Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

A zase lžou!

14. 05. 2021 14:49:42
Daniel Stach má na ČT hezký pořad se zajímavými zahraničními osobnostmi vědy, ale české zdravotnictví neumí.

Jediné, co dnes český novinář může udělat, je: říkat lidem, co zrovna tvrdí např. ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nebo někdo z ministerstva zdravotnictví, a zdržet se vlastního "nadšení", pokud by data či tvrzení neměl dostatečně prověřená ze zemí, v nichž se občanům buď nelže nebo ne tolik jako v ČR.

Před chvílí D. Stach projevil velké nadšení mj. z informace od ÚZIS, že je jasně prokázán pozitivní přínos očkování - už nemáme tolik nakažených. V hlavě redaktora zřejmě nezasvítilo varovné světélko: proč se u nás nezveřejňuje např. počet očkovaných, kteří dostali covid-19. To varovné světélko, které si musí v hlavě ponechat každý trošku lepší novinář, by mu taky řeklo, že po celou dobu pandemie měl rozhodující vliv na pokles míry šíření nákazy lockdown (hlavně uzavření nočních barů a těch nejvykřičenějších putyk, omezení cestování zvláště ze třetích zemí, omezení nadměrného shlukování lidí apod.).

Strávili jsme opět dlouhou dobu pomalu neprodyšně uzavření ve svých domácnostech: to je účinný zásah ověřený ve všech slušných zemích s transparentními daty (Skandinávie, Německo, Rakousko, Švýcarsko aj.). Lockdown, pokud jsou politici svéprávní a mají kolem sebe odborníky bez střetu zájmů, může trvat např. jen 10 dní, pak lze zase rozvolnit, s ukázněnější populací to jde dělat líp, v neukázněné je třeba dát provozovatelům podniků či i majitelům obytných domů (aby se v nich nevytvářely nelegální hotely a hospody) přísnější podmínky se sankcemi.

Chápu poměry na ministerstvu: sám ministr je osoba se střetem zájmů, mj. dlouhodobě spjatý díky klinickým studiím s farmaceutickými firmami. Ale redaktor (doufám, že na D. Stacha netlačí někdo z rady pro vysílání či jí pověření šéfové ČT, ostatně P. Arenberger podle Wikipedie měl vliv na ČRo), pokud není skrytě inzertním pracovníkem, si musí zachovat odstup.

Já sama jsem působila ve Zdravotnických novinách jako investigativní redaktor - analytik, tak o tom přece jen něco vím. Vždycky si musím položit otázku, když mi někdo něco suverénně tvrdí, na čem svá tvrzení zakládá (ředitel ÚZIS podléhá ministrovi a ten premiérovi, je tu dnes až nadměrný zájem na očkování ve stylu sprintu, inklinuje se tu k pomíjení faktu, že zhruba 2 milióny Čechů už prošlo nemocí covid-19 a ve skutečnosti jich bude ještě více).

Data, která redaktor podle grafu ÚZIS ukázal, podle mě ukazují jistý účinek lockdownu. Americké CDC (byť také do jisté míry vychází vstříc přání politiků) ve svých dokumentech prozrazuje jistější imunitu lidí po prodělání infekce (např. se v určitém čase ani neposílají do karantény, i kdyby se setkali s nakaženou osobou), u očkovaných se ještě doporučovala opatrnost (radši ještě někde nosit roušky a hlavně držet odstupy a nehnat se do tlačenice s cizími lidmi). Podobně německé či rakouské úřady podotýkají, že účinnost vakcín ještě není dostatečně prověřena; imunitu uzdravených z covid-19 měli vědci příležitost ověřovat už více jak 12 měsíců, imunitu očkovaných zatím takřka nikoliv.

Výrobci vakcín uvádějí (a stejně tak seriózní úřady ve slušných zemích): tato vakcína nechrání každého očkovaného (zejména v době většího šíření nákazy je stále potřeba zachovávat opatrnost). Ptám se českého ministerstva: máme k dispozici nezávislejší výzkumné studie k očkovaným po první a druhé dávce, kteří by aspoň zčásti byli více vystaveni nákaze? Například výzkum mezi plně očkovanými zdravotníky, jenže ti si více dávají pozor na ev. nákazu po očkování, resp. z titulu své profese musejí více akceptovat ochranná opatření (respirátor, rukavice, dezinfekce aj.). Ze zahraničí se člověk dozví, že i plně očkovaní zdravotníci onemocněli covid-19. CDC: na 95 miliónu plně očkovaných Američanů zhruba 9000 onemocnění covid-19, a to byli zachyceni jen ti, kteří to nahlásili; z nich někteří vyžadovali hospitalizaci a někteří zemřeli (psala jsem o tom dříve s přesnými čísly i s tím, že bychom museli znát podrobnosti - jaký celkový zdravotní stav měli tito jedinci).

Osobně nejsem ani nekritickým zastáncem očkování, ani jeho nesmiřitelným odpůrcem, jsem občan s analytickým myšlením, mám ráda objektivizované informace. Nemám ráda nepravdy či mlžení ani "z dobrých úmyslů" - minulost totalitního režimu nám ukázala, že lež nekončívá dobře. Všem očkovaným přeju to nejlepší, ale jsem proti jednostranným "masážním" tvrzením, a to na úkor uzdravených z covid-19 (jichž je zatím víc než těch plně očkovaných) i na úkor těch, kteří se např. ze zdravotních důvodů vakcíny museli vzdát - ti totiž mohou být ohroženi neukázněným chováním mj. očkovaných.

Americké CDC, ale i evropské odborné instituce poukazují na to, že není zatím dostatečně možné ověřit účinnost vakcín v praxi, vytvoření imunity očkovaných. Kolik očkovaných v ČR má ministerstvo laboratorně i jinak ověřených co do jejich protilátek? Zahraniční odborníci uvádějí, že v zásadě nejde rozpoznat, zda mají imunitu z vakcíny nebo z prodělání covid-19 (někdy může infekce proběhnout před vakcinací, během jednotlivých dávek i po plné imunizaci bez příznaků či s menšími projevy, které člověk přičítá třeba vedlejším "chřipkovým" účinkům očkování nebo sezónní viróze).

Nejen česká, ale i zahraniční vlády si přejí, aby se populace očkovala, serióznější státy ale nezapomínají ani na výzkum imunity po covid-19 a akceptují, že ne každý se chce očkovat.

Nejen u nás (ale v ČR je to v porovnání se Západem mnohem horší) se politici tu a tam rozcházejí s nezávislou vědou (s odborníky, kteří nejsou ve střetu zájmů): dnes např. chtějí jedním dechem popohnat obyvatelstvo k jehle s vakcínou a mít i hlasy voličů za umožnění cestování. Méně naslouchají varování odborníků: očkovaný by to ještě neměl se svobodou přehánět. Každopádně země, jejichž politici během pandemie neutrpěli ztrátu selského rozumu, se staví k uzdraveným, očkovaným i neočkovaným vyváženě: v demokratickém právním státu mají mít rovnocenné postavení, byť z odborného hlediska se k tomu připojují některé "doplňky" - viz např. CDC, kdy uzdravený z covid-19 není posílán do karantény ani po kontaktu s nákazou, pokud nemá příznaky ev. reinfekce.

Ptám se českého vakcinologa Chlíbka: jakým vyšetřením byla u českých plně očkovaných občanů prokázána imunita výlučně daná vakcínou (které faktory u nich plně vyloučili prodělání covid-19) a zda se při vyšetření sledoval konkrétní druh vakcíny, neboť podle výrobců i praxe jsou v průměrné účinnosti očkovacích látek rozdíly.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 14.5.2021 14:49 | karma článku: 22.53 | přečteno: 858x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 264 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 371 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 414 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 814 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 137 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 30.07 | Přečteno: 541 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 39.95 | Přečteno: 2950 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 261 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 368 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz