Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Vakcína pro děti

28. 05. 2021 21:46:46
Výbor pro humánní léčiva při EMA doporučil, aby se vakcína BioNTech/Pfizer používala i pro děti od 12 let, ale členské země EU si to mohou samy rozhodnout. V Německu nejednotné názory.

Německý Institut Paula Ehrlicha (PEI) informuje o doporučení příslušného výboru při EMA umožnit očkování dětí a mladistvých vakcínou, která zatím byla jen od 16 let. PEI uvádí, že EMA takovému doporučení zpravidla vzápětí vyhoví. Dále informuje o klinické studii:

zahrnovala cca 1000 očkovaných ve věku 12 - 15 let a měla potvrdit účinnost této očkovací látky tak jako u mladých dospělých do věku 25 let; měla by také v případě onemocnění covid-19 s vysokou pravděpodobností mírnit závažnější průběh, např. zánětlivý multisystémový syndrom či tzv. dlouhodobý covid-19.

Formální důkaz potvrzující tyto efekty nelze poskytnout, uvádí PEI, protože nová randomizovaná studie v podskupině (dobrovolníků) by nebyla vhodná (moje pozn.: této části informace PEI jsem plně neporozuměla). PEI: Lze vycházet z toho, že prospěch s ohledem na bránění onemocnění covid-19 u mladistvých s rizikovými faktory pro příznakový nebo závažný průběh je celkově vyšší než u mladistvých bez rizikových faktorů.

Analýza nejčastějších vedlejších účinků poskytuje podobný profil jako u dospělých; celkově byla jejich častost o něco vyšší než u dospělých, nebyly však pozorovány ani kvalitativně nové, ani nové závažné vedlejší účinky. Závažné nežádoucí účinky se vyskytly u očkovaných v míře 0,4 % a v hodnotě 0,2 % v placebo skupině. Žádný tento účinek nebyl přiřazován k očkovací látce.

Informace o výskytu vzácných vedlejších účinků u Comirnaty se porovnávaly s daty o miliónech očkovaných dospělých, vakcína je bezpečná. Krátkodobě pozorovaný signál výskytu myokarditidy (zánět srdečního svalu) u mladých dospělých je nyní aktivně šetřen. Není jisté, zda jsou tyto případy v kauzální spojitosti s očkovací látkou Comirnaty. Ve studii týkající se mladistvých se nevyskytl žádný případ myokarditidy.

Zkušenosti z USA, které nyní povolily tuto vakcínu u mladších 16 let, ještě nejsou dostatečné pro závěry.

Pro použití vakcíny je vedle přímého zdravotního prospěchu pro očkované, zmírnění nebo odvrácení onemocnění a jeho následků, brán v úvahu také nepřímý a sociální, popř. sociálně psychologický prospěch. Tento nepřímý prospěch nemůže být přezkoumán v klinické studii, ale je třeba na něj pohlížet v kontextu dopadu infekce.

V rámci evropského povolování se bere v úvahu, že tento kontext se může v členských zemích lišit. To se týká (někdy rozdílných) opatření proti covid-19, mj. možnosti pracovat z domova, všeobecné akceptace opatření obyvatelstvem, psychických a sociálních následků pandemie i očkovací strategie.

V celkovém hodnocení přínosu a rizik jde o kompromis, příznivý vůči prospěchu (moje pozn.: tady není překlad zcela přesně vyjádřený, doporučuji přeložit si např. do angličtiny www.pei.de).

V Německu se takové kompromisy dělají buď politicky nebo ze strany STIKO (národní komise pro očkování).

Pak PEI odkazuje na další informace na webu Evropské lékové agentury.

Kdybych před tímto sdělením PEI nečetla vyjádření různých německých odborníků vč. některých členů STIKO v médiích (těsně před vyjádřením výboru při EMA), byla bych formulací některých vět v textu PEI poněkud překvapena. Avšak na www.news4teachers.de (26.5.) se lze seznámit s názory expertů či lékařů, které se liší od postoje německého ministra zdravotnictví J. Spahna.

Ministr očkování dětí od 12 let podpořil s tím, že ho plánuje ke konci srpna. A chce ho podporovat, i kdyby německá komise pro očkování STIKO k tomu nevydala své doporučení - tak mělo vyznít jeho vystoupení v RTL/ntv. Ale zároveň ministr odmítl podmínit účast na prezenční školní výuce očkováním. "Nepředpokládám, že budeme mít povinné očkování pro návštěvu školy."

V dané chvíli se několik odborných osobností vyjádřilo v tom smyslu, že očekávají, že STIKO nedoporučí všeobecnou vakcinaci mladistvých. V německém rozhlasovém vysílání vystoupil (prý skepticky) předseda STIKO prof. T. Mertens: Návrat k prezenční výuce není rozhodující důvod pro očkování dětí. Nejdříve se musí položit otázka, jak vysoké je ohrožení dětí infekcí. Může se stát, že STIKO nebude moci ve všech bodech splnit očekávání politiků.

V RBB-Spezial se vyjádřil další člen STIKO prof. R. von Kries: STIKO zřejmě nedoporučí všeobecné očkování žáků. V tuto chvíli téměř nic nevíme o vedlejších účincích. Při nejasném riziku nemohu předvídat, že bude doporučeno všeobecné očkování.

Bez ohledu na postoj EMA si německá komise STIKO vyhrazuje, že vydá vlastní stanovisko, uvádějí novináři News4teachers.de s tím, že prof. Kries nyní neočekává, že se v Německu začnou očkovat všechny děti od 12 let (že by to tak doporučila STIKO).

Citují prof. Kriese: Cílem je dosáhnout kolektivní imunity, ale ta by neměla být primárním cílem pro očkování dětí. Děti očkujeme proto, aby z toho profitovaly ony tím, že jsou ušetřeny závažné nemoci, bez rizika pro ně. Kolektivní imunity lze lépe dosáhnout, když se postaráte o těch 40 miliónů lidí, kteří ještě nejsou očkováni (v SRN je očkováno přes 40 % populace). Ti by z očkování profitovali mnohem více než děti.

Berlínský úřední lékař P. Larscheid pro RBB: když se sečte 2 + 2, lze počítat s tím, že žádné všeobecné doporučení STIKO pro tuto věkovou skupinu předloženo nebude.

Mezitím prý varovali někteří němečtí pediatři před údajným záměrem ministerstva školství očkovat děti ve školách. Za svaz dětských a dorostových lékařů A. Gerschauer: I když se anafylaktický šok vyskytuje jako velmi vzácný vedlejší účinek, člověk by to v žádném případě nechtěl zažít ve škole. očkování se v žádném případě nesmí stát předpokladem návštěvy školy.

Svaz praktických lékařů Severní Porýní: děti mají při onemocnění většinou mírné příznaky.

Ovšem jako první se už přihlásila spolková země Dolní Sasko s tím, že by chtěla očkovat mladistvé již před létem.

Z faktu, že výbor při EMA doporučil, aby si očkování dětí od 12 let rozhodly samostatně jednotlivé členské země, je zřejmé, že na této úrovni odborníci nedospěli ke shodě. Na evropské úrovni nepanuje jednota ani ve vztahu k vakcínám proti covid-19, jež se již užívají pro dospělé, kdy např. Dánsko a Norsko dvě vakcíny vyloučily z očkování, protože obě země měly v souvislosti s covid-19 jen nízkou úmrtnost a nežádoucí účinky se jim v tomto porovnání jevily jako nepřiměřené.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 28.5.2021 21:46 | karma článku: 11.44 | přečteno: 370x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 376 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 416 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 815 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 181 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 583 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 40.38 | Přečteno: 3295 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz