Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Cestování podle mutací

27. 05. 2021 19:29:06
Doporučuji Německo, které se blíží ke kolektivní imunitě a varianty viru se všemi jejich pod-variantami či mutacemi mají pod kontrolou.

Asi třetina obyvatelstva SRN je už očkovaná, další asi třetina bude imunní po prodělání covid-19. Studie u dětí ukazují, že jsou celkem v pohodě.

U Institutu Roberta Kocha (RKI) jsem v posledním 3/4 roce nezaznamenala žádný nezdravý lobbismus odborníků, jenž bohužel řádí v ČR: informace pro německé občany i politiky jsou vysoce korektní, vždy podložené ověřitelnými fakty. Na názor RKI dá hodně i Evropská léková agentura, stejně tak je dobře zapsán u amerických úřadů FDA a CDC.

V současné době má RKI na svém webu nejnovější zprávu o variantách SARS-CoV-2 v Německu (Bericht zu Virusvarianten), kdy ovšem zároveň pečlivě sleduje jejich vývoj v celém světě (my se tváříme naopak tak, že si vše musíme řešit "česky").

Podle RKI sama sobě říkám: buďme opatrní, ale nemusíme se bát.

Ze zprávy tohoto úřadu pro mě mj. vyplývá, že je nesmysl draze testovat bezpříznakové obyvatelstvo (neujasněnou kvantitou bez zajištění kvality se "mutace nechytí"). Němečtí odborníci se zaměřují na reprezentativní či namátkové analýzy vzorků od příznakových či z nákazy podezřelých osob, a to ve špičkových vybraných laboratořích s nejlepším vybavením a nejzkušenějším personálem s jednotnými odbornými metodami práce. (V ČR cítím snahu některých pracovišť přilepšit si výkony, i když k nim dorazí vzorky nepoužitelné pro analýzy nebo prostě na tyto činnosti nemají vybavení ani zkušenost.)

Ostatně i RKI ve zprávě o variantách viru konstatuje, že "ne každý qRT-PCR pozitivní vzorek je technicky vhodný pro sekvenování".

Od začátku letošního roku do 20. týdne (téměř konec května) se celkově z pozitivních vzorků sekvenoval genom v míře 7 %. V jednom týdnu se podíl sekvenovaných vzorků zvýšil na 11 %, ale i s nižším podílem mají němečtí odborníci přehled o cirkulaci viru v populaci.

Můžeme si vybrat spolkovou zemi podle podílu určitých variant: v Hesensku byla nyní indická varianta potvrzena v "nejvyšším" podílu, který tu představoval 0,6 % (celkově v Německu převažuje britská varianta, stejné to bude v ČR). U indické varianty byly detekovány (vč. Anglie) již asi 3 její podoby (ne vždy vím, zda mám uvést pod-varianty či mutace, ale v tomto článku je to jedno, to jen aby čtenář věděl, že "varianta" může znamenat více druhů).

Podíl britské varianty (opět se sleduje víc jejích typů): v Berlíně 93% podíl v pozitivních vzorcích, v Hesensku 98%, Mecklenburg 49 %. Celkově průměrný výskyt v SRN 89,6 % ve 20. týdnu.

Jihoafrická varianta prokázána nejvíce v Sársku (3,5 %), za SRN celkově 0,5 %, ale podle jednotlivých týdnů (a patrně i jednotlivých jejích "proměn") se pohybovala v rozmezí 0,7 - 2,4 %.

Pro 68 % případů indické varianty jsou informace o místě expozice, pro 78 % těchto případů je zemí expozice Německo; pro 24 % případů to byla Indie, Kosovo, Nepál, Turecko, Arabské emiráty a UK. Jedna z variant či spíše pod-variant indické činila v 19. týdnu 2,2 % (její malý podíl kontinuálně narůstá).

Brazilská prokázána v rozmezí 0 - 0,3 % či celkově 0,2 %.

Zpráva RKI obsahuje přehledné tabulky se 4 hlavními variantami viru a jejich proměnami (mutace).

Můžeme se ale také více dovědět o odborných činnostech kolem kontroly vývoje pandemie (zprávu lze převést z němčiny ev. do jiného jazyka). Nejlepší laboratoře SRN (resp. připravené pro záchyt nových podob viru) nejsou přetěžovány vzorky od obyvatelstva s nulovou či mizivou virovou náloží. Sem směřují vzorky od příznakových či důvodně z nákazy podezřelých.

Z 20. týdne bylo celkem přes 41 000 výsledků k sekvenování genomu nebo k analýze bodových mutací (tady bych při překladu potřebovala odborníka). Šlo o prokázání či podezření na výskyt, z čehož bylo pozitivních přes 39 000 vzorků. Od ledna bylo celkem přes 158 000 sekvenování genomu.

V průměru se dosud celkově sekvenovalo 7 % z pozitivních vzorků.

(My v ČR bychom si neměli plést dohledávání kontaktů nakažené osoby, kdy ani tak nejde o "mutaci", jako spíš o to, aby další lidé neroznášeli nákazu, s ověřováním, co zrovna v populaci cirkuluje, která varianta viru jaký má podíl v obyvatelstvu, jak se chová.) Zpráva RKI se týká analýz vývoje variant, podvariant, mutací s tím, že je vhodné sledovat, zda se některá šíří snadněji či nakolik jsou vůči variantám účinné vakcíny.

Po pěti letošních měsících je zřejmé, že v Evropě bude obdobné prostředí jako v SRN: míra nákazy v populaci klesá, nemocnice se více věnují ne-covidovým pacientům, počet úmrtí na koronavirus klesl (vycházím i z informací úřadů ve Švédsku, Rakousku a Švýcarsku).

Značky variant viru: britská B.1.1.7 (pod-varianty mívají další číslíčko: 1, 2, 3); jihoafrická B.1.351, brazilská P1, indická B.1.617 (s třemi pod-variantami). Na indickou je RKI momentálně soustředěn s tím, že účinnost vakcín proti ní je lehce pod ochranou proti britské. Předběžné výsledky šetření v Anglii měly ukázat, že varianty indické 1 a 2 jsou snadněji přenosné než britská. RKI uvádí, že např. indická varianta 3 "nehraje žádnou roli", její podíl je nízký (1,5 %), byť byla prokázána i v SRN.

RKI je tedy pro trpělivé (a odborně uvážené) monitorování dalšího vývoje podle namátkových či reprezentativních vzorků osob s příznaky (či s konkrétním podezřením). Není tu žádné strašení občanů ani politiků, ovšem tito odborníci oceňují opatrné chování.

Já k tomu dodám svou poznámku: "dětská chrastítka na hraní" v podobě různých druhů plošného testování bezpříznakových osob v ČR jsou finančně nákladná a nepřinášejí efekt - nezachytí žádnou mutaci, a to ani když se sliny školáků pošlou do laboratoře se spornou kvalitou. Spíše dále vyrábíme falešné výsledky, kdy zdraví lidé zatěžují laboratoře kvůli ověření falešné pozitivity a ti falešně negativní chodí mezi námi (naštěstí z toho momentálně nepřibývá hospitalizací ani úmrtí).

Zajímá-li naše odborníky, co dnes cirkuluje v české populaci, nechť se podívají na web RKI. Plus minus to bude obdobné.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 27.5.2021 19:29 | karma článku: 9.47 | přečteno: 188x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 375 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 416 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 815 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 168 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 30.57 | Přečteno: 571 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 40.19 | Přečteno: 3224 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz