Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Rakouský Plaga?

13. 05. 2021 20:06:22
Školáci od 10 let dostanou "test - pas", s nímž mohou například do "lokálu", jak si z věci dělají legraci některá rakouská média.

V Rakousku má od 17. května už probíhat normální prezenční výuka. Ovšem vládnoucí politici (lidovci a Zelení) jsou s podporou opoziční sociální demokracie posedlí testováním, mj. ve školách. Ač právě u žáků a učitelů probíhá testování už od loňského podzimu (nejprve dobrovolně, nyní zčásti i povinně), nepřinesla tato akce žádné významné účinky: nakonec se stejně zavíraly i školy v rámci postupných lockdownů.

Takže nyní se opět bude pokračovat v povinných antigenních samotestech, hlavně jde o šťourání 2 cm v nose. Jak konstatuje např. Oe24.at: Z 1,1 miliónu žáků se odmítá testovat kolem 10 000 z nich (v některých lokalitách šlo např. o 5 % žáků). Ti se tedy učí doma.

Vedle toho paralelně probíhá projekt na dobrovolné bázi: přes PCR laboratorně ověřované kloktání a plivání (zakloktáte si a vyplivnete vzorek); rakouští odborníci (kteří z toho píšou publikace) si to chválí, jak je to spolehlivé, ale německý Institut R. Kocha upozornil, že jednak tu existuje riziko nakažlivého aerosolu (člověk by se neměl testovat vedle druhých), jednak vždycky záleží na správnosti vzorku (účinek jeho naředění při kloktání) a správnosti jeho vyhodnocení (někdy není ani co hodnotit).

Záchyt pozitivity vidím jako mizivý, a to konstantně. Například podle webu rakouského ministerstva školství (www.bmbwf.gv.at): jsou tu zveřejňována jednotlivá kola kloktacího testu PCR. Výsledky z 5. května - studie dobrovolníků z 250 škol: ve Vídni se testovalo 5147 žáků (6 - 15 let) a 723 učitelů; z žáků bylo 41 pozitivních, z učitelů jeden! Horní Rakousko: 18 pozitivních žáků a 2 učitelé. Dolní Rakousko 7 pozitivních žáků a žádný učitel.

Pozitivita žáků a učitelů 0,2 %. (To samé vycházelo konstantně u nás při plošném testování zaměstnanců, až to nyní MZ ČR přestalo zveřejňovat, resp. trochu to na webu upozadilo.) Pokud by si Rakousko chtělo ušetřit náklady, stačilo by testovat hlavně ve Vídni, kde bývá trochu vyšší pozitivita, resp. vázat testování na vyšší celkový výskyt infekce.

Avšak rakouskému ministru školství tyto každoměsíční dobrovolné studie nestačí, chce pokračovat do konce školního roku i s povinným antigenním testováním ve školách (ač při namátkových kontrolách bývá ověřována asi třetina falešných výsledků, dál se nakupují milióny testovacích sad a k nim nyní ministr chystá kupovat i další desítky miliónů nálepek - pro tzv. Test - pas).

Oe24.at ze 7. 5.: výsledky antigenních testů konstantní, z celkových 1,7 miliónu testů 0,06 % pozitivity. Někdy je to 0,08 %, avšak v zásadě nejsou významnější rozdíly mezi žáky ani mezi nimi a učiteli, píše se potvrzuje, že nákaza souvisí s lokalitou a prostředím - rozhodují spíše sociální faktory (jak se bydlí, jak moderní je škola, životní návyky apod.).

Zřejmě aby se trochu vlichotil do přízně rodičů, napsal jim ministr dopis: od nynějška dostanou žáci od 10 let Test - pas, kam si za každý negativní výsledek samotestu vlepí nálepku (a budou mít na svém "pasu" obrázek Ninja). Tento průkaz je jednak oprávní účastnit se prezenční výuky, jednak s ním budou moci jít všude tam, kde se ještě vyžaduje negativní výsledek testu, např. zaplavat si do bazénu, dojít si na pizzu nebo do kadeřnictví. Dítka od 10 let si takto budou svůj průkaz sama opečovávat, aby administrativou kolem testování nebyli tolik zatíženi učitelé. A děti pod 10 let se mohou připojit k průkazu dobrovolně, protože od nich prý nikde mimo školu test nebude vyžadován.

2,4 miliónu dokumentovaných testů za týden je pro učitele úmorné, přiznává ministr.

Kdo se nemusí testovat: Když učitel nebo žák v posledních 6 měsících prodělali covid-19 (mají potvrzení o nemoci nebo o rozhodnutí o izolaci a provedení PCR testu nebo prokázány protilátky). Ale pozor: Učitelé se aktuálně musejí testovat i po očkování, protože "nejsou dostatečné údaje, v jaké míře vakcíny chrání před infekcí". Pokud ale učitel prodělal v posledních 6 měsících covid-19, nemusí nosit respirátor FFP2, jen roušku (tu ale smí odložit ve třídách).

Zatím platilo, že když se učitel netestoval, nosil FFP2 jako alternativu, nedávno některá média tvrdila, že tato alternativa už nebude platit, ale nejsem si tím jistá, web ministerstva zdravotnictví se prohýbá množstvím novel předpisů (místy si některé dokumenty odporují, ministři či jejich zaměstnanci asi nestíhají aktualizaci, takže některá pravidla platí od února, k nim se připojují ev. změny z března či dubna).

Z jednoho z posledních kol kloktacích testů bylo ze 7523 vzorků 16 pozitivních, z nich 7 spadalo do Vídně a Dolního Rakouska; v 5 vzorcích byla britská mutace a v jednom další varianta viru. Ani média to neprezentují jako "bombu", je to prostě přirozený vývoj. Přestože v těchto kloktacích a plivacích studiích se postupuje za přispění odborníků a se vzorky se zachází profesionálně (a jde o údajně citlivější PCR analýzu), z celkových 7648 vzorků bylo 82 nehodnotitelných a dalších 43 bylo vyloučeno z jiných důvodů.

Pozitivita se v tomto případě pohybovala mezi 0,13 % - 0,36 % (tj. 0,2 %) bez významných rozdílů mezi základními a středními školami; nákaza se více chytá velkých měst a horšího sociálního prostředí.

Rakušani vzbuzují dojem "klidné populace", ale z různých narážek médií a z vystoupení političky a lékařky Belakowitschové v parlamentu (jistě bude na youtube.com) si myslím, že část obyvatelstva je už dost otrávená. Jako by nestačily negativní dopady samotné pandemie, vždy se najde politik, který život lidí ještě víc ztíží - méně uváženým zásahem do jejich života. Část populace se ale testuje ráda, takže onen kloktací PCR test si někteří provádějí i dobrovolně doma, ve Vídni to mají zorganizované zdarma a rychle. Lidem úřady tvrdí, že i tento test jim může pomoci při cestování, ale která jiná země ho uzná, to není zodpovězeno.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 13.5.2021 20:06 | karma článku: 9.29 | přečteno: 303x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 270 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 377 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 416 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 815 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 181 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 583 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 40.40 | Přečteno: 3295 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.45 | Přečteno: 376 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.58 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz