubší zásah do práva občanů, aby jeho data byla výlučně jen v rukou fyzické či právnické osoby, které si zvolí, s nimiž má "smluvní vztah" s ohledem na poskytnutí zdravotní péče (ošetřující lékař apod.) a její úhradu (zdravotní pojišťovna.

V nedávné minulosti vznikla právní úprava ke shromažďování dat o předepsaných léčivech u Státního ústavu pro kontrolu léčiv: už tohle bylo nad míru obvyklou v západním světě, ale občan ještě dostal šanci se z tohoto shromažďování jeho dat odhlásit. Nyní ale bude všechno jinak: úplně všechno kolem zdravotní péče se má přesunout (věcně zcela nepříslušně) pod střechu ministerstva zdravotnictví, které do r. 2023 vytvoří tzv. Integrované datové rozhraní (a provozovatelem bude patrně ÚZIS ČR jako zpracoval osobních údajů pro statistiky).

Už v minulosti jsem si v různých západních zemích ověřovala, že pro státní statistiky a analýzy smí příslušná instituce (ministerstvo, krajská hygienická stanice, výzkumný tým apod.) dostat výlučně jen údaje anonymizované, ve vybraných případech aspoň zakódované (se souhlasem pacienta by se odkódovaly pro určitý účel). Nikde jsem nenašla, že by osobní údaje pacientů a pojištěnců mohly směřovat v neanonymizované formě pod střechu ministerstva zdravotnictví.

Proč se bude ČR lišit od právně vyspělejších zemí, které důsledně dodržují evropské předpisy či mezinárodní konvence (ochrana soukromí se zásadou, že data smějí proudit jen mezi občanem a institucí, od níž čerpá zákonem vymezené služby, stát není oprávněn prolamovat tuto základní zásadu a vytvářet věcně nepříslušné a nadbytečné databáze osobních údajů)?

Něco jiného je svěřit nezávislé instituci zřízené zákonem správu elektronických informací tak, aby v tomto případě přístup k datům měl jen ošetřující lékař (apod.) zvolený občanem a pacient / pojištěnec. I tak se v některých západních zemích o tom vedly velké spory a některé si uhájily, že data bude mít jen lékař, pojišťovna a pacient (žádný centrální informační systém). Není žádný problém se souhlasem pacienta poskytnout výsek údajů např. instituci zajišťující sociální péči, kvůli tomu není nutné v ČR ukládat nejrůznější údaje o občanech pod střechou ministerstva zdravotnictví.

Poskytovatelé zdravotních služeb v ČR (lékaři, porodní asistentky aj.) dnes běžně elektronicky komunikují se zdravotní pojišťovnou pacienta; proč by náhle museli veškeré lékařské a obdobné záznamy zapisovat do systému vedeného na MZ ČR, a stejně tak se nyní navrhuje, aby i zdravotní pojišťovny zanesly do nově budovaného systému svoje údaje o pojištěncích?

Výsledkem by bylo, že kdejaký lobbista s přátelským vztahem k MZ ČR - a těch se v posledních 30 letech v útrobách tohoto úřadu pohybuje dost - by tu mohl požadovat údaje o konkrétních "zajímavých" případech? Ve sněmovním tisku se k tomu vytváří cestička pod rouškou zkvalitňování zdravotní péče: aniž by se uvedlo, že převod dat mezi různými lékaři závisí výlučně na předchozím souhlasu pacienta, stanovuje se, že "Služby výměnné sítě zajišťují bezpečné předávání zdravotnické dokumentace (nebo jejích částí) mezi poskytovateli zdravotních nebo sociálních služeb nebo mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami".

Bude tu dokonce "dočasné úložiště": dočasné uložení zdravotnické dokumentace nebo informace z ní ("zásilka") a její předání na základě požadavku poskytovatele zdravotních služeb nebo zdravotní pojišťovny.

Celé se to píše v jazyku poněkud "zašifrovaném", např. mě fascinují "služby vytvářející důvěru" (§ 26) - např. poskytovatel je oprávněn využívat služby vytvářející důvěru, a to pro vedení dokumentace, její předávání (a s odkazem na zákon o zdravotních službách, v posledním čase jsem ho už radši nečetla, protože se v něm pouze rozhojňuje to, co by nemohlo existovat v SRN, Rakousku ani jinde).

Pod rouškou elektronizace veřejné správy se mají na MZ ČR uchovávat (u pacientů nejméně 50 let) jména, adresy, datum a místo narození, rodné číslo, číslo pojištěnce, údaje o pohlaví, svéprávnosti, zákonných zástupcích a mj. o "preferovaném jazyku". Budou to kmenový registr pacientů, kmenový registr poskytovatelů zdravotních služeb, kmenový registr zdravotnických pracovníků. Registr poskytovatelů péče řešil už v minulosti ústavní soud (důvodová zpráva ke sněmovnímu tisku), ale MZ ČR si z jeho rozhodnutí nevzalo poučení; soudci se myslím pozastavili nad celkovým systémem tzv. národního zdravotnického informačního systému a úprava tehdy zvolená ministerstvem byla podle soudců v rozporu s právem zdravotníků na informační sebeurčení.

Já jsem pomalu 30 let čekala, kdy se také někdo zastane pacientů, o nichž se bez jejich souhlasu už vytvořila asi desítka zdravotnických registrů (o různých druzích péče, které pacienti podstoupili - v zahraničí by k tomu museli dát převážně souhlas, data by byla kódovaná či anonymizovaná, u nás se vedou osobní údaje). A místo nápravy se tento český nešvar (resp. porušení základních práv občanů) nyní má ještě posílit.

K dobru dávám z textu MZ ČR: v databázi budou vedeny údaje tak, jak je poskytovatelé či pojišťovny zaznamenají a odešlou; někdo z nich může namítnout, že některý údaj není správný, patrně sami úředníci MZ ČR rozhodnou, zda námitce vyhoví či nikoliv. Pacient se celkem ani nic nedozví, a pokud ano, moc se s ním nepočítá - v zahraničí či i podle evropského práva může občan namítat, že určité údaje mají být opraveny nebo také vymazány jako věcně nepříslušné (např. lékař má zaznamenat diagnózu apod., ale neměl by si připsat, že mu pacient nebyl sympatický). Tady se ale dopředu počítá s tím, že instituce bude mít vůči občanovi vždy navrch (to je dědictví komunistických předpisů).

Občan téměř může učinit jen to, že sem zašle své "souhlasy" ve vztahu ke třetím osobám, zda mohou za něj něco učinit, aspoň takto to vyznívá (pochopila jsem to tak, že někomu udělí plnou moc).

Pacient by sice měl mít přístup: "může nahlížet na evidenci činností vztahujících se k jeho osobě, zejména na údaje o času a typu činnosti a jejím účelu a identifikaci původce činností"; "žurnál činností" poskytuje pacientům "službu upozornění" na provedenou činnost umístěnou na Portálu elektronického zdravotnictví... Občan prostě bude jen němě zírat na to, že kdosi si vyžádal jeho zdravotní dokumentaci (pokud se to vůbec dozví, ze zvoleného způsobu vyjadřování mi to není jasné), aniž by tomu mohl zabránit? Občan si ale může i bez MZ ČR klikat na ikonky u své zdravotní pojišťovny, aniž by riskoval shromažďování svých citlivých dat (např. duševní krize, potrat) pod střechou poněkud málo sympatických ministrů zdravotnictví.

Už to nebudu prodlužovat, četba mi způsobila nesmírné utrpení (vlastně jsem nyní zralá na návštěvu některého z mých oblíbených psychiatrů), jen zmíním ještě některé pozoruhodné výroky MZ ČR:

Cílem tohoto zákona je "ochránit právo na soukromí"; má vyřešit kybernetickou bezpečnost; v maximální míře bude využívání dat zdravotníky dobrovolné (!), prý půjde o postupnou (já bych zvolila spíš výraz POTUPNOU) "nepovinnou implementaci" - až na to, že celkový návrh zavádí povinnou účast všech.

Je tu úlitba části lékařské lobby (která fandí sdílení dat o pacientech i bez jejich souhlasu), práva občana - pacienta se z toho vytrácejí. V některých zemích, kde vytvořili jednotný systém elektronické zdravotní dokumentace (avšak nejde o data pojišťoven), mohli občané říct NE, nemusejí se zapojit. Ti, kteří se dobrovolně zapojili, mohou kontrolovat, co se do systému vloží, mohou žádat o výmaz věcně nepatřičných poznámek na okraj zdravotních výkonů, mohou žádat o výmaz, mohou vždy určit, zda se někdo jiný než momentálně zvolený lékař smí na něco podívat. U nás ale zůstane i lékaři, s nímž jsme nebyli spokojeni a opustili jsme ho, identifikátor - vypadá to, že i nadále bude moci sledovat svého bývalého pacienta.

Data o zdravotnících se povedou 10 let, o pacientech 50 let. Taky zajímavé. Lékař také má vést identifikátory pacientů - tak tohle mě taky zaujalo, ale už jsem byla vysílená, celou důvodovou zprávu jsem nedočetla.

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 1.6.2021 17:09 | karma článku: 25.27 | přečteno: 647x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 270 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 377 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 416 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 815 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 181 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 583 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 3295 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz